Busy LWSK

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Igor Uzunov wrote:kje ja bide...:)
Napravi li neshto?
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd
Contact:

Post by Igor Uzunov »

da treba
samo da gi skrojam letovite kako sto im se realno posto nejkam kako da bilo...mora da bide se pod konec:)
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Igor Uzunov wrote:da treba
samo da gi skrojam letovite kako sto im se realno posto nejkam kako da bilo...mora da bide se pod konec:)
probaj napravi eden let, ako go vidis avionot, posle prodozli i pravi go cel redosled
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd
Contact:

Post by Igor Uzunov »

taka de...:)
ke ima castenje:)
User avatar
perotaraba
Падобранец
Падобранец
Posts: 12
Joined: 24 Apr 2008, 17:55
Location: Кисела Вода
Contact:

fsx

Post by perotaraba »

Angel Arnaudov wrote:
Igor Uzunov wrote:ttools 2.02
ama vidi problemot moze e vo mene posto malce sum glup :)ali probav na sekoj mozen nacin nejke da go napravi toa sto sakam jas...da gi stavam jat i croatia...

pa ttools ti e samo za flight plans, a dodeka za da gi stavis jat i croatia, treba da gi simnes teksturite od http://worldoftraffic.de.ki/, potoa da go imas WOAI modelot za koj si simnal tekstura instaliran vo tvojot Aircraft folder, potoa vo istiot folder kaj shto ti e teskturata imas eden tekst dokument kade shto imas tekst slicen na ovoj:

[fltsim.x]
title=AIA 737-300v2 Macedonian Airlines
sim=aia_737_CL
model=no_refl_L
texture=Macedonian Airlines
atc_id=
atc_airline=MAKAVIO
atc_flight_number=1208
ui_manufacturer=Aardvark
ui_type=Boeing 737-300 v2
ui_variation=Macedonian Airlines
description=Boeing 737-300 for AI
atc_id_color=0x00000000
visual_damage=0
atc_heavy=0
atc_parking_codes=MAK
atc_parking_types=GATE



go kopiras tekstot shto e za title, vo aircraft.cfg text dokumentot shto ti e vo folderot kaj shto ja stavash teksturata. Moze da se sluci da ima poveke takvi pasusi so tekst, za teksturite koi veke postojat za toj avion, ti ovoj pasus ke go dodades na krajot od tekst dokumentot. Potoa kaj shtro pisuva [fltsim.x] x ke bide brojot koj shto sleduva po posledniot pasus ili poslednata deklaracija za tekstura za toj tip na avion, i potoa go zacuvuvas toj dokument. Potoa se vrakas na TTools, i imas tri tekst dokumenti: Aircraft.txt, Airports.Txt, Flightplans.txt. Vo Aircraft.txt, ja stavas ovaa linija na kod:

AC#1, 200, "AIA 737-300v2 Macedonian Airlines"

znaci toa shto e vo navodnici e title od toj pasus shto go stavivme porano vo aircraft tekst dokumentot za baraniot model na avion. Ako sakas da dodaes vtor avion na primer CRJ900, ke napravis taka:

AC#2, 200, ""Title od aircaft.cfg"

Potoa, vo Airports.Txt, ke gi stavis site koordinati na aerodromite kaj shto planiras da letis so taa aviokompanija, so TTools mozes da gi zemes site aerodromi i nivnite koordinati, se zacuvuvaat vo TTools folderot, vo tekst dokument. Znaci, ovie tri tekst dokumenti: Aircraft.txt, Airports.Txt, Flightplans.txt, treba da gi kreiras vo TTools folderot, pa za da mozes da gi kompajliras potoa.
Vo Flightplan dokumentot si stavas informacii za letot, primer:

AC#1, Z3-AAF, 89%, 24hr,IFR, 06:30:00, 00:00:00, 360,F,123,LWOH, 09:00:00,00:00:00, 210,F,124,LWSK

prviot del AC#1, e od aircraft.txt dokumentot, znaci za da znae igrata koj avion da go koristi. Mozes da pravis kolku sakas avioni(clones), samo treba da ja smenis registracijata, pr, ova e Z3-AAF, vtor ke bide Z4-RRT, itn. potoa 89% e kolku dolgo da bide sleden avionot vo tek na eden AI let, 100%, go sledi od pocetok do kraj na letot, potoa dali sakas toj let da bide dnevno(24hr) ili nedelno(week), potoa visinata na koja ke leti, F - kakov vid na let, 123 - e brojot na letot, LWOH e destinacijata za kaj treba da poleta, a vtorata destinacija LWSk, vo ovoj slucaj e destinacijata od kade ke poleta i kade ke se vrati. toa 00:00:00, e vremeto vo koe ke pristigne na sakanata destinacija, toa TTools avtomatski go popolnuva, ti treba da napises samo 00:00:00. Vazno e toa shto vremeto e vo GMT, ne e vo lokalno vreme, taka da kga pisuvas tuka 06:30:00, vo LWSK ke bide 08:30:00, i potoa koga ke zavrsis so se, klikni na compile, i vidi dali ke se pojavi na sakanata destinacija vo toa vreme. znaci ako napises 06:30:00, i ako poletuva od LWSK, togas selektiraj lokalno vreme 08:29:00. za TTools imas obemen tutorial, vo instalacioniot folder e, procitaj go, mnogu ke naucis...aj da vidam shto ke napravis, napisi na forum, pozdrav
Многу сум љубобитен да видам дали ќе успее ова и во FSX...? , дали ти го имаш инсталирано и како оди... ? Некои работи не ми се баш добро познати но би прифатил ако е можно на лице место да го инсталираш ( со надокнада за вложениот труд ) без да чепкам и импровизирам оти ова не е баш прифатливо за лица кои не ја знаат барем малку процедурата за вметнување на нови летала и сл. Прашувам: ќе има ли технички проблеми во смисла на успорување, блокирање и сл. од како ќе ги вметнеш сите потребни фајлови...
Исклучиво летам по профисионални стандарди и за се, се косултирам со профи-пилоти...
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Re: fsx

Post by Angel Arnaudov »

perotaraba wrote:
Angel Arnaudov wrote:
Igor Uzunov wrote:ttools 2.02
ama vidi problemot moze e vo mene posto malce sum glup :)ali probav na sekoj mozen nacin nejke da go napravi toa sto sakam jas...da gi stavam jat i croatia...

pa ttools ti e samo za flight plans, a dodeka za da gi stavis jat i croatia, treba da gi simnes teksturite od http://worldoftraffic.de.ki/, potoa da go imas WOAI modelot za koj si simnal tekstura instaliran vo tvojot Aircraft folder, potoa vo istiot folder kaj shto ti e teskturata imas eden tekst dokument kade shto imas tekst slicen na ovoj:

[fltsim.x]
title=AIA 737-300v2 Macedonian Airlines
sim=aia_737_CL
model=no_refl_L
texture=Macedonian Airlines
atc_id=
atc_airline=MAKAVIO
atc_flight_number=1208
ui_manufacturer=Aardvark
ui_type=Boeing 737-300 v2
ui_variation=Macedonian Airlines
description=Boeing 737-300 for AI
atc_id_color=0x00000000
visual_damage=0
atc_heavy=0
atc_parking_codes=MAK
atc_parking_types=GATE



go kopiras tekstot shto e za title, vo aircraft.cfg text dokumentot shto ti e vo folderot kaj shto ja stavash teksturata. Moze da se sluci da ima poveke takvi pasusi so tekst, za teksturite koi veke postojat za toj avion, ti ovoj pasus ke go dodades na krajot od tekst dokumentot. Potoa kaj shtro pisuva [fltsim.x] x ke bide brojot koj shto sleduva po posledniot pasus ili poslednata deklaracija za tekstura za toj tip na avion, i potoa go zacuvuvas toj dokument. Potoa se vrakas na TTools, i imas tri tekst dokumenti: Aircraft.txt, Airports.Txt, Flightplans.txt. Vo Aircraft.txt, ja stavas ovaa linija na kod:

AC#1, 200, "AIA 737-300v2 Macedonian Airlines"

znaci toa shto e vo navodnici e title od toj pasus shto go stavivme porano vo aircraft tekst dokumentot za baraniot model na avion. Ako sakas da dodaes vtor avion na primer CRJ900, ke napravis taka:

AC#2, 200, ""Title od aircaft.cfg"

Potoa, vo Airports.Txt, ke gi stavis site koordinati na aerodromite kaj shto planiras da letis so taa aviokompanija, so TTools mozes da gi zemes site aerodromi i nivnite koordinati, se zacuvuvaat vo TTools folderot, vo tekst dokument. Znaci, ovie tri tekst dokumenti: Aircraft.txt, Airports.Txt, Flightplans.txt, treba da gi kreiras vo TTools folderot, pa za da mozes da gi kompajliras potoa.
Vo Flightplan dokumentot si stavas informacii za letot, primer:

AC#1, Z3-AAF, 89%, 24hr,IFR, 06:30:00, 00:00:00, 360,F,123,LWOH, 09:00:00,00:00:00, 210,F,124,LWSK

prviot del AC#1, e od aircraft.txt dokumentot, znaci za da znae igrata koj avion da go koristi. Mozes da pravis kolku sakas avioni(clones), samo treba da ja smenis registracijata, pr, ova e Z3-AAF, vtor ke bide Z4-RRT, itn. potoa 89% e kolku dolgo da bide sleden avionot vo tek na eden AI let, 100%, go sledi od pocetok do kraj na letot, potoa dali sakas toj let da bide dnevno(24hr) ili nedelno(week), potoa visinata na koja ke leti, F - kakov vid na let, 123 - e brojot na letot, LWOH e destinacijata za kaj treba da poleta, a vtorata destinacija LWSk, vo ovoj slucaj e destinacijata od kade ke poleta i kade ke se vrati. toa 00:00:00, e vremeto vo koe ke pristigne na sakanata destinacija, toa TTools avtomatski go popolnuva, ti treba da napises samo 00:00:00. Vazno e toa shto vremeto e vo GMT, ne e vo lokalno vreme, taka da kga pisuvas tuka 06:30:00, vo LWSK ke bide 08:30:00, i potoa koga ke zavrsis so se, klikni na compile, i vidi dali ke se pojavi na sakanata destinacija vo toa vreme. znaci ako napises 06:30:00, i ako poletuva od LWSK, togas selektiraj lokalno vreme 08:29:00. za TTools imas obemen tutorial, vo instalacioniot folder e, procitaj go, mnogu ke naucis...aj da vidam shto ke napravis, napisi na forum, pozdrav
Многу сум љубобитен да видам дали ќе успее ова и во FSX...? , дали ти го имаш инсталирано и како оди... ? Некои работи не ми се баш добро познати но би прифатил ако е можно на лице место да го инсталираш ( со надокнада за вложениот труд ) без да чепкам и импровизирам оти ова не е баш прифатливо за лица кои не ја знаат барем малку процедурата за вметнување на нови летала и сл. Прашувам: ќе има ли технички проблеми во смисла на успорување, блокирање и сл. од како ќе ги вметнеш сите потребни фајлови...

pa raboti i vo FSX bez problem, ne e problem za instalacija, ama momentalno sum vo Holandija, ako imas skype ili msn, moze da dogovorime chat, pa ke ti objasnam kako odat rabotite podetalno, koga ke imam vreme...pozdrav...a inaku e mnogu mnogu lesno...shtom ednash ke naucis...kako se pravi...
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

Ќе пробам и јас утре или задутре да направам нешто, веќе 3 дена го симнувам FS2004 со 5KB/s, барем да се исплати чекањето после :lol:
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Димитар wrote:Ќе пробам и јас утре или задутре да направам нешто, веќе 3 дена го симнувам FS2004 со 5KB/s, барем да се исплати чекањето после :lol:
abe zemi kupi go za 60 denari ako sakas ke ti dadam informacija od kade mozes da go najdes vo sk
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

Angel Arnaudov wrote:
Димитар wrote:Ќе пробам и јас утре или задутре да направам нешто, веќе 3 дена го симнувам FS2004 со 5KB/s, барем да се исплати чекањето после :lol:
abe zemi kupi go za 60 denari ako sakas ke ti dadam informacija od kade mozes da go najdes vo sk
Ќе го биде за 1 ден немај гајле :o. Фала anyway.
User avatar
perotaraba
Падобранец
Падобранец
Posts: 12
Joined: 24 Apr 2008, 17:55
Location: Кисела Вода
Contact:

Re: fsx

Post by perotaraba »

Angel Arnaudov wrote:
perotaraba wrote:
Angel Arnaudov wrote:
pa ttools ti e samo za flight plans, a dodeka za da gi stavis jat i croatia, treba da gi simnes teksturite od http://worldoftraffic.de.ki/, potoa da go imas WOAI modelot za koj si simnal tekstura instaliran vo tvojot Aircraft folder, potoa vo istiot folder kaj shto ti e teskturata imas eden tekst dokument kade shto imas tekst slicen na ovoj:

[fltsim.x]
title=AIA 737-300v2 Macedonian Airlines
sim=aia_737_CL
model=no_refl_L
texture=Macedonian Airlines
atc_id=
atc_airline=MAKAVIO
atc_flight_number=1208
ui_manufacturer=Aardvark
ui_type=Boeing 737-300 v2
ui_variation=Macedonian Airlines
description=Boeing 737-300 for AI
atc_id_color=0x00000000
visual_damage=0
atc_heavy=0
atc_parking_codes=MAK
atc_parking_types=GATE



go kopiras tekstot shto e za title, vo aircraft.cfg text dokumentot shto ti e vo folderot kaj shto ja stavash teksturata. Moze da se sluci da ima poveke takvi pasusi so tekst, za teksturite koi veke postojat za toj avion, ti ovoj pasus ke go dodades na krajot od tekst dokumentot. Potoa kaj shtro pisuva [fltsim.x] x ke bide brojot koj shto sleduva po posledniot pasus ili poslednata deklaracija za tekstura za toj tip na avion, i potoa go zacuvuvas toj dokument. Potoa se vrakas na TTools, i imas tri tekst dokumenti: Aircraft.txt, Airports.Txt, Flightplans.txt. Vo Aircraft.txt, ja stavas ovaa linija na kod:

AC#1, 200, "AIA 737-300v2 Macedonian Airlines"

znaci toa shto e vo navodnici e title od toj pasus shto go stavivme porano vo aircraft tekst dokumentot za baraniot model na avion. Ako sakas da dodaes vtor avion na primer CRJ900, ke napravis taka:

AC#2, 200, ""Title od aircaft.cfg"

Potoa, vo Airports.Txt, ke gi stavis site koordinati na aerodromite kaj shto planiras da letis so taa aviokompanija, so TTools mozes da gi zemes site aerodromi i nivnite koordinati, se zacuvuvaat vo TTools folderot, vo tekst dokument. Znaci, ovie tri tekst dokumenti: Aircraft.txt, Airports.Txt, Flightplans.txt, treba da gi kreiras vo TTools folderot, pa za da mozes da gi kompajliras potoa.
Vo Flightplan dokumentot si stavas informacii za letot, primer:

AC#1, Z3-AAF, 89%, 24hr,IFR, 06:30:00, 00:00:00, 360,F,123,LWOH, 09:00:00,00:00:00, 210,F,124,LWSK

prviot del AC#1, e od aircraft.txt dokumentot, znaci za da znae igrata koj avion da go koristi. Mozes da pravis kolku sakas avioni(clones), samo treba da ja smenis registracijata, pr, ova e Z3-AAF, vtor ke bide Z4-RRT, itn. potoa 89% e kolku dolgo da bide sleden avionot vo tek na eden AI let, 100%, go sledi od pocetok do kraj na letot, potoa dali sakas toj let da bide dnevno(24hr) ili nedelno(week), potoa visinata na koja ke leti, F - kakov vid na let, 123 - e brojot na letot, LWOH e destinacijata za kaj treba da poleta, a vtorata destinacija LWSk, vo ovoj slucaj e destinacijata od kade ke poleta i kade ke se vrati. toa 00:00:00, e vremeto vo koe ke pristigne na sakanata destinacija, toa TTools avtomatski go popolnuva, ti treba da napises samo 00:00:00. Vazno e toa shto vremeto e vo GMT, ne e vo lokalno vreme, taka da kga pisuvas tuka 06:30:00, vo LWSK ke bide 08:30:00, i potoa koga ke zavrsis so se, klikni na compile, i vidi dali ke se pojavi na sakanata destinacija vo toa vreme. znaci ako napises 06:30:00, i ako poletuva od LWSK, togas selektiraj lokalno vreme 08:29:00. za TTools imas obemen tutorial, vo instalacioniot folder e, procitaj go, mnogu ke naucis...aj da vidam shto ke napravis, napisi na forum, pozdrav
Многу сум љубобитен да видам дали ќе успее ова и во FSX...? , дали ти го имаш инсталирано и како оди... ? Некои работи не ми се баш добро познати но би прифатил ако е можно на лице место да го инсталираш ( со надокнада за вложениот труд ) без да чепкам и импровизирам оти ова не е баш прифатливо за лица кои не ја знаат барем малку процедурата за вметнување на нови летала и сл. Прашувам: ќе има ли технички проблеми во смисла на успорување, блокирање и сл. од како ќе ги вметнеш сите потребни фајлови...

pa raboti i vo FSX bez problem, ne e problem za instalacija, ama momentalno sum vo Holandija, ako imas skype ili msn, moze da dogovorime chat, pa ke ti objasnam kako odat rabotite podetalno, koga ke imam vreme...pozdrav...a inaku e mnogu mnogu lesno...shtom ednash ke naucis...kako se pravi...
Mojata adresa na MSN i na Skype e : sinko2k@yahoo.com, se slusame...?
Исклучиво летам по профисионални стандарди и за се, се косултирам со профи-пилоти...
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

Post by Igor Sivevski »

abe deca,sakam da ve prasam nesto vo vrska so AI traffic.Gi instaliram ubavo WOAI paketite ,ama ne znam kako da gi instlairam tie kompanii so gi nema.Na primer sakam da gledam avioni na austrian airlines na lwsk ama gi nema austrian na WOAI.zedov samo nekoja tekstura od worldoftraffic ama nisto so to.Kazuvajte nekoj ako znaj!

Fala vi odnapred
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Igor Sivevski wrote:abe deca,sakam da ve prasam nesto vo vrska so AI traffic.Gi instaliram ubavo WOAI paketite ,ama ne znam kako da gi instlairam tie kompanii so gi nema.Na primer sakam da gledam avioni na austrian airlines na lwsk ama gi nema austrian na WOAI.zedov samo nekoja tekstura od worldoftraffic ama nisto so to.Kazuvajte nekoj ako znaj!

Fala vi odnapred

ako si gi instaliral teksturite vo tocniot model kade shto e navedeno vo toj text dokumentot shto doaga so paketot od Worldoftraffic ke nemas problem...i plus ako si gi povrzal dobro so flightplan-ot. Ti shto napravi, daj objasni tuka pa da vidime kaj e problemot
Ako mozes stavi i nekoj printscreen od celata procedura. Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

Post by Igor Sivevski »

Koj paket?Na worldoftrafic ima nekoj flightplans i models.
Odam na flightplans ,baram austrian ,mi izlegvat nekolku avini na austrian ,odbiram eden i me nosi na avsim.net i ova go pisi:

File Description:
Austrian Airlines A321 CFM. Registrations OE-LBD and OE-LBE updated with Mozart stickers on the forward, port door. To be used with the EvolveAI Base Files package for FS2004/FS2002 available separately (FS9: e321cfm9.zip, FS8: e321cfm8.zip).

Ako razbrav ubavo,EvolveAI ,gi trgnale od sajtot.
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Igor Sivevski wrote:Koj paket?Na worldoftrafic ima nekoj flightplans i models.
Odam na flightplans ,baram austrian ,mi izlegvat nekolku avini na austrian ,odbiram eden i me nosi na avsim.net i ova go pisi:

File Description:
Austrian Airlines A321 CFM. Registrations OE-LBD and OE-LBE updated with Mozart stickers on the forward, port door. To be used with the EvolveAI Base Files package for FS2004/FS2002 available separately (FS9: e321cfm9.zip, FS8: e321cfm8.zip).

Ako razbrav ubavo,EvolveAI ,gi trgnale od sajtot.

toa ti e samo teksturata....ja stavas teskturata vo nekoj A321 CFM od WOAI, i potoa go dodavas configuration tekstot vo aircraft.cfg. Potoa, sam ke treba da napravis Airports.txt, Aircraft.txt i Flightplan.txt, pa da go kompajliras so TTools. Ti taka li napravi?
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

Post by Igor Sivevski »

a sam da napravis aicraft.txt airpots i flight plan.E toa nigde ne go pisi.Blagodaram mnogu za odgovorto.Jas vaka praev,zemav teksturi od austrian crj 200 da recime i gi stavav vo woai adria folderot.Go dodadov tekstot vo cfg fajlot na adria star na primer.I posle go napisav toj aircfat da recime pod ac#2010="woai adria star".Nisto ne izleguvase.se pojavuva eden avion ama skroz crn bez teksturi!
isto probav i so nekoj od default avinite da recime boing 737.zemav nekoj paint i go klavav vo flighplanot na adria.Pak nisto ne izleguvase.Se poremetiv,po celi denovi se matkam so ova.ocite mi istekoja.
Fala uste ednas.Dolznik ti sum!
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

Post by Igor Sivevski »

abe pa ne fati ova mamiceto negovo.Ne znam poveke so da pram.mi se zgadi.eve nekoi skrinsotovi i cela postapka:
1.Imam zemeno WOAI A 320-200 na adria airways
2.Teksturata od austrian ja stavam vo woai folderot na adria
3.Kopiram [flightsimx] go stavam vo aircraft.cfg na Woai adria folerot pod reden broj [flightsim1] bidejki prviot so broj 0 e tekstura na airbus a320 200 na adria.
4.Pravam nov folder za austrian i vo nego gi kreiram aircraft, flightplans i airports dokumentite.
5.Pustam Ttools i pravam Compile.Pisi deka e vo red.izleguva eden flight plan kolku sto i napraviv za proba.
6.Pustam Simulator x.go odbiram vremeto 16:35 GMT kako sto e vo planot
7.Loading 100% i isklucuva!
8.Send error to Microsoft!

http://rapidshare.com/files/145208681/Austrian.rar.html
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Igor Sivevski wrote:abe pa ne fati ova mamiceto negovo.Ne znam poveke so da pram.mi se zgadi.eve nekoi skrinsotovi i cela postapka:
1.Imam zemeno WOAI A 320-200 na adria airways
2.Teksturata od austrian ja stavam vo woai folderot na adria
3.Kopiram [flightsimx] go stavam vo aircraft.cfg na Woai adria folerot pod reden broj [flightsim1] bidejki prviot so broj 0 e tekstura na airbus a320 200 na adria.
4.Pravam nov folder za austrian i vo nego gi kreiram aircraft, flightplans i airports dokumentite.
5.Pustam Ttools i pravam Compile.Pisi deka e vo red.izleguva eden flight plan kolku sto i napraviv za proba.
6.Pustam Simulator x.go odbiram vremeto 16:35 GMT kako sto e vo planot
7.Loading 100% i isklucuva!
8.Send error to Microsoft!
Ako ti isklucuva igrata togas najdobro da i dades eden repair ili reinstall poshto nekoj potreben fajl da nemas izbriseno koga si modificiral neshto. Jas koga probuvav da pravam planovi ako zafrknam neshto togas samo ne se pokazuvase avionot a inace igrata se igrase.
1. Dali gi stavas teksturite vo tocniot folder i tocniot avion?
Mozebi Airbusot na Adria e od tip Airbus A320 IAE, a ovoj bara Airbus A320 CFM. Ne sum doma sega, na rabota sum, pa ne mozam da ti kazam za sigurno. Vecer ke ti pisam pak ako ne uspees da napravis neshto. Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

Post by Igor Sivevski »

Pak nisto ne napjav ama vo pravo bese za Cfm.
Toj na Adria bese IAO a mojot CFM.
Go srediv,go kladov mojot CFM vo CFM na Adria,igrata se pusti ama pak toj aviono go nema.Ne znam,.dali e potrebno da se modificira [flightsim x} fajlot vo delot za title,oti vo mojot model pisuva title=EVolvai a319 cfm -austrian a folderot na adria ima ime Woai a 319CFM.Ama i taka nisto.Posle probav tie slikite so teksturi da mu go smenam imeto,namesto Evolvai ,da stoi woai.Se pojavi avinot ama cel izvrten vo bojata,trkalata mu beja sini,a gore crn bese.Uzas
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Kaj mene nema problem
Eve ti go preureden LWSK so Austrian i nekolku drugi avioni, kako i noviot terminal i kontrolnata kula

Austrian A319

Image

Image

Image

Image

Image

Image

B777 spremen za Atlanta so pogled na kontrolnata kula i kranovite koj shto go gradat kargo terminalot

Image

Austrian taksira nakaj pistata so Air Berlin od pozadi na gate

Image
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

Post by Igor Sivevski »

Ok.vo red,gledam i ne se somnevam deka kaj tebe funkcionira.Znaci mora da mozi i kaj mene.
Kazi mi ja cela postapka ,use ednas.Dali menuvas nesto,kako menuvas ,ne menuvas,ednostavno,kazi tocno sto pravis za da gi dobies ovie modeli.
Gi zemas od worldoftraffic pod menito flight plans taka?posle.....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest