Спектакуларно слетување

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.

Re: Спектакуларно слетување

Postby alvarhanso » 27 Jan 2012, 20:30

Ау Ау Ау.... Бујрум дечки. 8)

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27183
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Спектакуларно слетување

Postby alvarhanso » 28 Apr 2012, 10:26

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27183
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Спектакуларно слетување

Postby KVARK » 28 Apr 2012, 22:00

alvarhanso wrote:http://www.youtube.com/watch?v=MltpX7TDjl8Изгледа во Билбао не е баш така ретко слетувањето да биде "тврдо"! Пред две години имав можност и самиот да го искусам тоа. Не до овој степен, ама ел команданте имаше маки да не слета... Уууу, ама ич не ми беше пријатно.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Спектакуларно слетување

Postby karamba » 28 Apr 2012, 22:48

Јас пак ланска година во ноември имав стресови при слетувањето во Дизелдорф, од првото клипче Алвар што го поставил, со опроштење али стварно се усрав :) па мораше уште ко за бељата при слетувањево ветаров да мава 300 на саат пропратен со дожд што сипаше како од црево, мислев дека ЈАТ-овиот Б737 ќе го оддува во Келн, башка тоа што авионов од што е *нов* нели внатре крцкаше, шкрипеше, тропаше ко коњска кола упм, онемев!
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12734
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Спектакуларно слетување

Postby alvarhanso » 30 May 2012, 14:56

http://www.youtube.com/user/GatwickSpotting

GatwickSpotting каналот на YouTube, препорака. :wink:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27183
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Спектакуларно слетување

Postby karamba » 06 Jul 2012, 08:17

Нема ништо спектакуларно во слетувањево, али глејте го детево и останативе која позиција ја имаат :) снимкава е од вежба или од парадата по повод 5ти јули, празникот на независноста на Венецуела, F-16 и Su30

karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12734
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Спектакуларно слетување

Postby alvarhanso » 17 Sep 2012, 16:13Одлично го изхендла авионов.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27183
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Спектакуларно слетување

Postby alvarhanso » 12 Oct 2012, 10:56

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27183
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Спектакуларно слетување

Postby Avijaticar » 17 Oct 2012, 20:03

Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 419
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Спектакуларно слетување

Postby firefox » 18 Oct 2012, 19:37Е ова е пилот!
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 15:44
Location: Skopje

Re: Спектакуларно слетување

Postby alvarhanso » 06 Nov 2012, 17:30

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27183
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Спектакуларно слетување

Postby Skopjeair » 10 Nov 2012, 16:45

Не толку спектакуларно слетување

I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Спектакуларно слетување

Postby EDRILICAR » 11 Nov 2012, 19:10

Eeeee Na watch series go ima se vika ice pilots, letaat samo stari avioni edinstven turboelisen e Electra koj e I prviot turboprop buffalo airways, a ova so cananadierot Im go prodavaat Na Turci pa posle nekolku samostalni sletuvanja zaboravaat da spustat staen trap.
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Спектакуларно слетување

Postby apo_bullseye » 11 Nov 2012, 19:14

EDRILICAR wrote:Eeeee Na watch series go ima se vika ice pilots, letaat samo stari avioni edinstven turboelisen e Electra koj e I prviot turboprop buffalo airways, a ova so cananadierot Im go prodavaat Na Turci pa posle nekolku samostalni sletuvanja zaboravaat da spustat staen trap.


И откако го спуштија авионот без стоен трап, продужија уште едно добри 500-600 метри по писта така :D Авионот одоздоле љом

apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје

Re: Спектакуларно слетување

Postby IgorMKD » 17 Dec 2012, 17:25

"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15351
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје


Re: Спектакуларно слетување

Postby Skopjeair » 11 Jan 2013, 11:42

Фајнал!
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Спектакуларно слетување

Postby Canemakedonski » 11 Jan 2013, 14:31

filipv wrote:Сепак на прво место би го ставил Лукла на Тибет: на другиот крај на пистата има факинг планина и нема missed approach опција! Идеш на фајнал* и шта-је-ту-је

http://en.wikipedia.org/wiki/Tenzing-Hillary_Airport

Image

*) како се вика ова на македонски??


Па, бидејќи слетуваат поголеми авиони отколку на Коршевел, би се сложил. Инаку еве ги најекстремните аеродроми на History Channel:П. С. Аеродромов сега се вика Тензинг- Хилари по Тензинг Норгај и Едмод Хилари првите луѓе кој се качиле на Монт Еверест. Дали е Коршевел баш Коршевел?
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Спектакуларно слетување

Postby Canemakedonski » 22 Jan 2013, 15:11

Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Спектакуларно слетување

Postby MaKoM » 23 Jan 2013, 10:44

filipv wrote:

Image

*) како се вика ова на македонски??


Ќорсокак 8) 8) 8)
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

PreviousNext

Return to Галерија и линкови / Gallery and links

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest