Ај сега кажете кои апарати ги користите...

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 11 Feb 2015, 16:12

Кхм, кхм... :)
viewtopic.php?f=20&t=393
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Bobo » 10 Mar 2015, 17:47

Image

:lol:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 24 May 2015, 19:05

Дечки, ај сега една мала помош. Треба да набавам службен апарат во скоро време, па правам некоја селекција што, и од каде би купил. Буџетот ми е негде околу 40-тина илјади ден (околу 700€/750$), опцијата е или да го купам одовде минус ДДВ, да го нарачам од САД, или Германија. Последнава опција не знам дали да ја терам бидејќи цените мислам дека се горе доле како кај нас, а и потешко ми е да најдам on-line продавници за ваква роба (иако познат би ми го донел од таму)... за разлика од САД (од каде исто ќе ми го донесе познат).

Инаку во САД дефинитивно се најниски цените, на некои модели дури и за третина пониски од овие овде... така да излегуваат поевтино дури и ако би го купил тука без давачки.
Моделите кои ги земам во обзир се: Canon EOS 7D со EF 28-135mm USM IS (750$), Canon EOS 60D со EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS (700$), Nikon D7000 со 18-105mm VR леќа (700$), или Nikon D7100 со истата 18-105mm леќа (иако овој малце ми отскокнува од буџетот со цена од 830$). Апаративе освен можеби последниов се од нешто постара генерација (2009/2010), но сепак се од некоја средна advanced amateur категорија. За истите пари или и до 150€ повеќе, овде можам да купам entry level DSLR како Nikon D3200/3300/5200 или Canon 600D/650D/700D. Има некој искуство со машиниве, што од горенаведениве ви фаќа око? Вреди ли да искеширам некој долар повеќе за Nikon D7100, има ли некоја голема разлика во практични услови на користење од D7000-ката да речеме (24.1 vs. 16.2mp)? Canon или Nikon?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Trpkovski Vladimir » 24 May 2015, 21:12

Грешиш брат, можеш и овде да набавиш такви машини за поефтини пари.

Се работи за користени, но и нови машини, ама еве за пример:

CANON 70D (NOV)

Prodavam nov i voopsto nekoristen Canon 70d so 18-55 STM objektiv.

Sostojba :10/10
Cena : 790€


Или пак:

NIKON D7100

Prodavam malce koriaten i odlicno socuvam Nikon D7100. So aparatot se ispukani samo 7200 sliki.

Sostojba : 10/10
Cena :690€


Или пак:

Prodavam Novda v so nula okinuvanja DSLR Nikon D7000 so leki AF-SDX NIKKOR 18-140mmf/3.5-5.6G Ed Vr so internavionalna garancija za lekata

Cena: 530€


Само треба да се побара. Сите овие три огласи се од ФБ групата „FOTO BERZA мк“, а имаш и слична група „Makedonska Foto Berza“. Има интересни понуди, па разгледај ги пред да донесеш одлука.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5625
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 24 May 2015, 21:31

Фала на инфо Владо, ќе зирнам што има на линковиве. :)

edit: 7100-кава е пак поевтина во САД, овде типов ја дава за 690 евра (42500 ден), во САД чини 620 долари (34000 ден).
Canon 70D со 18-55 тука чини 790 евра (48500 ден), во САД со истата леќа чини 790 долари (43400 ден).
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby AlexGreat » 29 Jun 2015, 16:43

Image

Може да препознаете што апарат и што објектив држи дечково?
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9307
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 29 Jun 2015, 17:15

Хм, би рекол Nikon D3/D3s со Nikkor 50mm f/1.4 AF-D леќа.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby AlexGreat » 30 Jun 2015, 00:07

tnx bro!
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9307
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 30 Aug 2015, 00:32

Just like a pro. :lol:

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Bobo » 30 Aug 2015, 10:42

Каков суртук,си игра како малине деца се појако и појако додека не го скршат/падне објективот/играчката :lol:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 31 Aug 2015, 17:23

Има и поголеми суртуци, на пример типов што го мавна тачка и уништи опрема од неколку десетина илјади евра за к**та*ак. :roll:

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Bobo » 31 Aug 2015, 20:24

Ке го стигне карма мамата негова еј :shok:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 01 Sep 2015, 00:05

Canon EF 70-200mm f/2.8L USM Lens: $1,200
Canon EF 200-400mm f/4L IS USM Lens: $10,999
Canon 1DX: $4,499
RED Epic Dragon 6k: $50,000
----------------------------------
66700$
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Airbus » 03 Dec 2015, 22:37

Дечки ајде повторно да ве прашам. Ме фати меракот, и сакам да се почастам сега едно entry DSLR апаратче. Моментално на избор имам Nikon D3200 со 18-55mm VR2 кој чини 19.000 денари, и Nikon D5200 исто со 18-55mm кој чини 25.000 денари. Двата апарати се нови, со 2 години гаранција. Дали вреди разликата да се доплати? Дали можеби Canon има подобри за овие пари?
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2143
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby dragan_mig31 » 03 Dec 2015, 23:22

Ja zemav poloven eos 600d pred nedela dena i sum prezadovolen.Ako zimas nikon zemi go 5200 poso e klasi iznad 3200.So 18-55mm osven rogjendeni nemoes da slikas nisto poise.U sekoj slucaj ke mora da dokupis novi lekji ponatamu.Sve zavisi so sakas da fotkas.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 22407
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Airbus » 03 Dec 2015, 23:35

За почеток тоа е доста, додека влезам во форма, потоа природа и се разбира некое авионче. Затоа и прашувам што комбинација да земам, зашо колку повеќе читам сфаќам дека немам поима у фотографија. :D
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2143
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby dragan_mig31 » 04 Dec 2015, 01:05

Ако сакаш авијација онда телефото не ти бега.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 22407
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 27 Apr 2016, 23:10

Еве ви добра леќа за спотинг, башка сделано в СССР. :)

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Trpkovski Vladimir » 18 May 2016, 13:35

Чисто да се пофалам, набавив Хелиос МЦ 44-4 за ситна пара (се работи за 58мм со 2 како минимален отвор). До душа не е за спотинг, али за ситни работи би требало да биде интересно. :)
Е сега уште да ми стигне адаптерот од преку Али Експрес, па да пробам да работам со мануелна леќа. :D :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5625
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 18 May 2016, 15:34

Со здравје да го користиш. Ја уште не можам да најдам апарат, ако некој има инфо за половен Nikon D7000, Canon EOS 60D или EOS 7D MK1... нека пише тука. На fb групите немав нешто среќа, т.е. понудите беа на апрати со бајаги голема километража.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

PreviousNext

Return to Фотографија и спотери / Photography and spotters

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest