Може ли вируелен пилот да слета вистински авион

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.

Дали виртуелен пилот може да слета вистински авион

Да
28
76%
Не
9
24%
 
Total votes: 37

User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Видете, ќе го слета, ако не од првпат, од два до три пати. Поентата на слетувањето е да ја контролира брзината и на крај да го порамни авионот со пистата да не биде грубо слетувањето. Аутопилотот може да го слета авионот, но ќе биде малце грубо слетувањето ... Се што треба да знае е да го намести и контролира ....
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9688
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

ke sleta...ama i treba da e fzi4ki zdrav...drugoto se vezba na fly simulator...
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Bobo wrote:ke sleta...ama i treba da e fzi4ki zdrav...drugoto se vezba na fly simulator...
Јас гарантирам дека ќе слета, физички здрав, но без здрави гуми ..... Значи гумите МОЖЕБИ ќе ги изгори на слетување .... Сепак ќе слета здрав и прав ...
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Само што ја догледав емисијата Mythbusters на Discovery. И погодете, еден од митовите кои го спроведуваа беше дали еден патник без летачко искуство може да приземји еден голем патнички авион.

Започнаа со симулаторска вежба (ми се чини симулатор на НАСА), првиот дел беше обид да го слетаат авионот без никаква помош. Секако, не успеаа, се урнаа.

Вториот дел беше летање со помош и наведување од контролата на летање. Пилотот (патникот) дава рапорт за брзината, аголот и висината, а контролорот кажува што да направи.

Зачудувачки, во двата случаеви и двајцата "патници" ги слетаа авионите без никакви проблеми.

На крајот, инструкторот од симулаторот напомена дека денешните модерни авиони би биле уште полесни за слетување (CAT II и CAT III), така што сето она рачно подесување кое тие го правеа е непотребно при CAT II и CAT III слетувања.

Интересно.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

Мало дополнување, двајцата се без никакво летачко и симулаторско искуство, значи total rookies.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Mad Scientist wrote:Мало дополнување, двајцата се без никакво летачко и симулаторско искуство, значи total rookies.
I toa edniot imase kolku tolku poznavanje na upravuvanjeto na avionot, t.e svati kako treba, a drugiot nemase ni tolkavo poznavanje ....
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

Scylla wrote:Само што ја догледав емисијата Mythbusters на Discovery. И погодете, еден од митовите кои го спроведуваа беше дали еден патник без летачко искуство може да приземји еден голем патнички авион.

Започнаа со симулаторска вежба (ми се чини симулатор на НАСА), првиот дел беше обид да го слетаат авионот без никаква помош. Секако, не успеаа, се урнаа.

Вториот дел беше летање со помош и наведување од контролата на летање. Пилотот (патникот) дава рапорт за брзината, аголот и висината, а контролорот кажува што да направи.

Зачудувачки, во двата случаеви и двајцата "патници" ги слетаа авионите без никакви проблеми.

На крајот, инструкторот од симулаторот напомена дека денешните модерни авиони би биле уште полесни за слетување (CAT II и CAT III), така што сето она рачно подесување кое тие го правеа е непотребно при CAT II и CAT III слетувања.

Интересно.
Има нешто на Youtube за ова?
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Pisi na google Mythbusters airplane torrent

i simni si ja cela epizoda ..
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Post by BORG »

Skopjeair wrote:Pisi na google Mythbusters airplane torrent

i simni si ja cela epizoda ..
dvajcava se teski seljaci i nemaat vrska od letanje bilo kakvi avioni i simulatori.Sekoja cest sto gi isprobuvaat mitovite ama (posto gi izgleav site nivni emisii uste odamna) mozam da vi kazam slobodno deka ne se merodavni da kazat dali moze obicen smrtnik so simulatorsko iskustvo da spusti avion.
So 100% sigurnost mozam da kazam deka eden najtvrdokoren letac moze slobodno da spusti patnicki dokolku vo igra ne vlezat stravot,emociite i posledicite okolu toa dokolku ne sleta kako sto treba.
Da ima nekakva si opcija da letas so avion ama da ne se unistuva,pa edno 2 do 3 pati ce mu trebat da go spusti na pista po propis.
Moe mislenje e deka koga si vo situacija da nemas nikakov pilot podobro e da imas nekoj barem kolku tolku ima razbiranje vo letanje avioni i avionika.(me razbirate neli).
Dokolku razbira engleski,nasite ni ceneti kontrolori a i vrni piloti mozat da mu kazat kako fino lepo da go stavi vo approach i da go namesti auto pilotot za sletuvanje i fino lepo da se prizemji bezbedno.Pa posle misko udri na reverse trustovite i kockite i moli boga da e dovolna dolga pistata i da ima protivpozarna brigada i pomos na nea.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests