Шведски воени авиони

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.

Шведски воени авиони

Postby filipv » 05 Oct 2018, 15:06

коректно снимен аеромитинг во шведска, со егзотични хладноратовски шведски авиони.

вреди да се гледа ако ништо друго ради звукот на старите лоубајпас млазни мотори

https://www.youtube.com/watch?v=Kw8cfCxfMD4
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1584
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Шведски воени авиони

Postby karamba » 05 Oct 2018, 15:58

Сите машини во топ состојба. Супер видео, мене секогаш ми се интересни овие шведски дизајни на авиони поготово што ваделе производ од дома и за дома и никогаш немале потполна зависност од исток или запад за вака висока технологија
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Шведски воени авиони

Postby dragan_mig31 » 05 Oct 2018, 16:01

Kako nemale pa motorite im se uvozni.pogolemiot del od opremata u avionite e isto taka uvozen.Zavisni se od zapad i te kako.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 21718
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Шведски воени авиони

Postby karamba » 05 Oct 2018, 16:06

dragan_mig31 wrote:Kako nemale pa motorite im se uvozni.pogolemiot del od opremata u avionite e isto taka uvozen.Zavisni se od zapad i te kako.


Јасно јасно, знам за тоа али ипак ги праеле да сибат векот, и тоа супер...еве земи ја Шпанија на пример, Норвешка, Финска, Аустрија...исто јаки држави и богати ама не стигнале да склепаат свој авион па макар и со делови од други земји
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Шведски воени авиони

Postby Iko » 05 Oct 2018, 16:13

Izvini Sale, ama konkretno za Shpanija - i te kako kje pardonirash...pletora na avionski proekti imale (47-dum sopstveni vozduhoplovni modeli) i uchestvuvale zdruzheno so drugi zemji isto vo razbrabotka na dosta drugi modeli...eve kako svezhi primeri - izgleda zaboravash deka edni sovremeni "Typhoon" ili A-400M "Atlas" - i te kako imaat Shpansko uchestvo vo niv - i nauchno, i tehnichko, i industrijsko...

Shpanija ima dolga i uspeshna lokalna voduhoplovna industrija - ushte od vreminjata vednash po Prvata Svetska Vojna...mozhebi ne e na ramnishte na gigantite - no deka Shpanija voopshto ne pravi ili ne pravela avioni (i toa sosema solidni shodno svojata namena, klasa i generacija) - ednostavno NE e vistina...vo toj pogled i voopshto vo celokupen avio-domen sprema posochenite Norveshka, Finska i Avstrija - Shpanija (ne ja branam no toa e apsolutno notoren i istoriski dokazhan fakt) - bila, e, i kje ostane vozduhoplovna vele-sila (komparirano sprema niv)...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Шведски воени авиони

Postby karamba » 05 Oct 2018, 21:43

Iko wrote:Izvini Sale, ama konkretno za Shpanija - i te kako kje pardonirash...pletora na avionski proekti imale (47-dum sopstveni vozduhoplovni modeli) i uchestvuvale zdruzheno so drugi zemji isto vo razbrabotka na dosta drugi modeli...eve kako svezhi primeri - izgleda zaboravash deka edni sovremeni "Typhoon" ili A-400M "Atlas" - i te kako imaat Shpansko uchestvo vo niv - i nauchno, i tehnichko, i industrijsko...

Shpanija ima dolga i uspeshna lokalna voduhoplovna industrija - ushte od vreminjata vednash po Prvata Svetska Vojna...mozhebi ne e na ramnishte na gigantite - no deka Shpanija voopshto ne pravi ili ne pravela avioni (i toa sosema solidni shodno svojata namena, klasa i generacija) - ednostavno NE e vistina...vo toj pogled i voopshto vo celokupen avio-domen sprema posochenite Norveshka, Finska i Avstrija - Shpanija (ne ja branam no toa e apsolutno notoren i istoriski dokazhan fakt) - bila, e, i kje ostane vozduhoplovna vele-sila (komparirano sprema niv)...


Не знам баце Ико, шведо отскокнува како и да е од сите овие и од времето со овие авиони како на видеото а и во денешницава, не ги познавам најдобро ама шпанциве знам дека прават компоненти за авиони но цел дома произведен авион како Сааб што прави на пример мислам дека немаат, инаку далеку од тоа дека не се способни да прават делови за здружени проекти, па не само овие кои ги наброја ти туку и на други проекти сигурно се дел, но цел авион немаат нивни

Нејсе, факт е дека шведо правел и прави добри авиони...може е па до швеѓанките :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Шведски воени авиони

Postby Iko » 06 Oct 2018, 06:40

Niven - "niven" (vo smisla sam koj Shpancite go napravile) posleden im e C-101 od 1977-ma...

Image

Tebe percepcijata za Shvegjanie kontra niv ti e mozhebi iskrivena bidejkji Shvegjanite zapnaa za lovechki borbeni avioni po Vtorata Svetska Vojna - a tokmu po nea Shpancite go namalija svojot lovechki razvoj i gi proshirija grankite...vo globala - vo smisla na proizvodi - Shpanija den-deneshen vo vozduh ja nadmashuva Shvedska, shto sama, shto vo kooperacija so drugi zemji - e da, edino, sami vekje ne pravat lovci kako Shvegjanite...ama zatoa se del od Evropski konzorciumi...opshto zemeno - Shpanska CASA odsekogash go nadmashuvala Shvedski SAAB - po razgranatost na razlichni tipovi na vozduhoplovni mashini...daleku jas od toa da go kudam SAAB - no fakt e deka istiot pretezhno se specijalizira za lesni lovechki platformi - dodeka drugite koi gi praveshe mu se pomalku poznati...CASA od druga strana pravela cela pletora na jurishni, transportni, trenazhni, opshtonamenski i slichno avioni - pa duri i helikopterska i bezpilotna tehnologija...shto sama - shto vo kooperacija so drugi...ni SAAB ne e imun na kooperacija...site Shvedski lovci i te kako zavisele od nadvoreshna tehnlogija (vo prv red pogonska)...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Шведски воени авиони

Postby karamba » 06 Oct 2018, 08:39

Да, да мајсторе за ловечките авиони од шведско производство мислев, не е битно да не се прераскажуваме по пет пати, добар е шведото и си тера по добар план со нивното производство, правеле и прават авиони и знам дека не се комплетен производ нивни, впрочем во денешно време бога ми и не знам кој прави се дома :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Шведски воени авиони

Postby Iko » 06 Oct 2018, 09:12

Indijcite? :lol: :lol: :lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Шведски воени авиони

Postby filipv » 06 Oct 2018, 10:23

Ако ги тргнеме на страна „големите“ произведувачи на авиони како сад, русија, в.британија и франција и го гледаме само рестото, тогаш шведска отскокнува бидејќи

1. има свој претставник од секоја генерација досега (освен петта, но демек работат на случајот)

2. дизајнот им е оригинален

3. дизајнот им е самостоен

4. крајниот резултат сосем компетитивен во споредба со „големите“.

Заради овие 4 точки заедно, швеѓаните го имаат мојот авијациско-ентузијастички респект.
filipv
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1584
Joined: 13 Dec 2017, 11:54

Re: Шведски воени авиони

Postby dragan_mig31 » 06 Oct 2018, 10:43

Spancite imaat proizvodstvo uste megju dvete svetski vojni.Isto taka se za golemo postovanje.Tuka e i Jugoslovenskata vazduhoplovna industrija koja datira uste od pocetocite na avijacijata na planetava opsto.Rumuncite svoevremeno imaat isto taka seriozna proizvodnja uste pred vtorata svetska vojna so kompletno domasni dizajni na lovci i bombarderi koi se imaat pokazano kako mnogu seriozni masini.TUka e isto taka i italija so slicna vazduhoplovna industrija.Svegjanite otskoknuvaat so radikalni dizajni i masini koi sem draken u hladni rat ne se uopste izvezuvani i deluvaat nekako SCIFI.Svaka im cast.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 21718
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Шведски воени авиони

Postby aviationless » 06 Oct 2018, 11:26

Ako ne se lazam Gripen-ot e kopija na model na ednomotoren avion od RAF sto bese izlozen docni 70ti kako opcija za Evropski lovec, podocna bese konstantirano deka im treba lovec so 2 motori pa se resija za Typhon-ot. Moze sum i greska ama se mi se cini imam nekade procitano okolu ova
aviationless
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 295
Joined: 08 Dec 2014, 20:48

Re: Шведски воени авиони

Postby dragan_mig31 » 06 Oct 2018, 16:04

Gripen e kompletno svedski dizajn.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 21718
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Шведски воени авиони

Postby Iko » 06 Oct 2018, 17:55

Jas vo nikoj sluchaj ne gi nipodoshtuvav Shvegjanite i nivnite vozduhoplovni dostreli - ni pod razno, skraja da e...samo replicirav na komentar - vo stilot deka Shpancite vo nikoj sluchaj vo vozduhoploven pogled ne mozhe da se smetaat za "neaktivna" nacija - i cvrsto stojam na toa tvrdenje...ne vikam jas deka se oni nekoj gigant - no i te kako se drzhava so dolga i slavna vozduhoplovna tradicija - vo nauchen, tehnichki i industriski pogled...pa ne za chudo - se neizostaven del od sovremenite Evropski vozduhoplovni koooperantski proekti...od sam zachetok na svetskata avijacija - pa se do den-deneshen - Shpancite i kako narod i kako zemja se nimalku "nishtovni" igrachi - vo smisla deka nishto ne postignale ili ne pravat vo vozduhoploven domen...toa ednostavno - ne e vistina - i te kako se avijaciski aktivna drzhava...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Шведски воени авиони

Postby karamba » 06 Oct 2018, 19:13

Кај ги спомнав да им ибам шпанците да им ибам :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Шведски воени авиони

Postby Iko » 06 Oct 2018, 19:24

I Japoncite da gi spomeneshe vo ovoj kontekst - isto kje gi branev...samo Indijcite ne...za niv nema opravduvanje...:lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Шведски воени авиони

Postby aviationless » 06 Oct 2018, 20:25

Iko sto imas ti protiv romskata zaednica :shok: :mrgreen:
aviationless
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 295
Joined: 08 Dec 2014, 20:48

Re: Шведски воени авиони

Postby Iko » 06 Oct 2018, 21:09

Mrazam Coca-Cola...jas sum Pepsi boy...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA


Return to Галерија и линкови / Gallery and links

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest