Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

Како изгледа координацијата на воздушните прелети за време на парадата, гледано од координативниот центар од една од кулите на Црвениот плоштад, под команди на еден куп чауши и батки со бајаги чварки на рамо и гради, и времето нормално мора да е сончево затоа што им се може :)

http://www.youtube.com/watch?v=Lb7wDD_WBbY" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

Курганец-от сликан на влечен воз Камаз на пробите за парадата на 9-ти Мај

Image

Image

и парадниот Кортеж 8)

Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

Toyota & Mitsubishi пикапите на тие арапите доле нека припазат како се однесуваат, хир камс д ЛАДА енд УАЗ 8) :twisted:

Image

Image

Image

Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

од увек многу ми правела мерак оваа комбинација, Тигр + Корнет, да сме самостојни во одлучувањето и да знаеме кај тераме оваква комбинација е добитна за земја како нашава

Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

од стандардната понуда на русот за секоја парада од тешкашите издвојуваме: Јарс, Смерч, БМПТ, Т-14

Јарс-от вооружен и опасен упм, исто и батко Смерч :twisted:

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by James »

Konceptot e pun pogodok, ali poseksi e ona Grckana kombinacija kornet so Hamvi. Ipak proverena platforma, Tigrov mlad je uste, go imitira Hamvito ali ipak.

Mada ultimativno cico bi Hrizantema. E toa e vrv, za sega koncept bez konkurencija.

PS top se slikite site podzaborajvme na paradava. Svaka cast drugar Karamba.

PPS go nema t90MS?
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

James wrote:Konceptot e pun pogodok, ali poseksi e ona Grckana kombinacija kornet so Hamvi. Ipak proverena platforma, Tigrov mlad je uste, go imitira Hamvito ali ipak.
Не се изразив потполно James, баш мислев на комбинација од вакво возило (јак 4х4 џип + ПО проектил типа Корнет, нека е и западен некој нема врска), секако дека Хамвито е по *батл прувен* него Тигр...ваква комбинација за напад против оклоп за земја ко нашава е баш погодена, пали-вози-пикај-тргај се :wink:

Ќе има убаи слики денојве сигурно, ме бендисуе оваа *венецуелска мат боја* на рускиов хардвер :twisted:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by James »

karamba wrote: Не се изразив потполно James, баш мислев на комбинација од вакво возило (јак 4х4 џип + ПО проектил типа Корнет, нека е и западен некој нема врска), секако дека Хамвито е по *батл прувен* него Тигр...ваква комбинација за напад против оклоп за земја ко нашава е баш погодена, пали-вози-пикај-тргај се :wink:

Ќе има убаи слики денојве сигурно, ме бендисуе оваа *венецуелска мат боја* на рускиов хардвер :twisted:
Taman si e drugar Karamba, pretpostavuev kaj ti odi mislata a znam deka itekako gi vladees masinite so motor, samo da te nadopunam. I toa e toa so ni treba pukaj i gitla.

Inace za zelenava ne da si prav, puka kolku e dobra.

Mada sea go primetiv me podnavlaznue i terminatorov so vikas a? Malce pospor e ama za koa ne ti se brza za beganje, jako masince...
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by filipv »

На први, втори и трети мај - значи за околу една недела - ќе бидам во Москва. Ваљда ќе фатам нешто од припремиве!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by Iko »

Prvpat idesh?
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

Filip alal vera druze za posetava na Moskva, mene mi e za sega neostvarena zelba, isto i vo USA negde mi se odi i Izrael, mislam deka vo Moskva ke fatis od tie denovi eden koga navecer ja praat generalnata proba...ke grmi :twisted:
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by filipv »

Iko wrote:Prvpat idesh?
Да.

Од екс-ссср до сеа сум бил само у Киев, Дњепропетровск и Одеса, значи Украина. У Русија прв пут ќе ми биде.
karamba wrote:mislam deka vo Moskva ke fatis od tie denovi eden koga navecer ja praat generalnata proba...ke grmi :twisted:
Чул те госпо! Апаратот ќе демне со пуна батерија!

Иначе, од другите дестинации што ги спомна - ако збориме за прошетка од неколку дена - ќе дигресирам со констатацијата дека изненадувачки најлесно и најевтино е туристички да се прошеташ во САД. До москва се мењаат авиони, а вкупната карта до москва искача тука-некаде како до њујорк или - во некои делови од годината - дури и калифорнија, со тоа што америте многу помалце тупат за виза (ако си со постојана работа и фамилија). Русите во секој случај бараат да уплатиш преку агенција некаде (знечи, нема шеткање у своја режија, заборави!) и се екстра-стриктни со датумите, додека во уса можеш да бараш евтини хотелчиња или аирбнб па на крај да ти искочи поевтино и ич не ги здоболе на кој датум точно се враќаш се дур се враќаш.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

filipv wrote: Иначе, од другите дестинации што ги спомна - ако збориме за прошетка од неколку дена - ќе дигресирам со констатацијата дека изненадувачки најлесно и најевтино е туристички да се прошеташ во САД. До москва се мењаат авиони, а вкупната карта до москва искача тука-некаде како до њујорк или - во некои делови од годината - дури и калифорнија, со тоа што америте многу помалце тупат за виза (ако си со постојана работа и фамилија). Русите во секој случај бараат да уплатиш преку агенција некаде (знечи, нема шеткање у своја режија, заборави!) и се екстра-стриктни со датумите, додека во уса можеш да бараш евтини хотелчиња или аирбнб па на крај да ти искочи поевтино и ич не ги здоболе на кој датум точно се враќаш се дур се враќаш.
Со размак од неколку, ми се чини 2 години, два пара мои блиски луѓе едните лани пролетта другите ќе да беше 2016 или 2017 беа на своја режија и иницијатива во УСА туристички со престој по негдека 2-3 недели цирка, и едните и другите прво гледаа да одат во Русија ама кренаа раце баш поради ова што ти го пиша... искомплицирано до бестрага и знам дека мораше агенциски да биде се организирано и беше бајаги скапо, УСА им излезе бар 15% поефтино ако добро памтам :roll: , ќе речеш поблиску е Русија поизводливо е ама јок

Се надевам дека ќе фатиш од Парадава на задоволство на сите овде нас присутни, да видиме и чуеме од наш чоек како изгледа све тоа :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=SQErFryzcOQ" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by James »

Iako mi se simpaticni ovie Ruski obidi za pravenje luksuz auto, nekako ne sum ispunet so optimizam deka ke prosperiaat van nekoi ruski drzavni sluzbi, i mozda po nekoj uberpatriotski nastroen novopecen milioner u Moskva i okolinata. Eventualno i po nekoj warlord u Cecenija i Ingushetija, mozda i Abhazija.
User avatar
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1170
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by zafiro301 »

Motorot im go proektirase Porsche, mozam samo da zamislam kolku ruski komponenti ke ima pod hauba.
Aerospace engineers build weapons, civil engineers build targets!
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by filipv »

karamba wrote:Се надевам дека ќе фатиш од Парадава на задоволство на сите овде нас присутни, да видиме и чуеме од наш чоек како изгледа све тоа :)
Е нек иде у 3 лепе п-ке материне.

Ај прво што конзулот ме одјеба со туристичка виза за индивидуално патување - морало преку агенција.

Сега па агенцијата ми се јави да ми откаже - групата се растурила пошто многумина го откажале патувањето, сакале да гласаат у втор круг.

Така да ништо.

@#^&$(*&@^#$(*&@^#$

Не ми била пишана Русија изглеа.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by Zoran MAF »

filipv wrote:
karamba wrote:Се надевам дека ќе фатиш од Парадава на задоволство на сите овде нас присутни, да видиме и чуеме од наш чоек како изгледа све тоа :)
Е нек иде у 3 лепе п-ке материне.

Ај прво што конзулот ме одјеба со туристичка виза за индивидуално патување - морало преку агенција.

Сега па агенцијата ми се јави да ми откаже - групата се растурила пошто многумина го откажале патувањето, сакале да гласаат у втор круг.

Така да ништо.

@#^&$(*&@^#$(*&@^#$

Не ми била пишана Русија изглеа.
Со погрешни фаци договараш
Ја и Кочо ке ти оргаизираме и сликање у Кремаљ!
Ај догодина заедно !
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by Iko »

Kje odime eden den zaedno Filipcho (jas dodushe sum bil i mi se zasvigja najiskreno)...ko Severno-Makedonski rezervisti kacheni na Ukrainski tenkovi koi go predvodat vlezot na NATO trupite vo toa divo duvlo...onih prokletih Azijatskih barbara*...












*..."von Kluge mode" - off...:lol:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парада ден на победа 9 Мај -роботизирана

Post by karamba »

filipv wrote:
karamba wrote:Се надевам дека ќе фатиш од Парадава на задоволство на сите овде нас присутни, да видиме и чуеме од наш чоек како изгледа све тоа :)
Е нек иде у 3 лепе п-ке материне.

Ај прво што конзулот ме одјеба со туристичка виза за индивидуално патување - морало преку агенција.

Сега па агенцијата ми се јави да ми откаже - групата се растурила пошто многумина го откажале патувањето, сакале да гласаат у втор круг.

Така да ништо.

@#^&$(*&@^#$(*&@^#$

Не ми била пишана Русија изглеа.
Тонч :)

Чим има интерес и можност ќе биде сигурно Филип, ако не годинава тогаш наредната.

Под казна на 9-ти Мај во тек на Парадата 3 пати силно У-р-ааа, У-р-ааа, У-р-ааа од прозор да викаш :lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 47 guests