Шасија за мојот робот

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Другари, ова е шасијата за мојот робот. Овој робот ќе биде прв од редицата роботи кои ќе ги правам се` додека не станам способен да направам робот кој ќе лета.

Роботот кој ќе лета секако дека ќе изгледа како модел на авион, но наместо приемник ќе има под капакот electronic gray matter. :twisted:

Image

Image

На долниот кат ќе имам три одделни напојувања и мотори, горе ќе биде дискретната-дигитална електроника со засилувачите, напред од стреата ќе висат сензорите. Ова ќе ми биде универзална шасија и ќе служи и за следните роботи, секако со мали измени.

Се надевам дека нема да имам проблем при поврзувањето и дека ќе проработи. Ако не проработи, го фрлам од балкон и око не ми трепнува.

Поздрав
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Еве го со тркалца. Следни се моторите напред под стреата.

Image

Image

Поздрав
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Предна осовина... чии што тркала не допираат на земјата. :mrgreen: :D


Image
User avatar
beowulf
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1719
Joined: 12 Jul 2009, 23:14
Contact:

Re: Шасија за мојот робот

Post by beowulf »

Чекаме клипче од роботот, Флаг. :D
I would rather die on my feet than to live on my knees.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Шасија за мојот робот

Post by karamba »

Flug сумљив си ми ти, роботов гарант ќе го програмираш да оди до фрижидер и да ти носи само ладно пиво :) турај моторчиња ако нема и прај едно клипче да видиме како ќе пичи по дома, ова сликиве преку Imageshak-ов се отров!
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Веќе ја добива формата што ја замислив. Сега следи делот со електрониката и моторите и нормално проблемите што ги носи. Ако нешто ме зафркне, тогаш ќе биде електрониката и после тоа ќе го исфрлам од балкон.

Ако размислам, програмата што е напишана, со мали измени може да се искористи и за првиот мој UAV дрон.



Image
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Проба без мотори, само dummy load :).

http://www.youtube.com/watch?v=Qhx2UijQ8Js&feature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;


Image

Image
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

При крај е. Електрониката правеше (и прави) проблеми, ама ќе ја средиме кај да е. Од вчера почнаа електронските проблеми па се` до сега - два експлодирани транзистори, два стопени транзистори, изгорен прст, слаби и понекогаш непослушни мотори, еден врти напред друг назад, па не вртат... долга е листата. :lol: :D Понатаму ќе му удрам една козметика за да не висат олку жици и да изгледа по ОК, засега да го натерам да вози е доволно.




Image




Image
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Работи како што е замислено да работи, ама со мало поттурнување бидејќи моторите се слаби. Се одложува работата додека да стигнат соодветни мотори.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Шасија за мојот робот

Post by kocov »

бравос флукс нема откажување :D :D ...бравос ке биде и уав дрон уште еднаш бравос :bravo: :bravo:
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Тешко се правеле роботи. :lol: :lol: :D :mrgreen:

Еве едно видео за да видите колку е тешко.

http://www.youtube.com/watch?v=XwtqZJYt ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Ама сега знам на што да посветам внимание за да го подобрам роботот во следното издание и конечно да го натерам да вози сам. Програмата работи одлично без сомнение, сега проблем прават механичките работи (убаво поставено, уредно, симетрично се`, затегнато, стабилно) и моторите, дури и електрониката е добра, издржа доста мачење без да пукне, но сепак внимавам да не ми истера око.

Фолијата е ставена под двата сензори за да си ги заштитам моите очи, бидејќи ако не е ставена транзисторите можат да пукнат. После ја тргам од под двата сензори на кратко време за да демонстрирам слаба моќност на моторите, се детектира дека фолијата е тргната, тоа значи дека роботот може да вози право, до моторите се испраќа напојување, но немаат доволно моќност за да го задвижат сиот товар над нив, пробав секако, ама не бидува, толку можат. Ццкањето што се слуша кога првпат ја поместувам фолијата е знак за слаба моќност. А ако ја крениш предницата малку за да му олесниш, моторите се "тошиба ко лудо"! :shok: :D :mrgreen:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Шасија за мојот робот

Post by karamba »

Flug нема видео во претходниот пост прати го уште еднаш, а од што се моторчињава за роботов, нешто специјално за вакви работи користиш или што се најде по дома?
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

http://www.youtube.com/watch?v=XwtqZJYt6Ds" onclick="window.open(this.href);return false;

Користам импулсни мотори специјално направени за управувачко напојување. Управувачко напојување значи дека ем се напојува моторот со енергија ем во истиот момент преку напојувањето можам да го управувам (можам да му ја менувам насоката на ротација и брзината). Овие се од порано купени и мислев дека ќе можат, ама слабо некако работава, ќе купувам нови.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Другари ја преработив шасијата, вечерва ја тестирам со товар за да видам колкава снага има и дали може да врти и да се движи само со еден мотор. Купив два нови мотори и ставив покултурни тркалца од играчка мотор што го купив викендов од Jumbo Vero. На видеото каде што се движи сама, двете батерии го напојуваат едниот (левиот) мотор. Еве видеа.

http://www.youtube.com/watch?v=IUt9n89zbsA&feature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=py5Tt2GSVd8&feature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Денес експериментирав со изгледот и функционалноста. Го сменив малку изгледот (му ставив кормило за да врти полесно, ама го извадив и ги покрив дупките за кормилото(Уште се гледаат нерамнините над задната осовина). Вртењето ќе го решам по електронски пат, СЕ НАДЕВАМ :D).
Овој изглед нуди најдобра функционалност и најмала маса. Сензорите ги направив далеку поцврсти, од пластични цевки од мултивитамини и ги заштрафив. Прави ко пушка се, симетрични и на 2-3 милиметри од подот.


Image
By zrnjan at 2012-07-06

Image
By zrnjan at 2012-07-06

Image
By zrnjan at 2012-07-06
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Денеска цел ден експериментирам со потпирање и тркалца. Сакав да постигнам најмал отпор на тркалање колку што можам во домашни услови и да може да врти само со една батерија. Успеав да го направам конечно. Лесно се тркала и може да врти во круг само со еден мотор уклучен, а друг исклучен. Еве едно видео од пробата и две слики.

Image

Image

http://www.youtube.com/watch?v=vG4v7f3ZXmQ&feature" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Почнувам да ја местам паметната електроника. За почеток - електронски "оптички" нерви и очи. Абе какви очи и нерви, тоа се четири сензори и жици :mrgreen: :P .

Image
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Полека, полека...


Image

Image
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Видео од прелиминарна проба во која што роботот е подигнат на дигалка за да можам да го тестирам и да видам што треба да се нагоди без да почне да шета. Има некои ситници кои што на моменти се крупници и треба да се средат за да работи ОК. Најголем проблем се сензорите и електромагнетното влијание од моторите и тоа треба да се доработи прецизно. Но, задоволен сум од резултатите засега, од утре натаму ќе ги досредувам деталите до крај. Еве го видеото.


http://www.youtube.com/watch?v=x1ME0vyGEa4&feature" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Шасија за мојот робот

Post by Flug »

Image

Конечно работата продолжува. Денешнава верзија ќе биде можда 10та или 11та, не знам, веќе не бројам. Изминатиов месец истражував и нагодував и барав начини да го подобрам дизајнот, бидејќи досегашните беа слабо механички решени. Сфатив дека сензорите и моторите се проблем. Затоа порачав ултра јаки DC мотори со вртлив момент од 18 килограми на центиметар! Швабска работа! Еден мотор кошта околу 1200 денари. Направив overkill со моторите! Другото црно е едниот сензор, другиот ќе го спремам денеска.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 15 guests