Кореите ја спукаа со артилерија

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by kocov »

се мислам дека ке заврши со оваа провокација иако оваа личи на напад на една суверена држава.А оваа што го прави ким јунг сун многу ми личи на сталиновите методи што ги употреби за предизвикување на војната во финска се изгледа на ким јунг сун идол му е сталин. Но не се знае како ке реагира ј.кореја која не вервам дека ке ги трпи овие испади на с,кореја.Но останува да видиме како ке реагира кина ,русија .Потоа не треба заборави тоа дека с.кореја повеке пати нагласи дека поседуват нуклерана бомба што можи да значи дека с.кореја поседува некоја примитивна бомба штом толку провоцират .
Да бев како ј.кореја ке почекав да умри ким јунг сун а кога тогаш ке скини конци нема многу да тера .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by apo_bullseye »

Iko wrote:Juzhno-Korejskite Vooruzheni Sili pochnale so razmestuvanje na okolu 600 samohodno haubici od najsovremena generacija K-9 "Thunder" vo De-Militariziranata Zona...vo momentov istite se snabduvaat so satelitski vodena artilerska municija od tipot T-10 (155 mm - dostrel od 50 km)...Juzhno-Korejskite F-15K vekje pochnale da se vooruzhuvaat so satelitski vodeni bombi koi predizvikuvaat Elektro-Magneten Impulsen udar (za da dokolku zatreba gi onesposobat Severno-Korejskite komunikaciski i radarski sistemi kako i nivnata energetska mrezha)...

Od drugata strana navodno zabelezhano e dekoncentriranje na nad 11 000 haubici na Severno-Korejskata Artilerija...Juzhnjacive se plashat da ne dojde ednostavno do lansiranje na artilerska granata so pogolem kalibar kon Seul koja vo sebe bi nosela nuklearna boeva klava so dodushe mal no sepak Kilo-Tonski opseg....
Ико замисли, немора да бидат со нуклеарна боева глава, нека бидат со обична ХЕ, 11 000 гранати да паднат врз сеул, еве половина нека промашат, пак е тоа голема штета.

А за жртви на с.корејска страна ќе дознаеме ... никогаш !
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

Juzhna-Koreja poddrzhana od SAD pobarala itna sednica na Sovetot za Bedbesnost na OON - navodno Seul uspeal da dobie poddrshka za ova i od Moskva i od Peking...navodno spored najnovite forumski shpekulacii Klinton gi predupredila Moskva i Peking da se spremat za "mozhno nuklearno pagjanje" (radijacionen rizik pri nuklearna eksplozija) vo nivnite pogranichni regioni kon Severna Koreja...

Pacifichkata Flota na Ruskata Voena Mornarica e stavena vo sostojba na celosna borbena gotovnost...istovremeno povishen e i stadiumot na borbena gotovnost na Kineskoto VV i PVO kako i na celokupnite Japonski Samo-Zashtitni Sili (oficijalniot naziv na deneshnata Japonska Armija)....
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

AlexGreat wrote:Чекајте..Северњациве се свесни за софистицираната и генерацијски понапредната артилерија и ВВ на Ј.Кореја?!
Знаат дека располагаат со сателитски наведувани гранати и проектили?!
П.С Какви се шансите на тие 600 К-9 самоходни Ј.Корејски хаубици наспрема 11.000 С.Корејски хаубици,кој претпоставувам се стари???
или пак прашањето би требало обратно да го поставам?

Juzhno-Korejskata Armija raspolaga vkupno so 5 400 artilerisko-raketni orudija naspram 11 200 so koi raspolaga Severno-Korejskata Armija....duplo pa i povekje pomalku...no vo pogled na kvalitet i sovremenost nema shansa za nikakvo kvalitativno sporeduvanje...rechisi site artileriski orudija im se samohodni (kako haubicite taka i minofrlachite) i koristat programabilna municija...dodeka pak povekje-cevnite raketni sistemi im e od najsovremena generacija i imaat karakteristiki koi se dve tehnoloshki generacii pred Severnjachkite....nastrana shto koristat vodena municija za koja Severnjacite mozhe samo da sonuvaat...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by kocov »

излгеда вчера на типот со наочари како теливизори му кажаја дека ке умри ај сега да ме запамтат сите ако се умира да се умри си стил :glava_vo_zid: .Незнам но онаа што го напиша ико дека стратешките бомбандери на сад преминале во прекин на секава комуникација и дека се во своите авиони се изгледа ситуацијата е сериозна
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by AlexGreat »

Iko wrote:
AlexGreat wrote:Чекајте..Северњациве се свесни за софистицираната и генерацијски понапредната артилерија и ВВ на Ј.Кореја?!
Знаат дека располагаат со сателитски наведувани гранати и проектили?!
П.С Какви се шансите на тие 600 К-9 самоходни Ј.Корејски хаубици наспрема 11.000 С.Корејски хаубици,кој претпоставувам се стари???
или пак прашањето би требало обратно да го поставам?

Juzhno-Korejskata Armija raspolaga vkupno so 5 400 artilerisko-raketni orudija naspram 11 200 so koi raspolaga Severno-Korejskata Armija....duplo pa i povekje pomalku...no vo pogled na kvalitet i sovremenost nema shansa za nikakvo kvalitativno sporeduvanje...rechisi site artileriski orudija im se samohodni (kako haubicite taka i minofrlachite) i koristat programabilna municija...dodeka pak povekje-cevnite raketni sistemi im e od najsovremena generacija i imaat karakteristiki koi se dve tehnoloshki generacii pred Severnjachkite....nastrana shto koristat vodena municija za koja Severnjacite mozhe samo da sonuvaat...
Баш ради тоа прашувам... а на кој начин би можеле да бидат неутрализирани арителријските орудија од калибар над 100мм кои се насочени и НАМЕНЕТИ за Сеул??
И дали тоа значи дека тие 11 200 хаубици од С.Кореја немаат шанса да им се спротивстават на Ј.Корејските,односно дека ке бидат тотално уништени ??
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

Naj-najsvezhi vesti....prvite F-22A vekje se vo vozduh od Aljaska i Nevada na pat kon voeno-vozduhoplovnata baza "Kadena" na Japonskiot ostrov Okinava...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by kocov »

можи нема нуклерано но можи да имаа големи количини на хемиско ,биолошко оруже (за кој сметам дека последното можи да биде исто смртоносно како нуклерното ) и на крај да имаа некакви валкани бомби кој можи да ги фрли да над ј.кореја ,јапонија .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

Aleks...proekciite se deka povekjeto kje bidat unishteni vo period pomegju 6 i 12 chasa od zapochnuvanjeto na borbenite dejstvija...ama do togash mozhe da napravat mnogu shteta....spored proekciite samo vo prviot chas Severnjacite se vo sostojba da istrelaat okolu 1.1 milion granati kon Seul pred da bidat potoa potepani ko pilci...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by kocov »

AlexGreat wrote:
Iko wrote:
AlexGreat wrote:Чекајте..Северњациве се свесни за софистицираната и генерацијски понапредната артилерија и ВВ на Ј.Кореја?!
Знаат дека располагаат со сателитски наведувани гранати и проектили?!
П.С Какви се шансите на тие 600 К-9 самоходни Ј.Корејски хаубици наспрема 11.000 С.Корејски хаубици,кој претпоставувам се стари???
или пак прашањето би требало обратно да го поставам?

Juzhno-Korejskata Armija raspolaga vkupno so 5 400 artilerisko-raketni orudija naspram 11 200 so koi raspolaga Severno-Korejskata Armija....duplo pa i povekje pomalku...no vo pogled na kvalitet i sovremenost nema shansa za nikakvo kvalitativno sporeduvanje...rechisi site artileriski orudija im se samohodni (kako haubicite taka i minofrlachite) i koristat programabilna municija...dodeka pak povekje-cevnite raketni sistemi im e od najsovremena generacija i imaat karakteristiki koi se dve tehnoloshki generacii pred Severnjachkite....nastrana shto koristat vodena municija za koja Severnjacite mozhe samo da sonuvaat...
Баш ради тоа прашувам... а на кој начин би можеле да бидат неутрализирани арителријските орудија од калибар над 100мм кои се насочени и НАМЕНЕТИ за Сеул??
И дали тоа значи дека тие 11 200 хаубици од С.Кореја немаат шанса да им се спротивстават на Ј.Корејските,односно дека ке бидат тотално уништени ??

незнам многу од овие позици се добро скирени и укопани во бетонски гнезда кој се поврзувани со тунели со цел брзо нивно преместување од една на друга позиција.Потоа да не се заборави дека северна кореја од 50 тите па наваму имаа изградено цела мрежа на тунели како во виетнам и некој од тие тунели одат и под границата со јужна кореја и некој се толку големи што можи да помини еден цел тенк низ тие тунели кој одата во јужна кореја
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by apo_bullseye »

Iko wrote:Aleks...proekciite se deka povekjeto kje bidat unishteni vo period pomegju 6 i 12 chasa od zapochnuvanjeto na borbenite dejstvija...ama do togash mozhe da napravat mnogu shteta....spored proekciite samo vo prviot chas Severnjacite se vo sostojba da istrelaat okolu 1.1 milion granati kon Seul pred da bidat potoa potepani ko pilci...
А која штета можат да ја нанесат со ОТР-21 точка кои ги поседуваат и тие нивните домашни балистички проектили ?
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by apo_bullseye »

kocov wrote:незнам многу од овие позици се добро скирени и укопани во бетонски гнезда кој се поврзувани со тунели со цел брзо нивно преместување од една на друга позиција.Потоа да не се заборави дека северна кореја од 50 тите па наваму имаа изградено цела мрежа на тунели како во виетнам и некој од тие тунели одат и под границата со јужна кореја и некој се толку големи што можи да помини еден цел тенк низ тие тунели кој одата во јужна кореја
GLA tunnel network :D шала на страна не верувам дека има тунели под јужно-корејска територија за која јужњациве незнаат ;)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

Kocho...site tie 28 tuneli ushte oddamna se detektirani i vrz niv e predvideno ogneno dejstvuvanje taka da pri eventualno otpochnuvanje na borbeni dejstvija istite ima da bidat zatrupani vo rok od 5 sekundi...dur trepnesh...a za se ona shto go kazha....drzhi voda...no zoshto Korejcite tolku mnogu kupuvaa penetraciona municija od SAD? Tokmu onie popularno narecheni bunker-buster bombi...edna GBU-28 od 2250 kg probiva na primer 5 metra armiran beton na dubina od 30 metra pod zemja...pa ti sea vidi... :twisted:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

Jas pak kje vi kazham....groto od artilersko-raketnite efektivi na Severnjacite kje bidat nachisto zbrishani vo prvite 6 do 12 chasa....ama do togash...istite mozhe da napravat mnooooooooogu shteta...i toa e ona od shto najmnogu se plashat Juzhnjacite...Seul svoevremeno beshe oddalechen nad 215 km od De-Militariziranata zona...deneska so negovoto shirenje (sepak e toa deneska vtor najgolem grad na planetava so svoite 24.6 milioni zhiteli - vednash po Tokio) se priblizhi na neshto pod 40 km od linijata na razgranichuvanje...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

Prvi snimki...do sega bea samo fotki....(koga kje isteche prvoto video ostavete go - sleduvaat drugi)...

http://www.svd.se/nyheter/utrikes/webbt ... 721565.svd" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by kocov »

Iko wrote:Kocho...site tie 28 tuneli ushte oddamna se detektirani i vrz niv e predvideno ogneno dejstvuvanje taka da pri eventualno otpochnuvanje na borbeni dejstvija istite ima da bidat zatrupani vo rok od 5 sekundi...dur trepnesh...a za se ona shto go kazha....drzhi voda...no zoshto Korejcite tolku mnogu kupuvaa penetraciona municija od SAD? Tokmu onie popularno narecheni bunker-buster bombi...edna GBU-28 od 2250 kg probiva na primer 5 metra armiran beton na dubina od 30 metra pod zemja...pa ti sea vidi... :twisted:
да сите тунели били открени во 70 тите но некој сметат дека северна кореја сеуште се обидувала да прави тунели под границата но оваа инфорамција можи е само обична шпекулација.Но останува да видиме како ке оди војната сепак северно корејците имаа доста работено како инструктори пред се како артилерски инструктори во војните во виетнам во египет во иран сепак имаат некаво искуство во употребата на артилерија сепак јас сметам дека многу поголема опасност за с.корејските артилерски позици се токму тие сателетско наведувани артилерски гранати кој можат да се покажат смртоносно ако се открије позицијата на овие севорно корејски орудија орудија .Е сега ако имаа некој опрема за збунување на овие сателитски бомби северно корејците ке имаат некој поголеми шанси да преживејата но не верувам да поседуват некоја толку напредна технологија

како и да е ке бидат збришани
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

Najnoviot update na vestive e od razuznavachka priroda...navodno spored prvite doverlivi razuznavachki podatoci koi pristigaat od Severot...po se izgleda deka ova deneska bilo rezultat na nekoja tajna politichka presmetka vo Severno-Korejskoto rakovodstvo...navodno vo momentov ne se znae sudbinata na Kim Jong Il - nitu kade e, nitu dali e voopshto zhiv....mozhno e da navodno armijata izvela drzhaven udar so koj istiot e soboren i odstranet od vlast a da pred svojot sopstven narod vojskata toa go zatashka so navodno "guranje i koshkanje" so Juzhnjacite....ova se razbira se samo nepotvrdeni glasini....
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by kocov »

некоj да стави слики од тие ј.корејски сателетески артилерски гранати и даде повеке инофрмаци бидејки ми изгледа како смртоносно оружје
Last edited by kocov on 23 Nov 2010, 13:17, edited 1 time in total.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by AlexGreat »

kocov wrote:неко да стави слики од тие ј.корејски сателетески артилерски гранати и даде повеке инофрмаци бидејки ми изгледа како смртоносно оружје
Bas... :vojnik_fraer:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45844
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Post by Iko »

T-10? Artileriska granata so kalibar od 155 mm i so GPS vodenje...pravena e vrz baza na Amerikanskata M-982 "Excalibur"...od nea sliki nemam no eve ti od Excalibur-ot so kogo e rechisi ista:

Image

Image

Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 41 guests