Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14424
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Ne moes tuku taka da mu go svrtis grbot na makroto.
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

Iko wrote:Jas samo kje go prasham - so shto?

Nemoj taka brat Iko, tatkoto od preku okeanot e sekogas podgotven za borba.... Sakale nejkele nie toa mora da go priznaeme.
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

Gledam vejke padna prvata srpska glava na Kosovo, i toa dosta vazna i golema, sto mislite kako kje se odvivaat rabotite ....
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Mene ni najmalku nema da me chudi - ma ni voopshto, da ova e interna rabota na Srpskite bezbednjaci...kolku dotichniot imashe neprijateli megju Prishinskiot vrv - nemashe nishto pomali ni vo Belgradskiot vrv (ma sasvim sprotivno - redovno se "pereshe" so Vuchko Pich*ousti) - so kogo lom se praveshe vo vrska so Srpskata politika sprema KiM...totalno ne slagajkji se so nea - im beshe podednakov trn vo oko i na onie gore...

Par pati se imam sretnato so nego vo Leposavić i Zvečanj dur sluzhbuvav na Kosovo...lichno se imame zapoznaeno - no sepak ne go poznavav...vaka mi ostavi vpechatok na skromen i tivok chovek...evidentno beshe deka go pochituvaat na Severot na Kosovo i vo enklavite na jugot (Štrpce, Klokot, itn.)...vsushnost - na momenti mi deluvashe deka daleku povekje nemu mu veruvaat odoshto na onie glaveshtini na Dedinje...predpostavuvam - imalo verojatno i zoshto...ne kidna od Kosovo - a i te kako mozheshe...ne go ostavi svojot narod na milost i nemilost - pa verojatno zatoa go sakaa i pochituvaa...vaka ne se eksponirashe pred lugje (bar mene taka mi se chini) i ne se percheshe - zatoa duri odkoga si zaminav od Kosovo, vo nevrzani razgovori so kolegi so koi sluzhbuvavme tamu na vremeto - godini potoa razbrav deka se rabotelo za vsushnost, iskluchitelno visoko obrazuvan chovek (so dva zavrsheni fakulteti plus voena akademija) - a zgora i odlichen sportist (eden od najnagraduvani poraneshni Jugoslovenski karatisti)...a vaka uz kafica, cigarche i mineralna voda na sostanok, krotok, tivok vo prijaten razgovor - nikoj ne bi rekol...osobeno beshe srdechen sprema nas Makedoncite koi sluzhbuvavme vo KFOR...eden kolega ne znam da ima recheno losh zbor za nego...taka da - verojatno bil dobar chovek...neka pochiva vo mir i neka mu e lesna zemja...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14424
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

https://www.mkd.mk/svet/vesti/ivanovikj ... -albancite" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by kocov »

Вукич е најповеке крив за смрта на овој Иванович , бидејки србите изградија ѕид околу таа реката во косовска митровица овој под влијнаије на е.у го турнаја и сега шипаците си влегуват од кај сакат во митровица крадат возила, палат дукани , му гибат чупиња се му прават.Ама дури беше ѕидот никако не можеја да влезат оние лочките е сега тое е.Инаку пукано во овој било со мп5 со автоматски оган 5 куршуми во него неколку завршија во ѕидот на објектот.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... adora.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ne znam bash kolku e pametno da svojot gazda i shef go narekuvash "choban" ili "pajac" i toa javno...golemite sili imaat dokazhano efektivni metodi za reshavanje na vakvi situacii..."infarkt pri brzo vozenje so avtomobil na planinski krivini", "mozochen udar pri upravuvanje so gliser vo blizina na karpi", "sluchajna konzumacija na plutoniumski chaj so shekjer i mlechen krem", itn. itn...




Abre slepec eden mochkosan...sej si troa madro i ne laj mnogu...kje te izede pomrachina a nema ni da si svesen za toa gluperdo naivna... :glava_vo_zid:
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

Iko wrote:http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... adora.html

Ne znam bash kolku e pametno da svojot gazda i shef go narekuvash "choban" ili "pajac" i toa javno...golemite sili imaat dokazhano efektivni metodi za reshavanje na vakvi situacii..."infarkt pri brzo vozenje so avtomobil na planinski krivini", "mozochen udar pri upravuvanje so gliser vo blizina na karpi", "sluchajna konzumacija na plutoniumski chaj so shekjer i mlechen krem", itn. itn...




Abre slepec eden mochkosan...sej si troa madro i ne laj mnogu...kje te izede pomrachina a nema ni da si svesen za toa gluperdo naivna... :glava_vo_zid:

Ne znam drugar iko ko nekako da ne e svesna politickata elita na kosovo koj im se tatko i majka, nego bas sprotivno sedat so dignati glavi i lajat, se prasuvam dali adminastracijata na crvenokosiot ja gubi mokta ili nekoj dobro gi plaka ovie cobani da lajat vaka, nesto se kuva i vo sam SAD spored mene
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2346
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Вељо »

Koj kogo narekuva pajac i choban prosto ne mi se veruva,tipovi na koi formalno obrazovanie im e cetvrto odelenie i toa bukvalno...da ne bea tie chobani nikogas nemase da go porazite Pristinskiot korpus bas naprotiv kako plitki potok ke ve pregazea.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Pa dodushe i gi gazea - bar dodeka traeshe megjusebnoto tepanje...i ova sosema otvoreno mi go imaat priznaeno polno kolegi Albaci od KFOR koi na vremeto sluzhea vo OVK...govoram za obichni lugje - onie od nizhiot rang - koi ne vidoa nikakvi privilegii i interesno, koi mahom se chustvuvaa i te kako prelazhano pa duri i ogorcheno...imashe od niv i dosta koi otvoreno i iskreno mi vikaa da znaea deka vaka kje zavrshi se - nikad ne bi digale pushka - a imashe i par koi vo dve ochi mi priznavaa da znaele shto se se kuva u pozadina ne samo shto ne bi pukale po Srbite tuku so niv zaedno bi istrebile "ovcharska bagra koja sega ni pametuva u fotelji"...sosema so ovie zborovi...ama govoram za obichen narod - onie koi 'em ginea dur Hashim i kompanija se izlezhavaa vo Shvicarska - 'em ne vidoa nikakvo chare ili fajde po vojnata...

A vo odnos na samoto mavanje - poprilichno jasni bea..."kaj mozhesh bre - kje zastrakash so Kalash - od tamu kje te zapuca so Praga i lom pravi...ti na nego so rachna granata - on so M-84-ka te kine so haubicata na distanca od 5-et km"...ama toa bea lugje koi videle i mavanje a ostanale sepak normalni i ne nacionalisti...imashe eden interesen sluchaj na eden kolega Albanec vo "Bondsteel" od Gnjilane - koj bil vo OVK (isto obichen borec, nikoj posebno)...po ratot - doznava deka zhenata i dvete deca mu se spaseni od komshii Srbi koi gi chuvale se dur OVK ne gi protera preostanatite Srbi od Gnjilane koga VJ i MUP se povlekoa...aj toa prvo "treznenje" mi vikashe deka mu bilo - vtoroto i tretoto se pointeresni...vtoroto e deka najde rabota vo KFOR preku kolega Kosovski Srbin koj ni da go znae ili poznava mu pomognal da se vraboti...a tretoto i "kapakot" na se beshe toa shto zhena mu se vraboti vo Gnjilane vo butik koj go drzhi Kosovski Srbin od Kamenica - koj se sozhalil deka e nevrabotena so mali deca i od posiromashka familija i odma ja primil na rabota...

E onda vika - "svativ se...sega da mi dadat pak pushka - prv vletuvam u parlament i od Tachi od Ramush i kompanija - se kinam na lice mesto ...prvo niv - pred da ushte ednash ko budala makar samo pomislam da pukam po Srbi...oni koga bea imav rabota i doma ne gladuvavme - i imavme i struja cel den...tek sea gledam shto budala sum bil"...da ne vi se kolnam vo deca - sakajte veruvajte mi ili ne - tokmu so ovie zborovi mi kazhuvashe chovekot...

A imav i eden kolega Albanec od Djakovica, mnogu pameten dechko...visoko obrazuvan, od bogata begovska familija, shetan - e on ima odbieno da ide u OVK...mrtov-laden se ismevashe so niv - "bre majku mu, pa taa UCK da ti bila 300 000 dushi...i sekoe selo komandanti - i zgora site bre Rambovci, sve samo nekoi komandosi opaki...kakvo bre Kosovo - do Belgrad kje shibavme so taa sila"...se smeeshe i majtapeshe chovekot sam so sebe i so glupostite...vide-ne vide poraboti vo KFOR, najde odma linija ko shkoluvan momak koj znae jazici - i si zduvna za Italija, kolnejkji mi se deka vishe u Djakovica dur e zhiv ne se vrakja..."ma ni mrtov nema da me vratat - kje ostavam testament da ne me zakopuvaat tamu"...
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

Iko wrote:Pa dodushe i gi gazea - bar dodeka traeshe megjusebnoto tepanje...i ova sosema otvoreno mi go imaat priznaeno polno kolegi Albaci od KFOR koi na vremeto sluzhea vo OVK...govoram za obichni lugje - onie od nizhiot rang - koi ne vidoa nikakvi privilegii i interesno, koi mahom se chustvuvaa i te kako prelazhano pa duri i ogorcheno...imashe od niv i dosta koi otvoreno i iskreno mi vikaa da znaea deka vaka kje zavrshi se - nikad ne bi digale pushka - a imashe i par koi vo dve ochi mi priznavaa da znaele shto se se kuva u pozadina ne samo shto ne bi pukale po Srbite tuku so niv zaedno bi istrebile "ovcharska bagra koja sega ni pametuva u fotelji"...sosema so ovie zborovi...ama govoram za obichen narod - onie koi 'em ginea dur Hashim i kompanija se izlezhavaa vo Shvicarska - 'em ne vidoa nikakvo chare ili fajde po vojnata...

A vo odnos na samoto mavanje - poprilichno jasni bea..."kaj mozhesh bre - kje zastrakash so Kalash - od tamu kje te zapuca so Praga i lom pravi...ti na nego so rachna granata - on so M-84-ka te kine so haubicata na distanca od 5-et km"...ama toa bea lugje koi videle i mavanje a ostanale sepak normalni i ne nacionalisti...imashe eden interesen sluchaj na eden kolega Albanec vo "Bondsteel" od Gnjilane - koj bil vo OVK (isto obichen borec, nikoj posebno)...po ratot - doznava deka zhenata i dvete deca mu se spaseni od komshii Srbi koi gi chuvale se dur OVK ne gi protera preostanatite Srbi od Gnjilane koga VJ i MUP se povlekoa...aj toa prvo "treznenje" mi vikashe deka mu bilo - vtoroto i tretoto se pointeresni...vtoroto e deka najde rabota vo KFOR preku kolega Kosovski Srbin koj ni da go znae ili poznava mu pomognal da se vraboti...a tretoto i "kapakot" na se beshe toa shto zhena mu se vraboti vo Gnjilane vo butik koj go drzhi Kosovski Srbin od Kamenica - koj se sozhalil deka e nevrabotena so mali deca i od posiromashka familija i odma ja primil na rabota...

E onda vika - "svativ se...sega da mi dadat pak pushka - prv vletuvam u parlament i od Tachi od Ramush i kompanija - se kinam na lice mesto ...prvo niv - pred da ushte ednash ko budala makar samo pomislam da pukam po Srbi...oni koga bea imav rabota i doma ne gladuvavme - i imavme i struja cel den...tek sea gledam shto budala sum bil"...da ne vi se kolnam vo deca - sakajte veruvajte mi ili ne - tokmu so ovie zborovi mi kazhuvashe chovekot...

A imav i eden kolega Albanec od Djakovica, mnogu pameten dechko...visoko obrazuvan, od bogata begovska familija, shetan - e on ima odbieno da ide u OVK...mrtov-laden se ismevashe so niv - "bre majku mu, pa taa UCK da ti bila 300 000 dushi...i sekoe selo komandanti - i zgora site bre Rambovci, sve samo nekoi komandosi opaki...kakvo bre Kosovo - do Belgrad kje shibavme so taa sila"...se smeeshe i majtapeshe chovekot sam so sebe i so glupostite...vide-ne vide poraboti vo KFOR, najde odma linija ko shkoluvan momak koj znae jazici - i si zduvna za Italija, kolnejkji mi se deka vishe u Djakovica dur e zhiv ne se vrakja..."ma ni mrtov nema da me vratat - kje ostavam testament da ne me zakopuvaat tamu"...

Drugar Iko se toa ubavo, sto konecno mozebi sfatile, no ako gledame od druga strana dzabe e se toa kaenje koga sepak na Kosovo nekoj gi glasa ekipata na Ramus, Taci i ostala bagra, spored mene se toa sto oni go kazuvaat e prodavanje m.da za bubrezi, kako eve vaka ili taka, zosto koga bese vojnata ne se osvestija i ne se protivea....
Istoto e i kaj nas po Makedonija, prosetaj gi selana po Shara, kje vidis kolku razocaran albanski narod ima vo istite, no ima i uste usieni glavi koj ziveat seuste vo 99 ili 2001, kade sto odvaj na nas makedoncite gledaat kako na ljuge....
Poentata e deka se e toa dzabe dodeka imame politicari kakvi imame i Ona na Kaleto e glavno za nasite politiki dali vnatresni dali nadvoresni ...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Usijani glavi na Balkanot imalo sekogash na pretek, gi ima seushte i verojatno kje gi ima do krajot na svetov...zatoa i stalno kje sme site onamu kade sme...
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 650
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by aviationless »

Ja zaeba bravarot rabotata , ne go poslusa Rankovic pa sea nie ke mu ja mislime.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by kocov »

aviationless wrote:Ja zaeba bravarot rabotata , ne go poslusa Rankovic pa sea nie ke mu ja mislime.
Или ИВО АНДРИЧ уште во 1938 година не фати војната инаку до сега косоварите ке беа сите во Тразбун
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14424
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Ete Milosevic go poslusa Rankovic i bas nesto ne se proslavi, a stetata za Srbija nema potreba ni da se komentira.

So seta dolzna pocit ali Bravarot se spomnuva samo vo stav mirno.
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 650
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by aviationless »

Milosevic ne se stava u ista recenica so bravarot , kako moze takva sporedba da pravis ...
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2346
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Вељо »

https://www.youtube.com/watch?v=8Y3IgfM ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14424
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

I posle odi objasnete mi gospoda whatever deka grcija ne e balkanska drzava. So e uste potragicno so ovie kopita treba da se pregovara kako sakale da se vikame.

Nek zvucam smesno ali da bev na vlast pa mamiceto mamino sekoj so spomnal i p od pregovori bi gi najuril pa makar me simnale i so drzaven udar. So se ovie krvopiive diplomati. Barem ke si otidev so stil.....

Tipicno ama tipicno balkanski, pa uste i crkva i pola vlada umesana u sobirov. Ova da se desese kaj nas, do posledna cistacka u ona e*anana tvorevina u brisel ke se pojavese so soopstenie.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Ali sepak mora da im se oddade priznaenie...slushaat "Iron Maiden"...:lol: :wink:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35618
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Iko wrote:Ali sepak mora da im se oddade priznaenie...slushaat "Iron Maiden"...:lol: :wink:

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 7 guests