Тешка механизација

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 08 Feb 2019, 21:14

GREDLICA
MANJALE

Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 15 Feb 2019, 23:27

Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација-Почему графен все еще не захватил вес

Postby Zoran MAF » 20 Feb 2019, 22:49

Graphene Почему графен все еще не захватил весь мир?
GrafenГрафен - новый, сверхпрочный материал - изобретение, которое без сомнения позволит изменить мир. Это открытие, технология будущего должна помочь человечеству в решении множества проблем, но почему графен все еще не захватил весь мир?
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 02 Mar 2019, 22:09

Стварно тешка

ВИДЕО: Пет факти за рускиот супертежок камион Тонар 7502

Тонар“ е долг 29 метри и тежок е околу 200 тони.

https://mk.rbth.com/science/83114-ruski ... -tonar7502

сопственик АЛРОСА.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 07 Mar 2019, 12:21

Aj konecno neka se ugode !

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha ... eponijata/

i da ne ni smrdi a struja i topla voda da pravi
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 07 Mar 2019, 14:44

Zoran MAF wrote:Aj konecno neka se ugode !

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha ... eponijata/

i da ne ni smrdi a struja i topla voda da pravi

Е баш ке се угоде , сега е Кинеска компанија Шолце

https://meta.mk/sholts-idniot-kontsesio ... rupatsija/


Скопје, 7 март, 2019 - 11:58 (META)

Фирмата „Шолц“, која најверојатно ќе биде новиот концесионер на депонијата Дрисла, од декември 2016 години е дел од „Чихо енвајорментал груп“ (Chiho Environmental Group), водечкиот кинески рециклир и увозник на мешани метални отпадоци и најголемиот купувач на стари електрични мотори од Европа.

На веб-страницата на „Шолц“ пишува дека, откако е основана во 1995 година Chiho Environmental Group (ЦЕГ), е една од најголемите компании за рециклирање на метали во Кина.

„Како меѓународно активна група, ЦЕГ има за цел да стане еден од најважните глобални добавувачи на суровини, како во Азиско-пацифичкиот регион, така и во Европа и САД. ЦЕГ се фокусира на заштитата на животната средина и природните ресурси, пишува на веб-страницата.

„Шолц“ при бодувањето на понудите на тендерот од 2011 година ги победила австриската „АСА“ и досегашниот концесионер италијанската „ФЦЛ Амбиенте“. „Шолц“ со години водеше судски процеси поради нерегуларности во тендерската постапка.

„В среда ќе биде закажана вонредна седница на Советот на Град Скопје на која единствена точка на дневен ред ќе биде избор на нов концесионер на депонијата. Одлуката ќе биде конечна откако Советот ќе ја изгласа и тогаш ќе бидат соопштени условите под кои идниот концесионер ќе ја управува депонијата“, велат од кабинетот на градоначалникот Петре Шилегов.

првземено од мета.мк
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 07 Mar 2019, 21:42

Mnogu interesno

Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 17 Mar 2019, 12:02

Аналогно е кај нас
Погленете финтит се исти.

Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизацијаInterest in Ceramic Matrix Composites

Postby Zoran MAF » 15 Apr 2019, 17:35

malku nauka

Interest in Ceramic Matrix Composites Heats up

https://www.assemblymag.com/articles/94 ... s-heats-up

Image
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација Russia develops super heavy 500-ton

Postby Zoran MAF » 17 Apr 2019, 22:09

А ууууу

Russia develops super heavy 500-ton Elephant transport aircraft
116.859 прегледиMijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby filipv » 18 Apr 2019, 08:00

define "develops"

го нацртале у компјутер и после го пуштиле на телевизија?
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1790
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 19 Apr 2019, 08:16

https://dms.licdn.com/playback/C4E05AQF ... 93cekaaq7I

<Mashinishte
Sica 115K &$$$$


Brush fires don’t stand a chance against this firefighting truck.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 09 May 2019, 13:12

Zoran MAF wrote:GREDLICA
MANJALEГо почнаа после нас го завршија пред нас БРАВО
На 15 автопатски од БГ до Скопје убаво нема веке Џеб и слична егзотика!
(https://meta.mk/avtopatite-arben-aferi- ... -ot-na-ma/)
а светото до каде отиде до овде What is your opinion of plastic roads?

https://dms.licdn.com/playback/C4D05AQF ... HqpmvdH28M

https://dms.licdn.com/playback/C4D05AQF ... HqpmvdH28M
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 09 May 2019, 13:39

Железница
спомени
помни ле некој епско возење Скопје - Штип или Кочани
https://meta.mk/
https://youtu.be/AaFI29ZNuzg?list=PLvdc ... QDev3goliX
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 15 May 2019, 14:05

Koga sakas patot da ti trae !

https://cfts.org.ua/news/2019/05/10/pol ... ideo_53151


Полтавские дорожники показали работу бетоноукладчика на строительстве новой бетонной дороги (видео)

https://www.facebook.com/poltsad/videos ... 5916/?t=46
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby karamba » 15 May 2019, 16:12

Zoran MAF wrote:Koga sakas patot da ti trae !

https://cfts.org.ua/news/2019/05/10/pol ... ideo_53151


Полтавские дорожники показали работу бетоноукладчика на строительстве новой бетонной дороги (видео)

https://www.facebook.com/poltsad/videos ... 5916/?t=46

Вака по Америките ги праат со бетон па асфалтот одозгора
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12101
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 15 May 2019, 16:22

karamba wrote:
Zoran MAF wrote:Koga sakas patot da ti trae !

https://cfts.org.ua/news/2019/05/10/pol ... ideo_53151


Полтавские дорожники показали работу бетоноукладчика на строительстве новой бетонной дороги (видео)

https://www.facebook.com/poltsad/videos ... 5916/?t=46

Вака по Америките ги праат со бетон па асфалтот одозгора


Trae po 15 godini pa ti vidi.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 17 May 2019, 13:48

I Amerika si dobi Celjabinsk 16

Image

ПРОТЕКУВА СКЛАД ЗА НУKЛEAPEН OTПАД НА САД: Жителите на Маршалските Острови со сepиозно загpoено здpавје поради протекување на нykлеарен oтпaд!


https://infomax.mk/wp/%D0%BF%D1%80%D0%B ... %B6%D0%B8/

САД не успеаја да спpечат истекување на нykлеарниот отпaд од привременото место на сkладирање, Рунит Дом, што кај ги жителите на Маршалските Острови пpедизвика низа здpавствени пpоблеми.


„Во купола никогаш не бил ставен никаков зaштитен слој“, рече Ернест Дејвис ветеpан кој работел на затварањето на куполата, додавајќи дека САД никогаш немале намера привремениот објект да го заменат со објект со трајна зaштитнa структура која би била соодветно зaпeчатена за да не дојде до paдиоактивно зpaчење и истекyвање, бидејќи тоа едноставно било премногy сkапо.

САД активираа 43 атомckи бomби околу Маршалските острови меѓу 1940 и 1950 година. Силнo koнтаминираните оcтатоци биле фpлени во каpтеp од бomби кој потоа бил зaпечатен со бетонcка купола. Изработката била без следење на бeзбeдноcните прpотоколи за работниците и локалното население.

Американската влада не ги истpажила долгорочните поcледиции на работниците кои работеле без соодветна заштитна опрема. Тие добиле уреди за мерење на paдијација, нo ниту еден не работел.

Во 1977 година владата на САД започнала со процес на дekонтаминација кој траел три години, по кој изjавиле дека островите се „доволно бeзбeдни“. Сепак локалното население вели дека веднаш по заминувањето на работниците куполата почнала да протекува.

Тоа е само дел од зpaчeњето на кое се изложени жителите на островите. Голем дел од paдиоактивниот oтпaд бил фpлeн во океанот, пристаништата и во јaми на островите.

Многу жители на островите денес се со сеpиозни здpавствени пpоблеми како pак, пpоблеми со имyнолошкиот систем, нeвpoлошки поpeметувања и слично кои почнале да се појавуваат по пpoтекувањето на oтпaдот.

До сега Владата на САД не дала никакво образложение ниту покренала иницијатива за отстpанување на последиците од неcоодветно ckладираниот нykлеарен oтпaд. .
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Тешка механизација

Postby Zoran MAF » 22 May 2019, 09:44

http://youtu.be/SNMEYf-DcFU

Rus i cipovi

https://www.quora.com/I-recently-read-R ... h-the-west

AFAIK Elbrus-16S is still in design stage, production is planned for 2021. The latest server Elbrus CPU which is already in exploitation is the 8-core Elbrus-8S.

The Elbrus chips are not as ‘advanced’ as Intel Xeons, however there are some trade-offs which make them a good fit for some applications. They are a couple (4–5) years behind the best Xeons, and since they’re not produced in the millions, they are more expensive than they could be (though a Xeon Platinum is still 10,000$, more than even the Elbrus-16S will be). The Elbrus chips are not a standard consumer product like the Intel and AMD CPUs, they’re specialized tech for security applications, where the user cannot risk a foreign product with ‘undocumented features.’ Think army, hospitals, network infrastructure, power grid, FSB…

They have a completely different architecture - VLIW, so comparing them by frequency is nonsense. Typical FLOPS performance of an Elbrus core is on the order of a 2–3 times faster Xeon core. Comparing them by transistor density is also nonsense, as their arch allows them to do most optimization during compilation, so they don’t need many of the Intel arch complexities. Where Elbrus shines are applications requiring security, as the Elbrus arch is from the beginning designed with that in mind. There they are superior to Intels. The tech also comes with a natively-designed and fabricated chipset (south bridge), including USB 2.0, PCI Express, SATA, Gb ethernet, etc.

Elbrus-4S and higher are produced at TSMC, since the best tech Russian fabs can do right now is 65nm at Mikron in Zelenograd. Current Elbrus-8S and 8SV (for DDR4) are 28 nm, Elbrus-16S will be 16 nm. Elbrus-16S should also get 3rd generation south bridge with new capabilities, and should support virtualization (missing in 8S).

The Elbrus line now also includes a consumer CPU, Elbrus-1S+. It is one core of the 8S, with included GPU. The 2D part of the GPU is developed at MCST in Moscow, the 3D part was bought abroad, but is connected exclusively via the 2D part so as not to be able to have ‘undefined behavior.’ This consumer line should get a 2-core Elbrus-2S+ soon, probably based on the 16S.

One great feature of the VLIW architecture is its power efficiency. Since the cores themselves don’t need to do most of the complex optimizations that Intel arch processors do, they also consume much less power for equivalent tasks. That is very important for industrial, military and especially space applications - it is very difficult to cool electronics in space.

When will they catch up to Western tech? When the US introduce sanctions on sales of Intel and AMD CPUs to Russian customers. That will give MCST (and Baikal and Mikron and Angstrem and other Russian producers) exactly what they need - the Russian market for themselves, with enough customers to develop native 10nm process, create consumer-style CPU lines and ramp up production into the numbers needed for economy of scale to start showing. In that case, I think that they would catch up to Intel tech in about 5–8 years.

If you’re interested in knowing more, look at Maxim Gorshenin’s YouTube channel, it has a lot more info and also some detailed talks about Elbrus capabilities and future plans.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Птици умираат од новата 5G мрежа, штетна е и за населението

Postby Zoran MAF » 27 May 2019, 21:08

https://radar.mk/?p=30162&fbclid=IwAR2f ... LZLUYAYLFo

Птици умираат од новата 5G мрежа, штетна е и за населението
Стотици птици пaднaa од небото во Хаг, Холандија, за време на експериментот на новата 5G мрежа која го тестираше опсегот, и дали новата безжична технологија ќе биде штeтнa за населението.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5301
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron