Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby filipv » 07 May 2019, 07:45

James wrote:Glupak, sea zasluzue da go zbrisat na povtorenive.


А кога Мадуро го прави во суштина истото само во многу поголема мера - тогаш е океј, не?
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1704
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby James » 07 May 2019, 09:55

I erdo i maduro si praat ona so praat u nivnite drzavi u ramkite na nivnive ustavni ureduvanja. Isto kako na primer so Trump proglasue vanredno stanje recimo, ili si proglasue teroristicki organizacii za da preskokne nekoja procedura u kongres itn itn. Sea mozda ke pocnes debata avtokrati, pedercinja vamte tamte, ali niv si gi glasaat. Pa ke reces glasacite se seljaci, prosta raja ama pak toa e demokratija i oni imaat pravo na glas i se povekje, itn itn. Takov e sistemot.

E zatoa ja pisav deka zasluzue sega, i tie so ne izlegle na prethodnive izbori, da izlezat i da izgubi so uste pogolema razlika. Toa ne znaci deka ke bide taka, moze sea ke pobedi pa ke go ospori opozicijata.

Ali, toa e isklucivo NIVNA rabota, ne gledam sto e sporno.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3546
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby dragan_mig31 » 07 May 2019, 10:07

Spornoto e toa sto amerika ne gi dozivue ko podobni ;) a posle amerika site nivni klovnovi lizimudi wannabe ameri i slicni kategorii na botovi.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21853
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 12 May 2019, 17:07

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby karamba » 14 May 2019, 08:56

Поздрав другари,

Малце е работено на оваа тема за да не стане нашиов форум ко тие тинејџерските и мамички форуми. Неколку пати сме праеле муабет и тука и приватно ако сакаме и дали сакаме да го задржиме форумов во форма како што е, да биде чисто една разонода и дел од интернетов кај што може да има дружба на луѓе кои ги интересираат овие теми и кај што може да се научи нешто повеќе за проблематикава.

Не викам дека во овој дел, ткн *Општи Муабети* не треба да има ладење муда со рандом теми али тоа без исклучок завршува со дркање курот за политика и вечно глупава тема на вмро-сдсм кур се тресе муабети при што и самите сме свесни дека ала-бала муабети ко тие не не водат нигде освен во кавга, а и така сме двајца без тројца па пак џабе ни се поделби

Ајде нека биде ова уште еднаш некоја насока до сите членови да се малце олабаи од таа тема и да се насочиме (нормално ако сакаме) кон поинтересни теми во интерес на форумов и нормални дискусии.

Живели јунаци,
Саше
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11999
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 14 May 2019, 11:31

Ne "junaci" - nego:

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 14 May 2019, 12:09

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Zoran MAF » 14 May 2019, 12:50

Iko wrote:http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/svet/3520389/turska-po-zahtevu-sad-razmatra-odlaganje-nabavke-s-400.html


Операција Вазелин.
:D :D :D
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5232
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: За Никаде

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby karamba » 14 May 2019, 13:04

Zoran MAF wrote:
Iko wrote:http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/svet/3520389/turska-po-zahtevu-sad-razmatra-odlaganje-nabavke-s-400.html


Операција Вазелин.
:D :D :D

хахахааа добро ти е имево за операцијава куме :lol:
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11999
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 14 May 2019, 13:09

İşlem: "Vazelin"

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Zoran MAF » 14 May 2019, 14:25

karamba wrote:
Zoran MAF wrote:
Iko wrote:http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/svet/3520389/turska-po-zahtevu-sad-razmatra-odlaganje-nabavke-s-400.html


Операција Вазелин.
:D :D :D

хахахааа добро ти е имево за операцијава куме :lol:


Види куме ружна е истина под дифолт, тоа што некој ја шминка то ти је.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5232
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: За Никаде

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 14 May 2019, 14:53

Ma za Turcite sosema dovolen e Drug Veljo:

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 15 May 2019, 19:33

Iko wrote:http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/svet/3520389/turska-po-zahtevu-sad-razmatra-odlaganje-nabavke-s-400.htmlhttp://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... s-400.html


Image
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby alvarhanso » 15 May 2019, 19:36

Turkey reiterates ‘no delay in Russian S-400 delivery’
https://www.trtworld.com/turkey/turkey- ... very-26672

Turkish FM denies delaying Russian S-400 deal
http://www.hurriyetdailynews.com/turkis ... eal-143454

Turkey Denies Delaying Russian S-400 Deal
https://www.voanews.com/a/turkey-denies ... 18283.html


Значи rusça çok uzakta roket.... tamam?


edit: ефенди Ико ме претекнал за некоја минута. :)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26093
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby James » 15 May 2019, 20:09

Izbrzal bloomberg pred izborite u Istanbul, mislam deka kenjaat dvajcata, veruvam deka toj kompromis e u igra.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3546
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby zafiro301 » 21 May 2019, 11:17

Idiotov e definitivno resen da bide grobar na turskata avioindustrija..

"[The USA is] passing the ball around in the midfield now, showing some reluctance. But sooner or later, we will receive the F-35s,” Erdoğan says. “The US not delivering them is not an option."
Ovoj misli deka blefiraat istite lugje sto ladno pocnaa trgovska vojna so Kina :glava_vo_zid:
https://www.flightglobal.com/news/artic ... ef-458333/
Aerospace engineers build weapons, civil engineers build targets!
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1085
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Location: Sofija BG, Kumanovo MKD

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 22 May 2019, 15:24

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby James » 07 Jun 2019, 21:42

James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3546
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby zafiro301 » 10 Jun 2019, 12:07

James wrote:https://a1on.mk/archives/1070499

Sojuznicive....


Epa se podzaboravi Erdo, sega ke go vratat malku u realnost. Sankciite za uapseniot pastor ima da mu se vidat prijaten spomen.
Aerospace engineers build weapons, civil engineers build targets!
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1085
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Location: Sofija BG, Kumanovo MKD

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Postby Iko » 10 Jun 2019, 13:03

Mene pa najiskreno, ne mi e jasna edna rabota od chisto voeno-tehnichki aspekt...Ok - recimo (ne dokazhano za site no sepak da kazheme ajde de, vo interes na diskusijava samo da predpostavime deka e taka) - S-400-kata e recimo navistina bolja kako PVO sistem od ponudeniot Amerikanski MIM-104F Patriot PAC-3, pa duri i bolja ko PRO sistem od ponudeniot Amerikanski THAAD...Ok - eve neka e i taka...

Ne smeta Turcija deka vo liceto na "combo"-to od spomenatite dva sistema plus F-35A odozgora, plus bliski odnosi vnatre vo ramki na samata alijansa - samoto po sebe i predstavuva daleku podobra i posilna odbrana odoshto da e maltene napushtena i sama (govoram za svoite dovcherashni bliski sojuznici) - bez nishto od navedenite sistemi i samiot novo-generaciski avion i samo so S-400-kata?

Chisto sumnjam deka Rusija ili koja god ostanata sila - kje i ponudi zashtita i grb na Turcija kako shto toa se dosega go pravea SAD sive ovie decenii (da, tochno - megju mnogu-shto ostanatoto i radi svojot lichen bezbednosen i strateshki interes - no sepak, na obostrana korist od koja i Turcite vidoa poprilichen air i izvlekoa i samite pogolema dobivka ovie nivni shest ipol decenij vo NATO)...ili pak Erdo e do tolku slepec da padne na folot na Volodja?
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests