Летечки спотерски викенд на Александар Велики

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.
Post Reply
User avatar
Lambro
Едриличар
Едриличар
Posts: 223
Joined: 24 Mar 2008, 13:41
Location: Skopje
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by Lambro »

Skopjeair wrote:Image

Image

Image


http://www.dslrtips.com/workshops/How_t ... _sky.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by Bobo »

igor_mk wrote:
Avijaticar wrote:Барајте го типов и правец на аеродром за сликање!

http://www.youtube.com/watch?v=2GpoOMaWml4" onclick="window.open(this.href);return false;
Јака комбинација има напраено типов јак телескоп+ добар окулар и веб камера :)
Ауу добро видео,сеа го загледав,па со ова од видиковец може да се напраи парче над цело Скопје
Ready to take photos!
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by Skopjeair »

Lambro wrote:
Skopjeair wrote:Image

Image

Image


http://www.dslrtips.com/workshops/How_t ... _sky.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=UOq5wVSa3IE" onclick="window.open(this.href);return false;
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by stef4o »

Се чека уште авиони да слетуваат/полетуваат и сликите ќе бидат ТОП :D
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by IgorMKD »

Денес на Аце слета карго 747... Барем така сум информиран... Ајде има ли јунак да се најде да го овековечи овој момент.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by dragan_mig31 »

у субота ќе слетуе деедомраз со ми-8 на петровец.кој може нек иде.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by Makedon »

Момци шо хелихоптерчиња се овие два у црвеново кругче, никако не можам да ги идентификувам???
И освен 4-те Сухоја, 6 24-ки се расходовани????????
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by dragan_mig31 »

ПЗЛ сокол.Набавени се 2 комада за школото.Ова требаше да биде тајна али ништо од тоа изглеа.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by Makedon »

dragan_mig31 wrote:ПЗЛ сокол.Набавени се 2 комада за школото.Ова требаше да биде тајна али ништо од тоа изглеа.
Де бре ова нашиве со криењево бог да чува!! Него чим веќе кажа Драгче (нови се или на старо купени), и молим те кажи за 24-ките, ако не тука на ПП!!!
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6103
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by Trpkovski Vladimir »

Ако се навистина ПЛЗ Сокол, отидов да се убијам, нив не ги летаат скоро никаде повеќе, поради недостаток на резервни делови и катастрофалната логистика.
PROBLEMS Overhaul

Noted with great concern was the fact unreliability renovation and repair work carried out by the major manufacturers of mobile equipment components. In this infamous statistics first prize plants PZL Rzeszow, responsible for helicopters heart, or motors GTD 350 and PZL 10W. Unfortunately, this is not the first sign of a decline in the quality of services that greatly contributed to the Polish aviation record, currently held under the management of foreign investors.

http://www.altair.com.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Sales by the Treasury WSK PZL Rzeszów was used largely to offset the subsequent implementation of the obligations arising Pratt & Whitney on the purchase of Poland's F-16 ( Before Mielec was Rzeszow ). Ministry of Economy rated the offset associated with the WSK PZL Rzeszów at as much as 1.36 billion dollars! It also includes the obligations arising from previous privatization (a capital contribution in order to restructure and modernize, and purchase of goods and services).

The new owner did not start the production of any new engine, although the agreement promised to start production until 2004 PW200, in practice, however, ended production TWD-10/PZL-10 series motors (for the breezes and the Falcons). Propaganda initially talked about the production of engines for F-16 aircraft under the offset associated with the purchase by Poland of the fighters. I ended up at the final assembly of 54 engines of several modules. Were employed by the dozen (!) Workers, and earnings on the play was ... 10 thousand. USD.

WSK PZL Rzeszów disappeared from the list of aircraft engine manufacturers, becoming completely dependent sub-supplier of components for a single recipient, which means not only loss of prestige, but also the financial (profit on the finished products are much greater than the parts).
Еве уште еден цитат на човек кој го сака тој хеликоптер, но....
GTD 350 je turbina sa Mi2 (plus)
PZL 10W je turbina sa W3A

Posao sa Kinom je propao, Korejci gledaju kako da ih se riješe već godinama,
čitava flota iz Mijanmara je u skladištu nakon što su potrošili 2 seta motora....
PW koristi Rzeszów samo za proizvodnju komponenti.
Zadnji put kada sam pitao, lead time za novu turbinu na W3A je bilo 14 mjeseci, Swidnik ne drži nikakav AOG lager - rezervu komponenti i sklopova za potporu operatorima.
Eto to je razlog zašto se prodaju, inače moj omiljen stroj letio na njemu....

PS program modernizacije SW5 (MGB, turbine, 5 krak rotorom, kompoziti u strukturi, povećanje MTOW na 8t)
je otkazan, jer takav helikopter konkurira AW139
Значи она што другите го фрлаат, ние ќе го прибираме. :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid:
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by dragan_mig31 »

Makedon wrote:
dragan_mig31 wrote:ПЗЛ сокол.Набавени се 2 комада за школото.Ова требаше да биде тајна али ништо од тоа изглеа.
Де бре ова нашиве со криењево бог да чува!! Него чим веќе кажа Драгче (нови се или на старо купени), и молим те кажи за 24-ките, ако не тука на ПП!!!

Тоа е тоа.А ми-24киве се тргнати пред неколку дена од ова место.Ми-24К се размонтирани и пратени у Украина на ремонт.Ќе ги конвертирале со помош на елбит у платформи за набљудување.Останативе чекаат ремонт до крај на 2012.Наложено ни е од нато да имаме исправни минимум 8 комада до почеток на 2013.Ова се неофицијални информации али околу хеликоптериве е вистина.Во игра е и ремонт на су-25 и враќање на употреба до крај на 2013.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by stef4o »

А се знае ли на колку комада СУ-25 ке се прави ремонт? Ако се случи вакво нешто(ремонт на МИ-24 и СУ-25) конечно ВИНГ-от ке живне малку :D Дај Боже па и ние помладите да видиме нешто побогата програма за 10-ти Јуни :D :D :D
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by IgorMKD »

dragan_mig31 wrote:
Makedon wrote:
dragan_mig31 wrote:ПЗЛ сокол.Набавени се 2 комада за школото.Ова требаше да биде тајна али ништо од тоа изглеа.
Де бре ова нашиве со криењево бог да чува!! Него чим веќе кажа Драгче (нови се или на старо купени), и молим те кажи за 24-ките, ако не тука на ПП!!!

Тоа е тоа.А ми-24киве се тргнати пред неколку дена од ова место.Ми-24К се размонтирани и пратени у Украина на ремонт.Ќе ги конвертирале со помош на елбит у платформи за набљудување.Останативе чекаат ремонт до крај на 2012.Наложено ни е од нато да имаме исправни минимум 8 комада до почеток на 2013.Ова се неофицијални информации али околу хеликоптериве е вистина.Во игра е и ремонт на су-25 и враќање на употреба до крај на 2013.
Значи ги извози другариве на форумов од тука до Парис и назад... Свака ти част :bravo:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by IgorMKD »

stef4o wrote:А се знае ли на колку комада СУ-25 ке се прави ремонт? Ако се случи вакво нешто(ремонт на МИ-24 и СУ-25) конечно ВИНГ-от ке живне малку :D Дај Боже па и ние помладите да видиме нешто побогата програма за 10-ти Јуни :D :D :D
Јас знам дека ќе ремонтираме осум Сухоја во 2012 а уште 4 потоа а Драган нека каже дали имам точни информации? Ајде Драгиша певај! :mrgreen:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by Avijaticar »

хахах ептен ги издига :lol:
незнам само за преместувањето дали се зезаш, зошто не беа мрднати неколку години...
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by stef4o »

IgorMKD wrote:
stef4o wrote:А се знае ли на колку комада СУ-25 ке се прави ремонт? Ако се случи вакво нешто(ремонт на МИ-24 и СУ-25) конечно ВИНГ-от ке живне малку :D Дај Боже па и ние помладите да видиме нешто побогата програма за 10-ти Јуни :D :D :D
Јас знам дека ќе ремонтираме осум Сухоја во 2012 а уште 4 потоа а Драган нека каже дали имам точни информации? Ајде Драгиша певај! :mrgreen:
Од каде на нас толку Сухоја, се на се 12? Ке се донесат од некаде или толку сме имале во 2001? Мал бев не се секавам колку беше нашиот потенцијал тие времиња, ама мислам дека беа 12 МИ-24ки, 4 СУ-25ки, 2 UH-1H, и 8 МИ-8/17?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by dragan_mig31 »

Дечки нема ни ПЗЛ СОКОЛ нема ни сухои ни ми-24.Соколите се МИ-17 ки кои чекаат ремонт а све е сеуште ко што е на сликава.Све тоа чека ремонт.4 ми-24ки се дефинитивно у аут.Малце зезање не е на одмет.Иначе немојте да поверувате све што ќе прочитате по форуми и на интернет.Така настануваат заебанции и проблеми.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by apo_bullseye »

dragan_mig31 wrote:Дечки нема ни ПЗЛ СОКОЛ нема ни сухои ни ми-24.Соколите се МИ-17 ки кои чекаат ремонт а све е сеуште ко што е на сликава.Све тоа чека ремонт.4 ми-24ки се дефинитивно у аут.Малце зезање не е на одмет.Иначе немојте да поверувате све што ќе прочитате по форуми и на интернет.Така настануваат заебанции и проблеми.
Леее таман земав дома да славам, од бит пазар се изнакупив огномети, сеа ми скрши филм :(




:mrgreen:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Летечки спотерски викенд на Александар Велики

Post by karamba »

IgorMKD wrote:Денес на Аце слета карго 747... Барем така сум информиран... Ајде има ли јунак да се најде да го овековечи овој момент.
Овој или евентуално некој друг ваков од флотава на NATIONAL Air Cargo го видов на аеродром во неделата на 25.12 околу пладне, несекојдневна глетка за кај нас, штрчи во опкружувањето :) од патарина се гледаше...
20111003110724157625-org.jpg
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests