National Geographic

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

National Geographic

Post by Scylla »

Верувам ќе има интерес за темава. Ќе поставам неколку интересни документарци кои верувам ќе ве заинтересираат. Скоро и сите да сум ги гледал, но понекогаш сакам да си седнам и пак да изгледам познат документарец. Еве неколку што ги спуштив деновиве.
Last edited by Scylla on 14 Jul 2007, 15:43, edited 1 time in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Megastructures - Mega plane, (Air Force Transport)

Post by Scylla »

Last edited by Scylla on 08 Apr 2008, 19:22, edited 1 time in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Megastructures - Ronald Reagan Air Craft Carier

Post by Scylla »

Last edited by Scylla on 08 Apr 2008, 19:22, edited 1 time in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Знам, истиот проблем го имам и јас. Ми требаше едно чудо време за да ги спуштам работите.

Единствено останува да ти ги изрежам на цда податоците и да ти ги пратам. Меѓутоа ќе мора да ме почекаш сигурно добри 2 месеци, бидејќи моментално не сум дома каде ги имам оставено.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
ZeroCool
Падобранец
Падобранец
Posts: 8
Joined: 10 Dec 2007, 12:00
Location: LWSK
Contact:

Post by ZeroCool »

За сите сто имаат променлива IP адреса (нпр. ако имаат ADSL од мт нет)
а влецат преку RAPIDSHARE кога ке заврсите со еден дел само дисконектирајте се и пак конектирајте и одма мозете да продолзите со влечење :)
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

Го имаш ли оној документарец за British Airways flight 5390 (од Бирмингем за Малага) кога на BAC-111 му излетува/отпаѓа ветробранското стакло на пилотската кабина заради тоа што не било зацврстено со соодветни завртки?
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Имам мал куп од вакви документарци, сигурен сум дека го имам и тој (сум го гледал сигурно неколку пати на телевизија). Меѓутоа сите документарци ми се на повеќе DVD дискови и единствено доколку го бараш да го преземиш од интернет, можам да се потрудам да го побарам (сигурно како торент го има низ заедниците).
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Scylla, dokumentarecot za nosacot e odlicen, sega go simnav. Za nekoj den ke sednam da si go izgledam na raat i na tivko. Kazi mi kako mozam da ti go pratam klipceto so Bell koj sto pravi slicna greska kako i NH90 pred nekoja nedela sto ja napravi, no za razlika od NH90, Bell se izvlekuva. Probav preku PM da ti go pratam, ama ne saka da prikaci attachment i za toa se otkazav. Probav preku forum, isto ne sakase da prikaci, a jas ja imam zaboraveno web adresata od koja go zedov klipceto. Pozdrav
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Scylla, probav da go simnam dokumentarecot za Mega transport, ama izgleda e zakaskana rabotata. Gi simnav site cetiri fajla i normalno, gi otpakuvam. Otpakuvam part1.rar, PC-to pobara pateka za part2.rar. Mu ja kazav i part2.rar se otpakuva. Dotuka e OK se`. Ama posle ne bara part3 i part4 za otpakuvanje. Posle part1 i part2 emisjiata pocna avtomatski, a jas ocekuvav da mi pobara pateka i za part3 i part4. Dali po greska si ja stavil istata emisija dvapati na rapidshare (dva pati po dvata fajla) ili pak zad part3 i part4 se krie druga dokumentarna emisija??

Probav da pocnam da otpakuvam od part3 i da zavrsam so part4...ama za part 3 mi veli PC-to deka mu trebale part1 i part2 otpakuvani. Pa pocnav so part1 i part2, ama posle part2 ne pobara part3 i part4. Da ne ja imas staveno dvapati istata emisija (prv pat - part1 i part2 i vtor pat- part3 i part4)???
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Таа е емисијата за C-5? Таа е составена од 4 дела, ти требаат четирите за да ја отпаковаш комплет. Стави ги четирите дела на едно место и отвори да видиш колкав е фајлот внатре. Сега проверив и сите делови изгледаат дека се ОК. Направи ја истата процедура како кај другиот документарец.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Da, emisijata za C-5 Galaxy e, za nea zboruvame. Napraveno e odamna kako sto mi velis, site cetiri dela mi se simnati i gi staviv vo mojot PC vo eden folder zaedno site cetiri dela. Ama PC-to gi otpakuva samo dvata dela, part1 i part2. Otkako gi otpakuva niv, pocna emisijata za C-5. Ne mi gi pobara part3 i part4 za otpakuvanje. Inaku emisijata mi izgledase kompletna. Normalno zavrsi kako i sekoja emisija, so lista na timot sto rabotel da ja spremi emisijata. Izgledase kako kompletna celina, kako kompletna emisija duri ja gledav. Uste ke probam da gi izbrisam part3 i part4 od mojot PC, pa da vidam dali togas pak ke ja otpakuva kako celina. Ako ja otpakuva, verojatno part3 i part4 se izlisni.


Kako i da e, ako zad part3 i part4 ne se krie druga razlicna emisija, togas nema problem sto ne gi otpakuva tie dva dela. Jas i onaka veke ja izgledav emisijata za C-5 samo so pomos na part1 i part2 i me bendisa mnogu toa sto go vidov.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

Scylla, а го имаш ли документарецот за несреќата на Flash Airlines, лет број 604 (од Шарм ел Шеик за Париз) во 2004 година? Станува збор за рушење на Боинг 737-300 во Црвеното Море со 135 патници и 13 членови на екипажот, наводно поради просторна дезориентација на пилтот (поранешен египетски воен пилот, пензиониран генерал) и недоволно добрата комуникација помеѓу него и копилотот...

Мислам дека документарниот филм беше продукција на Discovery.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Ќе го побарам низ архивите ДВД-а, ако го најдам ќе ти го доставам. Дај ме пар денови ќе видам што ќе направам.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Го најдов на торент, имаш можност да спушташ торенти? Ако не, ќе го спуштам јас за тебе и ќе го фрлам на Рапид.

http://thepiratebay.org/tor/3810702/Air ... erate_Dive
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

Scylla wrote:Го најдов на торент, имаш можност да спушташ торенти?
Не сум сигурен. Во што е разликата?
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Торент фајловите се спуштаат со Торент клиент. Го додаваш фајлот (обично тежи неколку килобајти) кој ги содржи адресите на луѓето кои го имаат овој документарец, и ти директно од нив го преземаш на твојот компјутер.

Доколку интернет провајдерот ти го забранил овој начин на преземање (што не верувам), инаку не се разликува премногу од преземањето од Рапид. Доколку се одлучиш за торент, инсталирај го клиентот, преземи го фајлот од адресата што ти ја дадов, додај го во клиентот, и почекај да се спушти целиот. Ако не ти се бендисува, ќе го спуштам јас од торент, и ќе ти го префрлам на Рапид. До утре би требало да го имаш.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

Мислам дека преку торент нема да можам да ја завршам работата. Би било супер ако го ставиш на Rapidshare па јас да ги симнам од таму.

Големо фала!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Бавно оди торентот, вели 2-3 дена спуштање, чим го аплоадирам на РС, ќе ти пишам.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Aircrash Investigation IV - Desperate Dive

Image

Останатите делови ќе следат штом ги довршам со аплоад...вкупно пет дела се.

Прв дел

Втор дел

Трет дел

Четврти дел

Петти дел
Last edited by Scylla on 11 Jul 2008, 13:01, edited 4 times in total.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

за оние кои сакаат воена авијација предлагам да идат на http://www.youtube.com или да симнат торенти за HISTORY CHANEL-dogfights,една од најдобрите документарни серијали за воена авијација.....
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 10 guests