Операција "Соломонов Меч"

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Isto, vo pogled na ostanatiot nekonvencionalen kapacitet....redno e da se zabelezhi deka Izrael e isto i edna od predvodnichkite zemji vo razvojot na laserskoto, ultra-zvuchnoto (popularno narechenoto "sonichno), elektro-magnetno impulsnoto i mikro-branovoto vooruzhuvanje....

Kako zavrshen "krem na tortata" doagjaat i se pogolem broj na informacii za sosema ozbilnata Izraelska super-tajna voena programa za razvivanje na plazmeno i ostanato jonizirachko vooruzhuvanje...pri chij razvoj navodno, Izraelcite "voopshto ne se shalat i se mrtvi ozbilni" - kolku god da se ova deluva kako nekoe nauchno-fantastichno scenario za edna tolku mala zemja kako po teritorija taka i po naselenie....

Ama kako veli onaa stara Srpska pogovorka...

"Od vishka glava ne boli!".... :?

Neli? :twisted:
User avatar
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Valter »

Едно нешто што повеќе ме плаши од бомбаш самоубиец е бомбаш самоубиец со нукеларки.Се фино лепо,ги почитувам Израелците многу,посебно оној врвен воен кадар којшто испадна од кај нив,ама тоа што си имаат проблеми со комшиите со кој сосем повеќе од очигледно е дека имаат многу заедничко како нагонот за масовно самоубиство на пример,не им дава за право да ме мешаат и мене во тоа.
Што се однесува до планот ке се согласам со Лоадед,малку ептен преамбициозен им е.Да,веројатно имаат доста капацитет да направат големо бум кога ке отидат по патиштата на Масада,ама за цел свет ..хм ме потсети на оној цртанот со малоно човече што си фантазираше да го владее светот.Да не навлегувам во многу аргументирање,а навистина има многу аргументи,една работа која ке ги спречи во лудачкиов камиказе план,се неколку од засегнатите главни градови. Ќе земам еден за пример кој еднаш и го има направено тоа,па така кога ке примети дека работите се тргнати накај сценарио 4,сакале да го крстат тие Самсон,сакале ли Меч,веројатно во медитеранот ке биде паркиран еден Оскар 4,или Бореи или Тајфун иако последниов оверкил ке биде :D,па ке се погрижат веројатно, Израелците да си потонат достоинствено(не дај боже нели да се случи тоа) а ништо не ме чуди да им помогне во тоа и некоја Вирџинија или Охајо класа подморница,или Хун/Хуо (ќе ми проштевате ама Кинсекиве не ги владеам).
Искрено се надевам дека со време ке научат и едните и другите дека мора да живеат едни до други.Да од време на време ке регулираат бројност на население како ние Балканците,ама да се решат од овакви конечни решенија.Посебно Евреите како народ кој бил жртва на такво решение,бидејќи самите се свесни колку тие решенија не се успешни и за плод имаат уште побетер продукт како одмаздољубив народ.На крајот на краевите за Израел веројатно поголема опасност лежи во самата држава и во паранојата,одколку во соседите бидејќи одамна е и повеќе од јасно дека не му можат веќе ништо,но од друга страна и Израел веројатно досега требаше да научи дека и не е семоќен.
Во секој случај се надевам на арно,и дека планов ке остане само фантазија.

Ико друже одличен текст,капа доле,МАФ не е МАФ без тебе.Мое сочуство до твоите прсти,јас одамна велам да се организираме МАФ-ијашите да ти ангажираме секретарица.
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Loaded_Dice »

Valter, i jas go mislam istoto deka planov dokolku postoi i ne daj boze se ostvari im e pat kon totalno samoubistvo i e kontraproduktiven. Da ne zaboravime deka seuste ima golema evrejska dijaspora vo zemji kako USA i Rusija. Isto taka nuklearnata vojna ne treba da se gleda tolku crno belo, duri i da se upotrebat site tie nuklearni raketi protiv golemi zemji kako USA i Rusija i Kina, fakt e deka dosta golem procent od naselenieto vo tie golemi zemji ke go prezivee prviot udar ama za Izrael so ogled na geografskata golemina cisto se somnevam deka ke prezivee bilo koj vo odmazdnicki nuklearen napad izveden od gorenavedenite supersili. Mozebi posle nekoe vreme ke umrat dosta luge od preziveanite poradi nuklearen fallout, ama toa vreme ke bide poveke od dovolno da se presmetaat i so preostanatite pripadnici na evresjkiot narod so sto bi bil totalno unisten dodeka golemite narodi kako Kina, Rusija, USA sepak bi imale dobra sansa za prezivuvanje i prodolzuvanje so zivot, pa samite evrei se najgolemi gubitnici vo celoto ova apokalipticno scenario. Zatoa cisto se somnevam deka vakov totalno lud i dijabolicen plan bilo koj so zdrav razum moze da smisli. Ne daj boze za vakvi scenarija da se ostvarat ama jas mislam deka ova e poveke spekulacija nego realnost. Isto takva panika se digna i za ruskiot Dead Hand sistem pa se ispostavi deka stanuva zbor za obicen fail safe komunikaciski i komanden sistem vo slucaj na nuklearen napad.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by kocov »

па Сирија некаде во 200о и некоја со помош на северна кореја направија графитен реактор со модератор обичен воздух кој дува и го лади прачките од таму што беше тоа ураниум оксид нешто таков како гориво корситја .Но исто така не ја оставам можноста да Сирија си имаа купено некоја нуклерана бомба од Северна Кореја .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by karamba »

Ико уште еднаш друже секоја чест за Интро-во во крајот на Операцијата *Соломонов Меч*,дефинитли што би рекол Валтер заслужуеш секретарица/ци(може и две од по осамнаес години) под услов барем едната да пишуе кирилица :D ,инаку дури не му прекипе на Чак Норис еден ден да ги расклоца Евреиве може да влагаат они во секакви сценарија,при што реализација на истите е стварно крај за самите нив!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Kako prvo dechki blagodaram na ubavite zborovi, a kako vtoro, neka ostane celosnata ocenka za mojot trud onojpat koga celosno kje go zavrsham...

A kako treto, chuvstvuvam potreba da malku ja doobjasnam Opcijata "Samson"...imeno...istata kako koncept ne se aktivira po planot taka lesno (vo smisol Izrael da raspali po se zhivo i divo "od chista mira deka bile zagrozeni") - ne, ne, ne...daleku od toa...Izraelcite ne se ni ludi niti glupavi lugje....se raboti za sosema krajnata i ultimativna "posledna granica"...odnosno istata treba da e upotrebena kako koncept samo dokolku na Izrael kako drzhava i na Evreite kako narod definitivno im se ima slucheno (a ne im predstoi) kompletno unishtuvanje i brishenje od mapata...

Da doobjasnam...se deshava da recimo ne znam vaka ili onaka vo nekoe ludo scenario Izrael e napadnat od bilo kogo so nekonvencionalno vooruzhuvanje...i cela drzhava e sramneta a prezhiveani se mal broj na nejzini zhiteli...shto znachi...krajot doshol...e vo takvo apokaliptichno scenario istiot plan navodno treba da se aktivira i realizira....onoj moment koga kje dojde definitivniot kraj...togash oni planiraat da raspalat po se zhivo i divo....

Se razbira deka nivniot ogranichen broj na boevi glavi ne im obezbeduva unishtuvanje na cel svet i na negovoto sevkupno naselenie...ama po procenkite...so nivniot takov udar vo prvata minuta kje zaginat okolu 730 miliona lugje koi zhiveat vo 192-ta glavni grada vo svetot...a potoa ushte verojatno ednakov broj kje umre od posledicite na radijacionoto zrachenje....odnosno okolu milijarda ipol dushi bi trebalo da gi snema kako toj vrven chin na krvava odmazda za unishtuvanjeto na edna nacija koja denes broi vo svojata matichna drzhava se na se 7.5 milioni zhiteli...

Za da bidam kristalno jasen....Eshkol, Daniel, Dahiya i Solomonov Mech se 4-te postulati koga Izrael e zagrozen - oshteten, ranet, povreden, osakaten - no ne i porazen, unishten i frlen na kolena....Samson e vekje onoj fatalistichki moment koga so Izrael i Evrejskata nacija vo nego e vekje zavrsheno....i koga istite se potpolno unishteni (taka da i vekje ne im e grizha za nikakva reakcija od strana)...togash navodno treba da nastapi Samson....vo momentot ne koga krajot nadoagja tuku koga krajot nastapil....

Togash oni imaat mrachen plan da povlechat shto povekje so sebe.... :shock:
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by kocov »

а како евреите ке ги погодат сите тие 192 главни градови ?Дали се работи за преносливи нуклеарни бомби кој се поставени во секој главен град ?
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by kocov »

kocov wrote:а како евреите ке ги погодат сите тие 192 главни градови ?Дали се работи за преносливи нуклеарни бомби кој се поставени во секој главен град ?
a ok сега прочитав поназад како ке ги погоделе :oops:
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Rekov vekje Kocho...inter-kontinentalni balistichki proektili Jericho 3 sekoj so MIRV odnosno "kasetno" nuklearno polnenje od 3 termo-nuklearni odnosno hidrogenski boevi glavi...sekoja oddelno napagja sama posebna cel....Izrael vekje ima pomegju 75 i 80 Jericho 2 proektili koi imaat kontinentalen dostrel (za koj se procenuva deka e okolu 8000 km)...sekoj oddelno navodno e vooruzhen so po edna termo-nuklearna odnosno hidrogenska boeva glava so jachina od po 900 KiloTona...odnosno skoro (mada ne ramno) 1 MegaTon....istite gi imaat vekje od 1987 od koga i ja pokrivaat rechisi cela Evropa, Azija i Afrika...istiot beshe napraven vrz baza na balistichkiot proektil so kratok dostrel Jericho 1 koj go sozdadoa vo 1971 i koi imaat dostrel od 500 km so koj go pokrivaa ushte od togash celiot Bliski i pogolemiot del na Sredniot Istok...istite navodno bea vooruzheni so po edna termo-nuklearna hidrogenska boeva glava so jachina od okolu (navodno) 150 KiloTona...i od ovie navodno imaa 100 komada...istite se povlecheni i grizhlivo konzervirani vo rezerva a na nivno mesto dojdoa novite okolu 75 komada Jericho 2...sega istite navodno kje se zamenat skroz (jas pa lichno smetam kje se nadopolnat) so novite Jericho 3....so shto praktichno...kje go pokrivaat rechisi siot naselen svet...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Dodushe seta ovaa ludnica "Slayer" ja imaat perfektno opishano vo svojata pesna "Jihad"....

http://www.liveleak.com/view?i=53f_1174447571" onclick="window.open(this.href);return false;
brynner

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by brynner »

Можеби не му е најсреќно одбрано местото, ама постов сепак има посреден контекст и дава друга слика за Израел - онаа внатре, меѓу народот, неговите преживелици и проблеми во секојдневнието, зад и заради маската на вечниот јавен углед на Израел како сила со која „нема зезање“, наспроти (понекогаш) опсесивната политика на „вечен готовс“ кај грото досегашни естаблишменти...

Нешто како мала потврда на трактатите на Н. Чомски против, како што вели, „погубната“ политика на Израел.
Haaretz wrote:„Зошто кај нас е мирно“ - Мерав Михаели

Сите се прашуваат и претпоставуваат за причините за неизлегување на улица, за изостанувањето на нашата револуција, односно, за тоа кои се причините кои ќе ги натераат нашите граѓани да излезат на плоштадите.

Има такви кои ќе речат „Зошто да излеземе, ние имаме демократија, зарем не? Имаме слободни медиуми, слободна потрошувачка, слободен пазар. Нема глад, сите кои сакаат имаат пристап до Фејсбук и Твитер, па дури и нашите сиромашни граѓани се подобро облечени од оние во Египет. Освен тоа, кај нас сиромашни се само ултрапобожните и Арапите, а и кај нив причина за тоа е традицијата, па затоа и не се смета за причина“.

Веќе 40 години нашата влада го влошува квалитетот на живеењеМеѓутоа, вистината е дека тешко е да се очекува од израелските граѓани да излезат на протести бидејќи овде има повеќе причини за протест. Веќе 40 години нашата влада го влошува квалитетот на живеење со непрестајната окупација, низ постојаните војни, намалувањето на правата на работниците и нападите врз здравствените и социјалните услуги, зголемувањето на разликите од секој вид, а последниве години и со нарушувањето на демократските права и слободите на поединецот, како и корупцијата на власта. Се жалиме дека во Франција масовно демонстрирале против подигнувањето на старосната граница за заминување во пензија додека кај нас тоа помина во молк. Но кој во Израел е во состојба меѓу уште една приватизација и нов закон за државјанство да обрати внимание и на ова кршење на правата од страна власта.

Меѓутоа, во Израел сепак имаме редовни протести. Имаме протести против окупацијата, маршеви за ослободување на Гилад Шалит, блокади на паркиралиштата за време на Сабат, имаме големи протести против повлекувањето од Газа и бранење на правата на преживеаните од Холокаустот, демонстранти кои го одбележуваат Денот на земјата, демонстрации против расизмот, за демократијата, против прогонот на децата, против инфилтраторите, Арапите и странците. Дури имавме и свој плоштад – плоштадот на лебот. Но без некоја голема корист.

Кога Палестинците протестираат, им праќаат војска како да станува збор за непријателски напад. Кога тоа го прават израелските Арапи, притисокот е толку силен како да е во прашање закана за режимот. Полицијата внимателно ги набљудува Сефардите, а кога општествените активисти протестираат, тие се дочекани или со поддршка или со малтретирање. Она што е сигурно е дека израелската влада никогаш не го прави она што го бараат протестирачите од неа.

Граѓаните и организациите за заштита на човековите права се обидуваат да ја разбудат јавноста и да влијаат на оние кои ја одредуваат политикатаГраѓаните и организациите за заштита на човековите права се обидуваат да ја разбудат јавноста и да влијаат на оние кои ја одредуваат политиката преку огласување, лобирање, низ создавање разни настани и провокации. Меѓутоа, дури ни овие средства не постигнуваат успех; тие можеби ќе ја разбудат јавноста и медиумски ќе бидат проследени, ама не успеваат да повлијаат на тоа владата да ја промени политиката.

Ограничувањата на организациите кои се борат за општествена еднаквост се разбирливи. Тие делуваат однадвор, и како такви не можат да донесат промена. Всушност, тие функционираат како вентил за пареата, тие опстануваат благодарение на донациите и буџетот на владата, како и на богатите индустријалци чии цели и дела се во спротивност со политичко-општествените цели на овие организации. Така излегува дека и организациите се дел од системот кој ги зајакнува носителите на власта и капиталот.

Израелската политика и нејзините политичари, повеќе од кога и да е, се одвоени од јавноста, од нејзините потреби и желби. Дури и политичарите од одредени сектори навистина не се грижат за доброто на своите гласачи и јавноста. Стипендиите за студентите-јешиви да не работат и да не служат во војска се спротивни на интересите на истите тие студенти и интересот на харедската заедница , негирањето и одземањето на правото на левичарите и Арапите нема да ја подобри положбата на руските доселеници, наметнатите изјави за верност не ја унапредуваат арапската заедница, а окупацијата и населбите на териториите и’ нанесуваат штета на израелската држава и општата јавност. Политичарите не ја забележуваат исцрпеноста на јавноста, колективната депресија, желбата за мир и оддишка, еднаквост и не сфаќаат дека тоа е вистинската опасност за постоењето на Израел и неговиот карактер. Бидејќи од таа исцрпеност и желба за мир и тишина се раѓа копнежот по „силен водач“.

сите ние копнееме за револуцијаВистината е дека сите ние копнееме за револуција, за големо излегување на улиците. Со фрустрации ги гледаме сите овие луѓе кои успеаја за извршат промена – не само што се обидоа туку и успеаја, и ние го сакаме истото. И ние сакаме да влијаеме и да ги обликуваме своите животи, сакаме кај нас да се случи нешто возбудливо и добро, нешто возвишено и инспиративно и, пред сè, нешто што ќе ни пружи надеж. Колку само ни е потребна надеж.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by IgorMKD »

Iko wrote:Kako prvo dechki blagodaram na ubavite zborovi, a kako vtoro, neka ostane celosnata ocenka za mojot trud onojpat koga celosno kje go zavrsham...
@Iko
Кога ќе ја завршиш приказнава?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Moshne naskoro....samo kje mi treba Scylla potoa da gi sredi delovite hronoloshki....
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by IgorMKD »

Те држам за збор... Ако?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Ako! (Shega na strana nemanjeto na slobodno vreme ne mi dozvoluvashe da ja zavrsham...sega koga sum malku posloboden kje ja dovrsham)....
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

A shto ti e telepatija majku mu....ako mi veruvash ili ne bash ova utro uz kafica i cigarche se mislev deka e vreme da ja dovrsham....i ne se sheguvam ni najmalce....
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by IgorMKD »

И јас ја препрочитував цела тема па реков да те потсетам :mrgreen:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by kocov »

Што знам само да не се активира оваа операција во целост, нешто е многу нервозен Иран кој тврди дека Изралците заедно со САД планират удар врз Иран, од како ке биде бидат пласирани податоци за тоа дека Иран развива нуклеарно оружје. Или пак некој нивни дневно медиумски заебаници или се озбилни овој пат?
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
shady3
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 510
Joined: 17 May 2010, 01:51
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by shady3 »

Ико се надевам дека не ги заборави верните читатели и оваа приказна со нив :D
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Операција "Соломонов Меч"

Post by Iko »

Ni najmalce...samo shto nemam vreme da ja dovrsham...ali gi sklapam poleka delovite, ne se grizhete...eve deneska kje vi objavam novo prodolzhenie...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests