Спорт - МАФ обложувалница

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby kocov » 14 Oct 2019, 21:11

karamba wrote:
kocov wrote:Севрџистан денеска загуби со 2 нула нека му множат поразите .Уште оние од еурофарм да изгубат и се ке биди комплетно.

Eurofarm tepase vcera Kocka, ne ti se po kejf nesto bace, a?


шо да ми биди го укинија тимот на пелистер И општина битола прати парите за пелистер ги дава за тимот на силјан мицевски оној транзискиот директор и олигарх како да не се лутам.Па Пелистер е тим од 30 тите години мојот покен дедо од мајками од 30 тите се до смрта во 2010 беше навивач на Пелистер и сега еден селајк од демихисар го укинува тимот на Пелистер стар градски тим и ми измислува тим шо носи име на аптека на керкаму е нема да му навивам за нив нека си носи навивачи од село Кишава или острец ако знаат што е то ракомет.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby karamba » 14 Oct 2019, 22:33

kocov wrote:
karamba wrote:
kocov wrote:Севрџистан денеска загуби со 2 нула нека му множат поразите .Уште оние од еурофарм да изгубат и се ке биди комплетно.

Eurofarm tepase vcera Kocka, ne ti se po kejf nesto bace, a?


шо да ми биди го укинија тимот на пелистер И општина битола прати парите за пелистер ги дава за тимот на силјан мицевски оној транзискиот директор и олигарх како да не се лутам.Па Пелистер е тим од 30 тите години мојот покен дедо од мајками од 30 тите се до смрта во 2010 беше навивач на Пелистер и сега еден селајк од демихисар го укинува тимот на Пелистер стар градски тим и ми измислува тим шо носи име на аптека на керкаму е нема да му навивам за нив нека си носи навивачи од село Кишава или острец ако знаат што е то ракомет.

Знам знам, ја знам приказната убаво и се слагам со тебе на таа тема околу Пелистер, нажалост другар тоа е ни прв ни последен е тој пример со Пелистер али не одат далеку тие на две на три склепани проекти
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 13413
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby kocov » 14 Oct 2019, 23:58

toe e isto kako utre da go ukinat vardar kako tim a e brend na skopje i na makedonija.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby filipv » 15 Oct 2019, 08:05

абе мафијаши, следите ф1?
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3732
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby Iko » 15 Oct 2019, 08:40

Za mene lichno govoram - od koga zagina Sena - jok brato...sekakva drazh izgubi toj sport za mene (a go sledev ko ulav)...ne vikam deka on beshe najbolji - no za mene e...eden i edinstven...i nepovtorliv...on i negovata generacija - bea (spored mene za golema zhal) "poslednite Mohikanci" koi onaka, "vistinski" i "mashki" vozea...sekoja chest na site po niv - ali denes vozi kompjuter...vozachite maltene samo ja kontroliraat rabotata na robotot - koj sovremenite bolidi stanaa, spored mene gubejkji go primatot na "vozilo"...kako trgnale - nema da me chudi za 20-30 godini i da nema vozachi...sami bolidi kje se trkaat...

Svaka chast na tehnoloshki napredok - al' je*esh ti to brale moj...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 40927
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby James » 15 Oct 2019, 09:15

Od koga pocnaa da brcat ko kosilki i onie glupostite so pnevmatici koga vo SAD se trkase Ferrari sam so sebe, vekje ne.

Isto debel potpis na ova so go kaza drugarot Iko.


Inace mi se dopagjaa Finskite soferi, prvo Mika pa Kimi. A ednas ne znam koja trka bese u moreto crni i crveni fanovi, vidov grupica od 30 lugje so ogromen transparent Joss the boss, i stanav fan na Verstapen zaedno so drugar mi, pa pievme pivo stalno koga Arrows/Stewart ja zavrsuvaa trkata. Citam sin mu pici sega i toa ne e los.

I da Shumaher bese tesko pederiste.
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 7319
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby filipv » 15 Oct 2019, 09:59

И јас имам огромна „дупка“ во гледање ф1, отприлика од 2007 па до сега. Дозволете ме да ве апдејтам, пошто во последниве неколку години се случија значајни и позитивни промени во ф1.

- И покрај „смалените“ мотори (v6 наместо v12) колите се побрзи од кога било. Се нижат нови рекорди на патеките, а колите редовно постигнуваат 300+ км/ч на повеќето патеки, а не како порано само на најдолгите правци на најбрзите патеки.

- Има многу претекнувања, дури и на патеки или места на патеките на кои „традиционално“ немало претекнувања, како напр Монако или Унгарија. Колите имаат два системи (DRS и KERS) што овозможуваат полесно претекнување кога колата позади е очигледно побрза од таа напред.

- Перформансите на колите се многу повоедначени од порано. Нема како порано тимот-фаворит да се одвои уште на стартот и практично да вози досадна соло-трка додека оние позади каскаат безнадежно побавни. Порано повеќето трки беа досадни, со чат-пат некоја интересна и драматична. Сега е обратно: повеќето трки се интересни, многу ретко се погодува досадна.

- Бодувањето е сменето така што нон-стоп има интересни дуели не само за првите места, туку и во средината и на крајот. Не е ништо необично најинтересниот дуел во трката да е, шознам, битка за десетто место.

- Современата технологија овозможува феноменално снимање на трката од многу различни агли, со миљон камери поставени на самата кола. Преносите изобилуваат од интересни кадри. Не е 99% „зуење“ на шарени точки што одминуваат покрај камерата.

- Можеби најважното: во последниве 2 години се изнедри нова генерација на бубуљичави многу млади возачи – да не речам деца – кој од кој подобар! Не се сеќавам порано да имало толкав наплив на супер-талентирани млади возачи одеднаш. Речиси и да нема ниту еден возач кој не е феноменален и кој нема потенцијал да победува.

Ви препорачувам да пробате да гледате некоја трка. Обрнете особено внимание на Макс Верстапен, Алекс Албон, Шарл Леклер, Ландо Норис и Карлос Саинц.

filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3732
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby Bobo » 15 Oct 2019, 15:21

filipv wrote:И јас имам огромна „дупка“ во гледање ф1, отприлика од 2007 па до сега. Дозволете ме да ве апдејтам, пошто во последниве неколку години се случија значајни и позитивни промени во ф1.

- И покрај „смалените“ мотори (v6 наместо v12) колите се побрзи од кога било. Се нижат нови рекорди на патеките, а колите редовно постигнуваат 300+ км/ч на повеќето патеки, а не како порано само на најдолгите правци на најбрзите патеки.

- Има многу претекнувања, дури и на патеки или места на патеките на кои „традиционално“ немало претекнувања, како напр Монако или Унгарија. Колите имаат два системи (DRS и KERS) што овозможуваат полесно претекнување кога колата позади е очигледно побрза од таа напред.

- Перформансите на колите се многу повоедначени од порано. Нема како порано тимот-фаворит да се одвои уште на стартот и практично да вози досадна соло-трка додека оние позади каскаат безнадежно побавни. Порано повеќето трки беа досадни, со чат-пат некоја интересна и драматична. Сега е обратно: повеќето трки се интересни, многу ретко се погодува досадна.

- Бодувањето е сменето така што нон-стоп има интересни дуели не само за првите места, туку и во средината и на крајот. Не е ништо необично најинтересниот дуел во трката да е, шознам, битка за десетто место.

- Современата технологија овозможува феноменално снимање на трката од многу различни агли, со миљон камери поставени на самата кола. Преносите изобилуваат од интересни кадри. Не е 99% „зуење“ на шарени точки што одминуваат покрај камерата.

- Можеби најважното: во последниве 2 години се изнедри нова генерација на бубуљичави многу млади возачи – да не речам деца – кој од кој подобар! Не се сеќавам порано да имало толкав наплив на супер-талентирани млади возачи одеднаш. Речиси и да нема ниту еден возач кој не е феноменален и кој нема потенцијал да победува.

Ви препорачувам да пробате да гледате некоја трка. Обрнете особено внимание на Макс Верстапен, Алекс Албон, Шарл Леклер, Ландо Норис и Карлос Саинц.
Ја редовно си ги гледам, викендов останав без спиење ради ф1.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8553
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby Bobo » 15 Oct 2019, 15:26

Перформансите на колите се многу повоедначени од порано. Нема како порано тимот-фаворит да се одвои уште на стартот и практично да вози досадна соло-трка додека оние позади каскаат безнадежно побавни. Порано повеќето трки беа досадни, со чат-пат некоја интересна и драматична. Сега е обратно: повеќето трки се интересни, многу ретко се погодува досадна.


Баш и не е така ( освен последните 4 трки кај што ферари покажа малце сила со колата, али не и со стратегија),Хамилтон секогаш победува со убедлива разлика од почеток до крај.. така да ..
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8553
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby filipv » 15 Oct 2019, 15:30

Да, затоа е шампион. Ама не е ко порано, напр во деведесетите да се одвојат хакинен и култхард а другите да каснат круг... или шумахер кога нижеше титули.

„Убедлива“ разлика денес и порано не е исто :-) тоа ми беше поентата
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3732
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby karamba » 15 Oct 2019, 19:58

Филип фала за апдејтот од погоре, корисен е. Баш Бобо пред некој ден ми викаше дека останал без спиење заради Ф1, ќе ме натерате да се вратам на гледање на тркиве а раат сум вака :) , една нервоза помалце
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 13413
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija


Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby filipv » 18 Nov 2019, 20:53

Традиционално многу возбудлива трка во Бразил. Меѓу другото, соборен е и светскиот пит-стоп рекорд: Ред бул сменија гуми за 1,83 (еден запирка осумдесет и три) секунди!filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3732
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby James » 18 Nov 2019, 22:13

Tuu, ama koordinacija, braos.
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 7319
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby Вељо » 24 Nov 2019, 19:25

https://www.youtube.com/watch?v=ct0L-DVkmB8&t=4s
Okapav vcera do 6 sabajle ali vredese,kakva desna covece :shock: potta mu ja izvadi od glava.
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1855
Joined: 13 Apr 2011, 18:17

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby karamba » 24 Nov 2019, 19:33

Вељо wrote:https://www.youtube.com/watch?v=ct0L-DVkmB8&t=4s
Okapav vcera do 6 sabajle ali vredese,kakva desna covece :shock: potta mu ja izvadi od glava.

Veljo ne go ispustas boksov bace, sekoja cest postuvam i ja porano dremev koga nemase jutub-i, net-ovi i slicni mrezi do sabajle za par rundi, ama go zatrese masala na fabricki podesuvanja go vrati
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 13413
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby Столе Маф » 24 Nov 2019, 19:35

Не си можел да наштелуваш мобилниот да ти ѕвони во 5 часот ? :wink:
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3648
Joined: 12 Jun 2011, 15:03

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby Вељо » 24 Nov 2019, 23:05

Karamba drug e filingot u zivo koga gledas zar ne?Zosto bi imalo publika na tribini togas,Stole pred borbava imase tri borbi povekjeto bea Meksikanci auu covece koe mavanje pa baraban da bese ke se dupnese sto timbi ke imaa svaka cast :).
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1855
Joined: 13 Apr 2011, 18:17

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby James » 05 Dec 2019, 20:35

https://ekipa.mk/se-oglasi-i-lukaku-po- ... -go-videl/

Kakvi supaci ovie od Koriere, tolku da ne razmislat pred da ide ova na pecat? C c c
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 7319
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Спорт - МАФ обложувалница

Postby karamba » 05 Dec 2019, 21:20

Каков непромислен потег, баш кога прочитав ми дојде на памет и темана новниарска неписменост..., дибеци
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 13413
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: alvarhanso and 14 guests