Појacoт ГАЗА

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Појacoт ГАЗА

Postby dragan_mig31 » 14 Nov 2018, 17:16

Toa e sve semantika druze moj :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21657
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Појacoт ГАЗА

Postby filipv » 14 Nov 2018, 18:22

Другар Џејмс, нуму се коси, се разбираме.

Нашево недоразбирање е класично „номинализам вс реализам“ недоразбирање.

Еднаш со жена ми (тогаш девојка) се испи*каравме скоро до раскинување за „Тетрапак“. Имено, си шетаме низ град и сакаме да си купиме сок. Решивме да купиме сок во картонско пакување, кое јас го нареков „тетрапак“. Она се побуни, бидејќи „тетрапак“ доаѓало од тетраедар (постарите ќе се сетат на тие пакувања), а тоа не било тетраедар дуку правоаголен квадар. Јас, пак, инсистирав дека е тетрапак пошто факин пишува на него у едно ќоше со ситни букви „тетрапак“.

Значи, она застапуваше реалистичка позиција, а ја номиналистичка.

Слично, сега ти застапуваш номинализам (т.е. што обично СЕ ВИКА abm, поврдено со википедија), а јас реализам (т.е. што ВСУШНОСТ Е abm, потврдено со моите паламудења).

Така да - не се секирај, никој не е глуп и неинфомиран. Само заглавивме во древната, од антика познатата „ном вс реа“ дилема. :-)

Поздрав.
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1540
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Појacoт ГАЗА

Postby Вељо » 14 Nov 2018, 18:30

Iko wrote:http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/svet/3321520/izraelski-ministar-odbrane-podnosi-ostavku.html

Liberman od sekogas vazel za k'ne ne me chudi ova.
Вељо
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1127
Joined: 13 Apr 2011, 18:17

Re: Појacoт ГАЗА

Postby alvarhanso » 14 Nov 2018, 18:48

filipv wrote:Еднаш со жена ми (тогаш девојка) се испи*каравме скоро до раскинување за „Тетрапак“. Имено, си шетаме низ град и сакаме да си купиме сок. Решивме да купиме сок во картонско пакување, кое јас го нареков „тетрапак“. Она се побуни, бидејќи „тетрапак“ доаѓало од тетраедар (постарите ќе се сетат на тие пакувања), а тоа не било тетраедар дуку правоаголен квадар. Јас, пак, инсистирав дека е тетрапак пошто факин пишува на него у едно ќоше со ситни букви „тетрапак“.http://www.tetrapak.com/


Пушти и го линкот ако сакаш пак да почнеш р'чка. :)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 25697
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Појacoт ГАЗА

Postby kocov » 14 Nov 2018, 23:37

\Само првиот дел прочитајте го ке ви биди јасно све

Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8381
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Појacoт ГАЗА How Close Is Hezbollah To Israeli Army? (

Postby Zoran MAF » 06 Dec 2018, 21:49

ХезбоАллах / божјата партија дефакто се престори во современа војска која си ги надгкледувА границите со дронови со оптоелктроника .
How Close Is Hezbollah To Israeli Army? ( Pictures And Video)
Деатли од операцијата севеврн штит

повеке на линкот... https://en.muraselon.com/2018/12/hezbol ... on-border/
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4894
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: За Никаде

Re: Појacoт ГАЗА

Postby Iko » 14 Mar 2019, 21:19

Masoven raketen napad vecherva na Tel Aviv od pozicii vo Gaza...sirenite za opshta uzbuna se oglaseni, "Iron Dome" e aktiviran...izgleda deka par proektili se probile i udrile vrz pozicii vo gradot...se javuva za odredeni oshtetuvanja i raneti - mada seushte nema inforacii za zaginati...bezbednosniot alarm e aktiviran, vojskata e dovedena vo stadium na najvisoka borbena podgotvenost...izgleda deka napadot (koj odpochnal vo 20:45 vecherva po nashe vreme odnosno pred 40-set minuti) - ushte trae...

https://twitter.com/kann_news/status/11 ... 3422928896

https://twitter.com/ezra_kadosh/status/ ... 8814223361

https://twitter.com/UniRabbi/status/1106273494982148097
Verojatno - do sabajle Gaza kje gori...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Појacoт ГАЗА

Postby Iko » 15 Mar 2019, 00:51

Paniki diganje prethodno na Twitter lele-majko, nebare ti se chini deka 10-set iljadi proektili gi napadnale - a ono..."Tesla se gora - rodio se miš!" - rabotava...:roll:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/vid ... 71019.aspx
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Појacoт ГАЗА

Postby alvarhanso » 15 Mar 2019, 01:00

Ги пратев до скоро IDF на twitter, се додека не ми скурчија со нотификации секој 5 минути дека Израел е нападнат и ете ќе ги снема секој момент... минатата недела имаше live feed каде снимаа скршен прозор пола саат. А потоа се знае, палат F15/16/35 и не оставаат камен на камен. Тоа што ќе остане го досомелуваат со 155mm гранати, за да на крај купчето прашина го израмнат со Cat D9.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 25697
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Појacoт ГАЗА

Postby James » 15 Mar 2019, 09:06

Da, toa e taa mantra, Izrael e sekogas na ivica na snemuvanje, #pray for Israel bla bla, ali mora da se priznae odlicno funkcionira.

U realnost Izrael bi go snemalo samo togas koga ostatokot od svetot otisol totalno u penis.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3155
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Појacoт ГАЗА

Postby karamba » 15 Mar 2019, 09:10

А бе другари.., технолошкиот јаз во достигањата на Израел на секое поле, а посебно на полето на военава проблематика и неговите непријатели од типот на овие со дрводелски ракети која рокнала која не рокнала е толку голем да ова дури е смешно што се случува, башка евреиве се таков олош и им имаат набиено страв на овие другиве у коски да добро е што се вика и што пробуваат некогаш вака да распалат по некоја петарда :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11788
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Појacoт ГАЗА

Postby alvarhanso » 15 Mar 2019, 12:12

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1518046

Ете, по грешка ги лансирале ракетиве, али пак за секој случај да ја бомбардираме Газа превентивно... пошто нели, рабинот ги тепа децата пред да напраат беља. :)

https://www.haaretz.com/israel-news/roc ... -1.7022326
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 25697
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Појacoт ГАЗА

Postby James » 15 Mar 2019, 12:17

Kaj ke ispusti Netanjahu vakva sansa.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3155
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Појacoт ГАЗА

Postby James » 25 Mar 2019, 09:42

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2019/03/138688/

Kakva komedija e ova EU-vo znaci.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3155
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Појacoт ГАЗА

Postby alvarhanso » 25 Mar 2019, 12:09

James wrote:Kakva komedija e ova EU-vo znaci...

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 25697
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Појacoт ГАЗА

Postby James » 25 Mar 2019, 12:41

^^
Bash.

Inace raketa ispukana od Gaza pominala 100-120 km, unistila kukja vo selo blizu Tel Aviv povredeni 7 lugje.

Navodno nemalo rasporedena baterija na Iron Dome u blizina posto ne ocekuvale napad od tamo.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3155
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Појacoт ГАЗА

Postby James » 06 Apr 2019, 21:01

James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3155
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Појacoт ГАЗА

Postby Iko » 06 Apr 2019, 23:33

Ich ne e kasno...koj kje im se sprotivstavi?!? Palestinskata "Avtonomna Uprava"?!? Pfffhahahaha...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Појacoт ГАЗА

Postby James » 07 Apr 2019, 08:50

Ne, muabetot mi e deka pandorinata e vekje otvorena, i deka site onie bla bla, vekje im e kasno. Sega kje si anektira koj stigne, a ovie
"demokrative" koi ke kenjaat dzaba im e. Koga se zboruvase za posledici pred edno 20 godini, oni kao i uvek teraa so muabetot, ne e isto ova e poseben slucaj. Ova se posledicite.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3155
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Појacoт ГАЗА

Postby Iko » 07 Apr 2019, 14:04

A na kogo vekje mu e gajle za megjunarodno pravo ili "pravda"?!?
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: alvarhanso and 3 guests