Економијата кажана од нас лаиците

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by James »

Eve so vika google za 2013

https://republika.mk/128979" onclick="window.open(this.href);return false;

( Google isfrla povekje rezultati, istite se arhivirani normalno samo ovoj go otvara, mo po tekstovite se gleda deka e istiot podatok, znam inace koj e sajtov ali da zanemarime toa)

Spored ova, godisno 400 milioni evra, od koi skoro 45% u EU. E sea, znaejki kolku mal del od naselenieto se zanimava so zemjodelie (jbg 60% naselenie zivee u Sk) kolku istoto e nerazvieno vo pogled na masini koi se upotrebuvaat, planska obrabotka, subvencii od drzavata itn itn, ne znam zosto e cudno covek da rezonra deka so planska investicija, dobar marketing izvozot bi se zgolemil vo najmala raka duplo? Uste ako se zeme vo obzir so siot priroden potencijal za razvoj sto go imame?

Okolu aerodromot. Ako skopskiot aerodrom e 3 minuti vazdusna linija, kopneno e 3h (racuname poln sleper po nikakva infrastruktura).
Dali nema da e poisplatlivo celata infrastruktura potrebna za izvoz da e poblisku do samoto proizvodstvo?
Dali istiot proizvod ke bide pokonkurenten ako stigne za 2 h ili za 200h so eden kup tovari i pretovari?
Ne gledam zosto logikava bi mi bila pogresna, duri i da nemam brojka.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

Ова ништо не кажува. Колку производство е свеж непреработен зеленчук/овошје, колку смрзнато, колку преработено на друг начин и што е најважно колку, да речеме, вреќи компири собрани од нива сосе кал, спакувани во вреќи и натоварени на АН 124 се однесени во Катар? Не купувам вакви пропаганди. Почетокот или крајот на патот Велес Прилеп сеуште стои кај наплатната рампа кај езерото Младост кај Велес во форма на неколку столбови изградени ако не се лажам пред изборите во 1993, а патот си сеуште стариот, додуша проширен со една лента пред изборите во 2002 на која во меѓувреме се јавија многу длабоки колотечини.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by dragan_mig31 »

Kakva propaganda be cane? Civa koj ja siri I zasto?Uz toa zar mislis deka nekogo go zanima dali ti prifakjas ili ne? :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

Партијска предизборна. Без разлика дали се работи за новиот пат Прилеп - Велес и пругата кон Бугарија од времето на Бранко, прикрпената лента на Плетвар во времето на Љубчо или аеродромот во Струмица од времето на Грујо. Мене мене помалку ме занима дали Ти Драган прифаќаш нешто од оваа пропаганда? Јас последен пат гласав во 1990, во времето на Анте Маркович.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by James »

Canemakedonski wrote:Ова ништо не кажува. Колку производство е свеж непреработен зеленчук/овошје, колку смрзнато, колку преработено на друг начин и што е најважно колку, да речеме, вреќи компири собрани од нива сосе кал, спакувани во вреќи и натоварени на АН 124 се однесени во Катар? Не купувам вакви пропаганди.
Kako mislis ne kazuva? Ne znam koj bi mozel da ima porelevanten podatok od ministerstvovo za zemjodelie? Edinstveno da nurkame po dokumentite na stranskive zemji za uvoz od Makedonija, pa da se sporedi.

Sto se odnesuva do drugovo pak ideme do toa, kako god da e, preraboteno ili ne, pak ako infrastrukturata za prerabotka ti e poblisku, pokonkurenten si. Katar go lupnav kako moznost posto sega i da saka kako bi kupil t.e kako nie bi go odnele kamionski.

So drugovo okolu partiite nema so da razglabame, taka si e.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by dragan_mig31 »

So partiite taka e.Kompletno lopovsko apashki grupi na maloumnici.Ja prasav kakva propaganda e statisticki podatok od zavod za statistika ili ministerstvo za zemjodelie koe James gi postavi.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

OK, погрешно сме се разбрале, беше околу 2 часот ноќе...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by kocov »

Ало сакам да прашам.. Дали 15 проценти данок се однесува на заштеди од 15 илјади денари или на камати од 15 илјади денари на заштеди ??
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Zoran MAF »

kocov wrote:Ало сакам да прашам.. Дали 15 проценти данок се однесува на заштеди од 15 илјади денари или на камати од 15 илјади денари на заштеди ??
На каматат која ке ја добиеш на крај година, ако ти се орочени на година.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by kocov »

Zoran MAF wrote:
kocov wrote:Ало сакам да прашам.. Дали 15 проценти данок се однесува на заштеди од 15 илјади денари или на камати од 15 илјади денари на заштеди ??
На каматат која ке ја добиеш на крај година, ако ти се орочени на година.
ама на заштеда од 15 илјади денари па нагоре така ?
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Zoran MAF »

kocov wrote:
Zoran MAF wrote:
kocov wrote:Ало сакам да прашам.. Дали 15 проценти данок се однесува на заштеди од 15 илјади денари или на камати од 15 илјади денари на заштеди ??
На каматат која ке ја добиеш на крај година, ако ти се орочени на година.
ама на заштеда од 15 илјади денари па нагоре така ?
теоретски 3 % и добиваш 450 денари
е од 450 ден ти земаа 15 % на мали пари смешно но има и парајлии.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by kocov »

А зошто да ми зема као тој е неспособен да води економија или да давта таму за некој си роми помош за да му гласат на избори
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by filipv »

Со 20-30% невработеност ни Ајнштајн не може да води економија.

Најстрашно од се е што кај нас невработеноста во најработоспособниот сегмент на популацијата (млади од 15 до 25 години, тие со највише кондиција, најбрзо што учат и намалку се умараат) е околу 90 (деведесет) проценти.

Таа равенка просто нема решение, па не знам кој сака нека биде на власт. Не политичари - доктори и нобеловци по економија ангажирај ако сакаш - џабе.

Лани и преклани во америка бев фрапиран од тоа колку млади работат. Бубиљичави тинејџери, испирсани адолесценти, бунтовни и збунети гето фраери и фраерки... с и т е р а б о т а т. Метат во музеи, растовараат камиончиња, продаваат карти во театар, сецкаат кромид, собираат лежалки по плажи, ама р а б о т а т. Пола (ПОЛА) дуќани се со "now hiring" табли на нив.

Кај нас? Сите дипломирани правници и економисти, спијат до 12 кај мама и тато дома а после до 3 сабајле тегнат пијачки у кафани. И после чорба, немало пари. Епа нема ебате. Кој работи тој има. Кој не работи.... ќе му бидат криви нато, ммф и медлин олбрајт.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Iko »

Nashava mladina nema da ja bidne i se dur ne se odtrgne da diskutira po FB i Twitter za Akad. Prof. D-r. Blazhe Ristevski okolu negovata teza:

"Seksualnite i bihevioralni problemi na mladite impotentni Galapagoski pingvini - i Makedonskoto nacionalno prashanje"
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by dragan_mig31 »

Toa e rezultat na uste edna od kobnite I pogresni politikI na prethodnata vlast a I na tie pred niv.Pa nemoze be sekoj da ima fakultet I magistratura.U drzavava lugje sto u normalna zemja ne bi mozele sa bidat cak ni ovcari I frizerki se steknaa so diplomi za visoko obrazovanie.Posle nejkele da rabotat ko lokalni amali.Epa nejkat koa samiot sistem e pogresno postaven.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by karamba »

dragan_mig31 wrote:Toa e rezultat na uste edna od kobnite I pogresni politikI na prethodnata vlast a I na tie pred niv.Pa nemoze be sekoj da ima fakultet I magistratura.U drzavava lugje sto u normalna zemja ne bi mozele sa bidat cak ni ovcari I frizerki se steknaa so diplomi za visoko obrazovanie.Posle nejkele da rabotat ko lokalni amali.Epa nejkat koa samiot sistem e pogresno postaven.
Егзекли! не може да има факултет во Виница или не знам Пробиштип за 3-ца или 4-ца, и сите да имаат дипломи а да нема чоек да биде ѕидар, заварувач, механичар или нешто слично, вака им напраија све да се буткаат у државно за 20 иљади, па сеа и таму нема место или не им чини и ајдеее Малта шанкери или перачи за 500 или 1000 евра...

Све не чини, маму им ебам хоштаплерска, кога немаш школство и систем на образование востпоставен, да се знае кој е за занает а кој за шеф или бирократ и сите да бидат соодветно платени ондак знаеш дека си сјебан ко држава...и тоа не се поправа, или многу тешко.

Па не идете подалеку бе другари, Вие што немате деца на пример не знам дали знаете дека у основно има програма за учење по Оксфорд (или кембриџ беше да не грешам само) која е адаптибилна за племињата у Африка и тоа на времето коа биле неписмени, односно верзија V 0.0, матер им нивна а сме имале школство перфектно
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Iko »

- BA - European University of Threading, Waxing and Plucking, Dolno Dupeni
- MA - American International College of Zimbabwean Watermeloning, Zelenikovo
- PhD - Sheffield University of Ice-creamed Kadaifing, Prdejci









...pechen za ministar u vlada...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by karamba »

Iko wrote:- BA - European University of Threading, Waxing and Plucking, Dolno Dupeni
- MA - American International College of Zimbabwean Watermeloning, Zelenikovo
- PhD - Sheffield University of Ice-creamed Kadaifing, Prdejci









...pechen za ministar u vlada...
:lol: не си тачен
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

karamba wrote:
dragan_mig31 wrote:Toa e rezultat na uste edna od kobnite I pogresni politikI na prethodnata vlast a I na tie pred niv.Pa nemoze be sekoj da ima fakultet I magistratura.U drzavava lugje sto u normalna zemja ne bi mozele sa bidat cak ni ovcari I frizerki se steknaa so diplomi za visoko obrazovanie.Posle nejkele da rabotat ko lokalni amali.Epa nejkat koa samiot sistem e pogresno postaven.
Егзекли! не може да има факултет во Виница или не знам Пробиштип за 3-ца или 4-ца, и сите да имаат дипломи а да нема чоек да биде ѕидар, заварувач, механичар или нешто слично, вака им напраија све да се буткаат у државно за 20 иљади, па сеа и таму нема место или не им чини и ајдеее Малта шанкери или перачи за 500 или 1000 евра...

Све не чини, маму им ебам хоштаплерска, кога немаш школство и систем на образование востпоставен, да се знае кој е за занает а кој за шеф или бирократ и сите да бидат соодветно платени ондак знаеш дека си сјебан ко држава...и тоа не се поправа, или многу тешко.

Па не идете подалеку бе другари, Ве што немате деца на пример не знам дали знаете дека у основно има програма за учење по Оксфорд (или кембриџ беше да не грешам само) која е адаптибилна за племињата у Африка и тоа на времето коа биле неписмени, односно верзија V 0.0, матер им нивна а сме имале школство перфектно
Па не знам баш. На последниот испит што не го положив, добро се сеќавам, требаше да пресметаме нешто околу 1000 килограми течност сместени во резервоар што е коцка со страна од еден сантиметар. Значи резервоар со тона течност со големина на коцка за не лути се човече... Судејќи според сегашните учебници, работите во школството се многу полоши.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Iko »

Nekade kon sredina na '80-ti - dobro se sekjavam deka edno od ispitnite prashanja na katedrata za astronomija i astro-fizika na togashen PMF vo Belgrad - beshe da se presmeta molekularna gustina na objekt so golemina na kocka shekjer koj vo sebe potencijalno bi sodrzhel masa na 100 000 lokomotivi...ako ne se lazham - znam deka imashe 36-set chekori spored koe toa matematichki se reshavashe so ogromna formula...eden utnesh li - pak se vrakjash na pochetok...

Ama pak zatoa - vo 24-ri milionska drzhava - samo po 50-60 studenti imashe taa katedra...i koga kje diplomiraa na nea - bea osposobeni da rabotat ne samo na bilo koj nash domashen, tuku i na bilo koj stranski renomiran institut od istata nauchna oblast...sekade bea bez problem prifateni i uvazheni i shkoloto i te kako im se priznavashe, bez Kembridz programi i slichni pet-parachki machkanja ochi...



E da...socijalizmot ne chineshe...denes zatoa pak, e sto puti bolje...:lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: aviationless, Bing [Bot], Google [Bot] and 28 guests