Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Iko wrote: Si spomnuvam na Slovachkiot sluchaj - gi zemam niv kako primer - od prosta prichina shto slichno kako dosega i Slovencite (koi kako vidovme, se obrukaa teshko denovive - shto me iznenadi krajno neprjatno i mene samiot, bidejkji imam za SV sekjavanja vo izraziti superlativi - vo sekoj vozmozhen pogled) i oni (Slovacite) vazhea (i verojatno ushte vazhat) kako sluchaj na zemja so mala no "saglam" armija...vo smisla - i toa lichno sum go uvidel - dosta spremna i disciplinirana vojska...navistina mala, no so "site nishani"...skrckani, sredeni, tip-top...malku - ama "asalno" vojnichki sredeno...
Ne mi teknue kade procitav denovive, deka nemale dovolno operativni Boxeri (znaci vozilo od posledna generacija, najnovo vo nivniot inventar) za da gi ispolnat svoite obvrski prema evropskite sili za brza intervencija. Isto pred 2-3 godini mislam deka bese koga stavale ofarbani motki mesto topovi na istite na NATO vezba. Mislam so ostanuva za drugo.

Nejse opremata, da trgnat Rusite prema Ukraina ete, ja pari bi platil da bidam vo evropskava komanda, kakva komedija ke bide koa ke pocnat da frcat razni sekretarcinja, birokratcinja, pa zakazi sostanok, pa koj bese odgovoren za ova, cek raboti li telefonov, alo nekoj danski zboruva li, ej koj bese brojov od norveskovo PVO, ej ima li slobodna soba za sostanok, kaj se turcive alo a da site pobaraa azil.... duri da se iskuca prviot brifing, ke se rodi prvoto bebe zacnato koga prvite ruski koloni ja pominaa ukrainskata granica.

Za politickiot moment vekje pisuvavme...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

Dodeka Grckata politika se zanimava so ime
kolecot u ***
Greece approves port sale in second-largest city
http://abcnews.go.com/International/wir ... y-53277836" onclick="window.open(this.href);return false;

ajt nazdravje

Lawmakers have approved the sale of a 67 percent stake of the Thessaloniki Port Authority in Greece's second largest city, in a deal worth 232 million euros ($285 million).

Parliament ratified the concession agreement through 2051 which was signed in December with the consortium South Europe Gateway Thessaloniki. The consortium is comprised of Germany's Deutsche Invest Equity Partners GmbH, Greek-Russian Belterra Investments, and France's Terminal Link SAS.

Thursday's approval follows the 2016 privatization of Greece's largest port of Piraeus through the sale of a majority stake to China's Cosco group.

Greece's left-wing government says it's committed to continuing cost-cutting reforms and privatization after the country's international bailout ends in August. It will present rescue creditors a development plan in April to be used to gauge post-program surveillance and debt relief.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33413
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

G3SG-1 wrote:Dodeka Grckata politika se zanimava so ime
kolecot u ***
Greece approves port sale in second-largest city
http://abcnews.go.com/International/wir ... y-53277836" onclick="window.open(this.href);return false;

А бе Зоки, ние во преговори влеговме за да конечно грциве нешто е***т и по дома, а не само нас. Гледаш каков афродизијак е споров со името. :)

http://www.amna.gr/en/article/233275/Th ... k-bedrooms" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote:
G3SG-1 wrote:Dodeka Grckata politika se zanimava so ime
kolecot u ***
Greece approves port sale in second-largest city
http://abcnews.go.com/International/wir ... y-53277836" onclick="window.open(this.href);return false;

А бе Зоки, ние во преговори влеговме за да конечно грциве нешто е***т и по дома, а не само нас. Гледаш каков афродизијак е споров со името. :)

http://www.amna.gr/en/article/233275/Th ... k-bedrooms" onclick="window.open(this.href);return false;
ye ye
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

In mine time in Serbia!
https://youtu.be/a6ahckLQwII" onclick="window.open(this.href);return false;
Pogled u budućnost: Vučić srpski FARAON
Bio je ministar odbrane, prvi potpredsednik vlade, premijer, predsednik Srbije... Šta Aleksandar Vučić može da uradi sledeće da zadovolji svoje ambicije? Pogledajte...
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=130131#.WpwcylnTWyU" onclick="window.open(this.href);return false;

Da go precekas gomnoto debelo pedofilsko, da go natrtis tuka na aerodromot, mu ja nabijes aktovkata u gz, i na kloci nazad u avionot.

Ako i nekoj pomisli i da razgovara samo za ovakov smrden bezobrazluk nek se nosi u 100 picke materine.

Kakva drskost covece...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

A poshto toa nema NIKAD da se desi - kupete si vazelin...vo dovolni kolichini i toa...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Toa ovie so pregovaraat moze, nek si kupat. A nas ke ne prasaat, i te kako.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Misli si ti taka kutar...:lol:...i jas bev nekogash taka naiven...:lol:

Dali svakjash deka ova ne e nacija tuku amorfna masa koja dupe majchino kje prodade za grst zlatnici - a ne pak za nekakvi nacionalni principi?!? Dosta so toa bienje u grudi - za svinska pichka ne ne biva...nikoj ne ne ebava, nikoj za nishto nema da ne prasha, ako mnogu mrchime kje naebeme ushte pogadno i ushte kje ni go turat odpozadi na suvo i da krvari...

Utoli si dragi Druzhe u glava...imeto e otideno...identitetot e otiden...drzhavata e otidena...narodot e otiden...kraj - gotovo - nishto nema da bide osven puvanje i bienje u grudi po socijalni mrezhi...nikad ne ne bivalo - niti nekad kje ne bide...nie sme dobri za chifligarski robovi - ne za slobodna nacija...i so toa - kje mora da se pomirish, kako shto po godini na zhestoko avto-negiranje na istiot NOTOREN FAKT - konechno se pomiriv i jas...

Nie ne sme drzhava - nie sme pet-parachka banana-republika so odliki na polu-protektorat i prokleta vukojebina...nekjeme da sme u NATO i EU kako Gorna ili Severna ili Vardarska Makedonija?!? Peki...onda kje vlezeme kako nikakva...kako del od drugi drzhavi - i ne pomisluvaj makar i za sekunda deka kao demek sme sposobni i kje se odbranime od istata opasnost...mnogu pogolemi i posilni nacii bile sotreni do posleden dur trepnesh - za nas, majushno mali (edvaj objektivno vo drzhavava okolu milion narod Makedonski da ima denes - od koi Bog znae kolku se pishani Bugari, kolku se partiski poslushnici na ednata i kolku se partiski poslushnici na drugata banda) - nema ni da se pomachat do nivo da nema ni da se ispotat...i nikogo nema da go zabole za istoto...nemame nishto shto im treba...nemame so shto da gi ucenime...ne mozheme sami da prezhiveeme...ne sme junachki kov...goli kurac sme...

Dezerter kako Pretsedatel na Sobranie ti vika - nema nikakvi amandmani za dvojazichnosta da se raspravaat - a ti ushte mislish deka kje ima i nekakov referendum za imeto?!? Ahahaha...pa i da ima - ochekuvash da ne pomine istoto?!? Jas ti garantiram - na referendum - mnozinstvo kje glasaat za promena na se...




Mobilizacionen odziv za Skopski region vo 2001-va iznesuvashe 17.2 % od povikanite...i ti ushte mislish deka referendumot kje bide negativen za promena na ime?!?

http://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Forumov mi e edinstveno mesto kade pisuvam nesto bilo so na internetov. Bogu hvala, ako edna rabota sum gord na sebe e so ni facebook ni twiter ni skajp ni butur imam.

Stoi se so napisa, jasno mi e mene se, ali ipak dragi druze za razlika od tie sto gi nabroja, iam da si mucnam so glava i da procenam koa iam rabota so smrdlovci kako sto se grcive. I taman rabota da propagiram nasilstvo, nit sum po priroda takov nit pak planiram da stanam. Ali, koa mi brca nekoj doma fala bogu znam so treba kako treba.

Pisav i prethodno, so mislis ete da rece nekoj da ne snema, kazi mi koj e toj so ke napravi kontrola na stetata u slucaj ete da se resi da ne delat? Ja mozam da se oblozam u 100 000 evra so gi neam, deka toj moment koa ke predlozi nekoj nesto takvo, ima takov kurslus da nastane so juznoto krilo na NATO ke go snema u rok od 24 casa. Pazi, taa e najlesnata varijanta i ne deka ne e ni probana, taka da dragi druze toa ne go racunam ni pod tocka razno.

Voopsto ne se raboti za bienje u grudi, i naprotiv nikogas ne bi se ramnel so tie detski raboti, a dobro mi se poznati takvi lugje koi sto mnogu dobro gi opisa vo postov i potpolno se slagam so istoto.

Jas samo sum 100% ubeden deka bespotrebno se kleci pred Grcite oti kolku nie ne sme se ona sto nabroja, oni pa ic ne se. I ne se sposobni ama bas za nisto. So kao ako ne prifatime ke ne napadnat mozda? Znaci nek sedne nek me ubedi nekoj, ja pa ke kazam abe do posledna kinta i imot so iam deka nisto ne se u stanje da napraat. U najlos slucaj so, ke zatvorat Solun i nie ke zatvorime granici i kolku ke istrpat ko minatiot pat so ni stavija sankcii, pa umrevme li?

Uste pobespotrebno e da klecime pred oloson od EU. Jbg da, oni ekonomski moze poekje da ne plesnat ali ipak i za niv ke recam deka nemaat muda.

A so se odnesue do referendumot, neka probaat be, ako pomine ok, ali mene ke mi bide polesno koa ke otidam i ke si pisam ne.

Inace i ok nek me narece bilo koj budala kreten ova ona, sum imal iljada pricini da plukam po drzavava, sum imal i sansa da izlezam nadvor da rabotam pa da bidam ko ovie patriotive od strana so ne branat, ali ete protiv seta "zdrava" logika tuka sum, si rabotam za plata, neam za BMW ali si imam edno 2003 staro, normalno na kredit.

Ali, barem nema da mi zivee detevo i raste u onoj smrden pederluk i da mi stane kreten, pa nalet i taa plata od 5000 evra i site tie "vrednosti" so mi gi prodavaat. I znaes kolku me ubile so muabeti glup si glup si, pa ete denes pak sum do kakvi takvi ali za ovde pa dovolni primanja. Iam be da mu kupam na detevo so se so treba, po 2-3 igracki, televizor od 40 inca od ovie na angro, ima kompjuter ima telefon, ke iam da mu daam i ja ko tatko mi so me skoluvase gz preku glava.

I na kraj kako sto rekov, se slagam stoi toa sto ti go napisa, ali bi dodal, ovoj narodec ko sto moze da istrpi nemastija nema ni eden drug, i toa ne e za potcenuvanje. Grk da nemal kolku sto neame nie do sea ke se istepaa megju sebe, ko sto neli dokazale ne ednaska.

So set rizik deka ke mi iznalepat eden kup epiteti od tipot glup si, naiven ipak si stojam na ova. Jbg ke pokaze vremeto...

Zivi bili, ke mi izvinite site ali ipak makar i tuka, ke si gi pcujam be gjubrinjata grcki. Normalno ako preteruam, ke mi pise moderator odma prekinuam.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Problemot ne e voopshto vo toa dali nie kje se srchkame so Grcite ili bilo koj ostanat - toa nikogash i ne bilo prashanje (bidejkji nie vo nikoj pogled nikogash i ne sme bile nekoj faktor)...problemot e shto nie samite so sebe ne mozheme da zhiveeme i patime od sindrom na samounishtuvanje...toj avto-destrukcionen diskus jasno e izrazen vo genetskiot kod na ovaa amorfna masa...

Nie bioloshki izumirame...jas koga na lugje im kazhuvam deka sum gord tatko na tri deca i deka zdravje Bozhe kako doznavme denovive i chetvrto e na pat - mene me pravat ulav - no iskluchivo nashite...site ostanati na koi sum im kazhal - Albanci, Turci, Srbi, ovie, onie, bilo koi - site mi rekle "Nek' ti se zhivi i zdravi i nek' ti se mnozhat!"...samo nashive se u stilu: "Tri?!? Pa sega i chetvrto?!? Ti lud si?!?"...e tuka ni e krajot...zatoa dzabe e se...nas ednostavno kje ne nema...za par decenii - na prsti kje se broime...

A shto e najstrashno...ne sme ubieni od superiorna inteligencija ili posposoben gens...ubieni sme od najosnovniot animalitetski instinkt - prezhivuvanje preku natalitetno zgolemuvanje i populaciono zasiluvanje...

A ushte postrashnoto e shto nemame ni asalna propaganda da se toa makar go stimulira...toj sens na nacionalna pripadnost - kolku i da e banalen za nekogo - nie oddamna ne im go vnesuvame na nashite idni pokolenija...deplasiran e..."kao demek"... :roll:

Vrochem, pogledaj i sam...bi te molel (i pokraj odvratnosta na obete videa) - da ja sogledash taa ista propaganda koja se vsaduva vo umot na "nashite" deca, i na "nivnite" deca...pa onda proceni koj koga kje porasne - gadno kje naebe...

Od "nashite" deca te pozdravi Sanja...Sanja ne e mazhena i nema deca...pee za sponzortvo i drka vina za dechko i kilav-papak - Grk...:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=Eue0P7dRMhQ" onclick="window.open(this.href);return false;

No od "nivnite" deca - te pozdravi Elvana...Elvana iako pomlada od Sanja nasha - vekje e verena so dechko i Albanec so kogo odkako naskoro kje se zemat planira "najmalku pet novi Albanski sinovi vo idnina - po cena ako treba i na nejzinata uspeshna muzichka kariera" (spored nejzino sopstveno intervju)...i pee za drugi raboti - ne za sponzorstvo...

http://www.youtube.com/watch?v=7s8pMXrNDtY" onclick="window.open(this.href);return false;

Samo ti izgledaj - Gebels bi im pozavidel - no jas vikam, kapa dole i svaka chast...imaat moj naklon - taka se vospituvaat deca...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Tuka druze neam ni tocka da ti dodadam. A decava nek ti se zivi i zdravi, toa ne ednas sum rekol site vie so 3+ deca ste najgolemi domoljubi posto realno najteska borba e da izgleas tolku deca. Vas takvite roditeli, onie so samo se cukaat u gradi i mrsat muda po sedenki i internet mozat ama bas da ve poljubat u dupe. I posle da vi zastanat u stav mirno.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Fala bratche - da se vrakja so se najjarno i kaj tvoite...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Shvabistan edvaj napraj vlada gz preko glava, sea i Zhabarija isti gjavol. I nikako glavata od gzot da si ja izvadat.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33413
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Али затоа Вучич згази на локални избори. :lol:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Knjaz...Vožd...ma Viteški Kralj - Ujedinitelj...:lol:
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

Iko wrote:Knjaz...Vožd...ma Viteški Kralj - Ujedinitelj...:lol:
Uskoro i faraon
imashe promoklip na fb
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by kocov »

Еве утре се носи законот за јазици без амадманска расправа онака на диво тое е то опозцијата ке оди демек така формално ке гласа против и така .Инаку веке почна по овие документите што се за бракови да се издавата двојазични формулари .Не само то пред 3 дена дуи си доби 27 директорски места по 100 луге да си вработа тоа тие 2700 луге во државна работа .

http://sobranie.mk/sessiondetails.nspx? ... =06.3.2018" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2344
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Вељо »

http://fakti.org/ti/gloria-mundi/serbed ... a-jasarija" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by filipv »

Iko wrote:Dali svakjash deka ova ne e nacija tuku amorfna masa koja dupe majchino kje prodade za grst zlatnici - a ne pak za nekakvi nacionalni principi?!?
„Ние не сме бугариииии“... ООООСВЕН кога треба да се вози половна канта од Бугарија или да се фати некоја работа у ЕУ. Тогаш ќе си земеме Бугарски пасош.

„Името не го давамеееее“.... ООООСВЕН кога треба да идеме на плажа или шопинг. Тогаш ПРИВРЕМЕНО ќе го дадеме, ќе си ги тргнеме МК налепниците од кола, а кога ќе не прашаат од кај сме - ќе кажеме „Скопје“

Патриотизмот не се гради со декларации, туку со дела.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 14 guests