Новата криза во Јемен

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

Oh, and by the way...

https://southfront.org/us-senators-intr ... -conflict/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by filipv »

Нема везе, и без америка имаат они од кај да купуваат бомби и ракети. Секој сака кеш.

Едино нешто што може да ги здоболи е да им стегнат ембарго за нафта, ама тоа има точно нула шанси да се деси. Така да, ова е поише дневнополитичко мафтање со прст за пред камери, отколку нешто што реално ќе смени состојба на терен.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

Naprotiv - jas go istaknav ovde samo kako ushte eden od bezbroj slichni primeri na odvratna hipokrizija kaj site golemi sili...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Јемен

Post by kocov »

filipv wrote:
Zoran MAF wrote:Што мајка бара Судан у Јемен -?




?! Симпатии за... борбата на Хутите? Ти си ги видел ли Хутите? Дали знаеш за што се залагаат? Дали знаеш со какви средства се користат во остварувањето на целите?

Ja искрено прв пат слушам некој да симпатизира милитантни религиозни фундаменталисти, какви што Хутите се класичен пример. Ти си прв што го сретнувам.

Моите лични симпатии во врска со Јемен одат во правец на недолжното население кое страда, а не во правец на таму некакви си е*бани алах-акбар брадосани фанатици.

Пиши ме и мене дека ги подржувам во нивната борба да си ја зачуват слободата од вахабизмот кој сака да продри кај нив со сила. А да те прашам вака си видел некаде ти екстремни шиити низ скопје , а во спротивно ке видиш екстремни вахабии кој се спонозирани од страна на саудиска арабија .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Zoran MAF »

ШИИТСКИ ОБЕЛЕЖЈА ИМА

Ара Баб текија !
И слични храмови -кои ги киднапира една институција .И В З....
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Makedon »

*) тема за размислување во слободно време: зошто? зошто СА има поддршка од повеќето арапски земји + запад, а Иран не? И двете се слично големи, и двете имаат ненормални резерви на природни ресурси, и двете се теократии... па, сепак, СА направи голема коалција а Иран - напротив - јадеше до вчера санкции од цел свет. Зошто е очигледно преферирана СА?
Филип друже,
Потенцирам според мене, западов ја преферира СА, затоа што Иран сам себе си се пречкрта 80-тите кога овие ајатоласи, ах поправка "духовни лидери" дојдоа на власт и го сменија шахот од власт кој беше британско-американска инсталација во таа држава. На него се должи и сеуште големиот дел од вооружувањето на ИРИ.
Одма после ова следува инвазија од страна Ирак подржан и од Запад и од Исток и ја враќа оваа држава уште наназад.
Да не се случеше ова со онаа оркестрирана "студентска" криза со американските дипломати, Иран ќе беше денес она што е Саудиска Арабија, далеку пошколуван народ од С.А., па видете го оној генералот ирански што направи во Сирија, попара ги направи ИСИС и "умерениве".

Иран го закочија оние 80-ти, кога наместо од монархија да се бара излезот во некаква секуларна автократија отиде во крајна теократија и наеднаш Израел и САД им стана најголемиот непријател на планетава.
Патем и неговата географија повеќе му "одговараше" на САД, граница со СССР, граница на Пакистан, Афганистан опколен, СССР спречен да искочи на Индиски океан.

Би ме интересирало сечие мислење.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

Tokmu CIA beshe onaa koja sesrdno so godini se trudeshe da go srushi Shahot...koga konechno uspea vo istoto - so uzhas konstatira deka nejzinata najgolema "investicija" - Ajatolahot Homeini koj pod nejzin patronat i zashtita zhiveeshe vo Francija site tie godini vo egzil i za kogo sama CIA imashe golemi nadezhi deka kje vladee kako islamist no sepak i kako "nejzin veren chovek" - se ispostavi kako nejzina uverlivo najgolema strateshka greshka i najbezvezna "utka" koja taa razuznavachka agencija bilo-koga ja napravila vo svojata istorija...od "nejzin pulen, protazhe i chovek" - preku nokj stana nivna nokjna mora i smrtten neprijatel...neshto - shto gi zaprepasti i iskreno gi shokira CIA-shite do toa nivo da dolgo vreme potoa za se vo vrska so Iran ne mozhea da si dojdat sebe si od vchudoneviduvanje kako eden zaulaven fanatichen klerik gi napravi takvi majmini...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

Au be druze Filip al si se uzrujal...
filipv wrote: Te молам препрати ми да прочитам.

Онолку колку што се разбирам, интервенцијата на СА во Јемен не е ни повеќе ни помалку легитимна отколку, на пример, интервенцијата на Русија во Сирија. Ама, ок, можеби сум неинформиран, така да дај да чуеме/прочитаме на кој точно начин СА во Јемен е „уууу“, а Русија во Сирија е „јеее“ пошто ја, глуп и наивен ко што сум, искрено не разбирам. Најголемата разлика е во тоа што тебе лично Русија ти се свиѓа, а Саудиска Арабија не. И тоа би било тоа мор ор лес.
Strana 23 od temava, tekst od viki. Hadi dava ostavka vo Januari, intervencijata pocnuva vo Mart. Znaci Hadi ne e vlast, uste pomalku legitimna za da pokani nekogo da intervenira.
filipv wrote:Не ти паднало на памет дека, можеби, и обете страни се исламски фундаменталисти?
Sea ke mi sporedues SA koja ne popila ni edna ebana sankcija i finansira 90 posto od svetski terorizam, so Iran koj e pod sankcii tolku godini?

filipv wrote: Или, можеби, мислиш на Саудиска Арабија?
Da.
filipv wrote:На спутник и РТ не ви кажаа
Izvini, ama posto vekje nekolku pati imputiras ova, koj sme toa "nie" ? I bi te zamolil iscitiraj me kade ja sum stavil RT ili sputnik kako izvor vo nekoj post. Fala ti unapred.

filipv wrote:дека Саудиска Арабија купува оружје од СИТЕ (пошто сите го сакаат нивниот кеш)? Не спомале дека, на пример, од Русија покрај оружје Саудиците купија и лиценци за производство, а Кина им продаде факин балистички ракети? Не, а? Што викаат? СА купува оружје само од запад, а? Ц, ц, ц, кога ќе ги фатаам. И они после ќе се бунат дека "msm" биле необјективни, а нив - види ги - дамбетер, клучни детали изоставуваат да спомнат.
Ne mi e jasno sto ima vrska ova so ona ja sto go pisav? So seta duzna pocit, ama nekako ko da ne citas ic koa nekoj ti replicira. Aj vrati se i procitaj odnovo na ova sto repliciras.

filipv wrote: Мхм. Тоа ли е критериумот? Ако не, тогаш дај да ги симпатишеме и Исис, пошто и они се во војна со Саудиска Арабија и имаат упаѓано и тепано во Саудиска Арабија
E me iznasmea. Kakvi paraleli vleces....

ali ipak ako mislis deka treba da gi simpatises, be my guest.
filipv wrote:.... Ама штоо??? И ова ли заборавија да ви го спомнат на спутник, рт, пернар и малагурски? Ц, ц, ц...
Pak bi te zamolil da me citiras kade kako izvor sum gi navel bilo koj od ovie doticnive. Fala.
filipv wrote:„Демагогија“ не е тоа што мислиш дека е.
Muabetov za Iran? Klasicna demagogija, ko Dzejn Psaki recital od muabetite na Dzon Mekejn.

filipv wrote: Но, сеедно, битно од сега па натаќе ќе заеш 1. што бара Судан во Јемен. и 2. дали за платеници важи женевска конвенција. Бар ти, еве, искочи ќар од препискава.
Iako imam vpecatok deka nesto si se zbunil na kogo mu repliciras, mene potpolno mi e jasno sto bara Sudan vo Jemen. A vtoro, alal vera na tockava 2, ja komentiram deka krsat megjunarodni konvencii so toa sto go napadnale voziloto, ti me educiras deka ne sum znael deka vazela. :D
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

https://www.theguardian.com/world/2018/ ... to-attacks" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

https://edition.cnn.com/2018/11/28/poli ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

Kolku covek treba da e sampionski glup da probue da opravduva ili relativizira ovakva govnarija....
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

https://www.almasdarnews.com/article/br ... offensive/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Вељо »

https://southfront.org/houthis-destroy- ... tgm-video/" onclick="window.open(this.href);return false;
Shto majka ne se povlechat Vahabive si gi gorat zelenite samo...ne mozat da tepaat na teren i kraj.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

Odkako najprvin Saudiskite i Emiratskite trupi pred izvesno vreme odbija da direktno se borat so Huti-te radi uplavot koj go steknaa od niv - nivnite vlasti dovedoa Kolumbijski platenici...odkoga i tie dobija isto zhestoko po dupe - sami si zaminaa nazad doma, vrakjajkji gi parite i drzhavjanstvata koi OAE im gi dade prethodno (i odbivajkji gi site zgolemmeni ponudi - samo da se mafnat od tamu)...potoa - nemajkji drug izbor - bogatite sheici najmija Sudanski platenici...

Po teshkite borbi vo i okolu Hodejda i krvavite zagubi koi gi pretrpea - istite deneska i samite odbija poslushnost i pobaraa da se vratat doma...situacijata naglo eskalira megju niv i nivnite nadredeni Sausiski i Emiratski shefovi utrovo - i se zakanuva da prerasne vo niven vistinski bunt...ednostavno - NE sakaat vishe da ginat ko topovsko meso i dosta im e od makljanje vo koe Boga mi, i oni poshteno nagrabusaa...






So Huti-ve majchini - kako trgnalo, na Drug Salman mu snemuva opcii...istiot pred voenata intervencija zakanuvachki se zakolna deka: "Jemen kje go zapameti Saudiskiot kamshik i vo idnina vo uplav kje se trese od nego!" - ama po se izgleda, sosema obratno kje bide i nema da preteram ako kazham deka vo godinite koi predstojat, samoto spomnuvanje na zborot "Jemen" kje bide dovolno da Saudijcite gi napolnat gakjite...:lol:
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Zoran MAF »

ке викнат алчни балканци и ке им тргне,
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Zoran MAF »

Операција пљпуча ЧИК 2018 / 4/ во полн ек...

http://www.youtube.com/watch?time_conti ... 1544377898

http://www.youtube.com/watch?time_conti ... 1544377898" onclick="window.open(this.href);return false;
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by alvarhanso »

Не ми го пушта клипот и покрај +18 согласноста. Изгледа YT некако знае дека имам неполни 16. Damn.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

Kaj mene se e Ok...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote:Не ми го пушта клипот и покрај +18 согласноста. Изгледа YT некако знае дека имам неполни 16. Damn.
За ова видео треба 48 + .
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by alvarhanso »

До browser-от било кај мене... Firofox извољева, но Chrome го пушти.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 44 guests