Втора изложба на макети и диорами

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 16 Feb 2015, 17:48

Другари и другарки чест ми е да ве поканам на нашата следна годишна изложба на макети и диорами.

По успехот на минатогодишната прва изложба, како и огромната посетеност , оваа година ја продолжуваме низата со надеж дека ќе прерасне во традиција.
Неколкумината ентузијасти кои минатата година за првпат го претставија ова хоби на пошироката македонска јавност оваа година го остварија својот долгогодишен сон и се здружија во клуб. Макетарскиот клуб Скопје е прв од овој вид во нашата држава, неговата основна цел е промоција на макетарското хоби како и подигнување на техничката култура.
Ве покануваме да дојдете на ВТОРАТА ИЗЛОЖБА НА МАКЕТИ И ДИОРАМИ на која ќе можете да ги видите макетите и диорамите на членовите на клубот, но и да се информирате повеќе околу самите макети, начинот на изработка и сл.

Изложбата ќе ја отвори командантот на Воено Воздухопловство полковникот Кире Колевски.

Работно време : од 12ч. до 20ч. (освен на денот на отворањето)

ВЛЕЗОТ Е СЛОБОДЕН!!


Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 16 Feb 2015, 22:59

Еве и верзија на постерот со сатница.Чисто да нема заблуди

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby Skopjeair » 17 Feb 2015, 20:16

Одлично Драгане, само напред!
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 26 Feb 2015, 15:29

Потврдено е и присуството на делегат на бродомоделарскиот клуб „Панон“ од Панчево, Р.Србија.
Делегатот ќе донесе макети на повеќе членови на клубот.


На сликите можете да видите дел од макетите на Томислав Краљ од Р. Хрватска, кој ни го потврди своето присуство на изложбата.
Не ја пропуштајте шансата да ги видите во живо и одблиску макетите на еден од подобрите Балкански макетари.


Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 28 Feb 2015, 15:07

Ве известуваме дека на претстојната изложба, до чие отворање останаа неколку дена, ќе учествуваат (како гости на клубот) и:
Димитар Делев ( фигури warhammer 40k) и
Симон Калајџиев (гундам модели).
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 01 Mar 2015, 14:32

Ве известуваме дека своето присуство го најавија и неколку члена на макетарскиот клуб ("Стендов Моделизъм България") од Софија, Р. Бугарија.
Нивните дела ќе можете да ги видите во сабота 07.03.2015 од 10ч. до 20ч.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby IgorMKD » 03 Mar 2015, 13:33

"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby Bobo » 03 Mar 2015, 15:17

IgorMKD wrote:http://plusinfo.mk/vest/16887/izlozba-na-maketi-vo-dom-na-arm

http://a1on.mk/wordpress/archives/458760


А Курир? :lol:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8208
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 03 Mar 2015, 16:08

♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 05 Mar 2015, 00:51

Од отварањето вечерва

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby karamba » 05 Mar 2015, 21:18

Одлично дечки, одлично, само напред. Имаше дупло поише макети од лани и народ бајаги :bravo:
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12106
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 06 Mar 2015, 19:20

Дел од атмосферата на отварањето :)


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

[img]https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10687_941871492520506_2608111852179713037_n.jpg?
oh=0d02c59e203fca1ce8ea06e5b5d7c1d7&oe=5584DE49&__gda__=1433468950_b8781008c6a05d9fcb5a996dc9bd7de7[/img]

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 06 Mar 2015, 19:24

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby Iko » 06 Mar 2015, 20:00

Image

Hmmmm...mnogu mi e poznat dechkovo vo majcava od nekade...se si mislam na vremeto zaedno sluzhevme vo 1-va Proleterska "Udarna"...po Neretva i Sutjeska ne se vidovme...ama mnogu mi e poznat...se si mislam pred toa i vo Shpanija i Sibir go imam gledano...oddamna beshe, koj kje go pamti...'17-ta - '39-ta...se zaborava...:lol: :P :wink:


Shala na strana, iskreni chestitki za nastanot i negovata uspeshnost! :bravo: :bravo: :bravo:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby IgorMKD » 06 Mar 2015, 21:07

Добро е, добро, само напред!

П.С.
No hard feeling, ама ентериеров у просторијава е очај, го деградира самиов настан :?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby Iko » 06 Mar 2015, 21:13

NATO standard! :lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 07 Mar 2015, 00:11

Јбг Игор.Знаеш како тоа иде.Сите објекти од време на социјализмот се оставаат и не се одржаваат :) Комплекси се у питање.Мада ја пак ќе кажам дека по соодветен простор у цел град не постои.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby karamba » 07 Mar 2015, 09:04

Ми иде да пцујам за објектов и неговата состојба ама ќе се воздржам овој пат, мамата нивна мамина на сите по ред кои го упропастиле до овој степен!

Иначе одлична е изложбата навистина, денес ќе биде јако исто :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12106
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby dragan_mig31 » 08 Mar 2015, 23:26

Успешно завршена изложба.Одличен одзив и посетеност.Фала им на сите што не подржаа,и фала им на гостите кои поминаа стотици км да не помогнат.

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Втора изложба на макети и диорами

Postby Saso » 09 Mar 2015, 15:23

супер беше изложбата, просторот е тој тоа е, се надевам догодина и бугарите ќе се припојават :)
Saso
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 162
Joined: 04 Mar 2008, 10:26


Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: Canemakedonski and 5 guests