Воени новости

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Воени новости

Postby karamba » 26 Jun 2019, 13:26

kocov wrote:Не бе кабадаја или маџар јас не сум таков .Само испадна дека ИСИС ја воведе праксата на употреба на дронови за мисии за бомбандирање. Порано да имав вакви идеји уште во 2007 година само некако денеска ако земиш имаа многу системи за попречување на дроновите и сепак пак треба човек кој ке треба да го управувава и сепак малиот дострел на ниво на самиот фронт.Но во иднина ке гледаме многу вакви летала особено летала за борба со други летала .

Абе попречување да, не викам не Кочка, ама ко што се евтини и лесно достапни во последно време овие мали летачки гомна може многу беља да напраат
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12236
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Воени новости

Postby alvarhanso » 26 Jun 2019, 13:32..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 26480
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Воени новости

Postby kocov » 26 Jun 2019, 18:54

karamba wrote:
kocov wrote:Не бе кабадаја или маџар јас не сум таков .Само испадна дека ИСИС ја воведе праксата на употреба на дронови за мисии за бомбандирање. Порано да имав вакви идеји уште во 2007 година само некако денеска ако земиш имаа многу системи за попречување на дроновите и сепак пак треба човек кој ке треба да го управувава и сепак малиот дострел на ниво на самиот фронт.Но во иднина ке гледаме многу вакви летала особено летала за борба со други летала .

Абе попречување да, не викам не Кочка, ама ко што се евтини и лесно достапни во последно време овие мали летачки гомна може многу беља да напраат


Гледано да ИСИС со неколку дронови неколку недели ја задржа ирчката армија во Мосул и кога ке слушнеја ирачките војници дрон сите бегаја како улај да се скријат.Иако исис користеше 40 мм гранти од босфор стабилизирани со крилца
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8741
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Воени новости

Postby James » 26 Jun 2019, 19:04

kocov wrote:.Иако исис користеше 40 мм гранти од босфор стабилизирани со крилца


Valjda od bofors. :)

Mada i vaka ne si daleku od vistinata.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4128
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Воени новости

Postby kocov » 26 Jun 2019, 21:52

James wrote:
kocov wrote:.Иако исис користеше 40 мм гранти од босфор стабилизирани со крилца


Valjda od bofors. :)

Mada i vaka ne si daleku od vistinata.

Да грешка моја бофорс , и од 57 мм гранати од советски пво топови ставаја и 60 мм мф се што ке најдеја користеја за бомбандирање по ирачките трупи .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8741
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Воени новости

Postby Zoran MAF » 02 Jul 2019, 10:17

Ranije je saopšteno o novoj raketi, koja će razvijati dvostruko veću brzinu od standardne municije 57E6E koju koristi „Pancir-S1“ (3.000 metara u poređenju sa 1.300 metara u sekundi). Domet protivvazdušnog raketnog sistema će biti povećan do 40 kilometara, što je uporedivo sa protivavionskim raketnim sistemima srednjeg dometa, a radijus detekcije meta će se povećati sa 36 na 75 kilometara.
Sistemi „Pancir-SM“ će biti proizvedeni u dve verzije — raketnoj (24 rakete u sistemu) i raketno-topovskoj (12 raketa u sistemu). Osim toga, razmatra se mogućnost instaliranja četiri male protivvazdušne rakete u svakoj lansirnoj stanici, u cilju borbe protiv malih meta, kao što su bespilotne letelice, višecevni bacači raketa i minobacači.

Osnovu za sistem „Pancir-SM“ čini šasija KamAZ-53958 „Tornado“ sa formulom 8h8 i nosivošću od 25 tona. Snaga motora od 550 konjskih snaga će omogućiti protivvazdušnom sistemu da dostigne brzinu do 90 kilometara na čas. Kabina je spojena sa „Tajfun-K“, u potpunosti je oklopljena i može da izdrži udar oklopno-probijajućeg zapaljivog metka iz snajperske puške „Dragunov“.


https://rs-lat.sputniknews.com/naoruzan ... ncir--sm-/
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5511
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Воени новости

Postby Zoran MAF » 02 Jul 2019, 14:47

Брод Атомска централа
нешто со Цане се допишувавме.

https://tocka.com.mk/vesti/311917/cerno ... a-arktikot

Чернобил на мраз: Русите направија пловечка нуклеарна централа, ќе произведува струја на Арктик


Првата пловечка нуклеарна централа доби дозвола за работа, а ќе може да произведе доволно топлинска и електрична енергија за напојување на поголем град.

Пловечката електрана наречена „Академик Ломоносов“ ја изгради Русија и ќе служи за производство на топлинска и електрична енергија во оддалечените руски региони на Арктикот. Кон крајот на август, електраната ќе пристигне во Певек, град на арктичкиот брег, а во декември ќе започне да испорачува струја со што ќе стане најсеверната нуклеарна централа на светот.

Чукотка каде што се наоѓа градот Певек е еден од најизолираните региони во Русија. Таму лошите временски услови го комплицираат градењето на поголемите објекти, па пловечката нуклеарна централа ќе стане еден од клучните инфраструктурни проекти во развојот на руската северна поморска рута.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5511
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Воени новости

Postby alvarhanso » 02 Jul 2019, 14:55

Zoran MAF wrote:Брод Атомска централа
нешто со Цане се допишувавме.

https://tocka.com.mk/vesti/311917/cerno ... a-arktikotalvarhanso wrote:https://edition.cnn.com/2019/06/28/europe/russia-arctic-floating-nuclear-power-station-intl

Пловечка атомска централа... sure, why not. 8)

viewtopic.php?f=11&t=7326&start=3640
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 26480
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Воени новости ПЕРСИЈЦИТЕ

Postby Zoran MAF » 10 Jul 2019, 12:23

https://mk.rbth.com/science/83919-ludio ... wpRzgSsSFw

Исфрла 8000 гранати во минута: Иранците на база на советските топови ЗУ-23 направија своја „Шилка“
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА 10 ЈУЛИ 2019 RUSSIA BEYOND - МАКЕДОНИЈА
Се работи за мобилното артилериско средство Mesbah-1 на кое се наоѓаат четири двоцевни советски топови ЗУ-23-2. Неговата основна намена е со огромна густина на огнот да соборува нисколетечки воздушни цели, особено крстосувачки ракети.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5511
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Воени новости

Postby Zoran MAF » 10 Jul 2019, 14:53

ЛИ јон чудо од технологија но и ризик

b]Литий-ионная аккумуляторная батарея стала причиной пожара на атомной глубоководной станции АС-31[/b]
Как сообщает петербургcкое сетевое издание «Фонтанка.ру» в материале Юлии Никитиной «Огонь, батарея. На подлодке в Арктике загорелся экспериментальный аккумулятор», на сверхсекретном батискафе [атомной глубоководной станции АС-31 проекта 10831], который загорелся в Баренцевом море [1 июля 2019 года], был установлен литиевый аккумулятор. Новую для подводного флота технологию внедрили в ходе последнего ремонта.

:arrow: https://bmpd.livejournal.com/3702019.html

Image
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5511
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Воени новости

Postby James » 13 Jul 2019, 14:28

Navodno, Rumunite ja blokiraat dostavata na doniranite tenkovi i oklopni vozila od Rusija preku Dunav.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4128
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Воени новости

Postby Zoran MAF » 13 Jul 2019, 14:36

James wrote:Navodno, Rumunite ja blokiraat dostavata na doniranite tenkovi i oklopni vozila od Rusija preku Dunav.


Стварно ја Блокираат и кршат спогодба за пловидба по Дунав , ама им се може Србија не е под санкции , ама ете ти.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5511
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Воени новости

Postby Zoran MAF » 15 Jul 2019, 22:38

Russian SAM Troops deputy commander dubs S-350 ‘cruise missile killer’

The deputy commander of the Russian Aerospace Forces' Surface-to-Air Missile (SAM) Troops, Colonel Yuri Muravkin, has told the Ministry of Defence (MoD) newspaper Krasnaya Zvezda that the newly adopted S-350 Vityaz SAM system that is to replace the medium-range S-300PS system in the current SAM Troops inventory is a "cruise missile killer".

In an interview to commemorate SAM Troops Day on 8 July, Col Muravkin said that a single S-350 transporter erector launcher (TEL) is armed with three times as many missiles as a single S-300 or S-400 SAM TEL and that the S-350 is capable of repelling simultaneous attacks from any direction. The colonel also stated that the S-350's capabilities make it a priority to equip SAM units stationed on borders and coasts with Vityaz and that a regiment will be retrained for the system in 2020.

Col Muravkin claimed that the Pantsir-S short-range air defence (SHORAD) system had been used to "deal effectively with" Grad rockets fired by the BM-21 multiple rocket launcher system, small unmanned aerial vehicles (UAVs), and quadcopters over the last year and a half and had countered air-to-surface missiles and aircraft for a "long time".

The colonel added that the recently unveiled Pantsir-SM will counter future threats such as hypersonic missiles and UAV swarms, stressing that in addition to a new radar, greater processing power, and missiles with greater speed, range, and payload, the Pantsir-SM will use artificial intelligence.

Col Muravkin also stated that because of the proliferation of precision-guided munitions (PGMs), the focus is shifting from area to point air defence with Pantsir systems, while S-400 SAM systems will deal with aircraft before they launch PGMs


https://www.janes.com/article/89867/rus ... ile-killer
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5511
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Воени новости

Postby James » 16 Jul 2019, 06:01

UAV swarms


Mmmmmmm....

So bi rekol Hitler u vicot, ke vidime ke vidime.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4128
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Воени новости

Postby karamba » 16 Jul 2019, 22:24

Парада во Асунсион, Парагвај...најнова опрема :?

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12236
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Воени новости

Postby Zoran MAF » 16 Jul 2019, 22:26

karamba wrote:Парада во Асунсион, Парагвај...најнова опрема :?

Image


Удавот е трењиран , или ко шал си го носи.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5511
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Воени новости

Postby karamba » 16 Jul 2019, 22:28

Zoran MAF wrote:
karamba wrote:Парада во Асунсион, Парагвај...најнова опрема :?

Image


Удавот е трењиран , или ко шал си го носи.

Трениран бе Зоч, црногорците како викаат: оно лежи и иде :lol: и врши работа :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12236
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Воени новости

Postby James » 31 Jul 2019, 10:33

James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4128
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Воени новости

Postby filipv » 31 Jul 2019, 11:28

James wrote:https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=07&dd=31&nav_category=11&nav_id=1572158


Не само воена.
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2085
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Воени новости

Postby dragan_mig31 » 31 Jul 2019, 12:52

Isto kao kaj nas be.Samo so kaj nas imaat uletano mnogu poise pari nego u srbija od USA...
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 22169
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: alvarhanso, Google [Bot] and 10 guests