Palair Macedonian (фотографии)

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.

Palair Macedonian (фотографии)

Postby Scylla » 30 Jan 2007, 14:29

Фокер 100, Дизелдорф 1994.

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Scylla » 30 Jan 2007, 14:31

Ту-154, Дизелдорф 1993.

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Scylla » 30 Jan 2007, 14:32

Фокер 100, Малта 1993.

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby BORG » 30 Jan 2007, 20:18

Image

Image

Image

Image
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 22:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON

Postby avijacijamk » 31 Jan 2007, 01:08

Ах тоа беа времиња...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby ProMKD » 01 Feb 2007, 23:12

Crvenite mi bea najomileni :)
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Scylla » 21 Nov 2011, 08:30

Најдов слика од PH-KXL (авионот кој се урна при полетување во Скопје) во фабрички бои за време на ИЛА во Берлин 1992 година.

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re:

Postby MaKoM » 21 Nov 2011, 13:04

Scylla wrote:Ту-154, Дизелдорф 1993.

Imageпо регистрацијата гледам дека е Бугарски , да не е овај што го потопија во Црно Море , како нуркачка атракција ???
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Scylla » 21 Nov 2011, 15:37

Не е истиот, овој на Палер е ЛТ-БТУ а потопениот е ЛТ-БТЈ. Иако и БТЈ летал со боите на Палер.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby AlexGreat » 22 Nov 2011, 14:20

Taka e, pokraj A-340 mi e najubav! :)
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9176
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Canemakedonski » 01 Apr 2012, 16:56

Јас никако не научив да ги разликувам Ту 154 и Боинг 727...
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5647
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby KVARK » 01 Apr 2012, 18:36

Canemakedonski wrote:Јас никако не научив да ги разликувам Ту 154 и Боинг 727...Антената на врвот (насочена кон кокпитот) од вертикалниот стабилизатор кај Ту-154 е доста впечатлива.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Canemakedonski » 01 Apr 2012, 18:45

KVARK wrote:
Canemakedonski wrote:Јас никако не научив да ги разликувам Ту 154 и Боинг 727...Антената на врвот (насочена кон кокпитот) од вертикалниот стабилизатор кај Ту-154 е доста впечатлива.


Благодарам Кварк. А и тркалата на главните нозе; Ту 154 има 6, а Боинг 727 само две.
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5647
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Scylla » 04 Jun 2012, 12:34

Palair Macedonian Airlines cabin crew, 1990s

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby IgorMKD » 04 Jun 2012, 13:40

Е тоа беа времиња.
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15302
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Scylla » 04 Jun 2012, 13:58

IgorMKD wrote:Е тоа беа времиња.


иљада марки до цирих повратна :lol:
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby AlexGreat » 14 Jun 2012, 10:26

Ме фати носталгија гледајќи ги сликиве, се сетив на времето кога татко ми правеше стотици „порции„ за јадење за Палер.
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9176
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Avijaticar » 23 Aug 2012, 23:25

Location:
Dusseldorf, Germany
Taken By:
Wolfgang Mendorf
Date Taken:
1993
Image

Location:
Dusseldorf, Germany
Taken By:
Wolfgang Mendorf
Date Taken:
1995
Image
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 419
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby Scylla » 23 Aug 2012, 23:46

Џам слики!
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4908
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Palair Macedonian (фотографии)

Postby KVARK » 24 Aug 2012, 06:25

Историски фотки!

Испаѓа дека во времето на градењето на оваа земја сме имале подобар цивилен авио-транспорт отколку што тоа е случај денес.

Лошо...
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Next

Return to Галерија и линкови / Gallery and links

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests