Google Maps/Earth пронајдоци

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.

Google Maps/Earth пронајдоци

Postby filipv » 16 Apr 2018, 10:02

Знае ли некој што чудо е ова? Се наоѓа во базата „Eлмендорф“ на Аљаска:

https://www.google.com/maps/place/Elmen ... 49.8112528

(Ctrl + лев маус за менување на аголот на камерата)
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1583
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Google Maps/Earth пронајдоци

Postby Bobo » 16 Apr 2018, 17:34

Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8164
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Google Maps/Earth пронајдоци

Postby filipv » 16 Apr 2018, 20:15

fala bobo!
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1583
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Google Maps/Earth пронајдоци

Postby Iko » 17 Apr 2018, 14:10

Ako ne se lazham ovie se vekje odstraneti kako zastareni - ova e oddamna nadminata tehnologija...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Google Maps/Earth пронајдоци

Postby filipv » 24 Apr 2018, 09:33

Iko wrote:Ako ne se lazham ovie se vekje odstraneti kako zastareni - ova e oddamna nadminata tehnologija...


Којзнае... Зградата делува во пристојна состојба, а има и коли паркирано на пракигот.

Може ја чуваат заради некаква редунантност? Може пресметале дека одржувањето на веќе постоечки систем не е премногу скапо (за нивни стандарди, се разбира)? Тропам на памет...

https://www.google.com/maps/place/Elmen ... 49.8112528

ЕДИТ пишува на википедија дека официјално системот е угасен во 2016...
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1583
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Google Maps/Earth пронајдоци

Postby Iko » 24 Apr 2018, 09:57

Logichno...ovie vo '60-ti gi postavija...mnogu voda (vo tehnoloshki smisol) proteche od togash...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA


Return to Галерија и линкови / Gallery and links

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest