Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by alvarhanso »

https://www.rt.com/news/419803-erdogan- ... ry-martyr/" onclick="window.open(this.href);return false;


Каков мега-морон. :roll:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Shabo...Shabo Semkarski...:glava_vo_zid:
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 649
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by aviationless »

Ja unazadi socijalno za dveste godini , ama stana duplo pomoknja ..neka gi zakachaat komshivkive tamu dole so tie ostrovcinja da ne batalat nas :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Diskutabilno mi e ona okolu nejznata nova "mokj"...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

Iame Turci na rabota, i zivo me zainteregira da mi prevedat. :)

Inace se stoi, ropak, seljak, ali dole Putin razgovara i pregovara so nego.


Niti Merkel, niti Francuzot pa duri ni Kinezot.

I interesnoto e, kolku povekje go izoliraat/kudat nego, tolku povekje go zacvrstuvaat. Isto ko Putin.

I si znam po sebe, kolku podsvesno se potpirav cisto na "simpatii" tolku povekje pogresni procenki nosev u vezi nego i Turcija.

Mnogu, mnogu pogresno e da se potcenuva covekov. I opasno...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

On gi potroshi site svoi aduti na dobra volja...prvo kaj Evropjanite, potoa kaj Izraelcite, potoa kaj ostanatite islamski zemji i na kraj kaj "epitomijata" na Zapadot - NATO i SAD...sega, nema vekje od nikoj zashtita i pokritie - i kako slepo kuche zavisi (vo strateshki pogled) - od dobrata volja na Chika Volodja, koj, kako site toa dobro go znaeme - mozhe zheden chovek da go prenese preku voda - do fina dachanska veranda pored ezerce, so udobna sofrichka prepolna so razno-razni vkusni Ruski medenjaci i chaj...od polonium...

Eden den koga vekje nema da mu treba na Chika Volodja, kje go povikaat na sred pole vo Anadolija, navodneto so noviot od Rusi izgraden meliorativen sistem - za da go proveri kvalitetot na novata Turska pchenica i pchenka, nishto chudno vo pratnja na sin mu...a tamu kje gi cheka slednovo...i toa pod komanda na "Gazdata od Kremlj" - TOKMU od negovite bliski:

http://www.youtube.com/watch?v=1igvrZ0KosA" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

So dobra volja so site tie on ima zavrseno odamna, vprocem blagodarenie na toa i temava e otvorena.
Ama deka strateski zavisi samo od Putin, ne bi se slozil. On konstatno igra samo za sebe, znaci momentalno vo Sirija, na zemja ima 3ca aktivni igraci so svoi jasno podeleni interesni sferi:

Rusija/Iran, Turcija i SAD.

Turcija igra nezavisno i od ednive i od drugive, i zavisno od toa sto i odgovara i protiv ednite i protiv drugite.

Zatoa i mu igraat vaka.Ona na linkot od RT e totalno izvadeno od kontekst.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Shto ne proba onda da gagja po Ruski avioni pak dodeka gi drobat od bombardiranje HTS - i pak itno da bara sostanok vo NATO kade vo uplav kje bara zashtita ko prviot pat?

Zoshto so site puvanja deka nivniot nov mobilen sistem za PED - "Koral" - bil navodno "aspirinot" za S-400-kata - nitu eden Turski lovec ne se digna povekje vo juzhna Turcija a kamo li blisku Sirija - dur sam Kremlj ne go dozvoli istoto - i konechno, pored takov "aspirin" - zoshto ko ulavi zapnaa da ja kupat S-400-kata?

Zoshto so site puvanja deka kje go brani Katar i kje ja oslobodi Raka - i deka od tuka kje minuva noviot Katarsko-Turski gasen tek - ko popche potpisha za nov so Rusite vo Crno More?

Ne zavisi od dobrata volja na Chika Volodja, nadaleku poznat kao "Vlad Milosrdni", slab politichki taktichar i nesposoben strateg koj se shto pravi e naivno i od chista ljubov bez nikakov interes?!?

He-he...he...he...hehehehe...

Brisel, Tel Aviv, Rijad, Ankara, Teheran i Damask - seushte ne razbiraat deka za se shto se deshava vo Sirija - ne se prashuvaat oni, tuku se shto se sluchuva se odviva po prethoden dzentlmenski dogovor na drugi dva centra...eden alabasterski bel - drug matirano violetov..."biće kako GAZDE kažu"...site drugi - se samo najobichni pionchinja i potroshna roba...so vremenski istek na upotreba...

Shto pobrzo Erdo go svati toa i deka on ne e vsushnost nikoj i nishto dokolku radi X prichini vo Y daden moment ne mu se dozvoluva toa (da bide kao demek nekoj "faktor") - dotolku poarno za nego...vo bukvalen smisol...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

Eh taka ako gledas on e edinstveniot so u stvari pukase po Ruski avion, pa iako togas site ocekuvaa Turcija da ja vratat u kameno vreme se desi obratnoto pa stanaa drugarcinja.

HTS i da saka ne moze da ja brani posto istata i ne e negova tuku na ovie drugive sutraci. So voopsto ne gi praj Erdoganovite dzukeli poarni naprotiv isti se no..

Eve zavcera zbrisaa cel konvoj na NDF/SAA na pat kon Afrin iako navodno nikoj ne smeese da gi pipne. Koj izreagira? Nikoj.

Da ne ispadnam advokatot na gjavolot ali ne drzi voda ova, on e aktiven igrac dole i toa barabar so tie so gi nabrojav. Turskiot tek i kupuvanjeto na S400 ja mu gi gleam ko uspesi so gi ispregovara, voopsto ne kako neuspesi, ne gledam nikakva pricina zosto se neuspesi. Za Katar istini za volju, on isprati vojska tamu i toa edinstven bese...

Sea toa so ne go sakame e sasvim druga tema.

So se odnesuva do ona za Turskive PVO sistemi smesno e da se komentira.

Od druga strana i Rusite gi "branat" Sirijcite isto kolku so i Amerikancite gi "branat" Kurdite. Si kjutat i oni ko popcinja koga treba.

Inace kolku i da se u zalez i u go*na do gusa, ujka Sem uste e glaven igrac.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Nope - greshka si...nikoj ne go smeta za opasen deka se "osmelil" da puka po avionot, niti nekoj od "ozbilnite" igrachi makar i za moment pomisli deka Rusite kje ja "vratat Turcija vo kameno doba" - sosema sprotivno, go smetaa i se pokazha za glup onoj moment koga pomisli deka kje go vovleche cel NATO vo konflikt so Rusija radi nego...momentot koga vide deka nikoj nema da se tepa za nego - odma ja smeni plochata i iscenira puch so pomosh na koj, naide na shodno opravduvanje da gi odstrani pro-Zapadnite elementi vo Vooruzhenite Sili - koi, verojatno kje mu bea vistinska prechka vo negovoto poklonuvanje pred Putin (vo uslovi na vistinski voen udar - a ne onaa losho odglumena kalashturnica)...

HTS nemashe nikogash da stane ona shto e vo Idlib - dokolku pozadi sebe ja nemashe Turkmenskata Islamistichka Partija i "Kavkazkiot Emirat" - obete bandi se so godini sponzorirani od Turski MIT...bez niv i nivna logistika - HTS kje beshe neshto ko SMK na Todor Petrov...

Razlikata megju Arapskite vahabisti i Turskite salafisti - e razlikata megju DRPMNE i SMRDSM...edni te isti apashki govna - so razlichen tip na smrdea prekrieni...ednite trujat na konstepacija - drugite na dijarea...ali vo osnova - se se toa isti najobichni govna...

Nikakvi edinici na SAA ne navlegoa vo Afrin - niti Turcite koi so nedeli seushte ne go probija frontot na YPG - zbrishale nekogo (naprotiv, vo ochite na site poseriozni svetski analitichari - nanovo se obrukaa kako vo Al-Bab so ko creva vlechenjeto)...navleze mal konvoj na NDF - Turska artilerija zapuka vo blizina - i oni se povlekoa - ostavija na Moskva da go reshi toj problem - shto pa oni da ginat za YPG na koj ne mu "dolzhat" ama bash nikakvi "uslugi"?!?

Kje povtoram - on e aktiven igrach (shto jas nikogash ne go negirav) - ne od pozicija na nekoja ogromna sila, tuku od pozicija na regionalen faktor koj e korisno da se ima na svoja strana...zatoa i go ostavaat...

A on mozhe da se peni i lae...ama imash dva jasni primeri kade ucvika ko kuchkica - shto te uveruvam, ne ostana nezabelezhitelno...

Prviot - gore spomenat sluchaj so S-400-kata...narednite denovi kako soborija eden moderniziran, no sepak vo osnova postar Su-24M-2 (koj osven so pred-modernizacionata programa "Gefest" koja gi smeni negovite za sovremeni uslovi prastari R-60M so kratok dostrel - so ponovite R-73RDM-2 isto so kratok dostrel - rechisi i da nema bilo kakva mozhnost za vodenje na vozdushen boj, osven najosnovnata - a vo konkretniov sluchaj ja nemal ni taa bidejkji bil na udarna misija i nosel samo bombarderski arsenal) - Turcite, odnosno Erdo - se ispofalija kako od sega, "nitu edna Ruska bomba nema vekje da gi terorizira Turkmenskite borci za sloboda"...no vednash otrchaa vo NATO - kade i pokraj seta medijska pompa za "sojuznichko edinstvo" pod astal mu beshe kazhano ako zapochne sranje so Rusite - prepushten e sam na sebe...naredniot den - Rusite objavija deka "od sad pa nadalje" - bombarderskite misii vo severna Sirija gi prevzemaat iskluchivo modernite Su-34-ki koi i te kako imaat sekakvi mozhnosti za vodenje na sovremen vozdushen boj - i toa pod direktna i neposredna lovechka zashtita vednash do niv od strana na Su-30SM-kite - a zgora, pod opshto patrolno dejstvo na Su-35S-kite vo regionot...na zemja - gi postavija prema sever i S-400-kite i brodskite S-300FM...vo narednite denovi ne shto Rusite ne soprea - nego gi sotrea od bombardiranje Turkmenite, od Latakija, preku Idlib se do Afrin i Alepo...od karshija so seto puvanje - eden lovec pod Ankara ne preleta a od isfaleniot "aspirin" ("Koral"-ot) - ne se chu ni zbor...Turkmenive od FSA samo kaj Tal-Maharat vo edno pladne gi bombardiraa 36-st pati...TRIESET i SHEST pati...dzabe - na nebo ni "a" od "mokjna" Turska avijacija da gi brani...a on, koj dotogash shto sam shto preku Davutoglu se zakanuvashe - go snema molcheshkum...

Vtoriot pat beshe sega skoro pred par dena, eve neka e nedela pominata, koga se zakani deka po Afrin - Mandzib e sleden...na shto Amerite jasno i glasno mu porachaa deka Afrin ne gi interesira, no deka vo Mandzib oni imaat svoi edinici, sili i sredstva i deka toa e sosema poinakva prikazna i da mnogu-mnogu ne se puva...on pak pompezno - se zakani, ako treba kje puka Turska vojska i po Amerikanski trupi koi ochigledno ne znaat shto e "Otomanska shlakanica"...


Amerite sosema nedvosmisleno mu kazhaa u stilu: "Ok - slobodno pomisli i probaj samo - pa kje vidish shto kje ti se desi...tek onda kje vidish shto e 'kaubojska kloca'...so mamuza u dupe zariena i toa"...

Abe zucka ne kazha od togash neshto za Mandzib...golemiot, hrabriot, nepopustliviot...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

HTS, ISIS isva ostala bagra nikoj nisto nemase da bide ako nemase pomos od zapad vklucitelno i Turcija toa e neosporen fakt, tuka nema sto da se diskutira.

A ona okolu pucot e tema na diskusija, makar i da go isceniral koj mu izleze na pat? Makar sankcii, eve ludak e, konzervativen zbori se i sesto. I SAD i Germanija i Rusija znaci se u stanje da mu ja namalat mokjta, zosto izostanaa sankcii, ako tolku ocigledno go uriva posledniot stolb na sekularnosta na Turcija?

Zosto ne mu pruzaa otopor prozapadnite elementi i mokjnata Turska armija ako sam isceniral puc?

Znaci Turcija trebase da bide edna zestoko izolirana zemja, a ne e.

Taka da tuka ne bi se soglasil, a soboruvanjeto na avionov go izvadiv kako argument cisto oti spomnavme prethodno koj kade leta ne leta, bombardira.

Sto se odnesuva do Afrin tuka ne si vo pravo. Vlegoa edinici na NDF/SAA imas na temava i videa i znaminja i kako del od dogovorot predaden e delot vo Alepo sto go drzese YPG. Ima i videa od dron kako i sliki od aftermath kade e drmnat konvojot i priznanie od oficijalen Damask da ne linkuam.Samite Rusi jasno im stavija do znaenje na Irancite i Asad deka tamu nema sto da baraat tokmu radi dogovorot sto vekje e ocigledno deka go imaat so Turcite.

Isto taka, procenkava okolu turskata voena operacija ne drzi voda ovaka kako sto e napisano i toa voopsto. Pisav i na temata za Sirija, deka ovakvi procenki za navoden debakl trgnuvaat od uste polosata pretpostavka deka Turcija trebase da uleta i za 2 casa da go zazeme Afrin. So nema blage veze. I pisav togas i ne na pamet deka celta im e da napravat buffer zona okolu enklavata i ako gi poglednes mapite od denes, toa e i ostvareno. Ne znam od kaj toj zaklucok deka bilo debakl, koa zadadenite celi si gi ispolnuvaat, isto kako i kaj Al Bab. Sega zagubite i nacinot na kojsto e realizirano e predmet na analiza. Ako kaj Al Bab imaa osetni zagubi, ovde e sosem druga prikazna, sto govori deka nekoj naucil lekcija. E sega koja druga vojska vlegla taka direktno i masovno i pred se otvoreno za da sporedime?
Irancite deluvaat prikrieno, Amerikancite isto, Rusite velat nemaat cizmi na zemja, ama i koj i da e bas da gi vidam neka vlezat i neka pokazat podrugo t.e deka ke pominat bez zagubi onamu kade so site prethodno upumpaa tolkavi kolicini POVR.

Na kraj za Manbij povtorno, ovoj ko so si znae si lae, kvarcaniot mu laese nego ama na kraj ne zaboravaj deka Tilerson doleta da mu kaze deka Turcija i SAD zaednicki ke go obezbeduvale toj region. Sega bas kloca u gaz e zavisno od koja strana gleas, ja pa bi rekol oti kolku ovoj popustil, popustil i kvarcaniot.

Ipak kako i da e, pa ke recam pogresno e da go gledame ko Hitler u 30 setite, posto znaeme kako se zavrsi seto toa.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Ne sum span rechisi cela nokj (nikogash po bolnici ne mozham da spijam asalno), eve i sega zadremav pa zatoa odma ne ti odgovoriv, ne zameraj...mozhe pak da prilegnam pa poposle da produzhime diskusija?
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

Odmaraj druze, ne vredi tipov ni za dobro spienje cisto muabet terame. Ima vreme za se..
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Вељо »

http://tocka.com.mk/vesti/261802/turski ... at-zakonot" onclick="window.open(this.href);return false;
Erdo goes hard

P.S. Druze Iko se nadevam ne e niso seriozno
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Ma...jebem ti kardiologija i se vishe...a ushte i mu se smeev na shefot pokoen koga go posetiv u bolnica...Bog da go prosti - onakvo mazhishte, nad dva metara i 120-set kg u muskuli, dete od siromashna crnechka rabotnichka familija od geto vo istochen Chikago, ostanat sirak bez tatko koj zaginuva kako policaec na negovi 6-st godini pa nego i sestra mu pomala majka im gi podigala i rabotela ko medicinska sestra...on jaden da olesni situacija na 18-set godini se zapishuva na voena akademija - sigurna rabota, dobra plata - da pomogne doma...od Vietnam preku Liban, Grenada i Panama - se do Zalivska Vojna, Somalija i Haiti - shto se nema prezhiveano ko oficer voen-veteran u marinski korpus - povekjekratno odlikuvan i ranet - pred da se prebaci u civilen odbranben sektor - kade rasturashe logistika...e takva ljudina - jas iskreno za nego mislev sabja ne go seche i kurshum ne go dupi...cel sharzher da ispukash u nego pred da go sopresh - abre gramada...onakvo mazhishte - zdrav, prav - ko pushka zategnat - se sotre od nigde-nikade so iznenaduvachka galopirachka leukemija za nepolni dva ipol meseci...:cry:...da ne mozhe da poveruva chovek deka kleta boleshtina mozhe onakvo mazhishte taka da go sotre i prepolovi za 10-set nedeli...jas onaka da go odobrovolam i nasmean - a on sirotot ko zombi (ne mi se veruvashe deka e istiot chovek - ko nekoj da go isisal) - i ushte da mu pokacham duh (koj duh - znae deka denovi se u prashanje) - go zezam:

"Shefe - shto koje pichke si materine ti se deshava choveche, ti da se izlezhavash vaka popodne - daj stani, ideme na ladno pivce!"

A on jaden - onaka edvaj dishe "na slamche" shto se vika (preku nosna tuba vbrizguvan svezh kislorod vo mozok) - se nasmea bash onaka sheritski u crnechki stil, edvaj mi namigna i mi odgovori tivko:

"Ah, dete moe...si doshol gjavolot po svoeto..."

Ne znam zashto - chesto denovive mi se vrti taa ista rechenica...koga so godini ne se pazish (osobeno vo nashava profesija) eden den - koga kje zborat shto ti se desilo kje upotrebuvaat inserti...bash onaka..."Si doshol gjavolot po svoeto!"...

http://www.youtube.com/watch?v=LZXcaF6k28k" onclick="window.open(this.href);return false;

Pa posle koga kje si spomenuvaat na tebe kad te prekrije "zelena trava zaborava mog" - a ne oti im se plache - kje pushtat tazhna numera da kao bozhemski im prosolzat ochi:

http://www.youtube.com/watch?v=rbCN2yDR5Dw" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 649
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by aviationless »

Iko sto si zapadnal u depresija , ne se spasuvash taka lesno :D Vrzuvaj patikite ,shorc I trcanje za kardiovaskularni problemi :))
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Ovojpat - kje da e malce potezhok problemot...kje vidime...ko shto rekov - preku takvoto, ne mu se sekiram...morav da nanjdam opravdanje nekakvo za da ja pushtam "Kasandra" vo Turska tema... :lol: :lol: :lol:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

http://kanal5.com.mk/mobile/vesti_detail.asp?ID=148387" onclick="window.open(this.href);return false;

Nema go :)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

https://www.washingtonpost.com/world/mi ... 8fb72776d2" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Zoran MAF »

Erdo ne im e po merka
pa kvrc sakale

http://nrt24.ru/es/137797-2?language=ru" onclick="window.open(this.href);return false;

THE CIA, VICTORIA NULAND, FETHULLAH GULEN AND PATRIARCH BARTHOLOMEW CONNECTION OF THE FAILED COUP IN TURKEY !
While the Obama Administration and the CIA officially cling to the fig leaf lie that US intelligence was innocent of any involvement in the failed July 15 coup d’état attempt by the CIA-run Fethullah Gülen organization in Turkey, the truth is coming out from senior US intelligence insiders themselves.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests