ЧитањеЕеЕе...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
brynner

ЧитањеЕеЕе...

Post by brynner »

Image

Имаме филмови, имаме музика. Крајно време за книгите...

Ајде, фалете се ;)
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by AlexGreat »

Книги кои најмногу ни оставиле впечаток?
Па сакам да читам многу,но нажалост не читам колку што сакам.
Имам прочитано десетици дела и најголем впечаток ми имаат оставено Злочин и Казна(Достојевски),Ана Карењина,Мисија:Успех (Ог Мандино) , Убиството во Ориент Експрес (Агата Кристи).
Овие се онака...на врвот што се засега. :)
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by AlexGreat »

AlexGreat wrote:Книги кои најмногу ни оставиле впечаток?
Па сакам да читам многу,но нажалост не читам колку што сакам.
Имам прочитано десетици дела и најголем впечаток ми имаат оставено Злочин и Казна(Достојевски),Ана Карењина,Мисија:Успех (Ог Мандино) , Убиството во Ориент Експрес (Агата Кристи).
Овие се онака...на врвот што се засега. :)
И да..заборавив да ги спомнам, Боженствената Комедија од Данте Алигиери, Декамерон (Џовани Бокачо) и Дон Кихот (Мигел де Сервантес),Ромео и Јулија и Хамлет од Вилијам Шекспир.
Навистина овие книги кои ги наведов,би му ги препорачал на секој кој сака да прочита навистина едни вредни и тешки дела,да си прочита од некоја од овие книги.Нема да зажали за изгубеното време.
Да кажам и впечатоци за некои од книгите..

Злочин и Казна...многу добар заплет,значи убиството кое го извршува Раскољников,додека крајот за мене беше тажен..

Ана Карењина,исто така...швалерисување...грижа на совест..

Мисија Успех ,е една навистина интересна книга ..вака со краткиов опис можеби ке ви звучи глупо но многу е интересна,имено се работи за војник во Втората Светска војна, во Англија,кој ако паметам добро беше ако не и пилот...во книгата се спомнува и една жена која на крајот од војната ке ја побара во Лондон,која таа во текот на целава приказна му помагаше,а на крајот отиде да ја посети...кога стана богат бизнисмен.Навистина интересна приказна.

Убиство во Ориент Експрес...едно од многуте ремек дела на Агата Кристи..со познатиот Поаро,сосема невин вовед,одлична кулминација и фантастичен и шокантен расплет.Приказната нема да ја раскажувам,ако сакате криминалистички романи,обавезно да се прочита!

Дон Кихот...борбата против ветерниците...во пренесено значење секако..исто така едно прекрасно дело.

Ромео и Јулија мислам дека нема потреба за опишување..една љубовна приказна со навистина тажен крај.

и...Хамлет, убиство,атентат...освета.

Поздрав!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
brynner

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by brynner »

Ау, класичар во нашите редови... :D

Топ избор, друже.

Еве една омнидирекционална порака:

Image
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by AlexGreat »

FaceAbook :bravo:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by Bobby »

brynner wrote:Image

Имаме филмови, имаме музика. Крајно време за книгите...

Ајде, фалете се ;)
Ова е симпатично, ако се сеќавам од бушава азбука е сликаа. :D :D

А за Алекс можам да кажам дека со повеќето од тие книги прочитани, баш као средношколец, комотно можеш да одиш да им ги предаваш во средно со оглед дека повеќето од нив беа и сеуште се дела за читање во наставна програма. :D Штета што малку ги читаат. А и колку што знам ја усраа работата со промените во програмата, им ги исфрлија Ана Карењина, Војна и мир.... а ставија некоја поезија од британски пијаничишта која како по обичај ретко кој ја разбира. Мислам жалосно е такви дела да не се прочитаат.

Јас тука би ја додал „Клетници“ од Виктор Иго. Фантастично дело.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6103
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by Trpkovski Vladimir »

Ај да кажам и јас два три автори.
Роберт Ладлам, се од него.
Џ.Р. Толкин, што да се каже повеќе ?
Исак Асимов, за жал кај мене библиотеката е поприлично сиромашна во СФ смисла, па освен триологијата „Задужбина“ другите книги од серијалот „Роботи-Царство-Задужбина“ не можам да ги најдам. Нешто најдов на нет од книгите после триологијата „Задужбина“, ама ни тоа не е целосно.
Урсула Ле Гвин, целиот серијал.
Умберто Еко, „Името на розата“ е нешто неверојатно, „Фукоовото нишало“ треба да ја прочитаат сите кои веруваат во теоријата на заговор, „Островот од претходниот ден“ е мајсторско дело, како и останатите негови дела.
Џон Гришам, читам што ќе најдам од него.
.
.
.
.
Има уште многу автори, овие што ги напишав први ми паднаа на памет. ;)
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by Зоран »

Хемингвеј друштво

Снеговите на Килимаџаро , девојката и смрта...и непофторливите Старецот и морето и За кого бијат звоната......

Попатно и Михаил Шолохов книга од 45 страни а 2,5 часа филм Судбата на Човекот.
User avatar
shady3
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 510
Joined: 17 May 2010, 01:51
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by shady3 »

Злосторство и казна - омилена книга досега.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by Bobo »

Image

Pogornite se grdi ali ovaa e odlicna.I ova e za citanje neli? :mrgreen:
Ready to take photos!
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by $h@doW m@n »

Јас нечитам тоа што ми треба... злосторство и казна ме чека,ама кога ке ја видам колкава е,не ни помислувам да почнам :-)

Почнав да ја читам "Гвозџени Ров"- Милорад Улемек Легија... ама дека на српски мн ми е глупо :-)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by AlexGreat »

$h@doW m@n wrote:Јас нечитам тоа што ми треба... злосторство и казна ме чека,ама кога ке ја видам колкава е,не ни помислувам да почнам :-)

Почнав да ја читам "Гвозџени Ров"- Милорад Улемек Легија... ама дека на српски мн ми е глупо :-)
Nekako od start radi avtorov mi e odbivna,no za sto se raboti potocno vo knigata?
A Zlostorstvo i Kazna da ja procitas,veruvaj nema da zazalis...toa e kniga za koj nikoj normalen ne zazalil sto ja procital druze..taka da...go ahead!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by Canemakedonski »

Јас каде па накај SF. Еве два бесплатни сајта за бесплатни и легални SF книги:

http://www.freesfonline.de/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.webscription.net/c-1-free-library.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Патем, како читате книги: на хартија, на компјутер или на некој читач на електронски книги?
brynner

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by brynner »

Canemakedonski wrote:... Патем, како читате книги: на хартија, на компјутер или на некој читач на електронски книги?
Исклучиво хартија. Стручната литература ај и некако, трпи листање и вака и онака. Али книга - не. Бар за мене.

Иначе, дело кое без конкуренција досега ми оставило страшен долготраен впечаток и ми извршило најголемо позитивно влијание во животот:

„Мартин Идн“ - Џек Лондон

Image

Еве ви бесплатен даунлоуд во неколку формати на сајтот на Project Gutenberg.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by Skopjeair »

filipv wrote:
AlexGreat wrote: најголем впечаток ми имаат оставено Злочин и Казна(Достојевски)
Мене многу ме збуни реакцијата на Соња по средбата со Расколњиков во петтата глава. Како тој дел да не го пишувал Достојевски туку некој друг. Што мислиш ти за тоа? Ме интересира твојот коментар.
Единствена тема по македонски јазик кога не сум бегал од школо за да дискутираме за таа ПЕТТА глава!

Единственото логично решение е што во тој период се појавиле Психотропни супстанции и тоа го смениле начинот на пишувањето на Достоевски!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by AlexGreat »

filipv wrote:
AlexGreat wrote: најголем впечаток ми имаат оставено Злочин и Казна(Достојевски)
Мене многу ме збуни реакцијата на Соња по средбата со Расколњиков во петтата глава. Како тој дел да не го пишувал Достојевски туку некој друг. Што мислиш ти за тоа? Ме интересира твојот коментар.
Зошто мислиш како Достојевски да не го пишувал тој дел? Само интересно е што во сите романи на Ф.М.Достојевски кои ги пишува се јавува прашањето „Има Господ или нема?„. на некој начин,добро и лошо,прави такви споредби..ова е што јас имам приметено,а го имам чуено и од други кои го имаат читано Достојевски.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by Canemakedonski »

Кога почнавме со филмови за пад на комети, еве и една одлична книга за пад на комета Lucifer's Hammer од Лари Нивен и Џери Пурнел. Еве кус приказ:
https://www.worldswithoutend.com/novel.asp?id=355" onclick="window.open(this.href);return false;
И линк за торент со уште десетина други книги:

http://btjunkie.org/torrent/Some-Fantas ... 4feb8fd916" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33350
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by alvarhanso »

Ви текиња? :D

Image
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by kocov »

Слабо читам скоро ич
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
brynner

Re: ЧитањеЕеЕе...

Post by brynner »

alvarhanso wrote:Ви текиња? :D

Image
:bravo: :bravo: :bravo: CARE!!!!

Do den-denes ja imam, ej! I toa prvoto, srpskohrvatskoto izdanie!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 18 guests