Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by IgorMKD »

Сигурен сум дека ќе ја полниме оваа тема... За почеток нешто интересно од другар ми Дики...

Image

http://dimitrijeostojic.com/blog/izgubljeni-negativi/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Столе Маф »

Ај кога си решил , да полниме . :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=Jl2YDWYlII0" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45758
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Iko »

http://www.youtube.com/watch?v=Rpl5MlI3 ... ata_player" onclick="window.open(this.href);return false;


Iskoristeni se voeno-arhivski snimki od golemata voena parada vo Belgrad - oddrzhana po povod Denot na Pobedata - na 9-ti Maj 1975-ta...

Na SAMAVA parada - ima povekje vojska, vooruzhuvanje, voena oprema, voeni vozila i voeni vozduhoplovi - odoshto deneska voopshto na prva borbena linija mozhe da izbacat site post-Jugoslovenski zemji... ete do koe deredze dojdovme...da ne mozhe OPSHTO - da se sporedime makar so edna togashna PARADA - a kamo li sevkupen kapacitet...:shock:
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by МАРТИН »

stojce wrote:Ај кога си решил , да полниме . :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=Jl2YDWYlII0" onclick="window.open(this.href);return false;
Шо абдејт има Т-34 ката некој домашен а?
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6103
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Trpkovski Vladimir »

"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by MaKoM »

Taa војска ја памтам по лошо .прво кога го мобилизираа татко ми 1988 за во Косово, после 1991 кога ни го земаа оружјето , ееее се секавам како одеа камиони и камиони секој со по некој топ позади , МТ-12, м-56, Лонг Том 155, Минофрлачи од 120мм цела струмичка касарна ја испразнеа мамаата нивна...се секавам како со бес гледав , а татко ми викаше , остај ги нека си одат не ни треба старо железо, а добро знаеше што се м`кнат ....маматааа..... :vojnik_zloben: :vojnik_zloben: :vojnik_zloben: :vojnik_zloben: Затоа си беше еднаш една војска која ке ја памтам по лошо.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45758
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Iko »

Vo 1991-va, taa "JNA" - beshe se - samo definitivno povekje NE onaa vistinska JNA...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35463
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by dragan_mig31 »

MaKoM wrote:Taa војска ја памтам по лошо .прво кога го мобилизираа татко ми 1988 за во Косово, после 1991 кога ни го земаа оружјето , ееее се секавам како одеа камиони и камиони секој со по некој топ позади , МТ-12, м-56, Лонг Том 155, Минофрлачи од 120мм цела струмичка касарна ја испразнеа мамаата нивна...се секавам како со бес гледав , а татко ми викаше , остај ги нека си одат не ни треба старо железо, а добро знаеше што се м`кнат ....маматааа..... :vojnik_zloben: :vojnik_zloben: :vojnik_zloben: :vojnik_zloben: Затоа си беше еднаш една војска која ке ја памтам по лошо.

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6103
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Trpkovski Vladimir »

Маком, колку што јас знам, во Македонија немаше М1 Лонг Том. Ако не се лажам, во Македонија имаше хаубици М-65 во тој калибар.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35463
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by dragan_mig31 »

Според неговата логика ако утре го повикаат него како резервист у служба ради некоја криза или дешавање неговото дете ќе ја мрзи и АРМ за едно 30 години :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Столе Маф »

Си има право детето , ја запознал ЈНА по лошо , немал прилика да ја запознае и по добро , сега колку сакаш објаснувајму он си ја има сликата од 91 од нејзината бежанија ,застрашувањата со борбени авиони и слично . :mrgreen:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by IgorMKD »

Со сложувам дека ЈНА во 1991 г. се повампири и стана инструмент на великосрпските амбиции, проектот на САНУ итн. Но, реално е да се каже дека до 1991 г. ЈНА беше армија која и служеше на СРМ, македнскиот народ и народностите кои живееја во неа... Армија која беше тука за СРМ секогаш кога требаше...

Во контекст на лудилото кое дојде со деведесетите, еден мој стар материјал објавен во "Дневник"...
Број 1474 , сабота, 18 март 2006
ИГОР БОЖИНОВСКИ-СУКЦЕСИЈА
Оружјето на ЈНА - шанса за наплаќање на долговите

Демократската промена на режимот во Белград воведе нови стандарди во процесот наречен сукцесија на имотот на СФРЈ бидејќи сега Југославија не седи наспроти своите до вчера братски републики, туку заедно со нив со желба да се подели "богатството" на поранешната држава. А ќе се дели се: од злато и амбасади, па се до документација и архиви. И тука негде помеѓу се наоѓа ЈНА, армијата на поранешната федерација во која сите конститутивни републики несебично инвестираа повеќе од 45 години. Според ставот на Бадинтеровата комисија од септември 1996 година, имотот на федералната армија во вкупниот имот на југословенската федерација учествува со дури 75 отсто.

Вредноста на имотот на една армија е многу тешка за проценување, особено ако таа армија биде вклучена во воени дејства, каков што беше случајот со ЈНА. До распадот на југословенската федерација, ЈНА броеше 180.000 припадници (78.600 старешини и 101.400 војници) додека резервниот состав го сочинуваа 510.000 луѓе. Копнената војска на ЈНА поседуваше 1.850 тенкови (во оваа бројка се вклучени 400 Т-34/85, 850 Т-54/Т-55А и 300 Т-72/М-84А), 1.060 оклопни транспортери, над 2.000 артилериски орудија од најразличен калибар и околу 1.000 повеќецевни ракетни фрлачи. Военото воздухопловство и Противвоздушната одбрана на ЈНА поседуваше 710 летала, од нив 399 борбени авиони (140 МиГ-21, 16 МиГ-29, 24 Г-2 Галеб, 60 Г-4 Супер Галеб, 79 Ј-21 Јастреб и 80 Ј/ИЈ-22 Орао) и 202 хеликоптери (6 Ка-25, 2 Ка-27, 4 Ми-14, 70 Ми-8 и 120 Газела). Воената морнарица ја сочинуваа 119 пловни објекти (15 ракетни чамци, 14 торпедни чамци, 11 подморници, 30 патролни чамци, 14 миноловци и 35 амфибислки и други бродови).

По распадот на СФРЈ поголем дел од опремата и вооружувањето на дотогашната ЈНА беше повлечено на територијата на Србија за подоцна да стане сопственост на Војската на Југославија (ВЈ). Исклучок не претставуваше ниту оружјето и опремата кои тогашната федерална армија ги имаше на територијата на нашата земја, а кое формациски се наоѓаше во состав на Трета воена област. Од територијата на Република Македонија на север во Србија беа преселени голем број единици. Напуштајќи ја Македонија, овие единици со себе го понесоа сето вооружување, техничко-материјални средства и опрема што формациски им припаѓаше, или изразено во бројки од нашата земја беа повлечени 350 борбени возила (тенкови, оклопни транспортери и борбени возила на пешадијата), 400 артилериски орудија (топови и хаубици), 35 борбени и школски авиони, пет хеликоптери, 410 различни противавионски орудија, 284 ракетни системи за ПВО и 1.692 ракети, радарите од Битола, Фурка кај Валандово и Голак кај Делчево, 109.000 парчиња различно пешадиско оружје (пушки, пушкомитралези, митралези, пиштоли, разни фрлачи, минофрлачи и друго), три моторни патролни чамци, 160 инженериски машини (ровокопачи, дозери и сл), 637 минополагачи и миноистражувачи, 113.000 кг експлозив, околу 450.000 различни противпешадиски мини, 4.200 средства за врски (радио уреди, телефонски централи, возила за врски и друго), 223.000 средства за АБХО (заштитни маски, дозиметри, прибори за деконтаминација), 160.000 парчиња интендантски средства (пералници, шатори, одела, прибори за јадење), 1.800 различни неборбени возила, 1.424 патнички, интендантски и други моторни возила, 310.000 парчиња конзервиран оброк, резервите на нафтени деривати, прехранбени артикли, лекови, муниција, експлозивни и други убиствени средства и дел од добитокот од фармите во Петровец и Криволак

Некогашната југословенска армија од територијата на Македонија однесе оружје и опрема во вредност од неколку милијарди долари, средства кои македонските граѓани ги одвојуваа повеќе од 45 години. Со чинот на повлекување на целокупното оружје и воена опрема со кое ЈНА располагаше на територијата на Македонија, смислено и на долгорочен план беше оштетена одбраната на македонската држава и беше ставен под знак прашалник нејзиниот опстанок. На сите повозрасни граѓани на Република Македонија им е многу добро познато дека целокупното оружје на ЈНА од Македонија заврши во касарните во Србија. Ист е и случајот со поголем дел од оружјето кое ЈНА го поседуваше на територијата на останатите југословенски републики, со исклучок на Црна Гора, која од самиот почеток на крвопролевањата недвосмислено застана во поддршка на српските националистички интереси. Но многу малку е познато дека за разлика од Македонија, останатите југословенски републики успеаја да приграбат значителни количини оружје и опрема од инвентарот на ЈНА, што ќе биде особено важен показател за тоа на која република колку и следува при конечната распределба на федералната југословенска армија.

За да се сфати тежината на поделбата на ЈНА, потребно е да се вратиме назад во 1991 година. Веднаш по прогласувањето на независноста на Словенија, следуваше воена интервенција на ЈНА во оваа република. Фијаското на оваа операција ги принуди властите во Белград да ја прифатат волјата на народот на Словенија и да наредат повлекување на југословенската армија од оваа република. Но заминувањето на ЈНА од Словенија не значеше и повлекување на целокупното оружје и опрема со кое во таа република располагаше федералната армија. На новосоздадената држава со договор и беше отстапена голема количина разновидно оружје, помеѓу другото и 161 тенк (59 М-84А, 57 Т-55А и 45 Т-34/85), 63 оклопни транспортери како и поголема количина артилериско и лесно пешадиско оружје. Следејќи го примерот на Словенија, и Република Хрватска тргна по патот кон остварување на долгогодишниот сон за независност. Особено жестоки судири, со употреба на сите расположливи сили од двете страни, имаше во околината на градот Вуковар. Освојувањето на овој град ја чинеше ЈНА загуба на многу млади човечки животи (меѓу нив и голем број Македонци) и голема количина оружје и воена техника. Само за илустрација, во период од две недели, за време на најжестоките борби околу Вуковар, Југословенската армија загуби 130 тенкови и голема количина оружје и воена техника. Најпосле, веќе таканаречената ЈНА (беше очигледно дека таа се трансформираше во армија за остварување на српските национални интереси) се најде во многу незавидна позиција и беше принудена да почне со повлекување на исток кон Србија. Притоа Хрватите успеаја да освојат околу 17 воени касарни и магацини од кои беше одземено огромно количество оружје и воена опрема. Само од предавањето на 32 Вараждински корпус, на Хрватите во раце им паднаа 74 тенкови, 66 оклопни транспортери, 250 неборбени возила и големо количество артилериско и пешадиско оружје. Хрватите успеаја на своја територија да задржат и повеќе од 15 летала (четири авиони МиГ-21, хеликоптери Ми-8 и Газела), 150 современи ракети брод-брод од типот РБС-15, две ракетни топовници и уште неколку десантни бродови и помали пловни објекти.

Српскиот национализам олицетворен во т.н. ЈНА стана очигледен кога оваа армија широкоградо им отстапи на српските бунтовници во Хрватска комплетни единици. Така Српската војска на Краина преку ноќ прерасна во, за Република Хрватска, застрашувачка воена сила опремена со 240 тенкови, 100 оклопни транспортери, 500 артилериски орудија, 12 авиони, 6 хеликоптери и големо количество ракетна и противавионска артилерија. Најголем дел од ова оружје беше уништено или запленето за време на операцијата "Олуја", изведена од хрватската војска во 1995 година. Голем дел од оружјето на некогашната ЈНА заврши и на територијата на Босна и Херцеговина, но и овој пат најголемиот дел им припадна на српските националисти од Босна, кои ја формираа Република Српска. Војската на генерал Ратко Младич од т.н. ЈНА наследи околу 330 тенкови, 400 оклопни транспортери, 800 артилериски орудија, 40 борбени авиони (Галеб и Јастреб) и 30 хеликоптери (20 Газела и 10 Ми-8). За споредба, муслиманите и Хрватите не успеаја да приграбат ни десетина од она што т.н. ЈНА им го остави на Србите во Босна, а за авиони и хеликоптери не станува ни збор.

По завршувањето на војната во Босна и Херцеговина, земјите кои на директен или индиректен начин беа вклучени во неа го потпишаа Договорот за регионална контрола на вооружувањето во Европа. Во согласност со овој договор, СРЈ, Босна и Херцеговина (Муслиманско-хрватска федерација и Република Српска) и Хрватска се обврзаа до 30 октомври 1997 година да го уништат сопственото оружје, кое беше означено како вишок (вкупно 700 тенкови, 80 оклопни транспортери, 5.700 артилериски орудија и 60 авиони). Најголем дел од вишокот оружје и припаѓаше на Војската на Југославија на која се однесуваат сите авиони и најголем дел од тенковите. Уништувањето на вишокот оружје беше изведено во тајност од југословенската јавност, но под директна контрола на меѓународни набљудувачи. Дека планот за редукција беше спроведен во целост се уверија и хрватските и муслиманските офицери, кои во неколку наврати ги посетија единиците на ВЈ. Така во 1998 година ВЈ поседуваше 630 тенкови (Т-55А и Т-72/М-84А), околу 650 оклопни возила, 860 артилериски орудија, 155 борбени авиони (Миг-21, МиГ-29, Г-2 Галеб, Г-4 Супер Галеб и Ј/ИЈ-22 Орао) и приближно 120 хеликоптери (Миг-8 и Газела).

Сето тоа што е погоре споменато неповратно води кон заклучок дека поделбата на имотот на поранешната ЈНА ќе оди многу тешко и ќе претставува долг и макотрпен процес, пред се бидејќи голем дел од оружјето и воената опрема или веќе не постојат или се наоѓаат во лоша состојба поради долготрајната интензивна употреба во воените дејства. Пред воопшто да се почне со конкретно делење на оружјето помеѓу поранешните членки на југословенската федерација ќе треба да се постигне консензус по прашањата за тоа која состојба на ЈНА ќе се земе како основа за поделба на армијата, по кој клуч ќе се изврши поделбата, на кој начин е веќе поделен дел од имотот на ЈНА помеѓу поранешните ју-републики и која од нив колку добила, и, секако најважното, од чија сметка ќе бидат одбиени и како на останатите ќе им биде компензирано големото количество оружје кое беше уништено во изминатата деценија. Според многумина Република Македонија, преговорите би ги почнала од мошне поволна позиција, првенствено поради тоа што од ЈНА не доби никакво наследство во вид на оружје и воена опрема, а исто така не беше вклучена и во воените дејства на територијата на поранешна Југославија. Предноста на нашата земја се огледува и во фактот дека Македонија, исто како и Словенија, не е потписник на договорот за регионална контрола на вооружувањето во Европа, што не е случај со останатите членки на поранешната југословенска федерација.

Процесот на сукцесија на имотот на некогашната југословенска федерална армија е од исклучително значење за нашата земја бидејќи низ овој процес на Македонија и се дава неповторлива шанса за решавање на проблемот од недостиг на скапи и неопходни орудија кои и се неопходни на АРМ за извршување на уставно зададените задачи. Тука пред се мислам на артилеријата од поголем калибар, влечни и самоодни повеќецевни ракетни системи, тенкови, лесно пешадиско оружје, муниција и резервни делови за оружјето, кое во моментов се наоѓа во состав на нашата армија. Иако воената моќ на ВЈ е во континуирано опаѓање, дури и денес оваа армија располага со оружје и опрема кои и се повеќе од потребни на АРМ. Се работи за самоодните повеќецевни ракетни системи М77 Пламен (128мм) и М87 Оркан (262мм), топ-хаубицата М84 Нора (152мм), топот М46 (130мм), тенкот М-84А (југословенска модификација на рускиот тенк Т-72), против-тенковското возило БОВ-1, самоодните топовски системи за ПВО БОВ-3 (3х20мм) и БОВ-30 (2х30мм), ракетниот систем за ПВО С-125 Нева, самоодните ракетни системи за ПВО 9М9 Куб и 9К31 Стрела 1, школско-борбениот авион Г-4 Супер Галеб, транспортниот авион Ан-26, хеликоптери, радари... Дали нешто од гореспоменатото оружје ќе се најде во составот на македонската армија зависи од многу фактори, а меѓу нив еден од најважните, ако не и најважен, е способноста на нашиот преговарачки тим да се избори барем за дел од тоа во што Македонците макотрпно инвестираа повеќе од 45 години.
(Авторот е соработник на еминентни воено-стручни списанија во светот)
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx ... 2147480815" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Столе Маф »

Игор , мислам дека идејата за темата и најавата ти одеше во сосема друг правец , ама мислам дека на форумов има многу малку форумаши кои вистински ја доживеале ЈНА и ја виделе во вистинско светло , не сакам да се фатиме во стапица и да расправаме за нејзиниот неславен крај .
Еднаш дадов свое мислење за носењето на оружјето од Македонија сега кратко ќе пвторам . Колку и да беше квалитетно оружјето беше застарено со пар исклучоци или требаше да се модернизира или да се повлече од употреба и тогаш напишав дека дури требаше да бидеме благодарни што го однесоа а не да трошиме пари за негово уништување како со бугарските тенкови .
Еве еден пример , од тие 350 однесени борбени возила околу 160 беа тенкови и тоа 100на Т-55 , 40на Т-34 и САМО 20 М-84 , ќе беше убаво да им речеме оставете ни ги овие 20 М-84 а другото старо железо носете си го не ни треба . :wink:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by IgorMKD »

Стојче, темата е жива материја... Ќе се стабилизира и фокусира...

За оружјето... Денешната современа Војска Србије користи исклучиво оружје од ЈНА и нејзините оклопно-механизирани и артилериски единици богами не се за фрлање... Така да, немаше да се лутам да оставеа се а потоа и да расходувавме ние ќе си расходувавме наместо парите и имотот на Македонија да гори по фронтовите на екс СФРЈ а ние дома да се ебаваме со четири праисториски Т-34/85 и да чекаме милостиња од светот.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by МАРТИН »

Дали ЈНА (мислам на фирмите) произведува домашен Т-55? оти мислам дека повеќето беа полски и СССР? просветлетеме
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by IgorMKD »

Тенкови Т-55 купувавме главно од Полска колку знам. А компоненти за истите и ремонт во локални заводи ширум СФРЈ.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35463
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by dragan_mig31 »

Имаше 5 т-34/85. :D Иначе Т-55ките се набавени у три фази.Советски со редни броеви 17ххх и 18ххх,Полски со 19ххх и Чехословачки со броеви кои почињаат на 20ххх.После распад на ЈНА и формирање на ВЈ редните броеви се мешани на сите тенкови.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by MaKoM »

dragan_mig31 wrote:Според неговата логика ако утре го повикаат него како резервист у служба ради некоја криза или дешавање неговото дете ќе ја мрзи и АРМ за едно 30 години :D
Aма мешаж баби и жаби ако мене ме мобилизираат јас ке одам да ја бранам мојата татковина , земја на моите претци , а татко ми беше на туга земја, нешто што немаше ни 1% заедничко со Македонија ...со прости зборови ,кој к... бараа таму . тоа си е проблем на Србија , нека они си го решаваат, ама не господата до Белград требаше да идат на море, на планина , па дааааа , а проста македонска раја нека е топовско месо во сите кризи , јебига у име братство и единство.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35463
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by dragan_mig31 »

Туѓа земја која на твојата земја и даде можност за државност и слобода :) свака част.Многу голем патриот си.Да беше толку голем патриот немаше да студираш у бугарија :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by MaKoM »

dragan_mig31 wrote:Туѓа земја која на твојата земја и даде можност за државност и слобода :) свака част.Многу голем патриот си.Да беше толку голем патриот немаше да студираш у бугарија :)
Малку си личен и не е убаво да се мешаат лични работи , ако сакаш да играме така може.

Чиста срека е што успеавме даси го зачуваме оваа праче земја од 34 % од вкупанта територија ....да ако не беше Тито и србокомунистите ке може и да бевме со 100 % територија ....бај де веј во Јајце Тото не ја призна Македонија ја допишаа на рака и тоа благодарение на Ченто..

а јас има специјализирано и во Турција и во Германија. па тоа не ме прави нит Османлија нит Нациста. :se_predavam: и јас барем нешто завршив , и работам и придонесувам и за држава и за народот а и за буџет на РМ.
...shoveling shits up the hill...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 23 guests