Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by IgorMKD »

Јас прв пат со патнички авион летав на почетокот на Фебруари 2001 г. Лет на линија Софија-Франкфурт... Lufthansa 737-500 со оние луксузните кожни седишта :twisted: Годинава во Октомври германска Lufthansa го пензионира тој тип авион од својата флота... :( За 48 години Lufthansa користела вкупно 155 машини B737...

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Iko »

Fevruari 1978-ma...Zagreb - Skopje...se vrakjavme familijarno od kaj dedo mi i baba mi - kade go pominavme zimskiot raspust...poprilichno traumatichno iskustvo - kako za klinci na prv let...nekade posle Belgrad - odkazha edniot motor...nikogash ne razbrav shto vsushnost se desilo - no situacijata izgleda deka beshe vo prvite momenti poprilichno seriozna (iako vo samiot let nemashe neprijatnosti) - bidejkji pilotot odluchi da smesta sletame na Nishki aerodrom...koj vo toa vreme - ushte beshe iskluchivo voen (tek kon sredinata na '80-tite se iskomercijalizira i za civilni letovi)...ushte mi e ostanata onaa za dete poprilichno jeziva slika od tmurno nebo vo zimski samrak, malku maglovito vreme, slab sneg - i brzo rulanje na pistata...i onie momenti koi nema da gi zaboravam...crveni Dajc-ovi cisteri poredeni na pista, a okolu niv edno chudo plavci od glava do peti u azbestni odela - na gotovs...silen reflektor u pozadina i opshta rastrchanost...i glasot na Zheljko Bebek (koj ne znam zoshto sam patuvashe do Skopje) - koj postojano neshto im mrcheshe i prefrlashe na stjuardesite u stilu "Da sam znao - nikad sa vama!"...shabo...:roll:...nebare oni kutri krivi...gospodinot - golema Yu-rock zvezda beshe u toa vreme...i ushte od togash umisleno kopile koe na site im ideshe na zhivci naokolu...:evil:

Po par chasa chekanje na priemnoto voeno-aerodromsko oddelenie - pak se kachivme i mirno sletavme vo Skopje, bez nikakvi problemi...chak shto vishe - se si mislam deka ushte se chuvaat doma istite karti...treba da ja prasham keva kade - da gi skeniram i pushtam ovde...

Spomeni...:)
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by IgorMKD »

Јас од ѕвездиве сум летал со многу... Недели пред самата негова смрт се изнаприкажав со Анте Марковиќ на лет Сараево-Загреб во Q400 на Croatia Airlines... А од овие певциве неодамна летав со оној босанчеросот Хари Мата Хари на лет Сараево-Белград со ATR-72 на Air Serbia... Аууу која плачи пичка, цел лет се потеше и ги гњавеше стујардесите во напади на паника на прекрасно мирен утрински лет без една-едина турбуленција. На крај у Београд кретенот ми се акна у такси и ми вика "болан, да поделимо такси, ја идем до Интерконтинентала"... Го гледам, не ми се свиѓа, бар да беше некоја цуца... Ама ај, викам "упадај босанац"... До хотелот, тие 10-на километри на пендрак му се качи на шоферот да не брзал, се плашел од брзо возење... За малку имаше кај Тошин Бунар да го ишутирам на улица, кретен невиден... Доаѓаме пред хотел ми вади 50 евра као немал динари и ситно... Само го погледнав и му викам на таксистот "вози брате"... Кретен галактички!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Skopjeair »

1994 година, Утва 75 на мои 4ри години.

Втор лет ми беше истата година Стенковец - Скопски Аеродром исто со Утва 75.

Прв лет со комерцијален авион ми беше 2007 година Скопје - Франкфурт со Адриа и летав со Б737-500 и ЦРЈ-900
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by MaKoM »

далечната 1987 лет од Белград до Сплит . одмор разбираш, со мајка ми , ама не се секавам како во магла на седиштата ...знам дека татко ми викаше нешто Каравела..после разбрав што е. И после долга пауза се до 2002 лет Софија Варна со Јак 40 на БулЕр , 2003-4 повеке од 7-8 лета со Ан-2. 8) 2007 летав и на наша Ми-8 со ев број 207 , истата година и со HHB интересни летови беа тие до гранично тромеге ,на трите Македонии ех... одиме после 2013 лет Приштина Минхен со Адрија и назад . Наредна година 2013 лет Скопје Истамбул (сабиха) и назад со Пегасус ,бљак лет не за друга ама смрдеше у авионот како во трло со овци(им напишав и стонг летер) истата година 2013 лет Скопје Истанбул (ататурк) и назад со Туркиш...ех јеби га има разлика :vojnik_wink: ....и од тогаш немам летано. :cry:

п.с Браво за идеата да се отвори темата .еј ми вративте спмени.. :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by IgorMKD »

MaKoM wrote:2007 летав и на наша Ми-8 со ев број 207
Сигурен? :wink:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9676
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Bobo »

Bell 412, а која година точно незнам 2003 или 2004 негде.
Ready to take photos!
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by MaKoM »

IgorMKD wrote:
MaKoM wrote:2007 летав и на наша Ми-8 со ев број 207
Сигурен? :wink:
Lapsus 2003-4 imam i sliki :)
...shoveling shits up the hill...
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by IgorMKD »

MaKoM wrote:
IgorMKD wrote:
MaKoM wrote:2007 летав и на наша Ми-8 со ев број 207
Сигурен? :wink:
Lapsus 2003-4 imam i sliki :)
Друго ми беше муабетот... "207" е Ми-24В, тоа е мојата прва 24ка со која летав во 2001 г. А "307" е Ми-8МТ со кој веројатно си летал ти? :D
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14215
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by karamba »

Не се џапајте џабе.... :) може има веќе и повеќе од 30 години не сум сигурен, со најсекси милициската машина во наш посед AB212, нема појак звук од звукот на перките на таа машина, 1 во 1000!!! Остана засекогаш во сеќавање тој лет и мислам дека ќе го памтам цел живот сигурно, ќе да беше од база Идризово до Стенковец па над Куманово и плус нешто лево десно па Идризово. Со малово B206-че исто имам летано многу одамна ама не ми текнуе кога беше, остана мерак само да се летне малце и со B412-кава ама може ќе биде и тоа здравје има време.

Со авиониве од нашиве, прв лет ми беше со Avioimpex, лет Скопје-Истанбул (баш ми е жал што се случи ова вчера многу народ изгина на аеродромот). Цел лет во пилотска кабина со батко Кукул ете ќе го спомнеме и овде, лет за паметење, like a boss, све пред очи гледаш и уживаш, неверојатно.

Меѓу другите поинтересни летови со некакви ВИП ликови го издвојувам летот Загреб-Скопје со Кроација, се сместуеме све и улетува ни мање ни више Агим Чеку ас хим селф и седнуе пред мене...кхм, кхм, кхм..веома куртоазан и стратешко-тактички неутралан разговор :wink: .., а многу циркузи лет ми беше и Белград-Скопје со ЈАТ до мене десно седеше Мики Манојлович, летот вечерен а у авионов врв врв да имаше 25 души, Миќко влезе веќе намачкан фркна уште некоја и почна типот вицови да кажува, брее у кого душа да остане, тоа беше како на екскурзија кога сме оделе у аутобус ко копиљаци е исто само во авион а у средина Миќко, циркуз. Најголема фрка преживеана со авиониве беше летот Белград-Дизелдорф со ЈАТ, аууф тој аеродром е опасен кога е под ветар и нормално лани легендарниот лет Барса - (божем) Скопје со Визер, попатна станица аеродром Приштина правец аутобус Скопје, на никој да не му се случи :)

Мерак голем остана исто и за лет со некој авион мејд ин Раша ама тешко тоа изгледа, ко некој бесен Ту-154 или пазете некој заебан Ил-62/Ил-96, ауууч тоа е прејако 8)
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by IgorMKD »

Ха ха ха... Јас со 212-ката имам летано еднаш, Скопје-Куманово, со 206-ката незнам колку пати во низок бришечки лет над Вардар... 412-ката безброј пати... :twisted:

Легендарен беше летот со Ту-154 на линија Берлин-Софија таму негде 2004 година... :D
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by AlexGreat »

Прв пат 1994-5, со Avioimpex мислам, на мои 4 години. Скопје-Дизелдорф. Единствено што низ магла го паметам е убрзањето при полетувањето од Скопје. Следен лет, 2000 година, веројатно исто со Avioimpex. Последен лет, лани во август со WizzAir до Келн, и исто така назад од Дизелдорф до Скопје.

Со воени летала, сум летал само на трева во Битола, 2011-та во 307-ца :mrgreen:

Ух, кум ќе ми биде тој што ќе ме качи на бар 1 минута лет во 24ка!

Image

Ах да... интересно, брат ми има летано на во 93. АБ Земуник пред некоја година, додека беше на пракса таму, во инструментален лет со Ми-8ца. Вика незаборавно искуство, завеси во кабината на пилотите, ништо надвор не гледаш, само инструменти и знојно дупе :D
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Falcon »

Ако не се лажам, некаде летото 1984, со ЈАТ, релација Скопје - Сплит...

...и од тогаш наваму само авиони ме интересираат :D
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14215
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by karamba »

Falcon wrote:Ако не се лажам, некаде летото 1984, со ЈАТ, релација Скопје - Сплит...

...и од тогаш наваму само авиони ме интересираат :D
Што авион бил Фалкон ти текнуе ли можеби?
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Falcon »

karamba wrote: Што авион бил Фалкон ти текнуе ли можеби?
Karamba, прилично сигурен сум дека бил McDonnell Douglas DC-9...
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Falcon »

IgorMKD wrote:Јас од ѕвездиве сум летал со многу...
Но, јас ете за разлика од Игор и некои други од вас, на толку патување со авиони (можеби не редовно, ама сепак релативно често патувам авионски) ниту еден единствен пат не сум летал, барем колку знам, заедно со некоја позната или афирмирана јавна личност. Среќата ми е таква што најчесто седам до некои интровертни намќори, или во подобар случај некои геријатриски специмени, та нема човек ни посаглам муабет со кого да направи.

Сепак да се пофалам, еднаш на аеродром во Детроит, доручкувајќи во ресторан додека чекав лет за Филаделфија, седев маса до маса со Морган Фриман (кој патем кажано и самиот е пилот). :D
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Iko »

Na Makjedonski e Detrojt...:lol:
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Zoran MAF »

Iko wrote:Na Makjedonski e Detrojt...:lol:
U koja gramatika se preveduva ime - ziti se te molam kzhi mi.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14215
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by karamba »

Falcon wrote:
karamba wrote: Што авион бил Фалкон ти текнуе ли можеби?
Karamba, прилично сигурен сум дека бил McDonnell Douglas DC-9...
Така, така, и ја мислев дека DC-9-ka била, убави времиња биле тоа :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Се сеќавате ли на вашиот прв лет?

Post by Iko »

G3SG-1 wrote:
Iko wrote:Na Makjedonski e Detrojt...:lol:
U koja gramatika se preveduva ime - ziti se te molam kzhi mi.

Vo dijasporskata (patem, APLA Grchki termin)...onaa shto pichi po streeto dodeka traffico e goost...r'zbir'sh...:lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 22 guests