"Don't Stop Me Now..."

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Se nadminale vo dizajnot na concept Lada Niva-ta...deluva odlicno
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

Ne me chudi deka dobro izgleda...chitav nekade deka Lada zela nekoj nov dizajner Englez koj ima raboteno po renomirani Zapadni firmi - i deka od togash dizajnot na nejzinite najnovi vozila e SF...pitaj Boga shto para go plakjaat i koj znae kolku zema kaj niv...

Edit: Najdov...stanuvalo zbor za Steve Martin, glavniot dizajner na Mercedes GL klasata na SUV-ovi (megju ostanatoto)...toa dovolno objasnuva se...

Patem - eve gi VISTINSKITE elektrichni vozila (ne onaa crno-humoresta i samo-kritichna retro zezancija) od koncernot "Kalashnjikov":

Image

...inaku da, vtorite navistina se upotrebuvaat od Ruskata Policija...elektrichnite vozila se narekuvaat UV-4 "Ovum" dodeka elektrichnite motorcikli se narekuvaat UM-1 "Izh":

Image

Patem - kaj poserioznite proekti vekje, koncernot "Kalashnjikov" saka da investira vo proektot na grupata Ruski studenti - mashinski apsolventi od Drzhavniot Tehnichki Univerzitet "Bauman" od Moskva - koi kako diplomska rabota, go sozdadoa ova novo Rusko avtopatno cuce - modelot "Krim" na koj, osnovata mu e veruvale ili ne zemena od legendarnata Lada "Niva"...hah!

Image

http://www.youtube.com/watch?v=ou62q42YCHI" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Steve Mattin е ликот Ико , не Стив Мартин...,но нема врска
https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Mattin" onclick="window.open(this.href);return false;

Концептот е супер пак ќе повторам а и други дизајни што гледам во последно време еве како и овие електричниве погоре се супер, баш делува све тоа футуристички и добро изведено, барем некои од нив да влезат во производство би било право освежување на пазарот. Има голем потенцијал таа школа руска, со помош од надвор и те како би биле топ конкурентни, впрочем како и не би биле топ кога вадат дизајни како еден Су-35 или Ми-28, мислам не знам што повеќе да кажам :wink: врв!

Дека ги спомна елктричниве аута...еј прееска видов првпат Тесла ауто на семафор кај крстот у Аеродром у правец на Цементара стоеше а ја прв на семафор за лево накај Аеродром и чекам на црвено, него му се пали зеленото и мајкиниот на гас пуна стегна..., ја такво нешто забрзување не сум видел у живот, а ќути аутото ништо не се слуша и никаков звук нема, само слаб некој звук фуууфффф и метак, анбливбл :shock:
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Canemakedonski »

karamba wrote:
Se nadminale vo dizajnot na concept Lada Niva-ta...deluva odlicno
Не знам, ама јас сум повеќе за класична Лада Нива, Мерцедес Пух Г, Ланд Ровер Дефендер и Рејнџ Ровер. Сите се стари четириесет и повеќе години и сеуште си ја бркаат работата. Зошто некој сака да менува нешто што е совршено?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

Taka go najdov napishan od Ruski useri Sashe, taka i go prenesov...oni zgreshile - i jas nesakajkji isto...ne se razbiram mnogu-mnogu vo avto-dizajneri...
Canemakedonski wrote:Зошто некој сака да менува нешто што е совршено?
Image
"LADA — Because you can’t improve perfection!"
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Canemakedonski »

Iko wrote:Taka go najdov napishan od Ruski useri Sashe, taka i go prenesov...oni zgreshile - i jas nesakajkji isto...ne se razbiram mnogu-mnogu vo avto-dizajneri...
Canemakedonski wrote:Зошто некој сака да менува нешто што е совршено?
Image
"LADA — Because you can’t improve perfection!"
Хм, а од западна страна:

http://www.youtube.com/watch?v=aAxtQ5CIOxw" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33436
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

karamba wrote:Дека ги спомна елктричниве аута...еј прееска видов првпат Тесла ауто на семафор кај крстот у Аеродром у правец на Цементара стоеше а ја прв на семафор за лево накај Аеродром и чекам на црвено, него му се пали зеленото и мајкиниот на гас пуна стегна..., ја такво нешто забрзување не сум видел у живот, а ќути аутото ништо не се слуша и никаков звук нема, само слаб некој звук фуууфффф и метак, анбливбл :shock:

Седнав во ова пред некоја недела друже... мрдната работа, има поголем дисплеј у средина на кокпит од PC мониторов дома, веројатно ти треба и IT диплома да го возиш.


Image


Маааааада, далеку е од луксузот и завршната обработка на еден Mercedes-Benz, BMW или Audi... имаат уште фурни леб да јадат дур го стигнат швабо.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

alvarhanso wrote:
karamba wrote:Дека ги спомна елктричниве аута...еј прееска видов првпат Тесла ауто на семафор кај крстот у Аеродром у правец на Цементара стоеше а ја прв на семафор за лево накај Аеродром и чекам на црвено, него му се пали зеленото и мајкиниот на гас пуна стегна..., ја такво нешто забрзување не сум видел у живот, а ќути аутото ништо не се слуша и никаков звук нема, само слаб некој звук фуууфффф и метак, анбливбл :shock:

Седнав во ова пред некоја недела друже... мрдната работа, има поголем дисплеј у средина на кокпит од PC мониторов дома, веројатно ти треба и IT диплома да го возиш.


Image


Маааааада, далеку е од луксузот и завршната обработака на еден Mercedes-Benz, BMW или Audi... имаат уште фурни леб да јадат дур го стигнат швабо.
Алвар претпоставувам дека да, односно сигурен сум дека Тесла ќе крка доста сомуни ако воопшто сака да се доближи до овие џинови кои ги наброја, поготово до Ауди :wink: (најбољи се за мене нек сибат векот швабски), али братче тоа ја што го видов ме остави без зборови во поглед на забрзувањето, еве ти викаш и внатре дека е СФ . Швабиве се стари манги за аута праење, одамна ја имаат совладано основата и шибаат само према перфекција и иновации..., али Теслава пичи брат за сите пари, ма струја :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33436
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

Jа имам и ја видено Tesla-та [теслата :) ] низ СКопје... црна една ако мислиме на истата. Многу заебано убрзање има, башка и големо ауто е.. скоро ко MB S класа.

На црта јаде и полнокрвни спортски аута како Mclaren, нормално на подолга стаза не може да држи темпо.. но сепак има стравичен старт и убрзување.


http://www.youtube.com/watch?v=BHgh4_1ksGQ&t=3s" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

https://www.facebook.com/R1Lmedia/video ... 785365270/" onclick="window.open(this.href);return false;

Chesna nevesta...:lol:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

https://a1on.mk/archives/943614" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45817
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

https://www.facebook.com/AgentesFederai ... 140902646/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2346
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Вељо »

Dobra kontra mu stegna babichkava :lol:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Хахаха бабава го мрдна црепов, се шекна не знаеше кај тера :D
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Canemakedonski »

Вааа :oops: :oops: :oops:

https://www.bbc.co.uk/news/business-45516677?SThisFB" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Canemakedonski »

Iko wrote:Taka go najdov napishan od Ruski useri Sashe, taka i go prenesov...oni zgreshile - i jas nesakajkji isto...ne se razbiram mnogu-mnogu vo avto-dizajneri...
Canemakedonski wrote:Зошто некој сака да менува нешто што е совршено?
Image
"LADA — Because you can’t improve perfection!"
Хехе

https://youtu.be/eYmO6JZsxLg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Коска Ладава, 41 година со 350 км пројдени е прав мерак, специјалка :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33436
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

Добро е што ја чува гаражирана... :wink:


https://a1on.mk/archives/948737" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Canemakedonski »

Се сеќавам во 2004, со иста цена на нафтата и ист курс на доларот како сега бензинот кошташе 45 ден. за литар. Ожедна државава...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Canemakedonski wrote:Се сеќавам во 2004, со иста цена на нафтата и ист курс на доларот како сега бензинот кошташе 45 ден. за литар. Ожедна државава...
Цане ќе те вратам уште поназад, 1997-ма купувам дизел ауто сефте после југото, цена на нафтата 28,00 ден/лит, со 1.400,00 ден клаап 50 литра у резервар, сега со 1.400,00 денара клаап 22 литра а платичето исто или нешто послабо..., јеби га стандард
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests