Камиони

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Камиони

Post by karamba »

alvarhanso wrote:http://www.youtube.com/watch?v=ghWMW25sXOU


Која индустрија беше тоа дечки... цела Југа склапа машини, камиони, автобуси...

BTW, документарецов топ, треба да се изгледа.
Најдобро видео ми е ова од стариве за Југо индустријата, зеза малце гласот негде на средина мислам беше али топ е.

Тоа било систем порано секоја им чест..., чим правиш, мотори, коли, комбиња, аутобуси, трактори, камиони, багери, тенкови, возови, авиони и останати системи од тешка индустрија ондак сигурно си бил светски играч, од патлиџани и пиперки само тешко се праи држава
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=m4wLPfOz-c4" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14315
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Камиони

Post by James »

Skynet samo prati.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Камиони

Post by Zoran MAF »

James wrote:Skynet samo prati.
Нека идат автоботиве да им купуваат по тезги.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

Ха ха, добра ти е оваа Зоч, баш autobot. :D


Image
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Камиони

Post by Zoran MAF »

Зил 38
у вожња низ О.П.З,,,

Image
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Камиони

Post by Zoran MAF »

http://www.youtube.com/watch?v=molOFyjpmMc" onclick="window.open(this.href);return false;


jako jako

Let us tell you about drivers' work. About all those muddy roads and rainy days. Those frosty mornings and excruciating heat in the summer. When everything you get is a hasty snack and packed parking lots. About countless nights without sleep, empty runs and angry warehouse staff. It's a tale of people who are strong, relentless and dedicated. It's a tale of drivers' lives.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Камиони

Post by karamba »

Odlicno video. Sekoja planina svoja tezina, shoferskava e edna od pogolemite
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Камиони

Post by Zoran MAF »

karamba wrote:Odlicno video. Sekoja planina svoja tezina, shoferskava e edna od pogolemite
Со бизнисот шшто го бркав се поистоветив со нивната судбина
За тоа и го ставив видеов ме трогна.
Патишта топло ладно , студој мразој да ми рече некој пак иди у Кошице со авто не седнуем бе брат.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Камиони

Post by filipv »

Во америка имаат сериозен проблем со недостаток на возачи на камиони. До толку е криза што нудат бесплатна обука на кандидати без искуство, а _просечните_ плати се 50-60.000 долари годишно што е сосем солидна плата во америка.

Башка, модерни камиони, со серво, клима, навигација, убави широки патишта, ово, оно....

Да бев ерген, жими све ќе се пробав година-две живот на пат.

http://keimts.com/jobs/training" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Камиони

Post by Iko »

Imam mnogu dobar i star prijatel, rodum od Probishtip - star kolega, zaedno vo docni '90-ti sorabotuvavme na Institut...dete od vidna familija, fakultetski obrazuvan, govori techno Angliski (sakam da kazham ushte pred da zamine), raboti so kompjuteri, beshe na fini drzhavno-administrativni pozicii na koi e rabotno iskusen, situiran, zhenet so dete, seriozen chovek - najmalku nekoja vetrushka ili shupelka, daleku od toa...seushte (relativno gledano vo docni 40-sti) mlad i fala mu na Boga zdrav i prav, vo poln napon na sila, energichen i sposoben...

Pred desettina godini, mu pukna filmot i "digna rachna" od se ovde, si gi zede zhenichkata i kjerkichkata - i zamina za SAD kade se vraboti tokmu kako najobichen kamiondzija - i toa na "ubi Bozhe" kontinentalna relacija Majami-Sietl (i nazad)...turite gi vozi iskluchivo od Florida do Vashington (drzhavata) pa se vrakja prazen...

Seushte sme vo kontakt i chesto mi prakja videa...sega vekje e sreden tamu...dobi i papiri i se...ko shto vika Filip - kamion so kokpit ko F-22A, klima, GPS navigacija, Starbaks kafence, ladna Koka-Kola i autoput shirok ko tepsija i prav ko pushka...muziche pushteno, relaksirano si vozi i pevushka (uzput me pozdravuva i mi prenesuva kako i shto) - i samo gledam fotki - kupil nova besna kola, ja proshiril i onaka vekje golemata kukja na Florida, sega se sprema da zeme stan vo Chikago (tamu studira vekje sega porasnatata kjerkichka), u shoping so familija natovaren, po restorani sednati uz golema sofra - i na sekoja slika site pregrnati, srekjni vo licata i nasmeani...iskreno se gleda deka se raspolozheni i veseli...nemaat sekiracii i si zhiveat lugjeto zhivot so polna plukja...

Ednash go prashav dali zhali za Probishtib i dali saka da se vrati vo Makedonija...kratko mi odgovori: "Brat - koga kje umram eden den, vo testament kje ostavam stroga zalozhba - mrtov da ne me vrakjaat i pogrebaat tamu - ovde da me kremiraat i neka me rasujat pod toplo sonce na Florida!"...vishe nikad ne go prashav istoto...

Ah da, i stalno me vika: "Ela bre brat - u sekund ti naogjam odlichno platena rabota, pod pet iljadarki nema da bidesh na mesec ti vetuvam - ili navigator u transporten centar ili ako sakash kje vozime zaedno - edno chudo pari kje vidish, a mirna glava - oni si tovaraat dur ti si pushish cigarche, plateni moteli so jadenje i pienje, sekakvo mozhno osiguranje imash za sebe i za robata - samo vozi, pij kafica, slushaj muziche i uzhivaj - samo izvadi viza - jas kje ti pratam se shto treba i garantno pismo i se, samo ti dojdi i ostaj mi se mene - ela, stvarno ti vikam!"...

Sho znam...mozhe eden den i mene kje mi pirne...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Камиони

Post by Zoran MAF »

Aj videte go videoto pogore.

ja u @2 godini zgaziv 100.000 km i mi odmile leka kola.
Ne pa Kamion.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Камиони

Post by filipv »

Ја неам гајле за возење, можам да возам арбитрарни дистанци. Не го сфаќам како работа, туку како уживање - си седиш во удобно столче, а низ огромните прозори нон-стоп се мења глетката.

Најголемата единечна тура до сега ми е 8800 км, а иначе имам вкупно извозено грубо околу пола милион километри.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Камиони

Post by Canemakedonski »

Има нешто и во патиштата. Нашите, а мислам и американските се никакви. Европските се веројатно најдобри.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Камиони

Post by filipv »

Canemakedonski wrote:...патиштата (...) американските се никакви. Европските се веројатно најдобри.
Од рамките на моето скромно искуство на возење во САД, морам одлучно да не се согласам. Вистина, американците се жалат на „лоши патишта“... но, споредено со што? со северна рајна-вестфалија или јужна франција??

За нашите западнобалкански стандардни патиштата се подеднакво перфектни и на Interstate 95, и на Bundesautobahn 8.

Moжеби просечниот пат во западна европа е подобар од просечниот пат во некоја прерија, но километражите се неспоредливи. Инаку, во подеднакво урбанизираните предели патиштата се подеднакво феноменално-одлични и во европа и во сад. Со нашите просто нема споредба на ниту едно ниво.

извор: во последните 3 години имам возено изнајмена кола во државите Њујорк, Њу Џерси, Вирџинија, Мериленд и Флорида. Особено во Флорида: возев не само низ туристичките центри, туку и среде никаде во пољопривредните предели каде што не идат туристи, нагоре скоро до тромеѓето со алабама и мисисипи. При тоа, возев по еден автопат кој на интернет го прогласиле за „најлошиот автопат во флорида и еден од најлошите во сад“.

Јас, искрено, мислам дека тоа се размазени глупости. Еве го „најлошиот“ автопат, озлогласената, одвратна, опасна, треќи-свет делница меѓу Орландо и Тајтусвил:

Image

Да се обрне внимание дека патот е мазен, чист (нема гранчиња и камчиња), вегетацијата од страните уредно потшишана итн итн. Ваков е цел. Тоа да ти бил според нив лош аутопут. Имал само 2 ленти.

Е, а откако видовте како изгледа лош автопат во америка, еве како изгледа нормален автопат: I10, некаде близу границата со Џорџија. Јас по ништо не го разликувам од, на пример, Салцбург-Минхен: редовно одржуван, мазен како маса за билијард и беспрекорно изсигнализиран:

Image
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Камиони

Post by Canemakedonski »

Филип, во право си. Јас имам искуство со патот за Битола со Фолксвагенот. Во еден момент четириесет и кусур години кола е потполно мирна, а во следниот момент целата кола се затресе поради брановиден асфалт. А за тоа што покрај магистрален пат има изградено многу викендички со излез директно на патот на целата ситуација и дава посебен шмек. Не знаев што ќе излезе од портата; човек, магаре или...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14315
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Камиони

Post by James »

A kolku vreme u prosek se odvoeni od semejstvoto, recimo mesecno?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Камиони

Post by Iko »

Zavisi...prijatelov e recimo nedela na tura - potoa nedela odprilika e sloboden...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

Интересен документарец за балкански камионџии во САД.

https://video.vice.com/rs/video/kamiond ... 932a2d0037" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Камиони

Post by karamba »

alvarhanso wrote:Интересен документарец за балкански камионџии во САД.

https://video.vice.com/rs/video/kamiond ... 932a2d0037" onclick="window.open(this.href);return false;
Bace odlicno videovo, fala ti
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests