Операција "Соломонов Меч"

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by kocov »

онаа што го постира игор за вануну и то со го видов послен за мобилни или нуклеарни бомби колку еден ранец ми останува да помислам дека се работи за план на државата Израел во 70 тите да префрли дел од тие мали бомби низ повеке градови низ европа и блискиот исток . Можеби ги чуват во нивните амбасади и на дадена наредба да ги активират, така да не ме чуди да имаа и во Скопје една таква сепак, нивната политика е ако Израел е уништен од муслиманите тогаш да бидат уништени сите градови каде што имаа муслимани така да скопје како наш главен град имаа 150 000 муслимани, и на тоа ми удира мозокот зошто инаку тие би правеле толку многу мали атомски бомби .
И друго нешто што ми остави на памет се оние 3д принтери кој буквално можат да направат све па многу полесно е секаде некој користејки 3д принтер за метал да направи мини реактор и цела нуклеарна постројка само му треба нацрти и тие истите да ги направи во 3Д модели
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Зоран »

kocov wrote:онаа што го постира игор за вануну и то со го видов послен за мобилни или нуклеарни бомби колку еден ранец ми останува да помислам дека се работи за план на државата Израел во 70 тите да префрли дел од тие мали бомби низ повеке градови низ европа и блискиот исток . Можеби ги чуват во нивните амбасади и на дадена наредба да ги активират, така да не ме чуди да имаа и во Скопје една таква сепак, нивната политика е ако Израел е уништен од муслиманите тогаш да бидат уништени сите градови каде што имаа муслимани така да скопје како наш главен град имаа 150 000 муслимани, и на тоа ми удира мозокот зошто инаку тие би правеле толку многу мали атомски бомби .
И друго нешто што ми остави на памет се оние 3д принтери кој буквално можат да направат све па многу полесно е секаде некој користејки 3д принтер за метал да направи мини реактор и цела нуклеарна постројка само му треба нацрти и тие истите да ги направи во 3Д модели

Кочов
Израелска амбасада е у Каурски дел од градот.

:D :D :D

http://www.embassypages.com/update/embassy18595/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by alvarhanso »

Зоран wrote:Кочов
Израелска амбасада е у Каурски дел од градот.

:D :D :D

http://www.embassypages.com/update/embassy18595/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако е навистина ваму, тогаш е во арнаутскиот дел.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Зоран »

alvarhanso wrote:
Зоран wrote:Кочов
Израелска амбасада е у Каурски дел од градот.

:D :D :D

http://www.embassypages.com/update/embassy18595/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако е навистина ваму, тогаш е во арнаутскиот дел.
Барав и на гоогле мапс не е представено точно. 8) 8) 8)
АЈ то Кочов е добро информиран.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by kocov »

така јас сметам зошто ке му се толку мали бомби норамално да ги пренесат некаде оти тие имале и артилериски нуклеарни бомби, но овие по сликите изгледа за пренос во ранец, торба и така натаму кој ги знај кај ги имаат поставено овие бомби и чекат даден момент
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=xBXvrVgWToM" onclick="window.open(this.href);return false;

Опасни се. :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Uff...od koga se spremam da ja dovrsham storijava...i ja sum za tepanje...vrzan so lisici, po gol g'z so kamshik - od strana na mlada Dzoan Kolins u kozhen korset, fishnet podvezici i kozhni shpic-chizmi na visoka shtikla...

"Down boy, down! I say down to the bloddy pits of hell with ya'h - and crowl before me as a darn worm that ya'h 'r surely! I say down!!!"

Shljaaaaasss...shljaaaaaasss....
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by IgorMKD »

http://www.youtube.com/watch?v=JW2sm0iR0E8" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by alvarhanso »

Израел ќе се прогласи за „Еврејска држава“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска најави дека ќе го забрза донесувањето на новиот закон со кој и формално Израел ќе биде дефиниран како „Еврејска држава“.

Најавата на Нетанјаху се очекува да предизвика жестоки реакции во арапскиот свет. Околу 20 проценти од жителите на Израел се Арапи, дел муслимани, а дел христијани. Според предлогот на Нетанјаху, кој за првпат беше обелоденет на почетокот на месецов по подолги дискусии, дефиницијата ќе биде имплементирана на уставно ниво.

„Ќе донесеме Основен закон кој ќе го дефинира Израел како еврејска и демократска држава во рамките на актуелното парламентарно заседание“, изјавил Нетанјаху за време на состанок на неговата партија Ликуд.

Иако Израел нема Устав, уставните решенија се дефинираат со т.н. Основни закони. „Ова е нашиот одговор на оние кои сакаат да не’ изолираат и на оние кои го сметаат формирањето на еврејската држава за катастрофа“, порача Нетанјаху.

Палестинците го нарекуваат формирањето на државата Израел во 1948 година - Накба или катастрофа, затоа што доведе до протерување на стотици илјади Арапи од нивните домови.
Палестинците стравуваат дека, доколку Израел и формално биде дефиниран како еврејска држава, тие бегалци и нивните наследници никогаш нема да можат да се вратат во своите домови.

На последните преговори, израелските претставници бараа од палестинскиот претседател Махмуд Абас да го признае Израел како еврејска држава, што тој го одби.

Радикалните израелски националисти веќе подолго време бараат појасно дефинирање на државата како „еврејска“. Арапските жители стравуваат дека тоа само ќе води кон нивна натамошна маргинализација, покрај постојните поплаки за институционална дискриминација.
http://www.dw.de/%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0% ... 96-html-cb" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by alvarhanso »

Image

51 година од овој конфликт... со задоцнување од неколку недели.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Pogreshni brojki...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by James »

ilustracijava so konturi od nacisticki tenk. Pz 3/4 mi se cini :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests