Односите меѓу Иран и САД

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby filipv » 22 May 2019, 12:25

Iko wrote:
filipv wrote:https://thinkprogress.org/trump-says-no-indication-of-threat-from-iran-2084505cdbdb/

Путин му се јавил и му рекол „немој“.


Normalno...Putin...i voopshto Rusite - se najsilni...site im se plashat...


Да, баш така мисли глупиот кретен Трамп и неговата свита корумпирани сељачишта.
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1805
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Iko » 22 May 2019, 13:29

Nema shto on da misli ili ne - toa e notoren fakt...zhimi majka - prashaj gi Mirka i Milenko...:lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Вељо » 23 May 2019, 11:52

Вељо
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1209
Joined: 13 Apr 2011, 18:17

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby James » 23 May 2019, 12:55

Pedercinja.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3737
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Iko » 23 May 2019, 12:57

Skopski?!?





Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby filipv » 23 May 2019, 13:38

James wrote:Pedercinja.


Зашто? Зарем не е добра идеја да НЕ се спонзорира посрана теократија која има религиска полиција што тепа жени и што ги тера малите деца секое сабајле да читаат куран и да викаат „смрт за америка, смрт за израел“?
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1805
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Iko » 23 May 2019, 13:45

Dobra ideja e...no e sepak licemerno - ako se znae deka deneshnite Turski vlasti i nivnite sledbenici - gaat ideologija koja sama po sebe osven shto e posofisticirano modelirana i mediski posovremeno zastapena - vo svojata omraza kon SAD, iako da povtoram veshto zadskriena - ne e nishto pomalku ubitachno fanatizirana odoshto onaa na mulite vo Teheran koi gi opisha...sanki malite deca po Erdoganovite medresi ne gi uchat sekoe sabajle da vikaat "Smrt na Amerika, smrt na Izrael!"...:roll:


Muabetot mi e - shto ja znam, recimo Shvajcarija ili Shvedska koga bi postapile vaka bi rekol - "peki"...no Erdo koga go chini istovo - da, zhiva hipokrizija e...

Osobeno shto:

https://vesti.mk/read/article/https%3A% ... B%D0%B8%2F

https://vesti.mk/read/article/https%3A% ... 56334.html
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Zoran MAF » 23 May 2019, 14:38

filipv wrote:
James wrote:Pedercinja.


Зашто? Зарем не е добра идеја да НЕ се спонзорира посрана теократија која има религиска полиција што тепа жени и што ги тера малите деца секое сабајле да читаат куран и да викаат „смрт за америка, смрт за израел“?


Bace si bil u Emiratite se edno bilo koj, i aj Baknija sakanta na Ulica pa da vidis demokratija i covekoljubie.
Od sporedbive mi selosi.
Ili ima kopilinja i nasi kopilinja!
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5314
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby dragan_mig31 » 23 May 2019, 14:46

filipv wrote:
James wrote:Pedercinja.


Зашто? Зарем не е добра идеја да НЕ се спонзорира посрана теократија која има религиска полиција што тепа жени и што ги тера малите деца секое сабајле да читаат куран и да викаат „смрт за америка, смрт за израел“?


Koj si pa ti ili bilo koj drug da im kazues u svoja drzava so da praat?Ako sakaat neka vikaat smrt za svemir i covestvo nivni problem.Nivna drzava nivno pravo da praat so sakaat.Toa ko ja da ti dojdam doma i da te zdrvam od maanje poso si pro zapad i poso ja mislam deka ne treba taka ;)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21963
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby filipv » 23 May 2019, 15:39

Iko wrote:Dobra ideja e...no e sepak licemerno


Еми арно де? Пак е добра идеја.

Башка, „лицемерие“ во политиката е:

1. сеприсутно. кажи ми која било рандом држава, ќе ти најдам миљон лицемерни детаљи у нејзината политика
2. етичка категорија, а сме се согласиле (нели?) дека во политиката нема етика, има само интерес

Да, аман, знаеме дека америка е лицемерна. Кој не е? Русија? Кина? Асад? Иран? Кој? Америка ИЗЗГЛЕДА полицемерна од другите просто затоа што е поголема и појака и најекспонирана. Највише „етички рефлектори“ се у неа уперени.

Замисли на Иран да му даеш 12 носачи и нук. подморници. Шо мислиш, како ќе се понаша? Што ќе се деси?
Или истото да му го даеш на Асад. Или на Путин. Или на xyz. На кој сакаш.

Мислите по фини, нежни и пофер ќе бидат од сад? Мислам, дајте, ко со деца да разговарам.

Аман више со таа лицемерност. Политиката е АМОРАЛНА (да се разликува од НЕморална) и самото аплицирање на етички квалификативи е глупо.
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1805
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby James » 23 May 2019, 16:01

filipv wrote: посрана теократија која има религиска полиција што тепа жени и што ги тера малите деца секое сабајле да читаат куран и да викаат „смрт за америка, смрт за израел“?


Ova da mi prostis ama se govna od konj druze Filip

https://mobile.twitter.com/AlinejadMasi ... 7337842688

Ova e eden od sigurno 5-6 so gi iam zalepeno ovde, se sekjavam na eden presen i u avtobus kade grupa gragjani na taa verska policija i lupaat bas vaka isto u faca. Batali tie muabeti ko Bin Laden da e premier na Iran.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3737
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Iko » 23 May 2019, 16:37

filipv wrote:
Iko wrote:Dobra ideja e...no e sepak licemerno


Еми арно де? Пак е добра идеја.

Башка, „лицемерие“ во политиката е:

1. сеприсутно. кажи ми која било рандом држава, ќе ти најдам миљон лицемерни детаљи у нејзината политика
2. етичка категорија, а сме се согласиле (нели?) дека во политиката нема етика, има само интерес

Да, аман, знаеме дека америка е лицемерна. Кој не е? Русија? Кина? Асад? Иран? Кој? Америка ИЗЗГЛЕДА полицемерна од другите просто затоа што е поголема и појака и најекспонирана. Највише „етички рефлектори“ се у неа уперени.

Замисли на Иран да му даеш 12 носачи и нук. подморници. Шо мислиш, како ќе се понаша? Што ќе се деси?
Или истото да му го даеш на Асад. Или на Путин. Или на xyz. На кој сакаш.

Мислите по фини, нежни и пофер ќе бидат од сад? Мислам, дајте, ко со деца да разговарам.

Аман више со таа лицемерност. Политиката е АМОРАЛНА (да се разликува од НЕморална) и самото аплицирање на етички квалификативи е глупо.



Amerika? Koj ja spomna Amerika...jas govorev za Turcite...nivniot poteg deka e licemeren - ne Amerikanskiot...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby zafiro301 » 23 May 2019, 17:45

filipv wrote:Зашто? Зарем не е добра идеја да НЕ се спонзорира посрана теократија која има религиска полиција што тепа жени и што ги тера малите деца секое сабајле да читаат куран и да викаат „смрт за америка, смрт за израел“?


Pa togas od Saudiska Arabija i UAE ne bi trebalo da se kupuva nafta, pa bogami ni od Rusija (poradi stremezot kon pravoslavna posrana teokratija).
A za Erdo bolje da ne pocnuvame ovde posto on e u teokratski govna, ama srekja mladite Turci sepak ne se tolku maloumni:
http://www.asianews.it/news-en/The-numb ... 45956.html
https://thearabweekly.com/after-16-year ... -religious
https://www.dw.com/en/atheism-grows-in- ... a-47018029
Aerospace engineers build weapons, civil engineers build targets!
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1090
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Location: Sofija BG, Kumanovo MKD

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby filipv » 24 May 2019, 06:42

James wrote:
filipv wrote: посрана теократија која има религиска полиција што тепа жени и што ги тера малите деца секое сабајле да читаат куран и да викаат „смрт за америка, смрт за израел“?


Ova da mi prostis ama se govna od konj druze Filip

https://mobile.twitter.com/AlinejadMasi ... 7337842688

Ova e eden od sigurno 5-6 so gi iam zalepeno ovde, se sekjavam na eden presen i u avtobus kade grupa gragjani na taa verska policija i lupaat bas vaka isto u faca. Batali tie muabeti ko Bin Laden da e premier na Iran.


ДА, друже, баш така е. Иран не е толку сиромашен како Авганистан, но и едното и другото се теократии во кои жени јадат ќутек, а мали деца од 7 години посакуваат смрт на други држави. Излези малце од пропагандниот балон, шарај малце.

Прво, до кога ќе се учиме дека внимателно одбирање на конкретни инциденти не е аргумент уку „берење цреши“? До кога?

Второ, што е „говна од коњ“? Нешто напишав невистинито?

И ако ти постирам сега ЈАС одбрани снимки што ќе го потврдат тоа - дали ќе го повлечеш она „гомна од коњ“?

Iko wrote:Amerika? Koj ja spomna Amerika...jas govorev za Turcite...nivniot poteg deka e licemeren - ne Amerikanskiot...


СЕ - ЕД - НО

Meѓународната политика не познава морал, фер, нефер, лицемерно, нелицемерно. Познава само интереси. Државите не се разликуваат според тоа која колку била фер, туку според тоа која колку моќ има да си ги тера сопствените интереси.
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1805
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Iko » 24 May 2019, 07:11

filipv wrote:СЕ - ЕД - НО

Meѓународната политика не познава морал, фер, нефер, лицемерно, нелицемерно. Познава само интереси. Државите не се разликуваат според тоа која колку била фер, туку според тоа која колку моќ има да си ги тера сопствените интереси.



I? Samo zaradi toa ne mozham da go ocenam potegot na Turskiot rezhim kako licemeren?
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby James » 24 May 2019, 10:16

filipv wrote:ДА, друже, баш така е. Иран не е толку сиромашен како Авганистан, но и едното и другото се теократии во кои жени јадат ќутек, а мали деца од 7 години посакуваат смрт на други држави. Излези малце од пропагандниот балон, шарај малце.

Koj propaganden balon be druze? Ae eve ja ke izlezam od whatever propaganda so ke mi ja zalepis, ama ti izlezi od na bibi propagandava.

filipv wrote:Прво, до кога ќе се учиме дека внимателно одбирање на конкретни инциденти не е аргумент уку „берење цреши“? До кога?

Togas koga ke ide u obata pravci druze. Ne moze koga ti odgovara da generalizirame celi drzavi, a koga ne togas e berenje cresi. Toa e politika.


filipv wrote:И ако ти постирам сега ЈАС одбрани снимки што ќе го потврдат тоа - дали ќе го повлечеш она „гомна од коњ“?


Ako ti postiram jas sliki/snimki, odbrani naravno od tepanje zeni u Izrael zaedno so deca koi se potpisuet na granati pred da bidat ispukani na Gaza, dali ke go klasificirame Izrael kako sponzor na terorot i rezim?

Da bideme nacisto, ja ne go klasificiram kako takov Izrael, ali ne go klasificiram nitu Iran.

PS ako na bilo koj nacin "govna od konj" te navredilo, go povlekuvam smesta.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3737
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby James » 24 May 2019, 12:47

James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3737
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Iko » 26 May 2019, 14:42

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... gtona.html

Teheran i Bagdad odluchno zaedno protiv kletite Americhki nevernici...Ruhollah & Saddam + 1.1 million fallen shehids - aproved!
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36986
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby Zoran MAF » 26 May 2019, 15:37

Iko wrote:http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/svet/3535239/iran-i-irak-protiv-vasingtona.html

Teheran i Bagdad odluchno zaedno protiv kletite Americhki nevernici...Ruhollah & Saddam + 1.1 million fallen shehids - aproved!

ПА Шиити се како на пр ние и брака СРБИ !
Колку е кај арап важна државност и дали се идентификува ко АРАП/Муслиман или како Ирачанец не знам.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5314
Joined: 02 Jul 2014, 18:44

Re: Односите меѓу Иран и САД

Postby James » 27 May 2019, 19:51

https://m.mkd.mk/svet/vesti/tramp-mozhe ... or-so-iran

Ajjajajaja...
„Има шанса да стане одлична држава под истиот државен врв. Не сакаме промена на режимот – сакам да бидам јасен околу тоа. Ние сакаме да нема нуклеарно оружје“, кажа Трамп.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3737
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: Canemakedonski and 8 guests