9 Мај Парада на победата

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Zapochnaa pripremite za ovogodineshnata Parada na Pobedata...

http://www.youtube.com/watch?v=KZ8ixKYfJfk" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

http://vitalykuzmin.net/?q=node/651" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/stor ... avion.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... aninu.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Vo kontekst na ova...mozham iskreno - samo da im chestitam na nashite severni sosedi...:bravo:

Nikoj ne ochekuva da ovie svechani defilea i "mini-paradi" na VS - bidat makar i neshto oddaleku nalik vo sporedba so golemata voena Parada na Pobedata koja Ruskata Armija (i poraneshnata Sovetska) - tradicionalno ja izveduva sekoj 9-ti Maj, Denot na Pobedata vo Vtorata Svetska Vojna (na Evropskoto boishte), na Crveniot Ploshtad vo Moskva...taa samata po svojata grandioznost i maestralnost - odsekogash vo sovremenoto doba predstavuvala i toa opshto na svetsko nivo - jasen reper po koj se "ugleduvaat" ostanatite voeni paradi i/ili svechani voeni defilea shirum svetot...

No...edno golemo "NO! - so samoto toa na um, povtorno NISHTO ne gi sprechuva ni Srbite - ni ostanatite narodi koi bea na pravednata, pobednichka strana vo taa vojna - da oddadat pochit na site zhrtvi koi go polozhija hrabro svojot zhivot vo taa junachka borba protiv fashistichkoto zlo, niti gi sprechuva da go proslavat denot koga toa zlo beshe unishteno (bar togash, iako za zhal, deneska metamorfozira i povtorno vo mutirana forma kako nov virus - povtorno zazhivuva)...

So se toa - odsekogash mi bilo iskreno maka, deka vo ARM - osven nekoi "rekla-kazala" muabeti po kancelariite na GSh - nikogash ne se povede seriozna diskusija da Vooruzhenite Sili na RM - se zavzemat so svoja inicijativa pred drzhavniot vrv - za nekoj slichen tip na voena proslava i kaj nas...nikoj ne govori za nekoi ogromni voeni paradi ili za nekakvi golemi svechani defilea, niti pak nekoj (a najmalku pak jas) osporuva deka imame i te kako drugi znachajni datumi vo nashata voena i drzhavna istorija koi i te kako treba da se odbelezhat (kako 2-ri Avgust - Ilinden, 18-ti Avgust, 8-mi Septemvri, 11-ti Oktomvri, itn. itn.) - no sepak, kako narod koj vo Vtorata Svetska Vojna i te kako isto podnese brojni krvavi zhrtvi vo taa zverski teshka borba, i hrabro propati niz brojni silni maki - i nie bevme onie koi na krajot se najdoa na pravednata, pobednichka strana - istata onaa koja go unishti togash toa fashistichko zlo, i sprechi da negovoto crno prokletstvo se proshiri ushte ponatamu niz svetot dur ne go zavladee istiot...

Zar nie - ne treba da se gordeeme na taa borba?!? Zar ne treba da pokazheme pochit i pietet kon nashite zhrtvi (i herojskite zhrtvi na site ostanati pravdoljubivi lugje vo svetot)?!? Zar ARM - ne e DIREKTEN naslednik na POM?!? Zoshto togash so nekoj adekvaten voen nastan, edno malo i skromno, no sepak ubavo organizirano svechano defile - ne se pokazhe dostojna pochit, uvazhuvanje i pietet kon toj, isto i za nashiot narod, zemja i armija - svetol den?!?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Direkten link:

https://www.rt.com/on-air/moscow-victory-day-parade/" onclick="window.open(this.href);return false;

Godinava, za prvpat na edna voena Parada na Pobedata na Crveniot Ploshtad - uchestvuvaat i zheni! :bravo:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Patem, dozvolete mi dragi moi dechki, da na site vam i vashite semejstva, vo svoe lichno ime i vo ime na mojata familija koja dade povekje prvoborci (obata moi dedovci, dvajca chihkovci, eden tetin, itn. itn.) i teshko postrada vo Vtorata Svetska Vojna (so ramno 38-sum chlena na poblisko i podalechno semejstvo koi postradaa kako zhrtvi na ustashkiot i fashistichkiot teror) - vi go chestitam Denot na Pobedata nad fashistichkoto crno zlo...

Se razbira - ja koristam ovaa prilika da ushte ednash, izrazam najgolema i postojana blagodarnost do site uchesnici vo nashata Narodno-Osloboditelna Vojna, kako i do site borci od sojuznichkata Anti-Fashistichka koalicija koi hrabro se borea i go pobedija toa gnasno, monstruozno zlo...

Istovremeno...kako i sekogash, so nasolzeni ochi, kako poraneshen Generalshtaben oficer, zastanuvam vo vojnichki stav "Mirno!", so gordost i pietet vojnichki odpozdravuvam...i do zemja se poklonuvam pred svetata, najgolema chovechka zhrtva koja junachki ja podnesoa onie neznajni milioni hrabri i pravdoljubivi lugje, koi do posledniot moment stoea ispravno protiv toa gnasno zlo, i iako padnaa - so svojata zhrtva ne mu dozvolija da triumfira nad slobodnoto sino nebo nad svetot...so toa - ostanaa ZASEKOGASH neporazeni i nepobedeni vo vechnosta...a site nie, nivnite potomci koi blagodarejkji na taa sveta zhrtva i toj svetol primer sme se rodile kako slobodni lugje i deneska slobodno go disheme proletniov vozduh - ostanuvame nivni VECHNI DOLZHNICI! :cry:


URAAAAA! URAAAAA! URAAAAAAAAAAAAAAAAA!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by alvarhanso »

Image
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=HxG5AbjJyIY" onclick="window.open(this.href);return false;

02:30: "Dobro, ne treba, mogu ja i bez štapa popiti viski" 8)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Sharmando Incomparibille! :twisted:
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Zoran MAF »

Нашите деовци го поразија Фашизмот !
Или се уште е жив ???

Почит за хероите денес е голем ден.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Nashite herojski dedovci GO porazija i unishtija fashizmot togash...brukata pagja vrz nas - nivnite dembelski vnuci, nivnite kukavichki i gnasno neblagodarni potomci, koi nesposobno go zasramivme nivniot obraz i chest, ligushki ja pogazivme nivnata ogromna zhrtva i svetol spomen, i nespretno i plashlivo dozvolivme da toj mutira i povtorno se pojavi deneska vo vidoizmeneta i veshto zadskriena forma...mozhe istoto - da ni sluzhi na chest i za sram...oni - herojski se opravdaa pred istorijata kako moshne verojatno - najdobrata generacija koja nekogash e rodena vo svetot...nie kako kje se opravdame (i dali voopshto) - sam eden Gospod-Bog znae...:evil:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14213
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by karamba »

Курназ Атанас бил стариот :) а пази не смееш да му мрдаш нешто лево-десно, џа-бу, како и да е мора да е по негово :) Маршал

Смрт на Фашизмот, Слобода за народот!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Eve za onie koi ja propushtija:

http://www.youtube.com/watch?v=fYLdQa-4 ... ata_player" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 13:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Црн барон »

http://www.youtube.com/watch?v=FSfHUqMi ... ata_player" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://i34.tinypic.com/2q38al5.jpg[/img]
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Iskreno - ne znam za slichen primer da nekoj, za tolku kratok period - od bukvalno nishto, maltene "preku nokj" - sozdal taka potpolno armija - so "site nishani"...

Dobro...jasno mi e koj stoi pozadi se toa, no sepak - po vokacija, tokmu kako oficer-logistichar, ne mozham a da ne ja proiznesam svojata pochudenost i voodushevenost...nema shto, gigantski logistichki podfat - uspeshno i molskavichno izveden...sekoja chest i kapa dole! :bravo:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by alvarhanso »

Iko wrote:So se toa - odsekogash mi bilo iskreno maka, deka vo ARM - osven nekoi "rekla-kazala" muabeti po kancelariite na GSh - nikogash ne se povede seriozna diskusija da Vooruzhenite Sili na RM - se zavzemat so svoja inicijativa pred drzhavniot vrv - za nekoj slichen tip na voena proslava i kaj nas...nikoj ne govori za nekoi ogromni voeni paradi ili za nekakvi golemi svechani defilea, niti pak nekoj (a najmalku pak jas) osporuva deka imame i te kako drugi znachajni datumi vo nashata voena i drzhavna istorija koi i te kako treba da se odbelezhat (kako 2-ri Avgust - Ilinden, 18-ti Avgust, 8-mi Septemvri, 11-ti Oktomvri, itn. itn.) - no sepak, kako narod koj vo Vtorata Svetska Vojna i te kako isto podnese brojni krvavi zhrtvi vo taa zverski teshka borba, i hrabro propati niz brojni silni maki - i nie bevme onie koi na krajot se najdoa na pravednata, pobednichka strana - istata onaa koja go unishti togash toa fashistichko zlo, i sprechi da negovoto crno prokletstvo se proshiri ushte ponatamu niz svetot dur ne go zavladee istiot...

Zar nie - ne treba da se gordeeme na taa borba?!? Zar ne treba da pokazheme pochit i pietet kon nashite zhrtvi (i herojskite zhrtvi na site ostanati pravdoljubivi lugje vo svetot)?!? Zar ARM - ne e DIREKTEN naslednik na POM?!? Zoshto togash so nekoj adekvaten voen nastan, edno malo i skromno, no sepak ubavo organizirano svechano defile - ne se pokazhe dostojna pochit, uvazhuvanje i pietet kon toj, isto i za nashiot narod, zemja i armija - svetol den?!?
Не зезај товарищ Ико, што сме ние... Норвешка? :wink:


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

Imgur-ov neda zeza na mobilni platformi, toa e chudo edno...:evil:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by alvarhanso »

Штета, ај после ќе ги отвориш на PC да ги ѕирнеш. (го одбележуваат денот норвежаниве со поставување венци на спомен обележја [дури и на паднати советски борци, ерес!!!], со оддавање почит кон ветераните и прелет на авиони)
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Momak od Gjorce »

Пред две години во касарната Илинден имаше скромно дефиле по повод 9ти Мај денот на победата над Фашизмот
http://www.arm.mil.mk/vesti/pocetna/201 ... sizam.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 9 Мај Парада на победата

Post by Iko »

alvarhanso wrote:Штета, ај после ќе ги отвориш на PC да ги ѕирнеш. (го одбележуваат денот норвежаниве со поставување венци на спомен обележја [дури и на паднати советски борци, ерес!!!], со оддавање почит кон ветераните и прелет на авиони)

Norveshka kako mlada i siromashna drzhava - se troshi bezpotrebno...bashka i ne se dovolno patrioti vo pogled na svoeto antichko Vikingshko poteklo...so istite pari mozhea da napravat voshtana figura na svojot nacionalen heroj (lazhno nakleveten od Telemarkshkite komunjarishta) Vidkun Abraham Kvisling - vo noviot muzej na zhrtvite od komunistichkata tortura (onoj izgraden so planot "Oslo-2024")...:lol:



Momak od Gjorce wrote:Пред две години во касарната Илинден имаше скромно дефиле по повод 9ти Мај денот на победата над Фашизмот
http://www.arm.mil.mk/vesti/pocetna/201 ... sizam.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Vidish - ova sosema mi promaknalo...ako e taka - ova e dobar chekor i za pozdravuvanje e istiot chin...zoshto samo ne se prodolzhi sekoja godina?!? :glava_vo_zid:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests