Случувања во Сирија

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by AlexGreat »

Бео, која емисија е таа? Го знам името но ако можеш да ми дадеш линк.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Случувања во Сирија

Post by kocov »

па вака беше 200 и нешто загинаја кога се повлекуваја од кај калето на тетово тогаш ги запукаваме со .... и после во арачиниво тогаш памтам кажаја сега незнам дали за кревање на моралот дека загинаја едно 700 терориристи од 1000 колку што беа во арачиново, само 600 луге од нив гинат за време на нападот на косовскиот корупус на рашче, е сега за липовско кумановскиот крај незнам колку беа загинати или ранети, се на се добива листа од едно 1500 на загинати, е сега стави и на ранети се добива бројка од 2500 луге исфрелни од воен строј, е сега треба да се стави дека кога ке беше убиен некој нивен тие го земја и го носеја назад во нивните упоришата исто како што правеја хрватите во војната од 90 тите, и ако однесиш некоја убена uck назад во базата тогаш плата што ја добивала таа убиена учка ја зема тој што го донел телото, оваа го правеја со цел да не остават мртви и да се помисли демек еве не загинал никој од нив, некое МПРИ размислување за удирање во псилогијата на непријателот, божем еве си видел како си ја успукал таа учка ама еве кога ке одиш да провериш го нема телото.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
beowulf
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1719
Joined: 12 Jul 2009, 23:14
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by beowulf »

AlexGreat wrote:Бео, која емисија е таа? Го знам името но ако можеш да ми дадеш линк.
Неможам да ја најдам на јутуб, можеби и не е ставена. Иначе беше одамна емитувана, 3 - 4 години ако не и повеќе.
I would rather die on my feet than to live on my knees.
User avatar
beowulf
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1719
Joined: 12 Jul 2009, 23:14
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by beowulf »

kocov wrote:па вака беше 200 и нешто загинаја кога се повлекуваја од кај калето на тетово тогаш ги запукаваме со .... и после во арачиниво тогаш памтам кажаја сега незнам дали за кревање на моралот дека загинаја едно 700 терориристи од 1000 колку што беа во арачиново, само 600 луге од нив гинат за време на нападот на косовскиот корупус на рашче, е сега за липовско кумановскиот крај незнам колку беа загинати или ранети, се на се добива листа од едно 1500 на загинати, е сега стави и на ранети се добива бројка од 2500 луге исфрелни од воен строј, е сега треба да се стави дека кога ке беше убиен некој нивен тие го земја и го носеја назад во нивните упоришата исто како што правеја хрватите во војната од 90 тите, и ако однесиш некоја убена uck назад во базата тогаш плата што ја добивала таа убиена учка ја зема тој што го донел телото, оваа го правеја со цел да не остават мртви и да се помисли демек еве не загинал никој од нив, некое МПРИ размислување за удирање во псилогијата на непријателот, божем еве си видел како си ја успукал таа учка ама еве кога ке одиш да провериш го нема телото.
Еден мој комшија ми кажуваше како гледале како мртвите ги товараат на трактори небаре лубејнци. :D
I would rather die on my feet than to live on my knees.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by AlexGreat »

Ух Гоце, некако бројкиве се претерани ми се чини...можда и загинале до кај 1500 ама не верувам толку во неколку напади поединечно да имаат загинато.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Случувања во Сирија

Post by kocov »

Па тој беше нивниот стил на војување како во прва светска војна со масивни пешадиски напади по населените места, а за жртвите толку мене ми имаат кажано дека загинаја, и после нивниот пораз на калето престанаја да прават напади на поголеми населени места каде што имаа силна одбрана или пак да се обидат да ги запоседнат
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
DesertFox
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 813
Joined: 10 Jul 2010, 19:55
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by DesertFox »

Тие викаат 100-300 ние викаме 1600-1800, реално накај средина, и помалку. Има прецизни бројки за тоа колку албанци од Македонија загинаа во 2001, и овци да беа ке им се знаеше бројот. Вкупниот број припадници на ОВК кои загинале на наша територија во судир со нашите безбедносни сили и тоа само 2001 мислам дека ни тие сами немаат такви прецизни бројки. Како и да е ефтино поминаа :mrgreen: ама изгледа така беа пазарени.
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Христијан »

Знаат службите точен број на загинати, колку што знам официјално никогаш не е кажано колку е бројот на загинати, се знае само од наша страна 74 мислам дека беа.Вечна слава на тие, за другите па и подобро е да не им се знае официјална бројка зашто ке бараат пензија, вработување и тн...
The only easy day, was yesterday!
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Случувања во Сирија

Post by kocov »

па земете ја бројката на исчезнати албанци во 2001 и ке добиеш колку загинаја од нив во 2011
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Canemakedonski »

Сирија го гранатирала турскиот град Акачкале, турската армија возвратила:

https://news.google.com/news/rtc?ncl=ds ... GM&topic=h" onclick="window.open(this.href);return false;
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Bobo »

Се надевам возвратила ко што и доликува на една Турција!
Ready to take photos!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by dragan_mig31 »

Муда маријанова гранатирале први Сиријците.ТУрциве гранатираа пред некој ден Курдски градови во Сириска територија.А ако се земе у обзир тоа дека терористиве у Сирија се пред тотален колапс а главнината на терористи инструктори и оружје идат преку Турска тогаш не треба да се зимаат здраво за готово овие западњачки информации направени од западњачката пропагандна машинерија!
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Случувања во Сирија

Post by kocov »

Кога ви пишев пред некое време дека Ердоган е исламисти дека е сонувач на таа Османлиска империја која тој и тие околу него саката на големо да ја воспостават повторно во која ке треба да бидиме и ние и вие под подвлијаније ми се смеевте, оваа е од ние глупи планови на провокација прво беше со соборениот фантом сега дека му бомбандирале некој град, се само да направи инвазија на Сирија нормално под крепени од САД, а што мислите вие дека Турција ви е голем пријател ? 8)
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by dragan_mig31 »

Прошла ТУрска поред пријател :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by stef4o »

http://rt.com/news/turkish-parliament-m ... syria-651/" onclick="window.open(this.href);return false;

Убаво си вика жената it`s still not clear who exactly fired this mortar into Turkish teritory.... Кој све не агентури, терористички групи или израелски или турски групи се убацени на сириска територија да праат нереди. Нема да ме чуди и самите турци да си наместиле напад врз нив за да влезат во војна, да ја лапнат Сирија, доека Израел не напраил нешо слично па да им дојде под нос на турците...
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6103
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Trpkovski Vladimir »

Треба некој да ги потсети турците дека Сирија има хемиско оружје. :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid:
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
DesertFox
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 813
Joined: 10 Jul 2010, 19:55
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by DesertFox »

http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_na ... _in_Tartus" onclick="window.open(this.href);return false;

Јас мислам дека забавата во Сирија не оди по сценариото поради она што се наоѓа тука :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

Se razbira deka ne se somnevam vo kvalitetite na Turskite Vooruzheni Sili (koi se nesomneni - iako iskreno, istite vo faktichki smisol se daleku od ona shto navistina so propagandna popularizacija se misli za niv) - no sepak smetam deka A.R. Sirija bi bila pregolem "zalak" za niv (se razbira go istavam NATO vo celava prikaska - iako toa e nevozmozhno bidejkji R. Turcija kako negova polno-pravna chlenka e negov nedvojben del - no ete vekje si pravime "bajram so umot")....

Siriskite Vooruzheni Sili - vakvi ili takvi...sive ovie decenii se pokazhaa i dokazhaa kako verojatno najsposobni od site Arapski vooruzheni sili koi vojuvaa so Izrael...ne deka neshto posebno napravile (site 5 pati bea pobedeni) - no sepak, ostanuva faktot deka Izraelskite Vooruzheni Sili - SAMO i iskluchivo SAMO vo Siriskiot sluchaj, sekogash imale najopasen, najdobro obuchen i najdobro podgotven neprijatel - i toa e notoren fakt koj samite Izraelci nevolno go priznavaat...SAMO i iskluchivo SAMO vo Siriskiot sluchaj, Izraelcite nikogash ne postignuvaa celosno opkoluvanje, desetkuvanje i unishtuvanje na glavninata na nivnite sili - kako shto toa kojznae kolku pati go pravea so Egipetskite, Jordanskite, Libanskite, Irachkite, Tuniziskite, Libiskite, Kuvajtskite, Pakistanskite i site drugi so koi se sretnaa na bojnoto pole (prvite dve vo direkten frontalen manir - ostanatite vo vid na voeni kontingenti isprateni na "bratska ispomosh" na prvite)....Sirijcite odsekogash se pokazhale kako edinstveniot spremen, za borba reshitelen i pred i se - OPASEN protivnik...protivnik koj za razlika od site ostanati navedeni - ne "jurisha glavom bez obzira"...i protivnik koj da, iako daleku pomali od sopstvenite - sepak im nanesuval odredeni zagubi na Izraelcite (vo par navrata i poprilichno seriozni, do nivo da i samite Izraelci vo par sluchai bile nepovolno iznenadeni)....taka da, stojam na uveruvanjeto deka se toa bi bilo pregolem "zalak" za Turskite Vooruzheni Sili....

Siriskite Vooruzheni Sili - soocheni so masovna vooruzhena pobuna doma, desetkuvani od razni politichki trikatancii sive ovie godini, obremeneti so razno-razni ostanati problemi - se sepak vooruzheni sili koi vo svojot aktiven sostav brojat nad 320 000 pripadnici, i kakvo i da e zastareno nivnoto vooruzhuvanje, sepak (makar i "na hartija") - raspolagaat so nad 4600 glavni borbeni tenkovi, nad 2200 borbeno oklopni vozila, nad 1600 oklopni transporteri i nad 800 izviduvachki borbeno-oklopni vozila - pokraj 1200 samohodni i nad 4800 vlechni artileriski orudija i rechisi 600 mobilni povekjecevni raketni sistemi...na ova dodajte rechisi 600 borbeni vozduhoplovi i nad 60 voeni plovila....da...prashanje e kolku e se toa operativno - no sepak go imaat....ne sakam ni da navlezam vo domenot na diskusija okolu faktot deka DA....Siriskite Vooruzheni Sili raspolagaat i so nekonvencionalni voeni kapaciteti (mozhebi ne nuklearni - no sepak hemiski i bioloshki, i toa vo poprilichna kolichina)....

Jasno mi e shto kje kazhete...."eh...koj znae kolku se od toa e funkcionalno..."....da, se slagam potpolno...no go imaat makar samo i "na hartija"...taka da vkupno zemeno...Siriskite Vooruzheni Sili - ne se ni oddaleku taka "lesen zalak" kako shto toa nekomu mu deluva....nema vo mene nikakva somnezh deka eden NATO bi gi "napravil puzder"....no istovremeno...chisto samo (vo onie utepani muabetchinja uz pivce na klupi pred kooperacija - u stilu "shta bi bilo kad bi bilo") - apsolutno sum ubeden deka Turskite Vooruzheni sili - SAMI po sebe....nema taka lesno da iskochat so niv na kraj.....ne vikam deka ne bi bile pobedonosni....no prashanje kolku se toa bi se odolgovleklo a i apsolutno siguren sum deka se toa bi ja chinelo R. Turcija moshne "skapo"...kako vo pogled na golemi chovechki zhrtvi od sopstvena strana, taka i vo pogled na poprilichni materijalno-tehnichki zagubi....

Eve trgnete od eden pokazatel...po Izraelskite - Siriskite Vooruzheni Sili odsekogash vazhele za voeni sili koi go imaat najdobriot protiv-vozdushen i protiv-oklopen segment na Bliskiot Istok (da povtoram jasno, PO IZRAELSKITE).....nikoj ne nanesuval takvi zagubi (kakvi i da bile) vrz Izraelcite vo pogled na nivnata voena avijacija i oklopno-tenkovski edinici kako shto toa veshto go pravele Sirijcite....zastaren - da (so odredeni naznaki na mali povremeni moderniziranja) - no sepak celosno integriran, "kondicioniran" i efektiven PVO sistem....i zgora, najdobar PO segment vo regionot po Izraelskiot....samo da ve podsetam shto im se sluchi na Izraelskite oklopno-tenkovski edinici (koi se nedvojbeno daleku podobro obucheni, daleku posovremeno vooruzheni i daleku pokvalitetno opremeni od Turskite) vo Juzhen Liban vo letoto 2006-ta....a imaa protiv sebe SAMO teroristichki grupi koi bea obuchavani i logistichki podpomagani od Siriska strana...taka da ako Izraelskite tenkisti moshne teshko iskochija protiv "Hezbolah" ili "Hamas"...onda mozhe da mislam so shto bi se soochile Turskite - koga protiv sebe bi gi imale organiziranite voeni formacii na Siriskite Vooruzheni Sili....ne vikam deka nema da napreduvaat....ama koga kje gi zapucaat masovno (i skrishno) so edna hrpa "Kornet-E" i so RPG-29 "Vampir" koi gi imaat....bash se mislam kako kje pominat Turcive....



Se razbira...ova e se samo edna fikcija...apsolutno sum siguren deka R. Turcija ne ni pomisluva da dejstvuva sama - pa so samoto toa, seta ovaa diskusija e bezpredmetna....no ete...koa zabegavme bar da zabegame kvalitetno.... :lol:
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Случувања во Сирија

Post by kocov »

4800 vlechni artileriski orudija i rechisi 600 mobilni povekjecevni raketni sistemi.
оваа е доста голема бројка на артилерски орудија, доволно е само една батерија на бм-21 да испали полн плутон кон инвазионите турски трупи и да имаа еден куп мртви и ранети. Сепак мислам дека Турција нема да интервенира воено повеке ке биди нешто вакво тие неколку гранати овие неколку гранати нив и така во редослед
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувања во Сирија

Post by Iko »

Samo od nego imaat 300 komada (govoram za BM-21 "Grad")....nastrana ushte okolu 300 drugi....na ova dodaj i okolu 80 mobilni lanseri na taktichki proektili zemja-zemja (od koi pola se OTR-21 "Tochka")....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests