Микросам машина

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
andon
Падобранец
Падобранец
Posts: 22
Joined: 02 Feb 2010, 00:44
Location: Скопје
Contact:

Микросам машина

Post by andon »

Ne znam dali gledavte kaj milenko sinojka navistina interesna emisija dojdoa decki od mikrosam i kazuvaa za masina koja proizveduva trupovi na avioni pa davaa i nekoi klipovi da se vidi ka ko funkcionira. Inaku masinata se proizveduva vo epten malce zemji niz svetot i kako so razbrav taa sklopena cela so makedonski inzinerii i materijali inaku ke ja prestavat i vo skopje od 13-15 maj od 11-22 h.Na nivnata strana ima objasnuvanje kako raboti se lie bukvalno vo kalapi i izlaga trup za avion e sega prasaneto mi bese dokolku ima luge koj ja gledale emisijata ili ja poznavaat ovaa tehnologija dali vnatre se zajaknuva trupot koga ke izleze od kalap znaci mislam na dopolnitelna konstrukcija (kako drzaci itn.).A inaku oni kazaa deka boing rabotel celosno so ovaa tehnologija. Masinata ja ima i na nivnata strana http://www.mikrosam.com/new/article/en/ ... te-system/" onclick="window.open(this.href);return false;.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45851
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Iko »

Ne ja gledav emisijata no spored ona shto go gledamna sajtot ova e vsushnost mashina koja go izliva karbon-fiberot (odnosno polimerniot kompoziten materijal) vo polimimetichkite legurite...i mozhe da najde primena vo izrabotka na "elastichen" i izdrzhliv aero-profil...samo shto iskreno...nitu e ova ultra-nova tehnologija nitu tolku retka...nad 30 zemji ja imaat...vo sekoj sluchaj bravo za dechkite na inicijativata za vlez na sovremeni tehnoloshki proizvodstveni metodi kaj nas...

...Samo shto vistinska shteta e shto ne im vredi mnogu-mnogu....bar kaj nas....ako dade Gospod mozhebi kje se "snajdat" so izvoz nadvor....
Last edited by Iko on 08 May 2010, 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6117
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Trpkovski Vladimir »

Тоа ќе да е.
Инаку што се однесува до прашањето, да трупот од внатрешната страна се ојачува со ребра и пречки, не е само надворешната обвивка. Истото се однесува и на крилата и на стабилизаторите.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
andon
Падобранец
Падобранец
Posts: 22
Joined: 02 Feb 2010, 00:44
Location: Скопје
Contact:

Re: Микросам машина

Post by andon »

Pa na toa i mislev so rebra is sipki zaso mi bese malce nejasno vikam kako taka nezajaknat ke go krenat vo vozduh.A inaku kazaa deka ke ja prodavale masinata na ruska kompanija za pravanje sateliti.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Canemakedonski »

Ова се вика намотување на филамент: лента од јаглеродни влакна се натопува со мономерот и се нанесува на ваљакот и потоа се загрева за да се изврши полимеризација. Инаку кој вели дека ова нема примена кај нас? Еве ви цевка за зоља со неортодоксна примена:

Image
User avatar
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Valter »

Микросам е една ретко успешна приказна кај нас.Дечките се занимаваат со врвна технологија.Штом соработуваат со ЕСА а еве сега и со Руската вселенска агенција...
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Микросам машина

Post by IgorMKD »

Додуша си имаат проблеми со САД поради некои непримерни контакти со соодветно непреимерни земји... Но, нека си ја пробаат среќата.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Микросам машина

Post by kocov »

kako sto kazuvaja na emislijata na milnko mikrosam e treta firma koj pravi vakva masina posle edna firma vo sad i bo spanija
Osobeno interes za ovaa masina pojavile bell koj bile zadovolni so toa sto se pojavuva pogolema konkurencija vo vakvi tehnolgii .Masinata mozi da go pravi celoto telo da avionot so se prozorci otvori sve sto imaa edno telo na avionot sto se zasteduva dosta vreme.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Микросам машина

Post by IgorMKD »

kocov wrote:kako sto kazuvaja na emislijata na milnko mikrosam e treta firma koj pravi vakva masina posle edna firma vo sad i bo spanija
Osobeno interes za ovaa masina pojavile bell koj bile zadovolni so toa sto se pojavuva pogolema konkurencija vo vakvi tehnolgii .Masinata mozi da go pravi celoto telo da avionot so se prozorci otvori sve sto imaa edno telo na avionot sto se zasteduva dosta vreme.
Bell??? :shock:

Има некој снимка од таа изјава?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Canemakedonski »

По куса консултација на Google за filament wound carbon fiber machines, најдобра страница:
http://www.compositesconsultants.com/ca ... #Equipment" onclick="window.open(this.href);return false;
П. С. зачудо, го има и микросам.
Или уште подобро Google за filament winding machine.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Canemakedonski »

Еве и на Youtube:
http://www.youtube.com/results?search_q ... chine&aq=f" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Микросам машина

Post by kocov »

IgorMKD wrote:
kocov wrote:kako sto kazuvaja na emislijata na milnko mikrosam e treta firma koj pravi vakva masina posle edna firma vo sad i bo spanija
Osobeno interes za ovaa masina pojavile bell koj bile zadovolni so toa sto se pojavuva pogolema konkurencija vo vakvi tehnolgii .Masinata mozi da go pravi celoto telo da avionot so se prozorci otvori sve sto imaa edno telo na avionot sto se zasteduva dosta vreme.
Bell??? :shock:

Има некој снимка од таа изјава?
така памтам .Така рече тој рече едне од главните конструктори на машината со презиме самак дечко од 30 тина години .Тој рече дека кај нивниот штанд дошле белл и му честитле со зборови бравос не ја олеснавте многу работа Побарајтеја ја снимакта можи да имаа на миленко страната од таа емисија
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Микросам машина

Post by kocov »

еве линки од емисијата каде беше презентацијата
http://blip.tv/file/3602400" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33461
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Микросам машина

Post by alvarhanso »

Путин го посети штандот на Микросам на саемот Макс 2011 во Русија

Микросам ја продолжува традицијата во промоцијата на своите врвни технолошки достигнувања на полето на композитната индустрија на светско ниво. Од 16 до 21 минатиот месец, Микросам на меѓународни саеми за воздухопловство и вселенска опрема Макс 2011 во Русија.

Идејата на покровителот на овој саем премиерот на Руската федерација, Владимир Путин,според официјалните информации беше преку демонстрирањето на руската висока технологија и на отвореноста на рускиот пазар да се постигнат заеднички вложувања со странски партнери.

Прилепски Микросам со изложувачи од Русија, Белгија, Канада, Чешка, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Белорусија, Украина и САД,на саемот се претстави со своите техничко – технолошки достигнувања преку презентирање на работата на машините за полагање на влакна и лента за производство на препрег, машините за намотување, машините за обработка на композити, опремата и софтверите поврзани со нив, како и својот најнов производ, автоматска линија за ЛПГ, ЦНГ и резервоари под притисок.
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?m ... ntId=79608" onclick="window.open(this.href);return false;
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Микросам машина

Post by Зоран »

Браво за момците од Микросам.
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Avijaticar »

Американците во 2007 се интересирале и за нивната соработка со Кина

http://wikileaks.org/cable/2007/07/07SKOPJE616.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://wikileaks.org/cable/2007/08/07SKOPJE667.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Микросам машина

Post by Falcon »

Микросам влегува во авионската индустрија?

http://www.plusinfo.mk/vest/40940/Mikro ... alen-avion" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 13 guests