Кореите ја спукаа со артилерија

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Zoran MAF » 18 Jan 2019, 20:09

@ IKO
zaebantu !
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby filipv » 23 Jan 2019, 20:45

Јужна Кореа и давала нафра на Северна Кореа без да каже на никого, прекршувајќи го ембаргото на ООН.

https://news.vice.com/en_us/article/43z ... ell-anyone
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1790
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Zoran MAF » 23 Jan 2019, 20:55

filipv wrote:Јужна Кореа и давала нафра на Северна Кореа без да каже на никого, прекршувајќи го ембаргото на ООН.

https://news.vice.com/en_us/article/43z ... ell-anyone

Братски
така треба.
Успут Јапан денес провоцирал Ј Корејска фрегата у Низок лет го надлетал пловилото.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Iko » 20 Feb 2019, 13:37

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 36947
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA


Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby karamba » 24 Feb 2019, 18:17

Kakvo bozestvo se ovie vladetelive vo S.Korea majku mu..., vo tolku masa na narod da se rodis pod taa srekna zvezda da bides del od elitata i da gi obozava tolku narod slepo i bespokorno, znaci epten kockite im se naredile koga se rodile :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12101
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Iko » 28 Feb 2019, 08:03

Kako se chini (zasega bar) - izgleda bash onaka, ko prav "pucanj u prazno"...:|

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... oreje.html
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 36947
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby James » 28 Feb 2019, 14:19

Iskreno ne znam koj budala bi potpisal nekakov dogovor so SAD, koa ednostavno si izleguvaat koga ke im prdne.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3705
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Canemakedonski » 28 Feb 2019, 14:40

Па и тие што потпишуваат договор со САД во тој случај може да го напушти договорот.
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5779
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby James » 28 Feb 2019, 14:57

Pa taka de, koja e togas poentata da potpisues dogovor?
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3705
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Canemakedonski » 28 Feb 2019, 15:10

Ако зборуваме за договорот за разместување на ракети со среден дострел во Европа потпишан, ми се чини во 1987 тогаш Советите, а сега и Русите профитираат. Американците тогаш ги уништија своите Першинзи и Томахавки со нуклеарна боева глава, а Советите/Русите само ги повлекоа своите ракети со среден дострел во азискиот дел на СССР/Русија. Сега само ќе ги вратат на позиција.
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5779
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby James » 28 Feb 2019, 15:18

Ne e samo toj, ete go i dogovorot so Iran, ete go klimatskiot dogovor, Trump li e, Lambe li e isti gjavol, SAD se tie koi ednostrano si se povlekuvaat.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3705
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Iko » 28 Feb 2019, 15:39

Canemakedonski wrote:Ако зборуваме за договорот за разместување на ракети со среден дострел во Европа потпишан, ми се чини во 1987 тогаш Советите, а сега и Русите профитираат. Американците тогаш ги уништија своите Першинзи и Томахавки со нуклеарна боева глава, а Советите/Русите само ги повлекоа своите ракети со среден дострел во азискиот дел на СССР/Русија. Сега само ќе ги вратат на позиција.


Ne znam kade si go prochital ova - no te uveruvam deka e pogreshno...Rusija deneska nema proektili so sreden dostrel...shodno istiot dogovor - SSSR svoevremeno definitivno NE gi povleche vo svojot Aziski del - tuku celosno gi odstrani i unishti - isto kako i SAD...pochnuvajkji vo Oktomvri 1988-ma - pa se do Maj 1991-va - poraneshen SSSR i SAD pod megjuseben nadzor na zaednichkata komisija za kontrola na strateshkoto vooruzhuvanje - gi UNISHTIJA site svoi vakvi proektili...SSSR unishti pritoa nakaj 500-tini nivni mobilni lanseri so nad 650-set proektili - a SAD unishti pritoa okolu 275-et takvi proektili so okolu 250-set vlechni lanseri (ne bea celosno mobilni kako Sovetskite)...pritoa - SSSR unishti i okolu 2000-di nivni boevi glavi nameneti za ovie proektili (sekoj Sovetski vakov proektili noseshe po tri boevi glavi) - dodeka SAD unishtija okolu 300-ta vakvi boevi glavi (sekoj niven vakov proektil noseshe samo po edna boeva glava - plus operativnata rezerva od okolu dopolnitelni 25-et boevi glavi)...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 36947
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Вељо » 28 Feb 2019, 15:45

Canemakedonski wrote:Ако зборуваме за договорот за разместување на ракети со среден дострел во Европа потпишан, ми се чини во 1987 тогаш Советите, а сега и Русите профитираат. Американците тогаш ги уништија своите Першинзи и Томахавки со нуклеарна боева глава, а Советите/Русите само ги повлекоа своите ракети со среден дострел во азискиот дел на СССР/Русија. Сега само ќе ги вратат на позиција.

Imash na youtube unishtuvanje na RSD-10 ili SS-20 Saber po NATOvska kodifikacija
Вељо
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1206
Joined: 13 Apr 2011, 18:17

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Canemakedonski » 28 Feb 2019, 15:47

Сум заборавил. Има оттогаш поминато триесет и повеќе години. Инаку читав на времето во НИН и Политикин Забавник. Во забавник пишуваше и кога ги поставуваа Першинзите и Томахавките во 1982/83. Туку да не забегуваме од темата.
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5779
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby filipv » 01 Mar 2019, 13:23

Canemakedonski wrote:Американците тогаш ги уништија своите Першинзи и Томахавки со нуклеарна боева глава


Сега прв пат разбирам дека Томахавк можеле да носат нуклеарна боева глава... И тоа W80 хидрогенска од 100-и-кусур килотони, машала.

Фала!
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1790
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Iko » 01 Mar 2019, 13:25

Ozbilno ne znaeshe? Toa im e prvata verzija - odnosno od start bea zamisleni kako taktichki nuklearni orudija...Kh-55 isto kaj Sovetite...

Interesno - se pojavija maltene vo isto vreme...prvo Amerite go operacionaliziraa Tomahawk-ot vo Oktomvri 1983-ta - a samo dva meseca podocna i Sovetite vo Dekjemvri 1983-ta ja operacionaliziraa Kh-55-kata...

Interesno e shto i dvete zemji simultano vo 1971-va pochnaa so nivniot razvoj...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 36947
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby filipv » 08 Mar 2019, 13:36

Нов земјотрес во Северна Кореа кој личи на подземна нуклеарна проба, слична на онаа од 2017.

Вистинската природа на потресот (дали е поштен земјотрес или проба) допрва ќе се испитува. Пред 2 години на сеизмолозите им требаше околу една недела да утврдат дека не е земјотрес туку подземна екплозија толку силна што може да биде предизвикана само од атомска бомба.

https://www.independent.co.uk/news/worl ... 13426.html
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1790
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby Iko » 09 Mar 2019, 14:53

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 36947
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Кореите ја спукаа со артилерија

Postby James » 10 Mar 2019, 12:36

https://m.mkd.mk/svet/vesti/severna-kor ... -parlament

Sega koga sme imenjaci, pozeluem uspeh na drugarot Kim i da ne bide pak so "tesno" mnozinstvo, za da moze da go protne dogovorot so kolegata mu Trump.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3705
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: rascia82 and 7 guests