Новите настани во Саудиска Арабија

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Новите настани во Саудиска Арабија

Postby James » 10 Apr 2019, 21:05

Eii vaka koga ke gi izbanaliziras rabotite druze Filip.

filipv wrote:Дури - на еден перверзен начин - и добро е што е така, бидејќи боље парите ШТО САУДИЦИТЕ И ОНАКА ЌЕ ГИ ДАДАТ да идат во демократии наместо во некои усрани аутократии.

Koj e be druze pousrana autokratija od SA? MIslam muabetov, bolje da trosat u demokratii a ne u usrani autokratii. A toa so so toa direktno se pomaga najusranata autokratija na ebanava planeta nema da go prajme muabet posto neli, se dodeka demokratiite lapaat pari me boli cev.

filipv wrote:Башка што саудиска арабија е кооперативна со меѓународната заедница, не се инати, не фура историски ревизионизам, и не настапува со непредвидени „изненадувања“. Саудискиот систем е стабилен, макар кој шо сака нека каже. Гнасен, нехуман, средновековен, но стабилен. Без рандом гранатирања на комшии и покажување курови.


Nema problem, odi objasni go muabetov na Jemencite i decana so umiraat od najgolemata epidemija na kolera momentalno, na semejstvoto na novinarov so go iseckaa u Turska (nemoj molim te samo da mi napises kako ambasadata e Saudiska teritorija pa so sakaat si praat). Mozes i na ovie semejstvata od svetskiot trgovski u Njujork so sakaat da ja tuzat SA, siguren sum deka ke imaat izuzetno razbiranje.

James wrote:Фактите не можат да бидат предмет на дебата. Можат да бидат предмет на спинување, но со тој спорт неќам да се занимавам. За тоа обрати се кај миленко, велиновска, рт, малагурски, пернар, рудан и слични интелектуални центри. Они со задоволство ќе ти објаснат дека „пошто америка продава повеќе оружје на са од русија, тогаш русија можеме одма да ја заборавиме и да се преправаме дека она тоа не го прави, а западот пу срам да му е“. Бар таква интелектуална продукција не фали у моментов. Имаш колку сакаш, ја не ти требам за тоа.

Ako ova ne e spin, ne znam sto e. :D Ali ajde ako odgovara na narativot neka bide taka.

Inace drug bese muabetot za povrsnosta.

Prvo Rundsted nikad ne bil defanziven general, uste pomalku najdobar. Toa bil Valter Model.
I vtoro, ne znam od kaj toj muabet deka ofanzivata vo Ardenite gi naterala Amerikancite da sfatat deka naftata e mnogu bitna. Prosto e navistina totalno pogresno da kazes za Americkata vojska koja bese glavna logistika za sojuznickiot napor deka togas sfatila deka bez nafta ne biva nisto. U VSV logistickata mokj na SAD e taa sto vsusnost ja pravi nejzinata armija silna. U site drugi aspekti posebno tehnoloskiot razvoj na borbenite sistemi kaskale zad Germancite. Baska so imaat nafta za sebe i povekje od dovolno :D .
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3737
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Новите настани во Саудиска Арабија

Postby dragan_mig31 » 10 Apr 2019, 22:34

Bitno parite idele u demokratii :D FIlip drugar idi opraj se molimte :D ko da imas americki pasos ebate a ne usraniov toalet makedonski :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Новите настани во Саудиска Арабија

Postby Iko » 12 Apr 2019, 12:30

Saudiskata Kralska PVO se "zbunila" vchera...mislela deka se raboti za "Huti"-tski dron - pa so svoite raketni PVO sistemi "Patriot" go gagjala, pogodila i soborila - bezpilotnoto izviduvachko-borbeno letalo CH-4B (od Kinesko proizvodstvo) - koe pripagjalo na Armiskata Avijacija na Saudiskata Kralska KoV, i koe izvrshuvalo izviduvachki misii dolzh Saudisko-Jemenskata granica - a za shto, Saudiskata Kralska KoV ne ja izvestila prethodno Saudiskata Kralska PVO (ne e seushte jasno dali zaboravile ili voopshto i ne im ni teknalo)... :lol:

Coordination - at its best...:roll: :glava_vo_zid:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Новите настани во Саудиска Арабија

Postby karamba » 12 Apr 2019, 12:38

какви шабани, сам себе го убијал :lol:
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12106
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Новите настани во Саудиска Арабија

Postby Iko » 12 Apr 2019, 12:50

"Ma nije Sloba kriv - mi smo go*na!"


:lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Новите настани во Саудиска Арабија

Postby Zoran MAF » 23 May 2019, 21:33

Hutive Legendi
Yemeni forces release footage on Abu Dhabi airport strike

http://youtu.be/4UNgQyM6TTY
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5314
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Новите настани во Саудиска Арабија

Postby Iko » 23 May 2019, 22:44

Jemenci gagjaat vo OAE...i toa ima vrska so novite nastani vo Saudiska Arabija?

Image
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Previous

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: Canemakedonski and 8 guests