Новата криза во Ирак

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Новата криза во Ирак

Postby karamba » 25 Feb 2017, 09:23

karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10577
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Новата криза во Ирак

Postby karamba » 25 Feb 2017, 09:28

Isis production shows: борбена примена на UAV вооружени со глупи бомби и паметна тактика во Мосул, Ирак врз хамви и останати возила од конвој на ирачката војска...тоа е

karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10577
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Новата криза во Ирак

Postby James » 25 Feb 2017, 09:36

Najstrasnoto od se znaete sto e? Sto ova istovo moze da go napravat vo bilo koj od svetskite gradovi. Ima ovaa avantura vo Sirija na nos da im izleze. Obucija teroristicki kadar za narednite 50 godini.....
James
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1237
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 25 Feb 2017, 11:53

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 14 Mar 2017, 13:46

Inside devastating ruins of Mosul museum: Looted and vandalised
http://www.news.com.au/world/middle-eas ... 10d35a1d4c

‘ISIS trapped & going to die’: US reaffirms rules of engagement in Mosul
https://www.rt.com/news/380609-mosul-tr ... civilians/


Ми се допаѓа вториот наслов. :twisted:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby IgorMKD » 18 Apr 2017, 22:56

IqAF Lasta 95N trainer crashes, injuring crew of two

http://www.janes.com/article/69619/iqaf ... rew-of-two
Lako je tudjim kurcem koprive mlatit.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15266
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 22 Jun 2017, 13:30

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby karamba » 26 Jun 2017, 14:04

alvarhanso wrote:https://beta.theglobeandmail.com/news/politics/canadian-elite-special-forces-sniper-sets-record-breaking-kill-shot-in-iraq/article35415651/?ref=https%3A%2F%2F

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -away.html


3,450 метри.... наведувано зрно да не имал? :shok:


Ова ме заинтересира и некња кога го објави Алвар ама немав време да го разгледам подетално, еве сликовито како всушност изгледа погодоков на мапа, можно ли е ова другари? Па со што гледал канаѓанецов мајку му до таму бре, што срча ќе беше тоа или видовит да не бил?

А тој од другата страна па ептен баксуз бил упм :?

Image

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10577
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 26 Jun 2017, 14:31

И мене ме заинтригира што дистанца е тоа, па мерев на Google Earth. :)

Излезе дека 3450m е растојанието помеѓу City Mall и мост Гоце Делчев отприлика, или пак од плоштад па се до кај Џеваир кулите, воздушна линија секако. Солидна далечина.


Интервју со Роб Фурлонг, исто канадски снајперист, кој го држеше рекордот во 2002-ра.

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 26 Jun 2017, 14:35

Инаку еве им ги "алатките", има тука бајаги опрема и матракуки за да се постигне погодок на оволкава раздалечина.

http://www.mcmillanfirearms.com/firearm ... cal-rifle/
https://en.wikipedia.org/wiki/McMillan_Tac-50
http://www.apexo.ca/?page=secteurMilita ... ue&lang=en
https://kestrelmeters.com/products/kest ... ballistics


Image

Image
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby James » 26 Jun 2017, 14:58

Ova lovdzija nekoj od malo tatko mu so go rastel so puski i nisani. Kangjani ko i FIncive si se po lovot baagicki..
James
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1237
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Новата криза во Ирак

Postby karamba » 26 Jun 2017, 16:59

Денес дека лабаво ради Велигденов и јас имав повеќе време и Ви викам ова многу интересно ми се виде па и ја мерев, делев, сечев, баш ги гледав и сајтовиве, мнооогу далеку ми се гледа, башка тоа сака да се погодат и услови и све (временски пред се, па метакот и останато), ја мислам (сеа не можеш да тврдиш никад таква работа јбг..) дека ова никад не може да се повтори па макар и на вежба при идеални услови, едноставно се погодило, да остане снага во метакот при толкава далечина за да направи беља на целта е баш..погодок :?
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10577
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 26 Jun 2017, 17:06

Да, и мене ми стои повеќе како к'смет... едно 70-80%, па после се друго. Да не излезе сега дека му го омаловажуваме и оспоруваме погодокот на ликот, скраја да е. :)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby James » 27 Jun 2017, 14:42

Za volja na vistinata ne im e prvpat na kanagjanite da pogagjaat na tie dalecini..
James
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1237
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 03 Jul 2017, 13:38

SAS hero drowned ISIS fighter in a puddle after unit was encircled by jihadis with less than 10 bullets left
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... uddle.html

SAS soldier 'drowned ISIS jihadi in puddle as group fought terrorists with bare hands'
http://www.express.co.uk/news/world/823 ... scape-Iraq


:roll:

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby James » 03 Jul 2017, 18:42

Lovdziski muabeti, i toa klasicni.
James
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1237
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 13 Sep 2017, 16:19

ИСИС плац за коли 8)


Image

Image

Image

Image
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 17 Sep 2017, 19:14

Image

Image

Image

Image

Image

Image
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby alvarhanso » 17 Sep 2017, 19:16

Image
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Новата криза во Ирак

Postby Iko » 16 Oct 2017, 08:47

Zasega nejasni i kontradiktorni informacii od Kirhuk (iliti Kirkuk, kako sakate) i Sulejmanija - no izgleda deka nokjeska zapochna mavanjeto megju Irachkata Armija i silite na Irachkite Kurdi "Peshmerga")...zasega se javuva deka Irachkata Armija uspeala bez borba da navleze vo pogolemiot del od Kirhuk - no na izlezite kon Sulejmanija eden nejzin konvoj e padnat vo zaseda, pri shto se unishteni 4-ri "Hamvi"-ja...spored nekoi shpekualcii ima golema (i neochekuvana) podelenost megju edinicite na "Peshmerga" - edni se da se na kraj se reshi mirno, bez borba i po pat na pregovori - dodeka drugite, poekstremno nastroenite (mislam pred i nad se vo nacionalen - ne verski pogled) se ne samo za borba tuku i za momentalno proglasuvanje na nezavisnost na Irachki Kurdistan i otvoreno baranje do drugite regioni vo sosednite zemji a koi se isto pretezhno naseleni so Kurdi - da mu se pridruzhat vo sozdavanjeto na edna golema i obedineta, nezavisna Kurdska drzhava...

Kje vidime kako kje ispadne - no ne mirisa na dobro...hah...Bliski Istok... :glava_vo_zid:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 31747
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests