Дали знаевте дека...?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Зоран » 28 Mar 2011, 18:33

Makedon wrote:Denes stanav edrilicar :) :) :)

padobranec
честитки , :bravo:

Сонце во лицето и ветер во грбот. :bravo:
padobranec
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Дали знаевте дека...?

Postby IgorMKD » 22 Apr 2011, 20:25

Makedon wrote:Denes stanav edrilicar :) :) :)


:bravo: :bravo: :bravo:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Canemakedonski » 14 Sep 2011, 12:55

Вчера почнаа авиотрките во Рино?
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5780
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Дали знаевте дека...?

Postby AlexGreat » 02 Nov 2011, 21:24

The Guardian saznaje: SAD i Britanija pripremaju plan napada na Iran

Britanski list The Guardian saznaje kako britanska vojska užurbano priprema plan vojnog napada na Iran.
Povodom potencijalnog napada navodno je zabrinutost oko iranskog nuklearnog programa.
Britansko ministartvo obrane vjeruje kako su u SAD-u odlučili "ubrzati" plan napada na Iran i kako bi uskoro moglo početi bombardiranje ključnih lokacija diljem Irana. Britanska vojska spremna je pridružiti se američkim snagama.

Britanski vojni stratezi detaljno analiziraju situaciju i prave se završne odluke oko toga gdje će se pozicionirati mornarica naoružana Tomahawk krstarećim raketama.

Novinari lista The Guardian razgovarali su s više predstavnika britanske vojske koji su im otkrili kako je "uspješnim" okončanjem misije u Libiji fokus odmah prebačen na Iran.
Napominju kako je Obama odlučio ne ući u nove sukobe prije završetka predsjedničkih izbora iduće godine, ali na temelju novih saznanja i taj plan mogao bi se promjeniti.

Baš kao i u slučaju Sirije, glavnu ulogu u stvaranju povoda za rat ponovno ima organizacija IAEA (International Atomic Energy Agency) koja upozorava na proizvodnju nuklearnog oružja u Iranu.

Na Washington veliki pritisak stvara i Izrael koji stalno upozorava SAD da bi Iran trebalo napasti "prije no što bude prekasno".
izvor(i): The Guardian


Ах..ќе го крка некој овде..а без заби ќе останат и НАТО..само без колку да видиме.
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9179
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Зоран » 03 Nov 2011, 14:05

Ке има свеж кеш.
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Зоран » 11 Apr 2012, 15:38

filipv wrote:
Зоран wrote:Ке има свеж кеш.


е шо, да ги остаат да направат бомба?


И да ги остават не можат бомба не се прави туку така.
Згора на се не е до бомбата , туку им треба полтронска влада во Техеран.
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Зоран » 12 Apr 2012, 18:21

Нуклараната е по долготрајна , на оваа вотората се гледа дното.
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Loaded_Dice » 14 Apr 2012, 08:33

И што ќе им е нуклеарна централа кога спијат на нафта?


цената на нафтата секој ден расте а тоа им е главен извозен производ, што ја прави уште пологична одлуката за користење нуклеарна енергија со цел да ги заштедат своите резерви на нафта како би оствариле поголеми профити во иднина по повисока цена. Треба да се земе во предвид дека станува збор за повисоко индустријализриана земја од арапските значи само за свои потреби би требало да потрошат многу поголеми количини на нафта за правење струја отколку да користат поефтина нуклеарна енергија а таа нафта што нема да ја потрошат да ја продадат по многу повисока цена отколку дома :)

Ама дека прават бомба нема сумља во тоа, зашто инаку би се зафатиле со 'reinventing the wheel' и толку големи уложувања како во пари така и во време за еден обичен експеримент по физика и за нешто што е измислено уште пред повеќе од 50 години кога може многу побрзо и поефтино да стигнат до готови прачки за гориво ако им требаат само за правење струја:?:
Иако причината за користење на нуклеарна енергија им е дури повеќе од валидна него во земји што немаат нафта, збогатувањето ураниум според мене е недвосмислен доказ дека идат кон бомба, али дали се дотолку луди за да ја употребат не би знаел да кажам, мислам дека повеќе е како средство за одвраќање кон тие што имаат аспирации да им ја земат нафтата ( а листата тука е долга :) )...

Како и да е, Израел има валидна поента тука да превземе нешто, а за Иран мислам дека им попаметно да баталат тие планови, да изградат повише атомски централи со странско гориво, да направат отспатки во однос на општественото уредуваање како би зголемиле соработка со западот и со тие пари би купиле повеќе конвенционално оружје (исот како арапите што имс е дава) што би им било поголема гаранција од надворешна агресија него атмоска бомба. Факт е дека присутво на нафта во одредена земја веднаш условува драстично зголемување на конвенционално наоружање како би се осигурал тој капитал и би се одвратиле можни агресори (Ангола, Судан се последни примери ..)

P.S. ја мислам дека решението е да прекинат со збогатување ураниум, а за возврат да им се дадат прачки под ептен поволни услови за посотечката централа како и договори за нови централи под нормални услови (не некои астрономски цени), со тоа што да мора изгореното гориво да го враќаат под строга контрола како што се практикува секаде во свет.
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1115
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Зоран » 14 Apr 2012, 09:33

Другари Иран има над 50 истражувачки центри раштркани насекаде, така да оваа задача не е остварлива за Израел.
Да не мислите на 2 саата ке напаг друг центар а доле ке му аплаудираат.
За да се реши западната главоболка им треба копнена инвазија!!!!!Е сега тоа е воедно и бокс во стомак и за Кина и за Русија. :glava_vo_zid:
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Iko » 14 Apr 2012, 09:47

Spored poslednite raspolozhlivi razuznavachki informacii - brojot na takvite lokacii (koj se poklopuva tokmu so brojot na lokaciite na koi ne im beshe dozvolen vlez na inspektorite na Megjunarodnata Atomska Agencija) - iznesuva ramno 16....od vkupno 62 svoevidni "nuklearni postrojki" koi vkupno postojat vo IR Iran....i site tie 16-set (kako i site ostanati drugi od vkupno 62-te) se rashtrakani shirum celata zemja (ne se koncentrirani na edno mesto)...i kako po pravilo - se dlaaaaaaaaboko podzemni....i moshne dobro voeno obezbedeni (vo smisla so PVO artileriski i raketni sistemi, kako i bliski voeno-vozduhoplovni bazi koi gi pokrivaat so svoite lovechki avijaciski formacii)....

So drugi zborovi...sosema obratno na ona shto mutavite Arapi (vo Irachkiot i Siriskiot primer) - napravija...skoncentrirajjki gi svoite "nuklearni napori" vo samo edna nauchno-istrazhuvachka tochka....Persijcite 9ili ako sakate oficijalno deneska - Farsite) se pokazhaa kako daleku pomudar i po-prefrigan narod za ovaa rabota....
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Зоран » 14 Apr 2012, 09:49

Но изи таск.
Плус епетен длабоко копале.
Бункербастерите досега бркаа работа на 20 -30 метра овде е над 50 .
Сиц.
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Iko » 14 Apr 2012, 09:51

Ne, ne...ne rekov deka se vkupo 16 lokacii kade se spremaat centrifugite...rekov deka 16 lokacii se "povrzani" na ovoj ili onoj nachin so centrifugite...i tokmu vo tie 16 lokacii ne beshe dozvolen vlez....spored odredeni Zapadni (i Izraelski) razuznavachki "somnezhi"...ova ne e ni celosniot broj...navodno se raboti za odprilika 22 do 24 vakvi lokacii....
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Iko » 14 Apr 2012, 10:02

Te skontav i prethodno shto kazha - no tokmu dosegashnite Zapadni (i Izraelski) razuznavachki podatoci - govorat deka istoto nema da e efektivno...vo smisla, i da se roknat tie posocheni lokacii kade se znae so sigurnost deka se spremaat centrifugite (kako na primer onaa vo Busheher koja e megju najgolemite nuklearni postrojki vo cel IR Iran - koja e istovremeno i najdobro braneta so 6-to sloen PVO "chador" i e istata na 150 metra pod zemja dlaboko ukopana vo svoeviden "Shvajcarski bunker" koj so svoite debeli olovni zidovi mozhe da izdrzhi direkten taktichki nuklearen udar) - sepak drugite od ovie ostanati 16-tina lokacii (od vkupno 62-te posocheni) - kje mozhat vo idnina da prodolzhat so istoto "bez pogolema maka"...tokmu spored istite razuznavachki podatoci - vo momentov da kompletno bidat zbrishani tie 1-2 postrojki kade se spremaat centrifugite - na IR Iran kje mu treba se na se 12 do 16 meseci da prodolzhi so istiot proces vo tie ostanati 16-tina postojki (ne se razbira vo site niv)...vo smisla...nema da go "obezglavat" celosno proektot (kako vo prethodniot Irachki i Siriski primer) - tuku istiot samo i najpovekje "kje go odlozhat za kratok period"....tokmu tuka im se "krshat kopjata" najpovekje vo celosnata procenka za situacijava...dali vo odredena smisla - e vekje "prekasno"....

So eden zbor...Persijcite se pokazhaa vo ovaa cela situacija, kako nesporedlivo i daleku - i pointeligentni i posposobni "igrachi" od Arapite vo ovoj pogled...nema ednostavno kazhano - ni najmala sporedba....
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Iko » 14 Apr 2012, 10:38

Vo kontekst na se ova shto go spomna Filipcho (a so shto lichno i te kako se slozhuvam)...tokmu Ruskata Federacija (koja tehnichki dosta pomogna vo formiranjeto na Iranskata CIVILNA nuklearna programa) - beshe prvata zemja koja stavi celosno embargo na izvoz na konvencionalna sovremena voena oprema i vooruzhuvanje kon IR Iran - vo onoj moment koga se posomneva deka istata zemja ovaa civilna programa mozhe da ja prenasochi i za voeni istrazhuvanja....

I da ne misli nekoj deka se raboti za neshto "sitno"...se raboteshe za ogromen izvoz...IR Iran...OFICIJALNO najavi pred godini deka od Ruskata Federacija saka da gi kupi slednive raboti:

1. Ramno 230 komada povekje-namenski borbeni avioni Su-30MK2 (koi bi bile dopolnitelno osovemeni na standardot na posebno za Malezija pripremenata izvozna verzija - Su-30MKM - najnapredna od site izvozni verzii, duri posovremena i od Indiskite Su-30MKI3) - inaku ova trebashe da bide potencijalno najgolemiot dotogashen izvozen dogovor koj OKB "Sukhoi" nekogash go podpishal (vo edinechna forma);
2. Ramno 25 komada vozdushni tankeri Il-78MK;
3. Ramno 10 diviziona na mobilni PVO raketni sistemi so golem dostrel S-300PMU2 (iako spored nekoi izvori navodno se rabotelo za S-300PMU1);
4. Ramno 6 diviziona na mobilni PVO raketni sistemi so sreden dostrel BUK-M2;
5. Ramno dopolniteli 6 diviziona (na prethodno isto 6 porachanite i isporachani) na mobilni PVO raketni sistemi so kratok dostrel Tor M-1V;
6. Ramno 260 komada na mobilni PVO hibridni (kombinirani artilersko-raketni) PVO sistemi 2S6 "Tunguska" M-1;
7. Ramno 4 komada novi fregati od klasata "Gepard", i
8. Ramno dopolnitelni 3 komada novi (kako dodatok na prethodno isto 3 porachanite i isporachani) krstosuvachki voeni podmornici na hibriden dizel-elektrichen pogon od klasata "Kilo".....

Vo opcija beshe i kupuvanje na duri 170 komada transportni voeni helikopteri Mi-171SH....

Vkupniot dogovor togash (vo 2007-ma) trebashe da iznesuva ramno 34.3 milijardi togashni Amerikanski Dolari (so shto istiot, trebashe vo toa vreme da bide najvisok edinechen voeno-izvozen dogovor vo istorijata - pred onoj svoeviden "rekord" koj go postigna Rusko-Indiskiot dogovor za 300-te komada FGFA - odnosno posebno za Indiski potrebi podgotvenata verzija na PAK-FA i za zgora dopolnitelni 25 novi sredni voeno-transportni avioni Il-214MTA - koj ima vkupna vrednost od 35.5 milijadri Amerikanski Dolari - i beshe najvisok edinechen voeno-izvozen dogovor skluchen do sega...se dodeka minatata godina SAD i Kralstvoto Saudiska Arabija ne go skluchija onoj "abnormalen" voeno-izvozen dogovor so rekordna do sega visina od 84.4 milijardi Amerikanski Dolari)....


Taka da Rusite, sosema svesno - izgubija ogromna para...ama idejata da IR Iran (koj neli im e "prijatelska zemja") - se stekne vo posed na nuklearno vooruzhuvanje - im e krajno neprifatliva.....nishto pomalku odoshto na Zapadnite zemji i Izrael...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Зоран » 14 Apr 2012, 11:32

Имаше некаква компензација од страна?
на пр Херон 450 и ТоТ на пр Индиум антимонит!
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Дали знаевте дека...?

Postby KVARK » 14 Apr 2012, 13:43

Во едно сум убеден - Иранците се способни автономно, без надворешни советници да направат А-бомба. И самите имаа солиден образовен систем, а посебно ако ангажираат некои од илјаднците доктори на науки и/или професори кои се Иранци по потекло, а работат на најдобрите катедри на Европскиве Универзитети. Имаат само една отежнувачка околност... Повеќето од овие луѓе не можат ни да го смислат Ахмадинеџад.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Iko » 14 Apr 2012, 13:58

Dobra zabeleshka....nekad, ne mozham a da ne se zaprasham - kolku li samo daleku mozheshe taa inteligentna i shkoluvana nacija da otide napred - dokolku ne beshe obremeneta so segashniov rezhim (ili pak prethodniot koj nastrana svojot sekularizam - ne beshe nishto podemokratski)....siguren sum deka Iran ili podobro kazhano - Persija....kje beshe drzhava na nivo na Izrael...dominantna vo sekoj pogled vo regionot na Sredniot Istok kako shto Izrael e na Bliskiot...Iran i sega e dominanten vo ovoj region - no sepak daleku pod svoite vistinski potencijali....po sto pati kje povtoram - sum imal lichen dopiren kontakt so brojni Iranci (pretezhno se raboteshe za Amerikanski voen personal so Persisko poteklo) - i mozhe da kazham deka redko sum videl tolku bistar, tolku sposoben i sosema otvoreno...tolku "damsko-dzentlmenski" narod...vistinski "gospoda" od lugje - vo bukvalen smisol na zborot....stara, dinastichki "prekalena" aristokratija od lugje...a toa e neshto shto se gradi so vekovi na civilizatorsko nivo....

Dobar pokazatel za sporedba - kako eden destruktiven rezhim mozhe da unazadi - edna inteligentna, shkoluvana i trudoljubiva nacija - e Severno Korejskiot primer...dodeka nivnite sonarodnici na Jugot zhiveat ko "bubreg vo loj" (i napreduvaat na svetskata scena vo sekoj mozhen pogled) - oni bukvalno gladuvaat....
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Дали знаевте дека...?

Postby IgorMKD » 14 Apr 2012, 14:32

KVARK wrote:Во едно сум убеден - Иранците се способни автономно, без надворешни советници да направат А-бомба. И самите имаа солиден образовен систем, а посебно ако ангажираат некои од илјаднците доктори на науки и/или професори кои се Иранци по потекло, а работат на најдобрите катедри на Европскиве Универзитети. Имаат само една отежнувачка околност... Повеќето од овие луѓе не можат ни да го смислат Ахмадинеџад.


А тие што решија да се дружат со него мистериозно еден по еден умираат по улиците на Техеран во изминативе месеци и години...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Iko » 14 Apr 2012, 14:33

Caugh, caugh, caughossad..... :wink:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Дали знаевте дека...?

Postby Canemakedonski » 14 Apr 2012, 14:35

Iko wrote:Te skontav i prethodno shto kazha - no tokmu dosegashnite Zapadni (i Izraelski) razuznavachki podatoci - govorat deka istoto nema da e efektivno...vo smisla, i da se roknat tie posocheni lokacii kade se znae so sigurnost deka se spremaat centrifugite (kako na primer onaa vo Busheher koja e megju najgolemite nuklearni postrojki vo cel IR Iran - koja e istovremeno i najdobro braneta so 6-to sloen PVO "chador" i e istata na 150 metra pod zemja dlaboko ukopana vo svoeviden "Shvajcarski bunker" koj so svoite debeli olovni zidovi mozhe da izdrzhi direkten taktichki nuklearen udar) - sepak drugite od ovie ostanati 16-tina lokacii (od vkupno 62-te posocheni) - kje mozhat vo idnina da prodolzhat so istoto "bez pogolema maka"...tokmu spored istite razuznavachki podatoci - vo momentov da kompletno bidat zbrishani tie 1-2 postrojki kade se spremaat centrifugite - na IR Iran kje mu treba se na se 12 do 16 meseci da prodolzhi so istiot proces vo tie ostanati 16-tina postojki (ne se razbira vo site niv)...vo smisla...nema da go "obezglavat" celosno proektot (kako vo prethodniot Irachki i Siriski primer) - tuku istiot samo i najpovekje "kje go odlozhat za kratok period"....tokmu tuka im se "krshat kopjata" najpovekje vo celosnata procenka za situacijava...dali vo odredena smisla - e vekje "prekasno"....

So eden zbor...Persijcite se pokazhaa vo ovaa cela situacija, kako nesporedlivo i daleku - i pointeligentni i posposobni "igrachi" od Arapite vo ovoj pogled...nema ednostavno kazhano - ni najmala sporedba....


А и потоа следи иранскиот противнапад: N бомбаши самоубијци тренирани од Хезболах, нешто како нападот на американските и француските сини шлемови во Либан во 1983, само на N - та, па веројатно затворање на Хормускиот теснец, па поскапување на нафатата, па...
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5780
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], gocka_990, Makedon and 6 guests