Спектакуларно слетување

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.

Спектакуларно слетување

Postby Avijaticar » 04 Jun 2010, 13:50

Слетување на harrier во Кандахар Авганистан
незнам што му беше идеата на пилотот дали да направи touch and go.. како и да е отпиша еден harrier...

http://www.liveleak.com/view?i=28e_1275619112
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 419
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 04 Jun 2010, 20:20

Се ми се чини дека имаше некој проблем со авионот и се обиде да го спаси... Али добро одработи седиштето, секоја чест!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15334
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby Iko » 06 Jun 2010, 11:06

Aj toa...a shto imashe (so oproshtenje na vulgarnost) muda da ne se katapultira vednash iako avionot podvesno noseshe vooruzhuvanje (primetiv mi se chini GBU-16 Paveway 2)?!?
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 37801
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 06 Jun 2010, 21:02

Тешка будала! Баш чекам да видам што ќе пишува во секцијата Attrition по повод овој настан во идниот број на AirForces Monthly.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15334
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby Avijaticar » 07 Jun 2010, 15:23

да да мислеше до крај да иде ама коа се изврте авионот пламенот се насочи накај кабината.. е тука више си исплаши :)
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 419
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Спектакуларно слетување

Postby KVARK » 07 Jun 2010, 19:45

IgorMKD wrote:Тешка будала!Просто не можам да сватам зошто чекаше толку?
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Спектакуларно слетување

Postby Iko » 07 Jun 2010, 20:02

Mozhe sakal da vidi dali kje eksplodira vooruzhuvanjeto i preku takva eventualna situacija da si go testira refleksot kolku mu e brz za katapultiranje pri nadoagjachka detonacija od krilata sprema negovata kabina.... :lol: :lol: :lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 37801
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Спектакуларно слетување

Postby Scylla » 14 Jun 2010, 13:01

Еве едно навистина спектакуларно слетување на А310 при ветрови до 44 чвора...

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Спектакуларно слетување

Postby Avijaticar » 01 Feb 2011, 01:37

опасни маневри како во воздух, така и на земја :)

http://www.liveleak.com/view?i=a51_1296488085
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 419
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 08 Feb 2011, 10:19

"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15334
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby Avijaticar » 08 Feb 2011, 17:26

уфф ова е многу добро планирав да го поставам тука :bravo:
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 419
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Спектакуларно слетување

Postby Scylla » 23 Mar 2011, 11:30

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Спектакуларно слетување

Postby Scylla » 14 Apr 2011, 07:48

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Спектакуларно слетување

Postby karamba » 26 Jun 2011, 10:45

Уффф,ова мава на срце и на бубрези :lol: добро е што се заврши ОК...

karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12347
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 26 Jun 2011, 11:18

После вакво трескање мислам дека е редно да се направи проверка за структурни оштетувања.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15334
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 30 Oct 2011, 18:39

"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15334
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 07 Nov 2011, 22:39

"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15334
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby karamba » 09 Nov 2011, 19:17

Погледајте ги *нападниве* агли :) на Иљушин-иве, особено на Il-76, ова се некои демо слетувања на Ил- авиониве на кратка писта Khodynka веројатно во близина на Москва не сум сигурен, ранк-данк и толкава мрцина приземјена успешно :)

karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12347
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 09 Nov 2011, 20:29

Види karamba, профилот на патеката на слетување на Ил-76 е ваков и во секојдневието иако овде е малку поекстремно во оној дел каде израмнува и слетува т.е. остварува контакт со полетно-слетната патека како камен.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15334
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby alvarhanso » 05 Dec 2011, 17:03

Кохонес пилотов... алал вера! :shok:

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26614
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Next

Return to Галерија и линкови / Gallery and links

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest