VFR и IFR карти + Approach Plates

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
Post Reply
User avatar
Angor666
Падобранец
Падобранец
Posts: 17
Joined: 16 May 2007, 15:21
Location: Скопје
Contact:

VFR и IFR карти + Approach Plates

Post by Angor666 »

Знам дека ке ми кажете дека можам да ги најдам на интернет ама до сега немав среќа. Каде да ги барам?

Каде да најдам вистински карти (оние на хартија). Каде да се обратам? Во Агенција за цивилна воздушна пловидба?

Ве молам помагајте!!!
...Help,help, we are the USS Kenedy, of the german coast and we are sinking. Anyone help...

...This is the German Coast Guard... what are you (t)sinking about...
User avatar
POPO
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA
Contact:

Post by POPO »

User avatar
Angor666
Падобранец
Падобранец
Posts: 17
Joined: 16 May 2007, 15:21
Location: Скопје
Contact:

Post by Angor666 »

NO! Дома имам едец цел куп на карти ама тие се за Канада. Во секој случај најдов тоа што ми требаше. VATSIM

Сепак сакам да најдам VFR карта на Македонија. Вистинска.
...Help,help, we are the USS Kenedy, of the german coast and we are sinking. Anyone help...

...This is the German Coast Guard... what are you (t)sinking about...
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Angor666 wrote:NO! Дома имам едец цел куп на карти ама тие се за Канада. Во секој случај најдов тоа што ми требаше. VATSIM

Сепак сакам да најдам VFR карта на Македонија. Вистинска.
Нема да најдеш колку и да бараш. Сеуште за Македонија нема VFR+GPS карта издадено и како што стојат работите нема ни да има во блиска иднина.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
POPO
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA
Contact:

Post by POPO »

Sorry, the only one that I'm aware of is for United States.
http://skyvector.com/
User avatar
Angor666
Падобранец
Падобранец
Posts: 17
Joined: 16 May 2007, 15:21
Location: Скопје
Contact:

Post by Angor666 »

А што е со оние SID и STAR мапи што ги накдов на форумов, мислам дека беа во VATSIM. Тие ми завршија работа, сега точно знам како се полетува и како се слетува на Александар Велики. Или ако ми откаже мотор при полетување што треба да правам. Ист така таму има една VFR мапа на македонија во .bmp формат, 10000x7000 така нешто. Се гледа дека е скенирана. Сакам да ги најдам на лист хартија. Aj approach plates ќе ги испринтам и ќе ги имам ама картата не можам да ја испринтам. Мора да ги имаат во агенцијата за цивилна воздушна пловидба, ама не им ја знам адресата.

Иначе се наоѓа, јас например најдов торент за сите мапи, SID, STAR, aproach plates за цела канада, сосе terminal charts и што уште не. Ама не е филинг да се лета во Канада, кога златна Македонија си ја имаме на FS.

Ако некој ги сака мапите за канада бујрум нека каже да се најдеме да му ги снимам.

Поздрав.
...Help,help, we are the USS Kenedy, of the german coast and we are sinking. Anyone help...

...This is the German Coast Guard... what are you (t)sinking about...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests