National Geographic

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.

National Geographic

Postby Scylla » 14 Jul 2007, 14:39

Верувам ќе има интерес за темава. Ќе поставам неколку интересни документарци кои верувам ќе ве заинтересираат. Скоро и сите да сум ги гледал, но понекогаш сакам да си седнам и пак да изгледам познат документарец. Еве неколку што ги спуштив деновиве.
Last edited by Scylla on 14 Jul 2007, 14:43, edited 1 time in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Megastructures - Mega plane, (Air Force Transport)

Postby Scylla » 14 Jul 2007, 14:41

Last edited by Scylla on 08 Apr 2008, 18:22, edited 1 time in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Megastructures - Ronald Reagan Air Craft Carier

Postby Scylla » 14 Jul 2007, 16:53

Last edited by Scylla on 08 Apr 2008, 18:22, edited 1 time in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Scylla » 11 Sep 2007, 00:14

Знам, истиот проблем го имам и јас. Ми требаше едно чудо време за да ги спуштам работите.

Единствено останува да ти ги изрежам на цда податоците и да ти ги пратам. Меѓутоа ќе мора да ме почекаш сигурно добри 2 месеци, бидејќи моментално не сум дома каде ги имам оставено.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby ZeroCool » 27 Dec 2007, 14:50

За сите сто имаат променлива IP адреса (нпр. ако имаат ADSL од мт нет)
а влецат преку RAPIDSHARE кога ке заврсите со еден дел само дисконектирајте се и пак конектирајте и одма мозете да продолзите со влечење :)
ZeroCool
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 8
Joined: 10 Dec 2007, 12:00
Location: LWSK

Postby Falcon » 26 Apr 2008, 23:08

Го имаш ли оној документарец за British Airways flight 5390 (од Бирмингем за Малага) кога на BAC-111 му излетува/отпаѓа ветробранското стакло на пилотската кабина заради тоа што не било зацврстено со соодветни завртки?
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 810
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

Postby Scylla » 26 Apr 2008, 23:33

Имам мал куп од вакви документарци, сигурен сум дека го имам и тој (сум го гледал сигурно неколку пати на телевизија). Меѓутоа сите документарци ми се на повеќе DVD дискови и единствено доколку го бараш да го преземиш од интернет, можам да се потрудам да го побарам (сигурно како торент го има низ заедниците).
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Flug » 25 Jun 2008, 20:20

Scylla, dokumentarecot za nosacot e odlicen, sega go simnav. Za nekoj den ke sednam da si go izgledam na raat i na tivko. Kazi mi kako mozam da ti go pratam klipceto so Bell koj sto pravi slicna greska kako i NH90 pred nekoja nedela sto ja napravi, no za razlika od NH90, Bell se izvlekuva. Probav preku PM da ti go pratam, ama ne saka da prikaci attachment i za toa se otkazav. Probav preku forum, isto ne sakase da prikaci, a jas ja imam zaboraveno web adresata od koja go zedov klipceto. Pozdrav
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 458
Joined: 19 May 2007, 16:42

Postby Flug » 29 Jun 2008, 22:27

Scylla, probav da go simnam dokumentarecot za Mega transport, ama izgleda e zakaskana rabotata. Gi simnav site cetiri fajla i normalno, gi otpakuvam. Otpakuvam part1.rar, PC-to pobara pateka za part2.rar. Mu ja kazav i part2.rar se otpakuva. Dotuka e OK se`. Ama posle ne bara part3 i part4 za otpakuvanje. Posle part1 i part2 emisjiata pocna avtomatski, a jas ocekuvav da mi pobara pateka i za part3 i part4. Dali po greska si ja stavil istata emisija dvapati na rapidshare (dva pati po dvata fajla) ili pak zad part3 i part4 se krie druga dokumentarna emisija??

Probav da pocnam da otpakuvam od part3 i da zavrsam so part4...ama za part 3 mi veli PC-to deka mu trebale part1 i part2 otpakuvani. Pa pocnav so part1 i part2, ama posle part2 ne pobara part3 i part4. Da ne ja imas staveno dvapati istata emisija (prv pat - part1 i part2 i vtor pat- part3 i part4)???
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 458
Joined: 19 May 2007, 16:42

Postby Scylla » 30 Jun 2008, 02:00

Таа е емисијата за C-5? Таа е составена од 4 дела, ти требаат четирите за да ја отпаковаш комплет. Стави ги четирите дела на едно место и отвори да видиш колкав е фајлот внатре. Сега проверив и сите делови изгледаат дека се ОК. Направи ја истата процедура како кај другиот документарец.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Flug » 02 Jul 2008, 10:39

Da, emisijata za C-5 Galaxy e, za nea zboruvame. Napraveno e odamna kako sto mi velis, site cetiri dela mi se simnati i gi staviv vo mojot PC vo eden folder zaedno site cetiri dela. Ama PC-to gi otpakuva samo dvata dela, part1 i part2. Otkako gi otpakuva niv, pocna emisijata za C-5. Ne mi gi pobara part3 i part4 za otpakuvanje. Inaku emisijata mi izgledase kompletna. Normalno zavrsi kako i sekoja emisija, so lista na timot sto rabotel da ja spremi emisijata. Izgledase kako kompletna celina, kako kompletna emisija duri ja gledav. Uste ke probam da gi izbrisam part3 i part4 od mojot PC, pa da vidam dali togas pak ke ja otpakuva kako celina. Ako ja otpakuva, verojatno part3 i part4 se izlisni.


Kako i da e, ako zad part3 i part4 ne se krie druga razlicna emisija, togas nema problem sto ne gi otpakuva tie dva dela. Jas i onaka veke ja izgledav emisijata za C-5 samo so pomos na part1 i part2 i me bendisa mnogu toa sto go vidov.
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 458
Joined: 19 May 2007, 16:42

Postby Falcon » 07 Jul 2008, 15:57

Scylla, а го имаш ли документарецот за несреќата на Flash Airlines, лет број 604 (од Шарм ел Шеик за Париз) во 2004 година? Станува збор за рушење на Боинг 737-300 во Црвеното Море со 135 патници и 13 членови на екипажот, наводно поради просторна дезориентација на пилтот (поранешен египетски воен пилот, пензиониран генерал) и недоволно добрата комуникација помеѓу него и копилотот...

Мислам дека документарниот филм беше продукција на Discovery.
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 810
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

Postby Scylla » 07 Jul 2008, 16:06

Ќе го побарам низ архивите ДВД-а, ако го најдам ќе ти го доставам. Дај ме пар денови ќе видам што ќе направам.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Scylla » 07 Jul 2008, 16:20

Го најдов на торент, имаш можност да спушташ торенти? Ако не, ќе го спуштам јас за тебе и ќе го фрлам на Рапид.

http://thepiratebay.org/tor/3810702/Air ... erate_Dive
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Falcon » 07 Jul 2008, 16:26

Scylla wrote:Го најдов на торент, имаш можност да спушташ торенти?


Не сум сигурен. Во што е разликата?
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 810
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

Postby Scylla » 07 Jul 2008, 16:35

Торент фајловите се спуштаат со Торент клиент. Го додаваш фајлот (обично тежи неколку килобајти) кој ги содржи адресите на луѓето кои го имаат овој документарец, и ти директно од нив го преземаш на твојот компјутер.

Доколку интернет провајдерот ти го забранил овој начин на преземање (што не верувам), инаку не се разликува премногу од преземањето од Рапид. Доколку се одлучиш за торент, инсталирај го клиентот, преземи го фајлот од адресата што ти ја дадов, додај го во клиентот, и почекај да се спушти целиот. Ако не ти се бендисува, ќе го спуштам јас од торент, и ќе ти го префрлам на Рапид. До утре би требало да го имаш.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Falcon » 09 Jul 2008, 07:18

Мислам дека преку торент нема да можам да ја завршам работата. Би било супер ако го ставиш на Rapidshare па јас да ги симнам од таму.

Големо фала!
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 810
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

Postby Scylla » 09 Jul 2008, 15:37

Бавно оди торентот, вели 2-3 дена спуштање, чим го аплоадирам на РС, ќе ти пишам.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby Scylla » 10 Jul 2008, 15:48

Aircrash Investigation IV - Desperate Dive

Image

Останатите делови ќе следат штом ги довршам со аплоад...вкупно пет дела се.

Прв дел

Втор дел

Трет дел

Четврти дел

Петти дел
Last edited by Scylla on 11 Jul 2008, 12:01, edited 4 times in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby dragan_mig31 » 10 Jul 2008, 17:21

за оние кои сакаат воена авијација предлагам да идат на http://www.youtube.com или да симнат торенти за HISTORY CHANEL-dogfights,една од најдобрите документарни серијали за воена авијација.....
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21802
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Next

Return to Галерија и линкови / Gallery and links

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest