Случувања во Сирија

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

Go ubija li posledniot klovn vo Istochna Guta, kako vo Alepo na vremeto - ili ushte ne?
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Zoran MAF »

POsledicite od Sirija (( Putevi Mucenika))
Da posakash <Kalashot od JNA da ti e u race.
https://www.facebook.com/VofEurope/vide ... 6162/?t=16" onclick="window.open(this.href);return false;
http://markukule.mk/" onclick="window.open(this.href);return false;Половина-милион-прегледи-за-24-часа-Миг/
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Вељо »

G3SG-1 wrote:POsledicite od Sirija (( Putevi Mucenika))
Da posakash <Kalashot od JNA da ti e u race.
https://www.facebook.com/VofEurope/vide ... 6162/?t=16" onclick="window.open(this.href);return false;
http://markukule.mk/" onclick="window.open(this.href);return false;Половина-милион-прегледи-за-24-часа-Миг/
https://www.youtube.com/watch?v=LyzFcPlQAYY" onclick="window.open(this.href);return false;
Kade se potomcite od ovie?Sea sigurno u grob se prevrtuvaat...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by James »

Image

Multicam fustan za shishmish anamive
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by alvarhanso »

КАБ-1500 за ова.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by James »

Stajl nekoj link na FB ke go isklikaat 500 000 lugje, i ke go lupne nekoe detence so ima portal...

Dobro lugje eve vaka edno prasanje, Svedska ima drzava kolku vekovi? I sea nie balkancite ke im objasnuvame...

Nastrana problemov so migrantive (so realno me zabole stojko so si nadrobile neka srkaat) ama aj eve zdravorazumski me interesira, sto go definira tipov za Siriec? Ili Marokanec ili pa bilo koja nacija?
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Canemakedonski »

Кои се па овие?
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by James »

"Slobodnite" na erdo i zapadot, kolekcija prolet leto 2018.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Zoran MAF »

James wrote:"Slobodnite" na erdo i zapadot, kolekcija prolet leto 2018.
Kozojeb glavosech -2018
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Canemakedonski »

Со овој аутфит има да се искршат на првото трчање.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

stereo wrote:
G3SG-1 wrote:POsledicite od Sirija (( Putevi Mucenika))
Da posakash <Kalashot od JNA da ti e u race.
https://www.facebook.com/VofEurope/vide ... 6162/?t=16" onclick="window.open(this.href);return false;
http://markukule.mk/" onclick="window.open(this.href);return false;Половина-милион-прегледи-за-24-часа-Миг/
https://www.youtube.com/watch?v=LyzFcPlQAYY" onclick="window.open(this.href);return false;
Kade se potomcite od ovie?Sea sigurno u grob se prevrtuvaat...

Ova shto go navede ne e nishto - obichna fikcija...ajde da se drzhime do zvanichna istorija...iliti - kako izreagiraa Vikinzite - koga Englezite im zgreshija i gi izverviraa - i toa propisno do taa mera, da ne mozhesh ni da zamislish shto mu napravija na eden od Saksonskite kralevi (Ajle 2-ri Nortumbrijski) koj se drzna da taka gi navredi...terminot "odran nazhivo" verojatno togash e populariziran... :twisted:

...21-vi Mart, 867-ma godina od nashata era...Bitkata kaj Jork...

http://www.youtube.com/watch?v=C9QwcOwhbGM" onclick="window.open(this.href);return false;

...vo koja, Golemata "Hajdenska" Armija (zdruzheniot voen sojuz na Skandinavskite vikinshki pleminja Jiti od Danska, Normani od Shvedska, Verengeri od Norveshka, Rosi od Gotland i Vikengerite od Island) - do noze ja potepaa vojskata na Severnoto Anglo-Saksonsko kralstvo Nortumbrija - ne ostavajkji bukvalno ni eden edinstven nejzin vojnik zhiv...site do posleden se bukvalno isklani i isposecheni na parchinja, nivnite cherepi svareni i ischisteni za da mozhe da posluzhat kako peharnici za vino i medovina od koi piele i nazdravuvale Vikinzite - dodeka Ajle 2-ri, vinovnikot za celata kavga - e rascherechen i vrz nego e izvrshen onoj grozomoren chin na ubivanje narechen "Vikingshki Krvav Orel" (po dolzhina na celiot kichmen stolb dolzh celiot r'bet od vratnite prshleni pa se do opashot dole - vrzaniot zarobenik se rasparuva i mu se dere grbot na zhivo no bez da se isecka tuku vo celi kozhni navlaki - rechisi hirurshki precizno...popoleka mu se sechat na zhivo site grbni muskuli na pleshkata dodeka se dojde do gradniot kosh i belite drobovi no odpozadi - po shto, rebrata se krshat edno po edno nanazad a plukjata se probiva na razni mesta - i faktichki na kutriot jadnik vo taa agonija taka rascherechen - mu se pravat "orlovski krila" - po shto istiot se izdignuva visoko so jazhinja - popoleka da krvari i da se zadushuva)...

Image

Image
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

No dobro, takvi bea tie krvavi varvarski vreminja...deneska, nakaj 11-set ipol vekovi podocna, sovremenite Skandinavci se daaaaleku pocivilizirani i potolerantni od svoite ozloglaseni predci koi bea strav i trepet za togashniot poznat svet i od kogo se plashea podednakvo i drugite varvarski nacii no i silnite carstva - nikoj ne beshe ramnodushen koga kje chueshe deka Vikinzite trgnale protiv nego...

Deneska se razbira, ne e taka i Skandinavija e visoko civilizirana i kulturno evoluirana sredina...e edino - se mi se chini deka poslednive 2-3 decenii toa leka-poleka no sigurno pochnuva da seriozno im se odbiva po glava...i toa so niven sopstven kamen...onaa Shvedska vo koja mojot pokoen tatko zamina da raboti vo 1967-mata i so koi i kakvi prikazni doma izrasnavme za nejze kako za drzhava i opshtestvo koi se nebare utopija i "raj na zemjava" - i ovaa deneshnava, nekako mi se razlichni ko "Bog i sheshirdzija"...a toa mi go imaat sosema otvoreno i iskreno priznaeno i mnogu moi dobri prijateli i bliski kolegi Shvegjani...sekogash pritoa, tazhno vozdivnuvajkji po "taa nekogashna" Shvedska od '60-ti, 70-ti i '80-ti - se do ranite '90-ti, koga i zapochnaa so masovno primanje na sekakov Blisko-Istochen shljam...no, samite si se krivi...
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Вељо »

Iko "Vikings" e solidno napravena no istoriski i hronoloshki e tochna samo prvata sezona.Bitkava ne e za gradot Jork,vo serijava odposle ja davaat ja osvojuva Ivar i brakjata.Floki odposle go otkriva Island (mislam po zavrsuvanjeto na kampanjata vo Britanija),smrta na Sigurd koj umira od rakata na svojot brat Ivar a istoriski e biten lik.Reziserot namerno ima dosta izmeneto radi publika...bitkava sto ja zakaci e odmazda na Vikinzite za smrta na Ragnar Lothbrok...patem najbolji "krvav orel" imase vrz grofot Jarl Borg,koj glas ne izusti za da ide vo Valhalla demek ako vrishtel nema mesto za nego megju hrabrite ulava rabota.
https://www.youtube.com/watch?v=Cz3O0JftA5w" onclick="window.open(this.href);return false;
Muzikava im e ubitichna
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Вељо »

https://www.almasdarnews.com/article/br ... ith-bombs/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

Stereo - kako chovek koj dosta ja saka i prouchuva istorijata - sovrsheno dobro mi e poznato deka vo serijata ima dosta vo istoriski pogled najmalku gledano "slobodni interpretacii" na golemata Vikingshka invazija na Anglija (glavnoto mavanje e od 865-ta do 879-ta so periodichni "domavanja" do 896-ta)...prichinite, posledicite i nastanite radi dramski efekt se napraveni "kasha-popara" (na primer, ne e navedeno deka Vikinzite se imaat "sr'chkano" so Saksonskite kralevi ushte mnogu porano - najprviot registriran konflikt megju niv e zabelezhan ushte vo 694-ta, so vekje ozbilni mavanja od 793-ta pa natamu)...toj konflikt vkupno trael nakaj dva veka i oni od se toa po neshto vnesuvale vo serijata - taka da kako rekov, istoriski e "kasha-popara"...

No da - voopshto NE gresham koga go navedov datumot i mestoto (iako i toa i celiot nastan se iskrivokolacheni vo serijata)...Ajle 2-ri i voopshto Nortumbrijcite se soochuvaat vo golema i za niv posledna bitka so Vikinzite - tokmu na 21-vi Mart, 867-ma godina vo zhestokata i krvava Bitka kaj Jork (odprilika na 14-set milji jugo-istochno od togashnata Jorshka Tvrdina vsushnost - vo reonot na ona shto deneska se istochnite predgradija na sovremeniot i daleku zgolemen grad Jork)...tuka celata Nortumbrijska armija e do posleden zbrishana, Ajle 2-ri navistina e rascherechen kako rekov - a cela Nortumbrija (deneshna Severna Anglija) podpagja pod Vikinshka vlast (se ova e detalno opishano i navedeno vo devette tomovi na "Anglo-Saksonskite Hroniki" koi po naredba na Saksonskiot Kral na Veseks - Alfred "Velikiot" zapochnati se so godishno vodenje vo 871-ta i redovno se pishuvani se do 1154-ta)...kako pred toa gi imaat potepano odreda i drugite Saksonski kralstva vo Istochna i Centralna Anglija (Ostanglea i Mersija) - Vikinzite potoa se koncentriraat protiv najmokjnoto (i kako kje se pokazhe za niv najopasno i najizdrzhlivo) Saksonsko kralstvo - Juzhno-Angliskiot Veseks - so koj najmnogu i se imaatt mavano i verojatno blagoradejkji na koe, i ne ja osvoija (togash) cela Anglija...iako propisno ja razrushija uzduzh i popreku do nivo da i trebaa bezmalku dva ipol veka da konechno malku od malku se podsredi...po shto, vednash dojde do golemata i uspeshna zdruzhena (od sever i jug) Vikinshko-Normanska Invazija vo 1066-ta vodena od Norveshkiot Kral Harold 3-ti Sigurdson, narechen ushte i "Hardred" ("Hardrada" - osnosno "Suroviot") - tokmu onoj istiot, koj svoevremeno kako Norveshki Princ vo egzil beshe komandant na prochuenata i elitna Vizantijska voena formacija - "Verengerskata Garda" (redum sostavena od Vikinshki i Ruski platenici) i tokmu onoj istiot koj od taa pozicija beshe odgovoren za unishtuvachkiot poraz i zadushuvanje na nivnoto vostanie koe Makedonskite Sloveni pod rakovodstvo na Petar Deljan, prvorodeniot sin na Gavrilo Radomir i vnuk na Car Samoil - go dozhiveaa vo golemata i krvava Bitka kaj Ostrovo (na nepreciziran tochen datum no sigurno po 10-setti Juni, vo mesec Juni 1041-va), kako i Normanskiot Vojvoda Vilijam 2-ri Normandijski, popoznat najprvin i kako "Salaud" ("Kopileto" - kako vonbrachen sin i nelegitimen naslednik na Normanskiot Vojvoda Robert 1-vi "Velichenstveniot") a podocna poznat i kako Vilijam 1-vi "Osvojuvachot" - i tuka vekje cela Anglija (sega vekje obedineta vo edno zdruzheno kralstvo) padna pod nivna vlast - a Saksonite nikogash povtorno ne zavladeaa so nea...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

No, da se navratime na Sirija...za ova se mozhe posebna tema da otvorime....

Se izvinuvam za zastranuvanjeto vo diskusijata po temava...
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Вељо »

Iko zabeleskite mi bea do serijava konkretno,ne kon tebe licno znam deka imas solidni istoriski poznavanja inache decki Istocna Guta od deneska e podelena na dva dela:
https://militarymaps.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

Vsushnost - na tri...

Image
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Вељо »

Iko wrote:Vsushnost - na tri...

Image
Koga ja postirav vesta Harasta seushte ne bese izolirana
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Вељо »

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... sRNC-lLpvk" onclick="window.open(this.href);return false;
Dobra kompilacija
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 44 guests