Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... ojsku.html" onclick="window.open(this.href);return false;

:lol:
"Oj junačka svijetla zoro,
Srpska majko naša - Crna Goro!

Jedina si za slobodu,
Ostala vjerna Srpskome rodu!

Listaj goro, cvijetaj cvijeće,
Srpska Sparta - u boj kreće!"


- Prvite tri strofi od IZVORNIOT tekst na Crnogorskata himna (napishani ushte vo 1867-ta od strana na: "Po milosti Božjoj vladika i knjaz PRIMORSKE SRBIJE - Njegovo Prvosveštenstvo Princ Petar 2-gi Petrović - Njegoš") - pred da "Crnogorskiot" ultra-desnichar i fashistichki kolaborator Sekula Drljević gi promeni i niv i site ostanati strofi kako i samiot naslov (brishejkji sekakva traga na poimot "Srpsko" vo himnata) - vo letoto 1941-va, ulizuvajkji im se na Italijanskite okupatori i "sosednite" kolegi ustashi od NDH...interesno - deneshnata "sovremena" Crnogorska himna - go zadrzha negoviot iskrivokolachen tekst, NE i originalniot koj zavrshuvashe so strofite:
"Durmitore, jel' ti žao,
Što se naš Lovćen opjevao?

I neka ga, nek' se pjeva,
Zasluga je Njegoševa!

Lovćen krase Petrovići,
A Kosovo naše Obilići!"


Den-deneshen kje naidete na mnogu chesni i iskreni Crnogorci na koi se ova im e sovrsheno dobro poznato i koi ova sosema otvoreno i iskreno go priznavaat...no nemal e brojot i na onie poserkovci megju niv - koi otvoreno go negiraat istovo i se drzhat do stravovite na izrodot i predavnikot Sekula, otvoreno plukajkji po posmrtniot amanet na samiot Njegoš - najgolemiot Crnogorec koj nekogash postoel:
"Djeco moja, dođe i taj dan kad se Ocemu svojem Višnjem na Vječiti Sud - pred istinom ispravljam...amanet vam jedini ostavljam...dođoše i prođoše Carigradski begovi i Bečki markgrofovi, al' od doba Nemanjića ostade Crnogorsko čojstvo - dika Srpske časti!...Sačuvajte djeco moja pradedovski obraz koji je bio čuvar ovih Srpskih stjenja i njihovog poštenja! Sve vas volim i ljubim, i na samrtnoj postelji - iz daleke tuđine zadnji put pozdravljam i amanet vam ostavljam!"


Pluknaa maksimalno...a koga kje im go spomnesh istovo - kjutat ko pichici dur Njegoš se obrnuva u grob - shto stana denes od toa prochueno Crnogorsko "čojstvo"...:evil:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

filipv wrote:
Iko wrote:Dali svakjash deka ova ne e nacija tuku amorfna masa koja dupe majchino kje prodade za grst zlatnici - a ne pak za nekakvi nacionalni principi?!?
„Ние не сме бугариииии“... ООООСВЕН кога треба да се вози половна канта од Бугарија или да се фати некоја работа у ЕУ. Тогаш ќе си земеме Бугарски пасош.

„Името не го давамеееее“.... ООООСВЕН кога треба да идеме на плажа или шопинг. Тогаш ПРИВРЕМЕНО ќе го дадеме, ќе си ги тргнеме МК налепниците од кола, а кога ќе не прашаат од кај сме - ќе кажеме „Скопје“

Патриотизмот не се гради со декларации, туку со дела.

"Od vreme na vreme - neophodno e da drvoto na slobodata - se zaleva so krvta na patriotite..."
- Tomas Piter Dzeferson (1743-ta - 1826-ta) - poznat Amerikanski pravnik, istorichar, politichar, orator, filosof, diplomat i drzhavnik - eden od vodachite na Amerikanskata Revolucionerna Vojna (1775-ta - 1783-ta), glaven avtor na Amerikanskata Deklaracija za Nezavisnost, prv Drzhaven Sekretar, vtor Podpretsedatel i tret Pretsedatel na SAD, eden od glavnite sedum "Tatkovci-Osnovachi" na Soedinetite Amerikanski Drzhavi i voopshto, eden od najprogresivnite i najliberalni intelekti na svoeto doba (chovek koj imashe antichko-demokratski son za slobodna drzhava so otvoreno opshtestvo vo koe kje caruva zakonot i pravdata pomegju site ramnopravni lugje koi "kako ednakvi se ragjaat i umiraat kako takvi pred Nebesniot Sozdatel" - i koj kutriot, deneska sigurno se prevrtuva vo svojot grob koga gleda vo kakvo monstruozno "Hidreno" chudovishte se pretvori sovremena korporativna i neo-konzervativna Amerikanska "dlaboka drzhava"...istata onaa bezmilosna danochna drzhavna tiranija na koja hrabro i se sprotivstavuvashe siot svoj zhivot...istata onaa prepotentna hegemonska imperija kako onaa protiv koja nekogash reshitelno se digna na oruzhje i protiv kakva zhestoko vojuvashe...istata onaa - koja denes da e zhiv, verojatno beznadezhno bi go razocharala vo shto istata se pretvori i od koja sigurno - samiot najprvo bi se odkazhal)...

Negoviot sovet za "polevanje" - nam nikogash neshto osobeno ne ni odel od raka...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

A na se ova samo bi go dodal i Lenin:
"Samo narod i vojska koi vo krv, maki i znoj izrodile slobodna i nezavisna drzhava - se edinstvenite onie koi, dokolku istoto toa e za zhal povtorno potrebno - se sekogash onie koi se navistina spremni da vo krv, maki i znoj - i ja odbranat nejzinata sloboda!"

Iliti so drugi zborovi, narod koj ne krvarel za svojata zemja i nejzinata sloboda bogznae kako neshto osobeno, tuku na kogo - istata taa slobodna drzhava mu bila dadena maltene od drugi "na tacna" - bash neshto mnogu-mnogu i nema da se zaleta da ja brani i da krvari za istata...hrabri, chesni, gordi i dostoinstveni poedinci kje se najdat sekogash - no vo takvite nazovi "nacii" kako nashata, istite se sekogash minorno malcinstvo...eden vo sto...na predominantnoto mnozinstvo vo negovata opshta masa - ne mu e voopshto ni gajle...a i zoshto bi...niti se machele, niti krvarele, niti ginele za da nivnata zemja i nivnite deca bidat slobodni - zatoa i slobodata na istata svoja tatkovina i na svoite rodeni cheda taka nonshalantno i lezherno i ja percepiraat...

Ima narodi koi ja "zasluzhile" (ako taka uslovno i prenosno mozhe da se iskazham na plastichen nachin) svojata slobodna i nezavisna nacionalna drzhava... e edini shto, istoriski gledano i za moja lichna golema zhal - nie ne sme megju tie narodi...nie zasluzhuvame samo da begovite i agite ni gi sotruvaat od mavanje ponizno navednatite chifligarsko-robovski grbovi so stapovi i kamshici...so vekovi i vekovi i toa...
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by filipv »

Јас од дното на душата не се согласувам со концептот за војна како нужна државотворна фаза. Тоа не е единствениот можен пат! Тоа е само еден од многуте можни! Има и други.

По мое, треба да се намалува потребата од крварење in the first place, а не да се негуваат луѓе кои се спремни да крварат. Идејата е таа спремност-или-не да стане неважна, т.е. да нема војни.

На пример Швеѓаните 200 години не учествувале во војна. Дали се спремни да крварат за Шведска? Не знаеме. Не е ни битно, пошто не учествуваат во војни. Немаат шанса да покажат дали се спремни или неспремни да крварат за Шведска.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

filipv wrote:На пример Швеѓаните 200 години не учествувале во војна. Дали се спремни да крварат за Шведска? Не знаеме. Не е ни битно, пошто не учествуваат во војни. Немаат шанса да покажат дали се спремни или неспремни да крварат за Шведска.

Па, годишниот воен буџет од 4,800,000,000 евра, како и повторното воведување на задолжителна воена обврска од 01.01.2018 (истата веќе ја имаа од 1901 па се до 2010) мене ми вели дека не оставаат се на случајност. Не дека некој денес би ја нападнал Шведска, никој не е будала да загрози онолкав кинески капитал таму (Volvo, SAAB). :)
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by filipv »

alvarhanso wrote:Па, годишниот воен буџет од 4,800,000,000 евра (...) мене ми вели дека не оставаат се на случајност.
Таман работа ако оставаат на случајност. Ја коментирав само „спремноста за крварење“ во војна за која реферираше Ико. Како стои Шведска у таа конкретна поткатегорија не знаеме, а благодарение на нивната политика може и да не дознаеме. Што е за нив добро, по мое. Најбоља варијнта е да имаш јака војска која никад нема да ја употребиш, не?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Shvegjanite go imaat luksuzot da se nacija so nezavisna drzhavnost od "edvaj" 11-set vekovi...go izminale oddaaaaaaamna periodot od najmalku 600-700 godini kolku spored mnogumina e potrebno da vo eden narod se sozdade elementot na drzhavotvornost, nacionalen identitet koj bezrezervno pripagja so duhot na eden drzhavotvoren sens, na edno etno-genetsko "crédo"....

A patem i zgora - celata nivna istorija - od Runskite do Vikingshkite i Normanskite doba - e prepolna so krv...i zhelba za osvojuvanje i pljachkosuvanje...jasno demonstrirale niz cela istorija deka se voinstven narod - spremen za vojna...poslednite dva veka tochno - gi pominaa vo mir - no duri odkoga izgradija silni drzhavni institucii, jak nacionalen identitet i mudra diplomatija so koja sega i mozhe da si go dozvolat toj luksuz - odkako prethodno so vekovi vojuvaa od Skandinavija pa se do Afrika, Arabija i Persija...

A vidish interesno - i pokraj 200-ta godini mir vo prosperitet i blagosostojba - pak drzhat silna i sovremena vojska i imaat mokjna voena industrija koja oddamna vazhi za edna onie so povisok tehnoloshki standard i kvalitet...

...A shto mi implicira deka kako nacija se svesni deka mozhebi (daleku od sigurno - no mozhebi e sosema dovolno) - eden den povtorno kje moraat da si ja branat i chuvaat drzhavata vo krv i vojna...isto kako i ja sozdadoa pred skoro iljada i sto godini bezmalku...i ko shto vo krv i maki ja branea i chuvaa - no i ja shirea i jaknea so vekovi i vekovi...

Vidish - oni mozhe da si dozvolat vo taa blagosostojba nacionalna nonshalantnost - a sepak se odluchile da seriozno seushte se determiniraat kako nacija kon svojata drzhavotvornost...nie go nemame toj luksuz na takov izbor bidejkji ne sme proshle niz site tie stadiumi ko oni oddamna - a sepak se odnesuvame so dolzhno oproshtenje na vulgarnost ko "kur mi e - dvor mi e"...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Idealno e sekoe oruzje koe nikogas nema da bide upotrebeno, znaci si ja zavrsilo rabotata kako sto treba.

Nikoj ne propagira vojna, ali podednakvo glupo e i da se natrtis na sekoja budala so ke ti pobara.

Ova sto momentalno se slucuva e krajno sofisticiran obid za genocid koj ako sedis mirno i samo gledas itekako ke pomine. Kolku se bezvezalni cukanjeto u gradi i jurishi na Solun isto tolku se bezvezalni muabetite deka Grcija e nekakva sila pred koja sakale nejkeme ke klekneme. Grcija e ubedlivo, posebno mentalno, najzatucana balkanska zemja koja ete od iks pricini se naogja u tie mutavi i od denesna gledna tocka totalno truli i nefunkcionalni sojuzi. I da ne i se tie sojuzi i nivnata potreba od nea, istata ke bide u najgolema raka ko Hrvatska. Mada cisto sumnjam zatoa sto nisto pomala kolicina na teska seljacaana imaat i oni od nas ili bilo koja druga balkanska vukojebina.

Ima edna drama za edna mnogu interesna licnost od srpskata istorija, Zivojin Misic, posvetena na Kolubarskata bitka.

http://www.youtube.com/watch?v=E0HV_s24LyI&t=2753s" onclick="window.open(this.href);return false;

Istiot cel generalitet, so takvi likovi kako Putnik, Bojovic, Stepanovic pa so se prestolonaslednikot i vladata go ubeduvaat da pregovara, vo situacija koga cela armija mu e skoro vo rasulo pri kraj so municija, za covekot na kraj gi izbrka ko kucinja "mokjnite" Avstrijci.

Znam pa ke rece nekoj ama posle Germancite...

Posle Germancite vo razmak od 50 godini si otidoa isto ko i brakjata im avstrijci, ko kucinja. Od istite nemokjni i manje bitni narodi.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Pacifizam e najpogubna ideologija i nacin na ponasanje koj eden narod i zemja mozat da go zavzemat i primenat.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Scylla »

Iko wrote:Problemot ne e voopshto vo toa dali nie kje se srchkame so Grcite ili bilo koj ostanat - toa nikogash i ne bilo prashanje (bidejkji nie vo nikoj pogled nikogash i ne sme bile nekoj faktor)...problemot e shto nie samite so sebe ne mozheme da zhiveeme i patime od sindrom na samounishtuvanje...toj avto-destrukcionen diskus jasno e izrazen vo genetskiot kod na ovaa amorfna masa...

Nie bioloshki izumirame...jas koga na lugje im kazhuvam deka sum gord tatko na tri deca i deka zdravje Bozhe kako doznavme denovive i chetvrto e na pat - mene me pravat ulav - no iskluchivo nashite...site ostanati na koi sum im kazhal - Albanci, Turci, Srbi, ovie, onie, bilo koi - site mi rekle "Nek' ti se zhivi i zdravi i nek' ti se mnozhat!"...samo nashive se u stilu: "Tri?!? Pa sega i chetvrto?!? Ti lud si?!?"...e tuka ni e krajot...zatoa dzabe e se...nas ednostavno kje ne nema...za par decenii - na prsti kje se broime...

A shto e najstrashno...ne sme ubieni od superiorna inteligencija ili posposoben gens...ubieni sme od najosnovniot animalitetski instinkt - prezhivuvanje preku natalitetno zgolemuvanje i populaciono zasiluvanje...

A ushte postrashnoto e shto nemame ni asalna propaganda da se toa makar go stimulira...toj sens na nacionalna pripadnost - kolku i da e banalen za nekogo - nie oddamna ne im go vnesuvame na nashite idni pokolenija...deplasiran e..."kao demek"... :roll:

Vrochem, pogledaj i sam...bi te molel (i pokraj odvratnosta na obete videa) - da ja sogledash taa ista propaganda koja se vsaduva vo umot na "nashite" deca, i na "nivnite" deca...pa onda proceni koj koga kje porasne - gadno kje naebe...

Od "nashite" deca te pozdravi Sanja...Sanja ne e mazhena i nema deca...pee za sponzortvo i drka vina za dechko i kilav-papak - Grk...:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=Eue0P7dRMhQ" onclick="window.open(this.href);return false;

No od "nivnite" deca - te pozdravi Elvana...Elvana iako pomlada od Sanja nasha - vekje e verena so dechko i Albanec so kogo odkako naskoro kje se zemat planira "najmalku pet novi Albanski sinovi vo idnina - po cena ako treba i na nejzinata uspeshna muzichka kariera" (spored nejzino sopstveno intervju)...i pee za drugi raboti - ne za sponzorstvo...

http://www.youtube.com/watch?v=7s8pMXrNDtY" onclick="window.open(this.href);return false;

Samo ti izgledaj - Gebels bi im pozavidel - no jas vikam, kapa dole i svaka chast...imaat moj naklon - taka se vospituvaat deca...
Ова е најдобриот, најпрецизниот, најепскиот, највистинскиот, најхрабриот, најпаметниот, најмудриот, најсериозниот коментаркој го опишува македонецот во целиот македонски интернет космос. Не постои друг!

Ставајте го на прва страна за сите да го видат!

Друже Ико...немам што да те коментирам. Ме остаде без зборови!
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Me zasrami Shape... :oops:


Kako i da e - najiskreno ne smetam deka sum kazhal neshto Bog znae shto kolku pametno i shto kako obzervacija ne e vednash voochlivo kaj nas kako lugje...istovo - mnogumina moi prijateli od nadvor, obichni lugje - dobronamerni stranci, otvoreno mi go kazhale povekje pati odkako si imale rabota so nas...pochudeni od nashata vrodena, iskonska prokletija - sekogash mi velea se neshto vo stilov: "Sami ste si uverlivo najgolemi neprijateli...prosto frapantno e kolku ste needinstveni i kolku megjusebno se mrazite...vsushnost - ponetrpelivi ste za svoite - odoshto za mnogu drugi nadvoreshni dushmani koi gi imate...niv im pravite lice i im se ulizhuvate - a sekogash ste spremni 'na gotovs' maltene - da sami megju sebe najprvin se iskolete od omraza i zavist...vaka ako prodolzhite - nema bash daleku da dogurate..."...:|

...i shto da im kazham kako kontra-argument na seta ovaa iskrena obzervacija?!? "Ne be, ne e taka, se lazhete - ne sme nie takvi?!?"

Hah...:glava_vo_zid:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Kosovo-Serbia row makes Europe clocks go slow
http://www.bbc.com/news/world-europe-43321113" onclick="window.open(this.href);return false;


Ја уназадивме цела Европа у пм.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote:Kosovo-Serbia row makes Europe clocks go slow
http://www.bbc.com/news/world-europe-43321113" onclick="window.open(this.href);return false;


Ја уназадивме цела Европа у пм.
I toa preku hertzi ...trgnavme nakaj 49 Hrz
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

http://novatv.mk/katimerini-pregovorite ... odlozhena/" onclick="window.open(this.href);return false;

Haha i sea so prajme so optimizmov, ili ke prakja stejt departmentot nov degenerik posto onoj manijakalniot kinez mi se cini si dae ostavka?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Chekaj - prvo se po red...dvojazichnost, odstranuvanje na spomenicite - pa tek fingiran referendum i promena na ime, chenstvo vo NATO - i potoa decenisko mrcvarenje za EU...se e toa oddamna dogovoreno vekje - sega samo tempoto se uskladuva....ne za drugo - tokmu za da pomine se ova pomirno vo Grcija - bidejkji tamu mozhe da doe do seriozni koshkanja...nie i onaka sme voshkari koi se prifakjaat natrteno...eden vo sto kao kje prolae neshto - drugite 99-et mu se smeat deka e budala...taka kje bide i za ova kaj nas...oni ne znaat kako Grcite da gi smirat za se ova - ne nas...nas za zhivi ne ne e*avaat...dodushe i ne gi krivam - napati sme dokazhale deka sme zombija vo pogled na svoeto etno-genetsko i nacionalno "crédo"...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

Iko wrote:Chekaj - prvo se po red...dvojazichnost, odstranuvanje na spomenicite - pa tek fingiran referendum i promena na ime, chenstvo vo NATO - i potoa decenisko mrcvarenje za EU...se e toa oddamna dogovoreno vekje - sega samo tempoto se uskladuva....ne za drugo - tokmu za da pomine se ova pomirno vo Grcija - bidejkji tamu mozhe da doe do seriozni koshkanja...nie i onaka sme voshkari koi se prifakjaat natrteno...eden vo sto kao kje prolae neshto - drugite 99-et mu se smeat deka e budala...taka kje bide i za ova kaj nas...oni ne znaat kako Grcite da gi smirat za se ova - ne nas...nas za zhivi ne ne e*avaat...dodushe i ne gi krivam - napati sme dokazhale deka sme zombija vo pogled na svoeto etno-genetsko i nacionalno "crédo"...
Se arno be bace IKO
umno kazhano umno napishano nego SHTOO sme ja u dushata za mene si znam.
ama za medzhunarodnta mi e lafo!!! shto sme.... ( ?)
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Zoki - potpolno te razbiram...i kaj mene imashe period koga siot moj zhivot se kolnev vo majka Makedonija i svojot Makedonski narod - a paradoksalno, po etnichka linija obata moi roditeli nemaa kapka Makedonska krv vo sebe, niti doagjaa voopshto od Makedonija - sosema obratno, po sudbinskata igra na zhivotot obajcata zavrshile vo nea sosema sluchajno - kade se zapoznaa, zasakaa i zasnovaa familija - vo koja ista, mene i mojot pomlad brat ne rodija, podignaa i vospitaa vo strog Makedonski duh - da obajcata ja sakame i pochituvame ovaa zemja bidejkji ni e rodna...jas od koga pametam za sebe, bukvalno od bebinja - kaj nas doma odsekogash se govorelo na Makedonski...i toa bukvalno do nivo na najobichna komunikacija megju moite roditeli nasamo...tatko mi pokoen, Bog da go prosti - imashe vrska so Makedonska zemja i Makedonska krv - kolku shto bi imal eden Akira Kamaguchi od Saporo, Japonija - pa pak povtorno, beshe i ostana do kraj, umirajkji kako takov - pogolemo "Makedonchishte" koe iskreno ja sakashe ovaa zemja - nego iljadnici chistokrvni Makedonci koi gi znam...

No seta taa moja ljubov, gordost i pochit pochnaa da se detoniraat del po del i da ischeznuvaat izminative 6-7 godini...sega obratno - vekje ne sum ni ogorchen ili razocharan - tuku totalno ambivalenten i indiferenten...koga ovoj narod ne znae sam da stane da zdruzheno si ja odbrani tatkovinata, pravoto na svoja nezavisna i suverena drzhava i voopshto svojata nacionalna sloboda - onda navistina i ne zasluzhuva da gi ima...chim e do tolku ovca mutava - onda i arno mu pravat shto go strizhat...koga se navednuvash pred sekogo - nesvesno i se trtish, taka da ne e chudo da site i ti se izredat odpozadi, so dolzhno oproshtenje na vulgarnost...

Neli e taka i ogromnoto mnozinstvo na toj moj ist Makedonski narod - na kogo sum mu sluzhel verno kako armiski oficer, kako chovek koj se gordeel shto nosi uniforma na Makedonska Armija, koga na toj moj ist narod za kogo sum se borel i krvarel i oko ne mi trepnuvalo ako trebalo i da zaginam - ako toj moj ist Makedonski narod vo svoeto ogromno mnozinstvo ne mu smeta shto mu ja stavaat jamkata od besilkata okolu vratot - shto pa onda jas da kinam zhivci koga kje go kutnat stolcheto na koe stoi vrzan za besenje?!? Chim muva ne gi lazi predominantno Makedoncite za istoto - jas, edinka, nikoj i nishto - kje crkavam od muka, bes, nemokj i stres?!?

More ottade da se nosi se...nekjam nikogo da navredam - nitu nekomu da zgaznam na patriotski "zhulj" - no jasno uvidov sive ovie posledni godini deka Osmanliskite agi i begovi bile sovrsheno i potpolno vo pravo - shto ovde nad polovina milenium vladeele so kamshik i stap...znaele oni sovrsheno dobro kakva stoka imaat koga taka besomuchno gi pretepuvale, kolele, suluvale, zharele i palele svoite chifligarski robovi - redum ponizno navednati vo stravopochitno poklonenie pred niv...ovde za stokava - samo stap...aj ti, ne bile budali oni...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

E bace be
ko penzioneri na klupa sme !
aj so arno te cekam na gezme u Lagadin !!
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Treba da izbegnuvam gezminja...:lol:
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

Iko wrote:Treba da izbegnuvam gezminja...:lol:
OK naj bojla dieta e koga gledash drugarite kako se mezat a tebe ti lacat ligi i topish visi masti i masnotii.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 17 guests