Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судбина

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судбина

Post by Iko »

Prognozi za utre?!? Kje go vidime li konechno krajot na Britanija?!?
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by IgorMKD »

Па време е... Иако сите вакви движења не ни одат во прилог. Ти што прогнозираш?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by AlexGreat »

Ако се сложувате, ја би да пренесем еден текст на хрватски за историјата на Шкотска под капата на Обединетото Кралство бидејќи за да ја разбереме сегашноста мора да го имаме во предвид и минатото.

Инаку, не осврнувајќи се на предностите или недостатоците кои ќе произлезат од резултатот од референдумот, искрено, посакувам тој да успее (иако не поддржувам сепаратизам никаде, се додека тој не и одговара на мојата земја).

Посакувам да успее поради страдањата на многубројни народи на светов кои мајчино млеко проплукале под Британската круна, од почетоците на колонизирањето па се до денес. Им го посакувам тоа на сите држави кои низ историјата допринеле или пак биле директно одговорни за страдањата на мојот народ и држава.

Време е малку да видат како е кога е опето, чисто ради нивното его и суета.

Према она што го пратам по странски и регионални медиуми поделбата е крајно изразена...буквално 1-3% разлика во гласовите е, ако судиме према анкетите.

Час водат едните, час другите. Навистина му симнувам капа на тој што ќе погоди каков ќе биде референдумот, притоа не земајќи ги во предвид задкулисните игри на Лондон :) ... море и со се нив!

Се до последна минута ќе се води жестока битка со пропаганда, агитирање, притисоци, закани... од двете страни. Лондон орлови нокти ќе зарие за Шкотска да остане во состав на ОК, и премногу ми изгледа наивно дека се ќе биде на бирачите, иако во суштина е така...

Воглавном, историска шанса за Шкотска и за тој за мене симпатичен народ. Нека им е со среќа, тие најдобро знаат што сакаат.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by Momak od Gjorce »

Дали сте за суверена и независна држава Шкотска,со право на влез во иден сојуз на суверени држави на Британија? :D :D :D

Шала на страна,мислам и сакам да се отцепат Шкотиве
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by Iko »

Iskreno - ne znam...mnogu e tesna razlikata...

Edno znam...Shkotska beshe samostojna i nezavisna drzhava i silno kralstvo rechisi 9 veka...od 843-ta godina od nashata era - pa se do 1707-ta...komparirano so ova - "edvaj" tri veka se vo Britanskata "unija" so Anglija i Vels - a bidejkji kako nacija i vo Britanski "uslovi" silno ja gradea taa imperija - ne se narod koj e bez drzhavnichko "iskustvo" - sosema naprotiv...

Taka da - kako nacija na hrabri i gordi lugje - znaat kako se vodi zemja...

Problemot e drug...ne znam kolku im se "isplati" da se samostojni...bar vo odnos na ova sega i denes - sekoj narod nasekade vo svetot smetam deka vo sovremeni uslovi e pojak - dokolku pripagja na pogolema zemja (makar i obedineta ili federalna)...edna e pozicijata na Shkotska preku Britanija - a sosema druga kako mala, 6-st milionska zemja...

Zgora - ne im odi vo prilog i edna nivna golema mana...navistina se hrabri, voinstveni i gordi kako lugje - no odsekogash bile i goooolemi i dobro poznati "kavgadzii" (shto i go priznavaat) - i toa interesno, najpovekje megju sebe samite...sekoj od niv kje izgine za Shkotska - ama ako se raboti za stranski neprijatel ili opasnost...no stane li zbor za domashni problemi - vekovno vo svojata istorija, pa i deneska - mameto si go rasplakaa od megjusebni karanja, raspravii i tepachki...

I se toa do stadium da lichno znam Shkoti (moi prijateli i poraneshni kolegi) - koi ne mozhe so ochi da go vidat London i ne mozhe da go smislat - a istovremeno se krstat vo "Angliskite kopilinja" - koi iako gi mrazat, otvoreno priznavaat deka "im se preku potrebni - zoshto samo oni uspeale da gi drzhat Shkotite mirni"...ako gi nema istite tie "prokleti Angliski kuchkini sinovi" da gi "kontroliraat" - oni se na seriozno uveruvanje (ne bez poprilichna istoriska osnova) - deka Shkotite so svojot prgav temperament - mamata kje si ja rasplachat pomegju sebe...

Mene lichno kako lugje - odsekogash mi bile daleku posimpatichni odoshto Anglichanite (Velshanite se druga prikazna, sama za sebe)...ne se arogantni i prepotentni kako niv, i imaat daleku potopla dusha i podobro srce - osobeno kon svoite prijateli...

Ama zbirno kako etnos - chuden nekoj narod se majku mu...dobri lugje - no teshka nacija...

Navistina chuden Keltsko-Galski spoj, izvitopireno chelichen niz vekovite pod kombinacija na Vikinshko i Anglo-Saksonsko/Normansko vlijanie...
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by Столе Маф »

Ико кого опишуваше погоре Шкотскиот народ или Македонскиот народ . :wink:
Срцето навива за Шкотска ама разумот вели оние Англиски копилиња нема да дозволат Шкотска независнос . :mrgreen:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by karamba »

Нема да им помине на шкотите референдумот и ќе останат во заедница со енглезите.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by IgorMKD »

http://www.youtube.com/watch?v=9BTTCsY7LXU" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by firefox »

И јас се сложувам дека ден подоцна само ќе се констатира дека Шкотска останува дел од УК! Малтерне цел западен свет е против она за што беа лути поборници во 90-сетите (право на самоопределување, човекови права, слобода на изразување, демилитаризација.....), ама не на свое тло, се разбира. Двојните стандарди се во сржта на западниот неморал! Мел Гибсон екстремно добро го отслика тоа во Брејв Харт. Во последен момент оние од кои најмногу се очекува ќе ги предадат своите национални чувства. Западниот свет е основата за целокупното зло во модерната историја на човештвото од Стариот Рим па наваму!
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by firefox »

Друже Игор за секунда ме претрка! Секој нормален со малку чувство за себе и околината во која живее така размислува!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by dragan_mig31 »

Кај ќе дозволи тој белосветски олош овакво нешто.Нема шанса.Колку и да сакаме ни а и Шкотите да се отцепат.Како што кажа фајерфокс англосаксонските дегенерици се најголемо зло кое го видел модерниов свет.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by МАРТИН »

Ако одат шкотите оди и Каталаноја, ако неме независност си велам дека ќе има тро мавање.....инаку овај сепаратизам и онај сепаратизам кој некој сака/ше да ни го анметни се многу различни поими...него доколку се одделат, не знам шо знаме ќе клат мунгосиве од југот :P :P :P
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by Iko »

Iako interesniov film e celosno istoriski izvitopiren, sepak, poslednava scena odsekogash mi beshe najjaka...ne znam zoshto - no sekogash se naezhuvam i mi se nasolzuvaat ochi koga ja gledam...mozhebi deka iskonskata borba na sekoj hrabar i chesen chovek - za slobodata na svojata tatkovina i pravoto na negovite sopstveni deca da zhiveat dostoinstveno kako slobodni lugje, a ne robje - ne poznava granici kako neprijatelska sila, mokj i nadmokj...


http://www.youtube.com/watch?v=umhDCtOo ... ata_player" onclick="window.open(this.href);return false;


Bitkata kaj Benokbern (24-ti Juni 1314-ta godina) - edna od odluchuvachkite bitki (zaedno so Bitkata za Stirlingoviot Most i Bitkata kaj Folkirk) na Prvata Shkotska Vojna za Nezavisnost (1296-1328) - koja zapochna od samiot Shkotski narod, po podlata invazija i subsekventa zhestoka okupacija od Anglichanite vo 1296-ta...vo samava bitka - nakaj 6 000 Shkotski voini, pregladneti, izmoreni, bolni i raneti - sepak hrabro jurnaa na Angliskite sili koi broea nad 24 000 dobro opremeni i odmorni vojnici...pokoljot traeshe od rano utro do docna vecher...na krajot - zaginaa 4400-tini Shkotski voini, a ostatokot beshe masovno ranet...ama na bojnoto pole - Anglichanite bea parchosani...imaa 11 700 zaginati i nad 4600 poteshko raneti i zarobeni...ostanatite 7 700 se razbegaa narodski kazhano - "so gazot preku glava"...

Po ovaa bitka i prethodnoto 18-set godishno neprekinato mavanje - na Anglichanite im stana konechno jasno deka iako na predavstvo i so pomosh na podla diplomatsko-politichka izmama - relativno lesno ja unishtija prethodnata Shkotska monarhija i aristokratija (tradicionalno ispokarana zhestoko megju sebe) i so toa, relativno lesno ja osvoija Shkotska - deka sepak, toj narod nema da sedi so skrsteni race i deka postojano buntuvajkji se protiv niv - kje si imaat golema maka so nego...zgora - teshkite porazi edno po drugo - na kraj so ovaa kataklizma - gi zaplashija Anglichanite deka Shkotite mozhe i da se zainatat vo svojata gordost i lutina - i ne samo da gi isteraat od svojata zemja, tuku i da trgnat vo kontra-invazija na Anglija (shto vsushnost i se sluchi navistina na krajot - bar vo pogranichnite reoni na severna Anglija)...

Koga uvidoa deka "gjavolot ja oteral shegata" - Anglichanite ispanicheno zapochnaa pregovori koi zavrshija so podpishuvanjeto na Mirovniot Dogovor od Edinburg-Northempton (podpishan na 17-ti Mart 1328-ta) - so koj Shkotska po 32-ve godishna brutalna Angliska okupacija - celosno ja vozobnovi svojata sloboda i nezavisnost kako kralstvo...Anglichanite istovremeno se odkazhaa i od site nivni pretendiranja na Shkotskiot tron...

Vo samata vojna - spored preciznite Angliski kralski drzhavni arhivi - zaginaa nakaj 22 000 Shkotski vostanichki voini...i preku 104 000 Angliski okupatorski vojnici...

...so eden zbor Shkotite, navredeni i so silno chuvstvo deka im e zgresheno nepravedno - mamata im ja rasplakaa na Anglichanite...da se nadevame deka toj hrabar duh - seushte zhivee! :twisted: :bravo:


"Lelekot na Vojnata"


- "Na pola kopja na zamocite, znaminjata vchera - na ladniot veter se veea...
- Ushte edni tazhni pisoci i kukanja, pozadi povorkite dolzh drumovite - vchera povtorno se slushaa...
- Vo ushte edna mala kolibka, tazhna vdovica povtorno solzi leeshe - nad zimskite chorapi koi gi pletela...

- No vo ime na Slobodata sveta - i se nejzino shto ni e milo i toplo pri srceto i dushata...
- Ako treba, i po gorite i po gradovite, no i po pogrebnite dolini - nanovo kje gi odkopame mrtvite hrabri...
- I kje gi soshieme zhivite prebieni i iskinati - prakjajkji gi povtorno i povtorno...
- Da na orlite grablivi i kleti - gi podkastrat kandzite nivni ostri, i perduvite crni nivni - vo moreto gi udavat...
- Zoshto site hrabri momci i momchinja - gi napushtaat vednash svoite vodenici i rabotilnici...
- Gordi i gnevni, revnosno da im pokazhat na site bratski prijateli, no i na znajni i neznajni dushmani - deka seushte i te kako treba da se smeta - na starata Shkotska!"



D-r. Charls Dzejms Marej (1864-1941) - poznat Shkotski inzhener, odlikuvan Britanski rezerven oficer - voen veteran od Burskata Vojna i Prvata Svetska Vojna...istovremeno i dolgogodishen Minister vo Vladata na togashna Juzhna Afrika - i voopshto, eden od najpoznatite sovremeni Shkotski poeti i moderni Britanski poemski voeni laureati...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by Iko »

Istive ovie stihovi koi pokraj shto gi znam na Dorichkiot ("Shkotski") dijalekt na Angliskiot - oddamna gi imam naucheno i na originalniot Shkotski - Goldelski (Gaelichki) jazik...

Pred dosta godini - vo Kavos na Krf, gi citirav pred edna moshne zgodna Shkotkinja - chij tatko beshe voen oficer...beshe zaprepastena i potresena, i mi se rasplaka...

...vo zori po cela nokj lumpuvanje i lokanje - propisno mi se "oddolzhi" vo nejzinata soba za mojata "pochit" kon hrabrata Shkotska nacija...:twisted:



Chitajte i uchete deca...nikad ne znaete koga kje se "ofajdite" od shkolo...:lol:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by AlexGreat »

:bravo:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by dragan_mig31 »

И резултати?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5903
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by Airbus »

Сабајле накај 4-5 по наше ќе има... :)
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by karamba »

Пишете сабајле за да знаеме дали да фркнеме по едно виски во чест на Шотландија :)
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by Столе Маф »

Амди Бајрам ,Шкотска и независно новинарство :wink:
http://brif.mk/?p=165507" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Дојде и 18-ти Септември - чукна часот на Шкотската судби

Post by МАРТИН »

karamba wrote:Пишете сабајле за да знаеме дали да фркнеме по едно виски во чест на Шотландија :)
послабо, разликата е негде 10% за не
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... e-map.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Iko, Makedon and 13 guests