Су-25 пилоти 2001

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.

Су-25 пилоти 2001

Postby dragan_mig31 » 22 Apr 2008, 22:30

ова е наводно македонец на обука у украина 2001.....може некој да потврди?


Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21561
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Postby Trpkovski Vladimir » 23 Apr 2008, 16:30

Не знам за пилотот , ама авионот е еден од оние Су-25 што учествувале во тестирањето на авионот во Авганистан , само тие авиони имаат ознака гавран на носот. Инаку операцијата на тестирање на авионот во Авганистан се викаше , ми се чини Ромб , ама не сум сигурен.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5545
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Postby MaKoM » 23 Apr 2008, 18:26

Trpkovski Vladimir wrote:Не знам за пилотот , ама авионот е еден од оние Су-25 што учествувале во тестирањето на авионот во Авганистан , само тие авиони имаат ознака гавран на носот. Инаку операцијата на тестирање на авионот во Авганистан се викаше , ми се чини Ромб , ама не сум сигурен.


Така е Ромб е првата тест фаза за операционализација на Су-25 во Авганистан , после му даваат името ГРЕБЕН (Чешел) па накрајот ГРАЧ(Гавран) ....


...Абе тој пилотот не ли ви личи на шизик од друга раса, на пример азиска , има нешто монголоидна фаца.
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby Trpkovski Vladimir » 23 Apr 2008, 18:52

И мене тоа ми упадна во очи , ама реков ај да не зезнам нешто , па после некој да не се налути зошто тоа било нечив вујко чичко или слично. :D
А да бидам искрен , авионот баш личи на еден од оние во Авганистан , како му е изљупена бојата и како си фатил рѓа. :?
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5545
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Postby Ikar » 23 Apr 2008, 20:56

Да, левиот е наш пилот на обука во Украина во 2001 година...сега веројатно е веќе во пензија или е некаде во Генералштабот на АРМ. Се гледа по летачкото одело, а и лично го познавав. Другиот е украински инструктор кој по казувањето на нашиот пилот загинал пред неколку години при изведување на рутински лет на мала височина со СУ-25.
Ikar
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 109
Joined: 24 Mar 2007, 14:27
Location: Skopje

Postby cyber fulkrum » 23 Apr 2008, 22:33

Da uvecamo malo

Image
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 01:42
Location: Belgrad

Postby IgorMKD » 25 Apr 2008, 10:20

Наш пилот е! Но од разбирливи причини нема да дискутираме за идентитетот. Плус човекот уште си работи. Јас имам над 60 фотографии од украинската "авантура", вклучително и од илустрираниот момент... Поздрав!
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15302
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Postby sef » 28 Apr 2008, 16:58

Сликата што е постирана, јас ја поставив на украинскиот сајт. Пилотот е „наш“ и е сликан после успешно завршената преобука на авионот Су-25 во воиздухопловната база Саки, на Крим во 2001 година. Неговиот инструктор, Сергеј Гудин загина април 2002 година во Запорожје, каде извршуваше „test flight“ после извршениот ремонт. Точната причина за уривањето на украинската Су-25 не ја знам.
Нашиот пилот сеуште е активен во службите на АРМ. Засега ќе остане тајна...иако многумина знаат кој е
sef
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 275
Joined: 25 Aug 2006, 12:05
Location: Skopje

Postby ProMKD » 28 Apr 2008, 23:15

а што е финтата со ова криење слики??!! сите имате слики, никој не ги покажува. Се жалат многумина нема слики од АРМ да се најдат, и после никој не ги споделува. Што има лошо во тоа да се делат сликите? Лупни watermark и copyright, и постирај ги. Ако сакате пари кажете кади да уплатиме па да си земеме ЦД со слики!
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Postby IgorMKD » 29 Apr 2008, 00:12

а што е финтата со ова криење слики??!! сите имате слики, никој не ги покажува. Се жалат многумина нема слики од АРМ да се најдат, и после никој не ги споделува. Што има лошо во тоа да се делат сликите? Лупни watermark и copyright, и постирај ги. Ако сакате пари кажете кади да уплатиме па да си земеме ЦД со слики!


Poleka, poleka... Na nikogo ne mu e dojdeno do pari za slikite. Seuste e rano za otkrivanje na identitetite taka kako sto posakuvas. Tie lugje za koi zboruvame letaa i dejstvuvaa vo 2001. Taka da nivnata bezbednost e broj eden prioritet za mene. Se nadevam ke razberes za sto se raboti.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15302
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Postby sef » 29 Apr 2008, 12:09

Единствената причина поради која ја поставив оваа фотографија на еден украински сајт за авијација беше тврдењето на неколку членови од тој сајт дека до крајот на конфликтот во Македонија, на авионите Су-25 летале исклучиво украински екипажи. Оваа слика го потврдува спротивното, дека опдреден број на македонски пилоти успешно ја завршија обуката на Су-25 во 2001 година.
Еве што кажува еден украински припадник на ВТС:

Code: Select all
Да, действительно, летчики и ИТС Македонии проходили в 2001 году переучивание в Саках(кстати, люди действительно хотели освоить самолет, а не просто походить вокруг, как те же руандийцы, например). А борта были куплены в Беларуси,не украинские.
sef
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 275
Joined: 25 Aug 2006, 12:05
Location: Skopje

Postby ProMKD » 01 May 2008, 09:13

Се разбира, безбедноста на луѓето е број еден. Но зборам општо за други фотографии, само од авиони / хеликотпери. Тоа за нас а уживање а не гледам баш како некој ќе биде откриен со прикажување на такви слики и не зборев само за тебе игор туку општо.
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Re:

Postby Momak od Gjorce » 16 Jul 2013, 15:57

IgorMKD wrote:Наш пилот е! Но од разбирливи причини нема да дискутираме за идентитетот. Плус човекот уште си работи. Јас имам над 60 фотографии од украинската "авантура", вклучително и од илустрираниот момент... Поздрав!Ке ги ставаш сликите друже или човекот уште работи :?: :?:
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје,Ѓорче Петров

Re: Re:

Postby dragan_mig31 » 16 Jul 2013, 16:08

Momak od Gjorce wrote:
IgorMKD wrote:Наш пилот е! Но од разбирливи причини нема да дискутираме за идентитетот. Плус човекот уште си работи. Јас имам над 60 фотографии од украинската "авантура", вклучително и од илустрираниот момент... Поздрав!Ке ги ставаш сликите друже или човекот уште работи :?: :?:


Уште уште :) а и да не работи ја не би стаил име презиме и уште слики.Уште е свежо сеќавањето од 2001 кај двете страни а тек друго полувреме следи.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21561
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Re:

Postby Trpkovski Vladimir » 17 Jul 2013, 07:10

dragan_mig31 wrote:
Уште уште :) а и да не работи ја не би стаил име презиме и уште слики.Уште е свежо сеќавањето од 2001 кај двете страни а тек друго полувреме следи.


Ех, пусти надежи. :D :D :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5545
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re:

Postby alvarhanso » 20 Jul 2013, 17:51

sef wrote:
Code: Select all
Да, действительно, летчики и ИТС Македонии проходили в 2001 году переучивание в Саках (кстати, люди действительно хотели освоить самолет, а не просто походить вокруг, как те же руандийцы, например). А борта были куплены в Беларуси,не украинские.


Може превод?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25572
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Су-25 пилоти 2001

Postby AlexGreat » 06 Aug 2013, 18:06

Ставете слики од летањето...немора никакви информации за пилотот да има. Не гледам причина зошто да не се поставуваат слики од 2001 година, доколку идентитот на некој кој е на нив нема да биде загрозен. Сликите се наши, треба да ги споделуваме, а така и да ги спасиме од заборав.
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9176
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Су-25 пилоти 2001

Postby dragan_mig31 » 06 Aug 2013, 19:27

На сигурно се сликите.Е сеа пошто не сме ние автори на 90% од истите неможе да се ставаат тек така :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21561
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Су-25 пилоти 2001

Postby AlexGreat » 16 Oct 2013, 11:48

Ај че почакаме уш некоја година... :)
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9176
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Су-25 пилоти 2001

Postby dragan_mig31 » 16 Oct 2013, 12:22

има да почекаш малце поише од некоја година :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21561
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Next

Return to Галерија и линкови / Gallery and links

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest