Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

Iko wrote:Najobichni gluposti i budalashtini...ova ne e nikakov "spas" - tuku samo klocanje na potroshenata limenka Koka-Kola podole po sokakot - namesto da se frli odpadokot vo gjubre...bez seriozni strukturalni reformi i promena na ekonomskiot kurs na drzhavata - na Turcija i preti seriozno golema finansiska kriza koja lesno mozhe da izleze od kontrola...Erdo mozhe da lae na sva zvona - ama nishto ne go spasuva finansiski...
Mozno e da se gluposti i budalastini, moze i ne, toa sekako ke go vidime. Ama nekako poverojatni budalastini se od recimo scenario kade Evropa/USA ke dozvolat tuku taka, tolkava zemja/narod na svoite granici da ja pusti u anarhija, posebno finansiska. Ako oni se trudat edna takva urnatina od drzava ko Ukraina da ja drzat maltene ziva, koja e logikata deka Turcija ke ja dadat na Putin ili Kinezite na tacna?

Iko wrote:Merkel mozhe do utre da trese zeleni (i normalno e - ima golemi poddrzhuvachi megju 3-4 miliona Germanski glasachi so Tursko poteklo)
E ima.
Iko wrote: no fakt e deka nikoj drug vo Evropa ne e zainteresiran da stegne remen kako Erdova Turcija bi se spasila...a na krajot na kraishtata i da e taka (a ne e) - eve da recheme da i pomognat...
Mislam deka nedorazbiranjevo e tuka. Nema oni sto da gi spasuvaat Turcive oti gi sakaat ili im e do niv, oni si gi spasuvaat svoite investicii i pari. Recimo

https://makfax.com.mk/ekonomija/" onclick="window.open(this.href);return false;падот-на-турската-лира-ги-ослабе-европ/

Ete eden primer, a gi ima povekje. Tie banki, investicii nema tuku taka da gi pustat niz voda. Ke interveniraat za da prvo ja lokaliziraat krizata a vtoro da gi zastitat svoite banki i investicii. Isto ko so ja spasija i Grcija za da moze i vo idnina da zarabotuva dovolno za da se zadolzuva. Ne se raboti toa dali Spancite ili Italijancite ili bilo koj gi saka ili mrazi Turcite. Ili dali ke bidat spremni da dadat ili ne. Se znae u EU koj dava. Merkel.
Iko wrote: toa samo po sebe se kosi so laenjeto na Erdo deka Turcija e ogromna sila koja mozhe shto, kako i koga kje posaka da napravi i se mozhe sama, ne trebajkji i nikakva pomosh odnadvor i od nikogo...so takvoto "spasuvanje" odnadvor - on bi si ja isekol propagandnata granka na koja sedi so godini bidejkji kje ja prikazhe Turcija kakva vsushnost navistina ekonomski i finansiski e - slaba (integralno, sistemski i instituconalno - vo se shto ima dopir so finansii) drzhava vo koja vladee oligarhiska mafija i caruva familijaren nepotizam i ogromna korupcija i koja ultimativno e potpolno nesposobna sama da se izbori so krizava, pa istata zavisi od dobrata volja na megjunarodnoto bankarsko lobi (shto vo osnova i e vistina - koja on nikogash ne bi ja priznal javno)...a vo toa mokjno megjunarodno bankarsko lobi, od porano potpolno spremni go chekaat brojni i navistina silni i vlijatelni Evrejski interesni grupi, koi oddamna go imaat zemeno "na zab" i na koi oko nema da im trepne da go nadenat na kolec, ko oven na razhanj...da se vrti i peche - popoleka, dur se reshosa...
Tokmu zatoa i narativot na Erdogan deka ova se e napad na lirata smislen nadvor. Negovata celna grupa ima da go goltne mnogu polesno i voopsto da ne obrne vnimanie na ova pogore. Zborime za covekot koj so eden povik na Skype sobra tolkav narod da odi golorak na tenkovi, avioni i helikopteri. E budalastina, ama e i realnost koja sto ako ja zanemarime ke projde isto kako i puchot.
Iko wrote: I ne James...nikoj nishto posebno ne se nadevashe za vreme na "puchot"...onie dobro informiranite - sovrsheno tochno znaea deka se raboti za od nego izrezhirana mestenka so koja sakashe da gi eliminira svoite protivnici vo visokiot voen establishment na Turcija...edna golema, sovremena i relativno vo regionalni razmeri silna armija koja prethodno vo 4-ri decenii izvede 4-ri uspeshni voeni udari (prosechno po eden sekoja decenija) - da navistina izvedeshe puch shodno svoeto bogato iskustvo vo sproveduvanjeto na istite - prvo neshto shto kje se slucheshe navistina e deka on kje popieshe metak u chelo i kje se ladeshe na beliot mermer vo negovite palati, oblien vo lokvi krv...i toa najprvin od se, pred voopshto i da dadat naredba da vojskata izleze po ulicite - i da puka na sve zhivo i divo koe i se buntuva i sprotivstavuvaa pred nejze...
Pa da, na temava na dvapati na 5 i 6 strana go izraziv istoto somnevanje. No od druga strana i da e taka premnogu se mu otide od raka za da mozel on sam da go izrezira. Nitu edna zemja ne izrazi protivenje nitu pak reagirase soodvetno, ako znaele deka e ova negovo maslo. A ne moze da ne znaele. Ne Amerika, ne Germanija. Mozea uste togas da mu udrat sankcii, kazni, i koga e najranliv da go soborat.

Taka da od tamu i site somnezi deka ke dozvolat nesto spektakularno.

Sumarno so emocii na strana, pristapot da se sobori Erdogan so toa sto ke se napadne Turcija e mnogu pogresen, i go pravi uste pojak od toa sto realno e. Posto Turcinot mozda ke progolta kampanja protiv Erdogan, ali ne protiv Turcija. Sekogas ke go odberat vtoroto. Zatoa EU a sega i SAD se najgolemite vinovnici za Erdogan i se sto pravi, i nikoj drug. I ama bas ic ne pravat nesto na arno, osven so ne znaat kako da izlezat od govnata so sami gi napravija.

I najlosoto e so nie sme direktno zasegnati:

1) investiciski,
2) od vlijanieto niz raznorazni proekti i organizacii, pozitivno i negativno seedno
3) strateski posto ni bea eden od najgolemite poddrzuvaci (znaci pak emocii na strana mozda ne sakale mozda ne i obratno, mozda cisto neprijatelot na nivniot neprijatel) ama bitno sme imale kjar
4) eden od najgolemite donatori na ARM mozda i pogolem. Ako prestanat i oni da davaat oprema...

Ne mozam glavom u zid da ignoriram uste pomalce da navivam za nepismenite politiki na EU/SAD so ke go osetime nie na grb.

Sto pati iam kazano, premnogu opasno e fenomenite Erdogan/Trump/Putin/Orban i tie sto idat da se analiziraat taka plitko. Ama ajde ke se naucat na poteskiot nacin, dodeka site trubat glupi se vakvi takvi, oni si nosat odluki i odluki.

On the bright side, najdobroto e sto konecno sega SAA ke moze da go zbrishe Idlib konecno i site filijali na Erdogan i negovite sega labilni sojuznici.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Ova se kje beshe lesno "goltlivo" dokolku najgolemite doveriteli (nadvoreshni) na Turcija - ne bea tokmu Shpanija (prva) i Italija (vtora)...SAD procentualno e mnogu malku zasegnata so sevo ova bidejkji nejzinite investicii vo Turcija se minorni...Japonija isto...duri i Germanija i Francija slabo imaat investirano tamu - za smetka na Shpancite i Italijanite...primera radi - nekade chitav deka sevkupnite Amerikanski doveritelski pobaruvanja od Turcija se okolu 18-set milijardi - dodeka na primer, Shpanija ima pobaruvanja (ko krediten doveritel) od skoro 90-settina milijardi...

Bidi siguren deka Turskata ekonomija (kolku i da go oslabuva Evroto nejzinoto previruvanje) - bidejkji ne e sostaven del od istiot pazar i ne e integrirana centralno-bankarski - nema da ima takvo vlijanie kako recimo previruvanjeto vo edna Shpanska ili Italijanska, pa duri i Grchka ekonomija...so se toa - da, smetam deka Amerikanskiot pritisok kje prodolzhi i te kako vrz Turcija - se dur ne se opameti...ako ne se opameti i pochne da slusha - oko nema da im trepne vo prav i pepel da ja pretvorat nejzinata kreditna sposobnost...a so toa - otide se u ambis za Erdo i Turcite...

Povtorno aludirash na nekoe ogromno znachenie koe Turcija go uzhiva kaj Amerite...so site moi godini pominati koi gi rabotev so i za niv - nishto slichno ne primetiv...sosema sprotivno - vidov dosta ratoboren stav kon nea vo smisla "Oddamna trebashe po dupe da gi naleskame tie umisleni kopilenca - za da znaat koj e gazda i pokorno da slushaat!"...normalno - diplomatski uvieno vo rechnikot, no smislata beshe taa...sovrsheno dobro znaea kolku i do koj enormen stepen Turcija e voeno, tehnoloski i logistichki zavisna od niv - i zatoa ne ja smetaat za nikakva osobena sila...da - regionalno silna sprema bedni, bezsilni i totalno nebitni paceri od nash kalibar - no vo nivni sopstveni proekcii i srazmernost - ama bash nishto osobeno...Amerite sovrsheno dobro gi znaat slabostite na Turcija i kakov taa vsushnost veshtachki dzin e (iako saka da se prikazhuva za vistinski titan)...na stakleni noze oddamna se tetravi - i oni znaat kade treba da se kvrcne za da toj dzin padne...

Amerika - NE prifakja Neo-Otomanski sonishta za nekoja golema i mokjna Turcija koja kje bide spona megju Azija i Evropa, medju islamot i hristijanstvoto...si imaat oni zacrtano svoi pateki kako toa kje go postignat...milom ili silom - pod nivna dirigentska palka...a Turcija....Turcija tek doprva ja cheka bolno budenje...
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by filipv »

Iko wrote:Ova se kje beshe lesno "goltlivo" dokolku najgolemite doveriteli (nadvoreshni) na Turcija - ne bea tokmu Shpanija (prva) i Italija (vtora)...SAD procentualno e mnogu malku zasegnata so sevo ova
Дури и не прави разлика. На крај пак се сведува на должнички записи кои потекнуваат од волстрит, кои со препродажба стигнале-каде-што-стигнале. Биди сигурен дека ни шпанија ни италија не им дале на турците меници во евра (или лири).

Ердоан е во војна со реалноста.
James wrote: Isto ko so ja spasija i Grcija
Грција е „спасена“ со позајмици од ммф - нешто што Ердоан не го сака од идеолошки причини. Иначе, ммф е баш за тоа изммислен - да спасува од говна влади кои усрале работа и кои не можат више да зимаат кредити од комерцијални банки.
James wrote:EU a sega i SAD se najgolemite vinovnici za Erdogan i se sto pravi, i nikoj drug.
Не разбирам. Зошто? Што направија ЕУ и САД за Ердоан да фура авторитаризам и исламизам, да гради раскошни палати (и мостови) вон секоја економска логика, да повлекува бизарни финансиски потези, а на одговорни функции да става роднини?!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Menici i da sakaat ne mozhe da dadat vo Evra ili bilo koja druga valuta...Svetska Banka i MMF prizavaat samo menici vo Amerikanski Dolari...edinstvenata opshto-svetski prifatena valuta za nadvoreshno kreditiranje...istoto beshe i oficijalno prifateno i usvoeno na finansiskata konferencija vo Breton Vuds oddrzhana pomegju zemjite-chlenki na anti-fashistichkata koalicija od 1-vi do 22-ri Juli 1944-ta...44-ri sojuznichki drzhavi (megju koi i poraneshna Jugoslavija) se soglasija na istoto - i da, megju niv i te kako beshe i poraneshniot Sovetski Sojuz...istata odredba i dogovor seushte vazhat - do nekoja nova slichna konferencija pitaj Boga koga i kade, ako i voopshto i zoshto...

Den-deneshen nad 60-set procenti od SETA svetska trgovija se odviva vo Amerikanski Dolari - i toa kje ostane ushe dolgo taka...

Turskata Lira momentalno vredi megjunarodno-finansiski - kolku shto vredi hartijata na koja e isprintana...dovolno kolku da obrishesh dupe so istata...
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 649
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by aviationless »

Ekonomija sum tezok laik, ima li sansi da im se desi nekoe Venezuelsko scenario? Tek togas ke go jade Evropa ke ima napliv na Turci nasekade
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

Iko wrote: Povtorno aludirash na nekoe ogromno znachenie koe Turcija go uzhiva kaj Amerite...so site moi godini pominati koi gi rabotev so i za niv - nishto slichno ne primetiv...sosema sprotivno - vidov dosta ratoboren stav kon nea vo smisla "Oddamna trebashe po dupe da gi naleskame tie umisleni kopilenca - za da znaat koj e gazda i pokorno da slushaat!"...normalno - diplomatski uvieno vo rechnikot, no smislata beshe taa...
Ok si e druze toa, no sepak ne e toa podatok ili oficijalen stav. Recimo, denes kaj nas imas eden kup lugje koi sluzele/rabotele pod Turska i Americka komanda, uste pogolem broj lugje koi rabotat eden kup logisticki raboti za firmi cij kostur se eks aktivni americki vojnici i koi ne bi se slozile so ova. No sepak toa bi ostanalo samo moj/tvoj zaklucok.
Te molam bez da me svatis pogresno, apsolutno gi pochituvam tvoite stavovi, i pokraj razlikite po odredeni temi.
Iko wrote:sovrsheno dobro znaea kolku i do koj enormen stepen Turcija e voeno, tehnoloski i logistichki zavisna od niv - i zatoa ne ja smetaat za nikakva osobena sila...da - regionalno silna sprema bedni, bezsilni i totalno nebitni paceri od nash kalibar - no vo nivni sopstveni proekcii i srazmernost - ama bash nishto osobeno...
Mislam deka ova ne bi go rekol recimo za Izrael iako boldot pa i delot posle nego, sovrseno dobro go opisuva nego i negovata armija?
Iko wrote:Amerite sovrsheno dobro gi znaat slabostite na Turcija i kakov taa vsushnost veshtachki dzin e (iako saka da se prikazhuva za vistinski titan)...na stakleni noze oddamna se tetravi - i oni znaat kade treba da se kvrcne za da toj dzin padne...
Apsolutno stoi toa, megjutoa jas ne tvrdam deka Turcija e dzin ili nekoja nova osmanliska imperija. Ja samo ukazuvam deka vo realnosta e igrac koj sto sedi na masa tamu kaj so se merat k*rovite.

A sto se odnesuva do nivnata vojska, pak ke kazam merilata spored koi edna vojska mozes da ja klasificiras vo koja kategorija ke ja stavis, ne se dali ima vo sostavot 3000 leopard A7+ ili 200 F16 blok 60.
Mene mi se merila dnevno obem na borbeni operacii, potrebno vreme da dignes mehaniziran bataljon so ispravni vozila i MTS i da u odreden period istiot se nacrta na trocifren broj kilometri so 2 borbeni kompleta, servisen centar koj recimo ima posledniov mesec na uvid trocifren broj vozila koi naletale na IED, popile POVR, 12 mm zrno, logisticka baza koja aktivno dnevno vrsi dotur na iks toni potrepstini na rang na brigada vo uslovi na borbeni dejstvija, centar za vrski koj opsluzuva cetiricifren broj na enkriptirani kanali, dneven obrt na vozila na rang na voen okrug , borbeni naleti na helikopteri/avioni itn itn.

Ke se oblozam bilo koj od branshata, nema ni pod tocka razno da kaze deka ne e nisto osobeno.

Iko wrote:Amerika - NE prifakja Neo-Otomanski sonishta za nekoja golema i mokjna Turcija koja kje bide spona megju Azija i Evropa, medju islamot i hristijanstvoto...si imaat oni zacrtano svoi pateki kako toa kje go postignat...milom ili silom - pod nivna dirigentska palka...a Turcija....Turcija tek doprva ja cheka bolno budenje...
Kako sto i prethodno rekov, nit sum zborel nit bi zborel za nekakvi neo otomanski sonista. Cak stavise odvratno mi e mesanjeto na Turcija vo Sirija i sum zestok protivnik na istoto, i kako sto rekov so dusa go cekam denot koga ke gi sprzat bradosanite u Idlib.

A po prasanjeto dali Amerika seuste e vo pozicija do tolku da dirigira imame razliki na nekolku temi, pa neka ostane i na ovaa.

Kako i da e ke doznaeme nabrzo. Ako e taka kako sto vikas, Erdogan bi trebalo da padne naskoro. Ako sepak sednat da pregovaraat so nego togas znaci deka ipak...

Na kraj, so bi rekol ti kje se soglasime deka ne se soglasuvame, pa zivi zdravi ke vidime.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

filipv wrote:

Грција е „спасена“ со позајмици од ммф - нешто што Ердоан не го сака од идеолошки причини. Иначе, ммф е баш за тоа изммислен - да спасува од говна влади кои усрале работа и кои не можат више да зимаат кредити од комерцијални банки.
Hmm
Largest individual contributors to the fund were Germany, France and Italy with roughly €130bn total of the €
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Greek_g ... ebt_crisis" onclick="window.open(this.href);return false;

Prethodnata finansiska kriza zemaa zaem od MMF, a Erdogan ako ne se lazam togas bese premier.

No vo pravo si koga vikas deka sega ne saka da primeni del od tie merki. Samo ne znam uste dali site ovie koi ne prifakjaat pomos dolgi stazi se vo pravo ili ne.
filipv wrote:
Не разбирам. Зошто? Што направија ЕУ и САД за Ердоан да фура авторитаризам и исламизам, да гради раскошни палати (и мостови) вон секоја економска логика, да повлекува бизарни финансиски потези, а на одговорни функции да става роднини?!
Imas zemja koja ja furas deka e del od evropskoto semejstvo bla bla, pocnues pregovori i ja dupis u zdrav mozok 25 godini so benchmarci so i polupismen ke sfati otprilika so koja namena se (recimo analogno na dupenjeto na Makedonija deka nejzinata integracija ne ja poprecuva Grcija, tuku neispolnuvanje na uslovot za dobrososedski odnosi) i sega koga mnozinstvoto ke zastane zad nekoj so ke doe i ke kaze "pa preko kurca od EI ok", ke se cudime zasto glasaat za nego. Pa uste i ke go finansiraat so godini posto "neli", i ke se cudat pak zosto glasaat za nego. Kao ke mozel Erdogan da im veti ekonomski bum ako ovie ne go finansirale?
Na kraj, mu davas dzoker u ruka so toa so prajs krajno glupa procenka, da zeme i da stane apsolutna vlast.

Ili recimo , SAD go drzi Gulen. Turcija go bara pod nivni iks pricini, ovie ne go isporacuvaat. Ok ke bideme partneri.
Turcija zadrzuva nekoj si pastor koj poradi iks pricini si ibal mamata otisol u Turcija, ovie go baraat nazad, ovie ne go davaat. Bum sankcii, i toa fino osmisleni. Municija za Erdo kolku sakas.
I sea ke se prajme nedovetni od kade tolkava poddrska.
Ko muabetot SAD lupa sankcii na Kina/Rusija, ako ovie vratat so reciprocni merki SAD ke gi smeta za ekonomska vojna. What?

Od druga strana clenki na EU stanuvaat Romanija i Bugarija kade antikorupciski komisii imaat pun kurac rabota so najvisokite eshaloni na vlasta.

I sea ke se cudime uste?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

Uh...denes ne sum vo sostojba da ti odgovoram...metepatski me kine kolenoto od zori - izgleda kje vrne...aj drug den...denes kje objavuvam samo ako ima neshto interesno...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... sceni.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/er ... iru-katara" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by James »

https://civilmedia.mk/turtsija-vovede-t ... i-odmazda/" onclick="window.open(this.href);return false;
– Турските царини секако се за жалење и чекор во погрешен правец. Причина за царините кои САД ги воведе за Турција беше наш националн безбедносен интерес. Нивните царини се воведени од одмазда, изјави портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс.
Neli...
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by filipv »

Ердоан во фул „жити швалерката“ и „господ здравје да ти дади“ мод:

"China ‘may be only country to offer funds without preconditions’"

https://www.scmp.com/news/china/diploma ... ato-and-eu" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14213
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by karamba »

И со Катар е во истиот мод..., Ердо Ердо не се води држава таква ти како што си знаеше, си удара сега од глава све
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35587
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by dragan_mig31 »

Kakov kloshar.Koja e ovaa izjava be :D


https://www.mkd.mk/svet/vesti/erdogan-p ... vame-nashi
Ердоган против Епл: Ќе ги бојкотираме електронските уреди од САД, ќе произведуваме наши
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги прозва неделава Епл и другите американските технолошки компании во обид да добие поддршка за бојкотирање на нивните производи и да влијае врз турските државјани да купуваат уреди произведени во Турција.


„Секој производ што го купуваме во странска валиута, ние ќе го произведеме тука и ќе го продадеме во странство. Ние ќе ги бојкотираме електронските производи од САД“, кажа Ердоган на говор во Анкара.

Тој на Турците им предложи наместо производите на Епл да ги купуваат тие на Самсунг, тој го спомна и турски Вестел, кој, меѓу другото, ги произведува паметните телефони Венус.

„Ќе произведуваме доволно уреди за себе. Мора да работиме со поквалитетна стока наместо да ја увезуваме од странство“, истакна Ердоган.

Турската лира неодамна ослабе за цели 14 отсто, а Ердоган врши притисок за да ја подобри ситуацијата. Истовремено, американскиот претседател Доналд Трамп ги удвои тарифите за увоз на челик и алумниум од Турција, што веројатно е причината зошто Ердоган повика на бојкот на американските електронски уреди.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2344
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Вељо »

https://tocka.com.mk/vesti/278306/video ... lat-parite" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... rdski.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by kocov »

турската лира од денеска е стабилизирана на 9 денари во однос на нашата валута .Се благодаренија на катар кој вложи 15 миларди долари во турската берза исто така и русите вложија 1 милјарда долари во таа берза и тоа што турците дел од златато што го чуват дома го разменуват за лири е шо ти се вика 5 века на турско ропство убо не ограбија сега си имаат резерви за злато . Ништо пак дип шит заедно со трамп не успеја да го турнат Ердоган .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by kocov »

filipv wrote:
Трамп е глуп кловн кој нема појма ни што збори, ни што мисли. Мојата покојна баба се разбира повеќе од економија и финансии (пошто тоа нешто малку што го имала сама го спечалила, и не и го поклонил таткото-милионер). Неговото кловнирање е искористено од врхушката за американската десница за одвлекување на вниманието на јавноста додека тие си протураат разни легислативи кои ултимативно ќе ги збогатат.

Спроведува процес на оној нивен изолација како пред прва светска војна
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

https://a1on.mk/archives/934870" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен Удар во Турција - збогум на семкарот?

Post by Iko »

"To put the Turkish financial crisis in some perspective - - the total value of the Turkish stock market is now less than the market cap for Netflix...and there are over 80 million people living in Turkey..."
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: alvarhanso, Bing [Bot] and 21 guests