Камиони

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Canemakedonski »

shady3 wrote:
Зоран wrote:Shady3

А каде живееш ако не е тајна
Во Прилеп.
Е па здраво земјаче.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Зоран »

Не го заборавјте и Ман ТАКРАФ во сегментот она специјална рударска опрема.
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6117
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Trpkovski Vladimir »

Спомна некој камиони, вакви, онакви ??? :nenene: :nenene:

Image
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by $h@doW m@n »

Спомнавте камиони??? мхммм... љубител,и да не се наречам сега јас сопственик на неколку,пошто на татко ми се...

Често одам со нив,во сите камиони се имам возено... и да ви кажам само едно... СКАНИЈА! ништо друго... Волво се тука некаде,одма позади Сканија,ама Сканија е KING OF THE ROAD.... нема дискусија :-)

што ве интересира,прашајте слободно...

п.с. да не има некој сопственик/шофер тука?? :-)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Canemakedonski »

Море со некои од овие, посебно тие што го носат тоа долгото цилиндричното секогаш имаш предност :twisted:

http://www.darkroastedblend.com/2007/03 ... riers.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Инаку, од тие Камазите за влечење тенкови што ги спомна Владо се сеќавам уште во времето на ЈНА кога помина еден низ град, го зачади цел град. Изгледа гори масло, а се подмачкува со дизел :lol:
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by $h@doW m@n »

Canemakedonski wrote:Море со некои од овие, посебно тие што го носат тоа долгото цилиндричното секогаш имаш предност :twisted:

http://www.darkroastedblend.com/2007/03 ... riers.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Инаку, од тие Камазите за влечење тенкови што ги спомна Владо се сеќавам уште во времето на ЈНА кога помина еден низ град, го зачади цел град. Изгледа гори масло, а се подмачкува со дизел :lol:
кога ги спомна веќе V8 машините...

каков звук вади Сканија р500/р580... мхммммм... да не ги спомнувам 620ката и 730ката :-)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Makedon »

$h@doW m@n wrote:
Canemakedonski wrote:Море со некои од овие, посебно тие што го носат тоа долгото цилиндричното секогаш имаш предност :twisted:

http://www.darkroastedblend.com/2007/03 ... riers.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Инаку, од тие Камазите за влечење тенкови што ги спомна Владо се сеќавам уште во времето на ЈНА кога помина еден низ град, го зачади цел град. Изгледа гори масло, а се подмачкува со дизел :lol:
кога ги спомна веќе V8 машините...

каков звук вади Сканија р500/р580... мхммммм... да не ги спомнувам 620ката и 730ката :-)

Milo mi e, si najdov use eden strasen ljubitel na kamioni :))
Pozdrav brate
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by $h@doW m@n »

Makedon wrote:
$h@doW m@n wrote:
Canemakedonski wrote:Море со некои од овие, посебно тие што го носат тоа долгото цилиндричното секогаш имаш предност :twisted:

http://www.darkroastedblend.com/2007/03 ... riers.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Инаку, од тие Камазите за влечење тенкови што ги спомна Владо се сеќавам уште во времето на ЈНА кога помина еден низ град, го зачади цел град. Изгледа гори масло, а се подмачкува со дизел :lol:
кога ги спомна веќе V8 машините...

каков звук вади Сканија р500/р580... мхммммм... да не ги спомнувам 620ката и 730ката :-)

Milo mi e, si najdov use eden strasen ljubitel na kamioni :))
Pozdrav brate
Иако овој форум е наменет за Авијација,се надевам модераторите/администраторите малку ке прогледаат низ прсти,барем на кратко :-) Доколку некој го интересира нешто,нека праша...

Поздрав
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9690
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobo »

Нема да те прашам за камиони...али до кај се автобусите?
Ready to take photos!
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Зоран »

Fly by Wire.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33502
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

Ајде камионџии... еве тема и за вас. :D

http://www.youtube.com/watch?v=uNVxG5qV ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Камиони

Post by Зоран »

Честито нов под раздел на форумов....
ајде Камјонџии ...

П.С. МАН е закон.
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Камиони

Post by $h@doW m@n »

Зоран wrote:Честито нов под раздел на форумов....
ајде Камјонџии ...

П.С. МАН е закон.
Па не баш... ни изглед (добро,изглед е ствар на вкус)... но ни перформанси... така... се знае кој е Кинг оф д роуд :-) :D
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Камиони

Post by Makedon »

Pred nekoj post nekoj me prasa za Renault trucks, i navistina mnogu malku znam za nego osven deka e sopstvenost na Volvo, ama malku procackav i najdov nesto sto me ostavi bez zborovi pa zatoa momci, povelete so komentari za dizajnov koj za mene e BEST EVER !!

New Renault trucks

Image

Image

Image

Image

Image

a momentalno aktuelniot (neprivlecen :) ) Renault Magnum

Image

Image

Image
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33502
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

Renault прави и одлични воени камиони...
http://www.renault-trucks-defense.com/en/news/" onclick="window.open(this.href);return false;

Како и Scania...
http://www.scania.com/products-services ... s/defence/" onclick="window.open(this.href);return false;

И MAN...
http://www.rheinmetall-defence.com/inde ... 305&lang=3" onclick="window.open(this.href);return false;
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Камиони

Post by $h@doW m@n »

Незнам дали знаете,но во Реното се вградуваат мотори од Волво... во сервис на Волво примаат Рено-а... :)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Камиони

Post by Makedon »

$h@doW m@n wrote:Незнам дали знаете,но во Реното се вградуваат мотори од Волво... во сервис на Волво примаат Рено-а... :)
Pisav pred nekoj post deka gi ima Volvo i deka od tamu e kvalitetot :)
Shadow poso ti si poveke upoznat od mene kako se dvizat cenite na Volvo i Scania t.e. koj e poskap (mislam na vlekaci)
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Камиони

Post by $h@doW m@n »

Makedon wrote:
$h@doW m@n wrote:Незнам дали знаете,но во Реното се вградуваат мотори од Волво... во сервис на Волво примаат Рено-а... :)
Pisav pred nekoj post deka gi ima Volvo i deka od tamu e kvalitetot :)
Shadow poso ti si poveke upoznat od mene kako se dvizat cenite na Volvo i Scania t.e. koj e poskap (mislam na vlekaci)
Сканија е најскапа,ама и за продавање држи најголема цена... окулу ~89.000 +- 2-3илјади... зависи опрема,мотор и сл... потоа иде Волво,па сите други... и на крај е Ивеко... :)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Камиони

Post by IgorMKD »

Ме немаше малку и оп сте отвориле тема за камиони. Многу добро!!! :bravo:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Камиони

Post by karamba »

IgorMKD wrote:Ме немаше малку и оп сте отвориле тема за камиони. Многу добро!!! :bravo:
Ја се помислив поодамна да отворам една ама викам ај да не мешаме камиони и авиони :P ,инаку пред некое време не знам точно кога беше ама има бајаги од тогаш кога излезе Iveco Stralis-от го имаше на саем кај нас еден црвен влекач ако ви текнуе,кога се качив внатре и јас забегав,тогаш мислев идам ја у шофери па што сака нека биде,стварно за тој период беше екстра,внатре среден пиц пец да ти е мерак да возиш,денес има па еден куп такви да ти штукне памет,нормално кој е мераклија по камиони.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 21 guests