Компјутери, телефони, геџети...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Iko » 17 Apr 2019, 20:39

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby alvarhanso » 17 Apr 2019, 20:50

Го чачкав пред некој ден новиот P30 Pro на Huawei... права ѕверотија од телефон, али €1K, мноооого куме.

Миц по миц ги стигнаа, а во некои сегменти (камерите на пр.) и престигнаа главните конкуренти кинезиве.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26093
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby James » 17 Apr 2019, 21:02

Iam mate 10 pro, i po specs e top, najvekje mi se svigja so ima 4000 mAh i AMOLED ekran, 6gb ram i 126 gb storage. Top e ko za flagship i e vo vrvot, ama ipak Samsung mislam deka e bolji i taka ke ostane vo dogledna idnina

Ona so mrazam kaj telefonov e softverot. EMUI e sranje, moze voda da mu nosi na MIUI. Nareden tel verovatno pak se vrakjam na Xiaomi posto pocnaa da stavaat samsung ekrani na nivnite flagship telefoni (samsung ekranite se VRV) so MIUI top se. Momentalno mi praj kejf black shark 2.

E sea kako bi i nadrobil sve toa na zena mi....
Last edited by James on 17 Apr 2019, 21:04, edited 1 time in total.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3546
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Canemakedonski » 17 Apr 2019, 21:04

Гугл ги шпионира сите и тоа со нивно одобрение. Мене на електронска пошта секој месец ми стасува известување колку сум возел, колку сум пешачел и тоа со моја дозвола, бидејќи ја имам вклучено location history на телефонот, Леново К5, кој е еднаков со навигационо/извидувачкиот комплет од, да речеме ТР 2 од осумдесетти и плус OSINT можностите на интернетот.
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5766
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby alvarhanso » 17 Apr 2019, 21:17

James wrote:Iam mate 10 pro, i po specs e top, najvekje mi se svigja so ima 4000 mAh i AMOLED ekran, 6gb ram i 126 gb storage. Top e ko za flagship i e vo vrvot, ama ipak Samsung mislam deka e bolji i taka ke ostane vo dogledna idnina

Ona so mrazam kaj telefonov e softverot. EMUI e sranje, moze voda da mu nosi na MIUI. Nareden tel verovatno pak se vrakjam na Xiaomi posto pocnaa da stavaat samsung ekrani na nivnite flagship telefoni (samsung ekranite se VRV) so MIUI top se. Momentalno mi praj kejf black shark 2.

E sea kako bi i nadrobil sve toa na zena mi....Да, затоа пишав во некои сегменти... не сум ни јас некој фан на софтверот, од она скромно искуство кое го имам со него (брат ми користи Huawei телефони веќе некое време) секако, но во хардверот мислам дека се веќе барабар со останативе големи компании.

Лично, мене ептен ми праат кејф телефоните на Google, Pixel серијата... stock android, одличен хардвер, најдобри камери што се монтираат на телефон (иако во голем дел е софтверот заслужен за одличните фото можности)... мада и они се отров скупи.

iPhone немам користено уште од 4-ката, мада сеуште мислам дека iOS е неприкосновен мобилен софтвер... апаратите им се пренадувано скупи (ко и се што е со Apple брендинг впрочем) и за тоа им давам дебел минус и тешко дека во догледно време ќе користам нешто нивно.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26093
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Bobo » 17 Apr 2019, 21:20

alvarhanso wrote:Го чачкав пред некој ден новиот P30 Pro на Huawei... права ѕверотија од телефон, али €1K, мноооого куме.

Миц по миц ги стигнаа, а во некои сегменти (камерите на пр.) и престигнаа главните конкуренти кинезиве.


Беше на плоштад?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8192
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Bobo » 17 Apr 2019, 21:57

alvarhanso: Nope, што имало на плоштад?


Huawei имаа довлечкано камион од немачка со 5г базна станица, а воедно и промоција на п30 про внатре во камионот. Леташе телефонот со таа мрежа.

Image

ps. Пак место quote стиснав едит.. пардон
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8192
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Zoran MAF » 17 Apr 2019, 22:04

Bobo wrote:
alvarhanso: Nope, што имало на плоштад?


Huawei имаа довлечкано камион од немачка со 5г базна станица, а воедно и промоција на п30 про внатре во камионот. Леташе телефонот со таа мрежа.

Image

ps. Пак место quote стиснав едит.. пардон


го видов
ама немав време за посета.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5232
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: За Никаде

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby alvarhanso » 17 Apr 2019, 22:08

Сум го утнал ова... штета.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26093
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Zoran MAF » 18 Apr 2019, 20:00

alvarhanso wrote:Сум го утнал ова... штета.


junakot se sto znae

https://www.facebook.com/HuaweimobileMK ... 24526/?t=0
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5232
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: За Никаде

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Iko » 25 Apr 2019, 06:10

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Iko » 30 Apr 2019, 14:12

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Bobo » 30 Apr 2019, 14:13

Iko wrote:http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/1882/tehnologija/3505920/.html


Во бунарџик да не доаѓа?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8192
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Iko » 30 Apr 2019, 14:22

Ne - tamu Bil Gejts kje zakupi se...zaedno so Coca-Cola na Amdi...:lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Bobo » 30 Apr 2019, 16:09

Iko wrote:Ne - tamu Bil Gejts kje zakupi se...zaedno so Coca-Cola na Amdi...:lol:


Ајдееееееее лапајј си кеш кеш :D
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8192
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Iko » 15 May 2019, 21:42

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36725
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby alvarhanso » 20 May 2019, 00:34

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26093
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Zoran MAF » 20 May 2019, 12:59

Ke go setime konfliktot na svoja kozha

Exclusive: Google suspends some business with Huawei after Trump blacklist - source
nema veke top telefon po normalna cena.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5232
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: За Никаде

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Bobo » 20 May 2019, 14:15

Zoran MAF wrote:Ke go setime konfliktot na svoja kozha

Exclusive: Google suspends some business with Huawei after Trump blacklist - source
nema veke top telefon po normalna cena.


Доста се жалиш на таа пара
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8192
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Postby Zoran MAF » 20 May 2019, 15:37

Bobo wrote:
Zoran MAF wrote:Ke go setime konfliktot na svoja kozha

Exclusive: Google suspends some business with Huawei after Trump blacklist - source
nema veke top telefon po normalna cena.


Доста се жалиш на таа пара


AKo me napadnat Reketari ke ti se lutam.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5232
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: За Никаде

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests