THRUSTMASTER/GUILLEMOT HOTAS COUGAR ?

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
Post Reply
User avatar
dekiplav
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 12 Feb 2010, 14:42
Location: Kumanovo
Contact:

THRUSTMASTER/GUILLEMOT HOTAS COUGAR ?

Post by dekiplav »

Дали има некој некакви информации за овој Joystick ? Има ли некој некакво искуство со него ?
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Post by Loaded_Dice »

Здраво Деки и добредојде на форумот, а воедно и во редовите на 101-ot виртуелен сквадрон :lol:. Лично не сум го користел Cougar-oт, ама како човек што се интересира за последните трендови во оваа област можам да ти дадам неколку совети. Од она што го имам читано по форуми, не би ти го препорачал со оглед што имаше одредени поплаки на квалитетот на потенциометрите, што му е и најголема негативна страна од аспект што сеуште користи потенциометри на главните оски во време кога веќе постојат палици што користат понапредни технологии во тој ценовен опсег. Она што е најимпресивно кај него е фактот што е скоро целосно изработен од челик и е веродостојна реплика на палицата во F-16, освен што овој се движи за разлика од вистинскиот што користи force sensing технологија. Цената му се движи околу 250-300Е во Европа колку што имам видено по сајтови и по стоковни куќи во Германија. Како и да е, ако си заинтересиран за набавка на HOTAS систем, јас би ти го препорачал системот X52 Pro на Saitek, кој според мене нуди најдобар баланс на цена квалитет за околу 150E. Исто вреди да се погледне force feedback HOTAS-от на Logitech G940, кој вклучува се што е потребно (force feedback палица, двоен throttle и педаљи) за цена од 300E. Meѓутоа, последниов не би можел да ти го препорачам, поради големиот број на поплаки што ги има на интернет во врска со софтверската имплементација на force feedback центрирањето, каде што Logitech изгледа дека уште еднаш по којзнае кој пат разочара со слабата поддршка и нискиот квалитет на драјверите.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests