Украинска криза (Алекс KAJ SE 3X IL-76? neka trepka)

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Киев Протести

Post by kocov »

типично словенско однесување двајца селани се скарле чија кокошка е поуба, и кај македон имал вкави кработи во 19 век се тепале тука поради тоаа кој во црква оделе, лесно е со нас да се владеј. Само не ми јасно овој што е проруските премиер што си даде оставка на избори си ја доби власта значи над 51 процент гласале за него, и што сега работата ??
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Makedon »

АKО ОПОЗИЦИЈАТА ДОЈДЕ НА ВЛАСТ ВО УKРАИНА

KРИМ ЌЕ СЕ ОТЦЕПИ И ЌЕ ФОРМИРА ДРЖАВА „МАЛОРУСИЈА“



По оставката на владата во Kиев, состојбата во Украина дополнително се комплицира и оди во насока на распад на земјата. По оставката на премиерот Азаров, претседателот Виктор Јанукович таа функција му ја понуди на лидерот на партијата на затворената Јулија Тимошенко. Но, засега опозицијата не ја прифаќа понудата. Сепак, работите се усложнија откако стаса пораката од полуостровот Kрим, регионот што го донесе Јанукович на претседателската функција - ако на власт во Kиев дојде опозицијата, која протестира на Еуромајден, Kрим ќе се отцепи од Украина. Некои од тамошните политичари, како што јавуваат медиумите, предложиле во регионите лојални на режимот на југот и на истокот на земјата да се формира федерална република, некои користат и термин држава, „Малорусија“, име за Украина во средниот век.

Опозицијата истрајна во барањата

По оставката на украинската влада и повлекувањето на спорните закони за одржување протести, претставниците на украинската опозиција изнесоа нови барања, оставка на претседателот Јанукович и амнестија за уапсените демонстранти. Пред вчерашната вонредна седница на парламентот, на која се расправаше за амнестијата, лидерот на опозициската партија УДАР и еден од водачите на антивладините протести, Витали Kличко, изјави дека претставниците на опозицијата ќе бараат целосна промена на власта и вонредни претседателски избори, пренесе ИТАР-ТАСС.

- Азаров требаше да даде оставка пред два месеца. Сега логичен чекор е оставката на Виктор Јанукович - истакна Kличко.

Арсениј Јацењук, претседател на опозициската партија Татковина, кој ја одби понудата на Јанукович да биде премиер, истакна дека оставката на Азаров била значаен, но задоцнет чекор. И поранешната премиерка Јулија Тимошенко, за која опозицијата тврди дека е во затвор поради политичка освета на Јанукович, завчера истакна дека оставката на владата е првиот вистински резултат на борбата на народот, кој излезе на улица, но додаде дека тоа не е доволно. Таа им порача на демонстрантите да не запираат.

Украинските парламентарци во вторникот, на првиот ден од вонредната седница, не успеаја да гласаат за амнестијата за притворените опозициски активисти затоа што власта инсистира демонстрантите претходно да ги напуштат јавните згради што ги држат под опсада и улиците на Kиев.

- Ние со тоа не се согласуваме. Сепак, сфаќаме дека народот очекува многу повеќе од оставка на владата. Затоа главен чекор ќе биде обезбедување попатни промени на власта и претседателски избори - истакна Kличко на Плоштадот на независноста во Kиев и додаде дека нема шанси да ~ се приклучи на влада во која доминира Јанукович.

„Раша тудеј“ пренесе дека опозициските сили се судриле меѓу себе во западниот град Лавов зарадо контрола над регионалната административна зграда.

Путин ги искара странците во Украина

Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен, вчера ја критикуваше Русија поради притисокот на владата во Kиев да не го потпише договорот за слободна трговија со ЕУ, но и ја осуди политиката на насилство против демонстрантите и апелира до лидерите во Украина да ја потврдат својата независност залагајќи се за поблиски врски со НАТО и со ЕУ.

Зборувајќи на самитот на ЕУ и Русија во Брисел, рускиот претседател Владимир Путин истакна дека посетите на странците само ги подгреваат протестите.

- Мислам дека Украинците се способни сами да го решат ова. Можам само да замислам како нашите европски партнери би одговориле ако во екот на кризата во земја како Грција или Kипар, нашиот министер за надворешни работи би се појавил на еден од нивните антиевропски протести и би им се обратил - истакна Путин.

Рускиот претседател изјави и дека ќе ја испочитува обврската и дека ќе ~ ги позајми на Украина 15-те милијарди долари што ~ ги вети и оти ќе ја намали цената на гасот дури и ако опозицијата во Украина ја формира следната влада.

- Во однос на вашето прашање дали ќе ги разгледаме нашите договори за заемите и енергетскиот сектор во случај опозицијата во Украина да ја преземе власта, велам не. Овој заем треба да му помогне на народот на Украина, а не на владата, затоа што луѓето се тие што патат – изјави Путин.

Претседателот на САД, Барак Обама, во своето годишно обраќање во вторникот ги поддржа демонстрантите.

- Во Украина го поддржуваме принципот дека сите луѓе имаат право да се изразат слободно и мирно и имаат право на збор за иднината на својата земја - рече Обама.

Неколку часа пред украинските законодавци во вторникот да ја дискутираат можноста за амнестирање на приведените демонстранти, од Белата куќа беше соопштено дека потпретседателот на САД, Џо Бајден, телефонски разговарал со Јанукович и го поздравил напредокот, пренесе Би-би-си.



ЛЕОНИД KРАВЧУК: ЗЕМЈАТА Е НА РАБОТ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА

Поранешниот претседател на Украина, Леонид Kравчук, вчера оцени дека земјата е на работ на граѓанска војна и ги повика пратениците да направат с` за да се најде излез од кризата.

- Целиот свет е свесен и Украина е свесна оти земјата е наоѓа на работ на граѓанска војна. Ова е револуција. Ова е драматична ситуација и ние мораме да дејствуваме со најголема одговорност - истакна Kравчук на седницата посветена на излез од кризата на која присуствуваа и други двајца поранешни претседатели на Украина, Леонид Kучма и Виктор Јушченко.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Ќе го кркаме и ние истиот калап ко украинциве...глејте како се смени драстично ситуацијата во Украина за една недела, само треба добри диригенти да има све друго ќе се отсвири на терен :?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45883
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Pa...sigurno ne ja viknaa ona baraba Zaev i onaa presna orospija Shekjerinska - samo "na kafe" vo Brisel...

I pred da nekoj iskomentira zoshto gi narekuvam vaka i imam vakvo mislenje za niv - samo da napomenam deka lichno...imam identichno mislenje za onoj posran kepec Gruevski i negovata lopovska banda...

Edni te isti barabi - samo "premachkani" so razlichni "boi"...




Fino lepo brate - se toa javno soteraj na ploshtad - pa site do posleden na giljotina...a mozhe i so "Makarov"...na kolenici i u potiljak...SITE - do posleden! :evil:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Хах, читам сега на РИА Новости дека на Јанукович му се влошила состојбата со респираторната инфекција и качил висока температура, Ок све бива ајт :?

http://ria.ru/world/20140130/992184619.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Другата вест е дека на границите царинарниците (при железничкиот или патен транспорт) од руска страна повторно ја *подкреваат* рампата за украински производи, нешто слично како летото 2013 кога беше држ-недај дали ќе потпишат шапшаливе украински со ЕУ или не. Состојбава била онака, топло -ладно, веројатно им бараат на извозниците/увозниците сертификати, при што (кој работел со тоа знае на пример до кај може да оди царина со тој инструмент) едноставно спушта рампа во интерес на заштита на својата економија за одредени производи и чао додека не дадеш сертификат кој ти го бараат (или дур од повисоко некој не се јави), а цифриве на промет се сигурно интересни. Тегавењево се однесува на метали, машини, прехрана и сл., што иде на увоз во Русија од Украина.

http://ria.ru/world/20140130/992174939.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33501
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by alvarhanso »

karamba wrote:Ќе го кркаме и ние истиот калап ко украинциве...глејте како се смени драстично ситуацијата во Украина за една недела, само треба добри диригенти да има све друго ќе се отсвири на терен :?
Не сме им ние некој предизвик друже Карамба. Ако решат овие стопаниве под Кале да не нема... до 16:00 (сега е околу 14:00) има да не спакуваат у куфер.

Проценка на американското разузнавање за светските закани / четврток, 30 јануари 2014
http://mk.voanews.com/content/macedonia ... 40363.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Во делот за Западниот Балкан стои дека без оглед на позитивниот развој на настаните во регионот лани, 2014-та ќе се карактеризира со длабоки етнички и политички поделби, при што ситуациите во Македонија и во Босна и Херцеговина добија назнака „особено експлозивни“.

„Македонската влада продолжува да турка програми наменети за промоција на етнички македонскиот национализам, на сметка на евроатлантската интеграција на земјата. Што подолго се одолголекува со македонското членство во ЕУ и НАТО поради спорот со Грција околу уставното име на земјата и слабите билатерални односи со Бугарија, толку е поголем ризикот дека ќе нарасне етничката напнатост“, проценува американското разузнавање.

За Босна, документот наведува дека различните интерпретации на политичката рамка заснована на Дејтонскиот договор, како и обидите на водачите на трите заедници да одржат контрола врз своите политички и етнички области, ќе продолжат да ги поткопуваат централните државни институции. „Изборите во 2014-та најверојатно нема да ги премостат овие разлики, што ќе ги намали надежите за евроатлантската интеграција на Босна што веќе ја имаат постигнато нејзините соседи“, стои во документот.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Неее баце не помислив на некој од надвор дека ќе не средува нас, да не ме сфатиш погрешно, баш мислев на тоа дека ние од тукашниве си патиме.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Киев Протести

Post by kocov »

Реално како ке регираше овој човек ако нешто вакво се случеше во Киев во негово време

http://www.youtube.com/watch?v=uGGDhWZpkqQ" onclick="window.open(this.href);return false;

или пак овој
http://www.youtube.com/watch?v=LbyyF-wVFRk" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45883
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Kocho - verojatno na nachin slichen na onaa shegovita slika (ako sakash kje ja objavam) - na koja se gleda kolona na Sovetski tenkovi kako vleguva vo Budimpeshta vo esenta 1956-ta (koga SSSR voeno intervenirashe vo Ungarija) - a odozdola pishuva na Ruski:

"E oni navistina go znaea EDINSTVENIOT ISPRAVEN nachin - kako mozhe i treba brzo da se vleze vo Evropa!"


:twisted:
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Киев Протести

Post by kocov »

ставија сликата да ја видиме
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45883
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Se si mislev deka nekade go imav usnimano originalot na taa shegovita slika - no sega eve pobarav, ama sum go nemal (ili koj znae vo koj komjuter mi e)...kako i da e, eve edna moshne slichna varijacija:


Image


:twisted: :twisted: :twisted:
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Киев Протести

Post by kocov »

оваа ес му значи европски сојуз, оваа како некој емигранти да одат на работа во германија само со трактор т-34 не со лада :D
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45883
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Taa so Budimpeshta beshe pojaka...cela kolona...:twisted:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33501
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=CL_GShyGv3o" onclick="window.open(this.href);return false;

F*** the EU: Senior US diplomat Victoria Nuland makes her position clear in bugged conversation with Ukraine envoy
http://www.independent.co.uk/news/world ... 13380.html" onclick="window.open(this.href);return false;

State Dept. calls leak of Victoria Nuland's rant against the EU 'a new low in Russian tradecraft'
http://www.nydailynews.com/news/politic ... -1.1604676" onclick="window.open(this.href);return false;

US official's four-letter tirade against the EU: Diplomat caught on tape letting rip while discussing Ukraine crisis
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... risis.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Забораваат дека NSA не е единствената што има прислушни уреди. 8)
Леле, леле, леле... какви пенали, какви лобови, цепелини, макази, волеи јадат од русиве у последно време. :D
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Киев Протести

Post by Зоран »

Ке истрпат дебелокожци се они.
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by firefox »

Ги боли уво и за Руси и за Европејци! Зелембачи дур има и нафта дур тече се едно е каква глупост или изјава ќе дадат!
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by leopard »

Пак нереди во Киев

http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/ ... 4-r49x.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Напред към комунизма
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45883
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Izgleda po se deka vecherva kje bide lom vo Kiev...

Po zhestokite nemiri deneska - onaa ligava gnjida od Ukrainski Pretsedatel (Janukovich) - najavi deka saka novi sostanoci so opozicijata utre - "za da se smirela situacijata"...

No - pred dva chasa se sluchi neshto drugo...so dolzhno izvinuvanje na vulgarnost - no izgleda deka na Ukrainskata Milicija konechno i pukna filmot i go "odjeba" Janukovich i izgleda deka odluchi sama da ja prevzeme rabotata "vo svoi race"...

Imeno, pred dva chasa bea objaveni snimki na koi se gleda kako onaa besna tolpa na nacistichki huligani puka so avtomatsko vooruzhuvanje na miliciskite kordoni...vednash potoa beshe objavena vesta deka deneska se zaginati 2 milicioneri, a ostanati 54 se poteshko povredeni...

I izgleda - chashata se preli...

Vo 16:30 po nashe vreme - Ukrainskoto MVR ("MVSU") i Ukrainskata Sluzhba za Drzhavna Bezbednost ("SBU") - sami izdadoa zaednichko predupreduvanje deka dokolku do 20 chasot vecherva (isto po nashe vreme) - SITE huliganski tolpi SMESTA ne go napushtat Kiev - "kje go proplukaat majchinoto mleko i kje zazhalat shto se rodile"...

Po nepotvrdeni shpekulacii - pred polovina chas, bataljoni na "do zabi vooruzheni" pripadnici na "Berkut" (Posebnata Edinica za Brzi Intervencii na Ukrainskata Milicija) - zaedno so oklopni transporteri i borbeno-oklopni vozila - pochna da se koncentrira na priodite kon centralniot Kievski ploshtad "Majdan"...istovremeno, miliciski helikopteri pochnaa da go nadletuvaat centarot na Kiev...navodno - snajperski timovi na "Sokol" (Specijalnata Anti-Teroristichka Edinica na Ukrainskata Milicija) - vekje se raspredelile po krovovite na najvazhnite zdanija vo centralnoto gradsko podrachje...

Kje bide "interesno" vecheva...izgleda deka Janukovich vekje ne mozhe da ja vozdrzhuva milicijata...



Edit: Najnovi shpekulacii...navodno - pred nekolku minuti, borbeni avioni na Ukrainskoto VV pochnale da go nadletuvaat Kiev...se "shushka" i za tenkovski koloni na priodite od gradot...najnova nepotvrdena informacija e deka Ukrainskata Milicija "dobila silna poddrshka za najavenata akcija" od Ukrainskata Armija...liderite na opozicijata navodno panichno gi povikale stranskite ambasadori...se shushka deka Janukovich e navodno "izoliran i pod voeno-policiska strazha" i deka krajno nalutenite armiski i miliciski komandanti odluchile da "oni ja razreshat kako treba na svoj nachin - celava mizerija"...Putin i Merkel - zaedno povikale na vozdrzhanost vo ime na RF i EU...navodno - predstavnicite na Evropskata Komisija koi skoro dopatuvaa vo Ukraina - probale pred polovina chas da stignat vo GSh-ot na Ukrainskata Armija - no isto navodno, generalite "nekjele povekje da slushaat nikakvo stransko popuvanje"...

Ushte necel saat ipol vreme...aj da vidime...

Edit (povtorno): Kievskiot aerodrom, zheleznichkata stanica, rechnoto pristanishte, Kievskoto metro i dvete glavni avtobuski stanici - navodno se celosno zatvoreni pred 10-tina minuti...segde vrielo od "do zabi vooruzheni milicajci"...

Izgleda kje bide losho...:(
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45883
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Eve go edniot...kutar...zastrelan na lice mesto od "pro-Evropskite demokratski" demonstranti...

Image

Neka pochiva vo mir i neka mu e lesna zemja...:(

Po objavuvanjeto na informacijata za zaginatite kolegi i snimkite od niv - "Berkut" nachisto zbesnal popladnevo...pochnale besomuchno da "prebijaat na mrtvo"...Janukovich pobaral da se "vozdrzhat" - a oni navodno, go oterale "vo majchinu - iako e Prersedatel"...

Eve i svezhi snimki od sluchuvanjata deneska:

http://www.youtube.com/watch?v=2q4TaZyK ... ata_player" onclick="window.open(this.href);return false;

Ushte eden chas...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9690
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Bobo »

Баш сакам да им пукне филмот на Беркут,покрај барса чекам линк во живо од киев!
Ready to take photos!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 20 guests